Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: STUDÁNKA VÍRY.

STUDÁNKA VÍRY. 15. úno 2021 04:13 #12960

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
VZPOMÍNKA NA KAMARÁDY V MODRÉ ROTĚ

(Karel Benda)

Srdce.

Srdce pumpa života,

brána životu otevřená,

srdce matky život nesoucí,táty chlebem voní.

zvon života tělo budí,

tlukotem svým tělo pohání, zvuky světa zvoní,klady života srdce osvěží,

zápory jizvy v srdci způsobí,srdce velikosti malé,

pojme lísku, žal i odpuštění,

žal, zlobu v sobě skrývá,

lásku, štěstí, druhým dává,životem znavené - odchází,

bolest blízkým působí...
The administrator has disabled public write access.

STUDÁNKA VÍRY. 21. led 2021 08:27 #12809

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
15 PODSTATNÝCH POZNATKŮ, KTERÉ JSME POCHOPILI PŘI KORONAVIRU

*1. USA už nejsou světovým vůdcem.*

*2. Čína vyhrála III. světovou válku bez vypálení jen jediné rakety a žádná armáda nás nedokázala ubránit

*3. Evropané nejsou až tak vzdělaní jak by se zdálo.*

*4. Dokážeme přežít dovolenou i bez vycestování do Asie, Evropy, nebo USA.*

*5. Bohatí lidé mají slabší imunitu jak chudí.*

*6. Žádný farář, rabín, imám ani astrolog nedokáže zachránit lidský život.*

*7. Zdravotníci mají vyšší hodnotu než fotbalisté.*

*8. Olej /ropa/ nemá hodnotu ve společnosti, ve které není odbyt.*

*9. Jak se cítí zvířata v ZOO.*

*10. Planeta se rychle zregeneruje bez lidí.*

*11. Většina lidí dokáže pracovat z domu.*

*12. Děti dokáží přežít bez fast food-u*

*13. Žít hygienicky není až tak náročné.*

*14.. Muži umí opravit spoustu věcí v domácnosti a ženy nejsou jediné, které umí něco uvařit.*

*15. Herci jsou k životu úplně zbyteční!*
The administrator has disabled public write access.

STUDÁNKA VÍRY. 17. led 2021 04:40 #12787

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Buďme sobě vlky.

R/4
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.

STUDÁNKA VÍRY. 12. led 2021 04:47 #12757

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Představ si, že jsi se narodil v roce 1900... aneb: ohlédnutím za tím, co nám život dal- určeno všem narozeným ve dvacátém století a těm moudrým adolescentům, kteří jsou již dnes ty informace vstřebat...

Všem lidem ,kteří ví, co je odříkání a život bez dotykových telefonů a se třemi programy televize, ještě ke všemu černobílé. Představ si, že se narodíš v roce 1900. Je Ti 14 let, začíná první světová válka a končí to, když máš 18 roků s 22 miliony mrtvých po první světové válce.

Krátce poté nastane světová pandemie. chřipka zvaná "španělská"; zabije za dva roky (1918-1920) 50 milionů lidí. Vyjdeš z toho ven bez úhony a živý. Je ti dvacet let.

Potom ve 29 letech přežiješ globální ekonomickou krizi, která začala kolapsem newyorské burzy, která způsobila inflaci, nezaměstnanost a hladomor.

Ve vašich 33 letech se dostávají k moci nacisté.. Je ti 39 let, když začíná druhá světová válka.. Končí, když je ti let 45. Během holocaustu (Shoáh) zemřelo 6 milionů Židů. Celkem je však přes 60 milionů mrtvých.

Když slavíte padesátku, vypukne korejská válka. Když je vám 64 let, začíná válka ve Vietnamu. Končí, když je vám 75 let...

Miminko narození v roce 1985 si myslí, že jeho prarodiče nemají ani ponětí, jak těžký život je, přeživší různé války a katastrofy.

Chlapec narozený v roce 1995 - kterému je dnes 25 let si myslí, že je konec světa, když jeho balíček z Amazonu trvá doručit déle než tři dny, nebo když nedostane více jak 15 "to like" (To se mi líbí) pro zveřejnění foto na Fecebooku nebo Instragramu.

V roce 2020 jsme mnozí, žili v pohodlí, doma máme přístup k různým zdrojům zábavy; často jich máme více, než potřebujeme.

Ale, lidé so stěžují... a to na všechno. Mají elektřinu, telefon, jídlo, horkou a studenou vodu, střechu nad hlavou! Nic z toho v minulosti neexistovalo; přesto lidstvo přežilo mnohem vážnější okolnosti a neztratilo radost ze života!

Není důvod k neustálým stížnostem a blbým náladám. Radujme se z obyčejného bytí a z příjemných maličkostí!.

Život v roce 2020 byl skvělý. Držme se!

Možná, je čas být méně sobecký, přestat si stěžovat a brečet!

autor neznámý, zpracovala R/7
The administrator has disabled public write access.

STUDÁNKA VÍRY. 06. čec 2020 07:54 #11920

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
DNEŠNÍ SENIOŘI JAKO POSLEDNÍ SILNÁ GENERACE

Mnozí pamatují válku. Mnozí pocítili problémy po komunistickém převratu v roce 1948. Mnoho z nich ví, co je nedostatek, nutnost šetřit, odpírat si radosti a zábavu. Prožili také zklamání ze sovětské okupace v roce 1968.
Současní senioři jsou jedinou skupinou současné společnosti, která se v životě potýkala s opravdovými problémy. Mladí je už neznají. Kdo je na tom lépe?

„Lidé se dříve museli vypořádat se situacemi, které skutečně ohrožovaly život. Museli si více vážit vztahů, práce, být soudržní. Dnešní mladá generace, kdyby se dostala do život ohrožující situace, by zřejmě dělala velké chyby,“ uvedla lékařka K.C. Říká, že současní mladí lidé na tom nejsem lépe ani fyzicky, ale ani psychicky, ve srovnání s tím, v jaké kondici byli jejich babičky a dědové.

„Nemají zdravou míru reálného stresu. Oni si často myslí, že žijí ve stresu, ale je to jiný stres. Často si ho sami vytvářejí tím, jak podléhají virutální realitě, spoustě informací, které nejsou schopni zpracovat. Skutečný stres neznají,“ vysvětlila.

Typický příklad se odehrává nyní v jedné pražské rodině. Pětaosmdesátiletá Anna má čím dál více zdravotních problémů, ale odmítá pomoc. Stále si chodí sama nakupovat, byť jí to činí značné obtíže. Příbuzní jí chtěli zařídit, aby k ní docházela domů asistentka a pomáhala jí s úklidem a vším, co bude potřeba. Anna odmítá.

Dokonce si odmítla vyřídit příspěvek na bydlení, na který by měla vzhledem k nízké penzi nárok. „Připadala bych si jako žebračka,“ zdůvodnila to. Z dětství si pamatuje, jak její rodina strádala ve válce, jak s matkou měly hlad a jak obtížně sháněly jídlo v době, když byl její otec v koncentračním táboře. Sama pak vychovala tři děti, protože její muž byl vězněn za komunismu a poté kvůli podlomenému zdraví po propuštění z vězení zemřel.

Annin život se vlastně skládal z řady smutných událostí, z neustálého řešení problémů. Těžce pracovala v továrně, po večerech si přivydělávala šitím, aby uživila sebe a tři děti. V roce 1969 byla v práci přeřazena na horší, méně placené místo, protože otevřeně protestovala proti srpnové okupaci z roku 1968.

Annin život je typickou ukázkou toho, co prožili mnozí lidé, kteří jsou nyní ve vysokém věku. A tak Anna nechápe životní styl své vnučky. „Nemá práci. Vstává každý den okolo desáté, pak kouká do mobilu. Nedávno si práci našla, ale po dvou měsících v ní zase skončila. Řekla, že přece nebude každý den dojíždět z Prahy do Mladé Boleslavi, kde to místo měla. Že ji to ranní vstávání nebaví, že je z autobusu nachlazená, unavená. Pořád je nemocná, pořád jí něco je. Přitom stále chodí na pracovní úřad a vyřizuje si nějaké sociální příspěvky. Vůbec tomu nerozumím. Styděla bych se na jejím místě, ale vím, že stejně jako ona žijí i její kamarádky. A pořád si na něco stěžují: že prší, že je zima, že je horko, že nezaplatily fakturu za internet a teď nemají připojení a tak podobně,“ vypráví Anna.

Zatímco mnoha mladým lidem připadá naprosto normální využívat možnosti, které jim dává stát, u seniorů vidíme, že je to naopak. Například jde o příspěvky na bydlení. Pokud by o ně požádali, vnímali by to jako selhání, někteří dokonce jako ostudu.

Vyrostli v době, kdy se museli vypořádávat s řadou problémů a jsou zvyklí být silní, neobtěžovat okolí. Mnohdy se stydí říct si o pomoc a raději žijí v nevyhovujících podmínkách, až v chudobě.

Až do roku 1968 makali v práci šest dní v týdnu.

Nestěžují si. Nezneužívají sociální systém. Nežebrají.

Jsou hrdí!

Zdroj: i60.cz
The administrator has disabled public write access.
Vygenerováno za 0.160 sekund