Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: PARAŠUTISMUS

PARAŠUTISMUS 05. srp 2022 16:28 #15238

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Od skluzu ke "Kouzelníkovi".

Jak probíhá příprava výsadkářů na parašutismus. Výsadkáři jsou elitou nejen v ruské, ale i v jakékoli jiné armádě na světě.

Již od dob sovětské armády se těmto zařízením říkalo cvičné granáty výsadkového komplexu. Otevřeme učebnici výsadkového výcviku z roku 1975 a vidíme poněkud zvláštní struktury, připomínající buď bungee, nebo vodorovné tyče s visícími lany a někdy dokonce kostry letadel, jako by se zřítily. Mnoho z těchto trenérů však poskytlo stovkám tisíc modrých baretů cenné zkušenosti, než se vznesli do nebes při skutečných seskocích.

Mezi nejběžnější střely pro výcvik budoucích výsadkářů patří skluz pro závěsné systémy. Trénuje všechny úkony parašutisty ve vzduchu od okamžiku oddělení od letadla až po přípravu na přistání. Skluz je konstrukce skládající se z několika pětimetrových sloupů spojených nahoře příčkami, ze kterých visí silné kabely. Při výcviku se zdá, že kadeti visí ve vzduchu a simulují sestup na otevřeném padáku.
. .
Centrum odborného výcviku seržantů Ozbrojených sil Ruské federace© Alexander Ryumin/TASS. Neméně známým systémem vytvořeným v SSSR pro výcvik výsadkářů jsou modely letounů An-2, An-12 a Il-76. Byly vyrobeny v plné velikosti a vybaveny kabely, nástavci pro uchycení karabin, poklopy a také zvukovými a světelnými alarmy. Simulátory v podobě modelů letadel jsou určeny k nácviku přistání v nákladovém prostoru, umístění a pohybu v něm a také akcí na povely „Připrav se“ a „Jdeme“. Po seskoku z výšky 1,5 až 2 m přistává parašutista do speciální jámy vyplněné pěnovou pryží.

Ve volném virtuálním páduPodle ministerstva obrany se v posledních letech k výcviku budoucích výsadkářů v přistávání z letadel aktivně využívají nové systémy, mezi nimiž je stále častější výcvikový komplex UTK-VDP. Tento simulátor vznikl v Dynamics Center for Scientific and Technical Services, které je součástí holdingu Technodinamika (součást Rostec).

Podle Rostece simulátor díky prostorovým snímačům polohy připevněným k pažím a nohám výsadkáře dokonale obnoví efekt pobytu ve vzduchu . <rostec.ru/…st/>
Poprvé v domácí praxi vytváření takových zařízení bylo vyvinuto zařízení, které umožňuje změnit polohu cvičícího z vertikální na horizontální a naopak.

Výcvikový komplex přesně simuluje všechny hlavní fáze seskoku od otevření padáku až po přistání. Nejprve je budoucí modrý baret ve vodorovné poloze, poté jej jeden z navijáků, který uvolňuje táhla, přivede do svislé polohy - v tuto chvíli můžete cítit stejné trhnutí při otevírání padáku.

Na budoucích výsadkářích jsou přitom vidět brýle pro virtuální realitu. Vizualizační systém Zarnitsa znovu vytváří detailní reálný obraz okolí před očima studentů. Detailně jsou vykresleny všechny pozemní objekty a dokonce i vrchlík padáku, který díky animaci může měnit tvar v procesu virtuálního sestupu na zem.

V roce 2021 byla na mezinárodním vojensko-technickém fóru „Armáda“ představena modernizovaná verze UTK-VDP. Simulátor, který obdržel dva další stupně řízení, byl vytvořen k výcviku výsadkářů pro speciální seskoky padákem „Kuše-1“ a „Kuše-2“.

Podle ministerstva obrany se v blízké budoucnosti plánuje vybavení všech vzdělávacích institucí ruských vzdušných sil parašutistickými simulátory s virtuální realitou.

Přistání "Kouzelník"Inovativní komplex "Magician" byl představen na fóru "Armáda-2019". Simulátor pro nácvik seskoků padákem vyvinula Vyšší výsadková velitelská škola Rjazaňských gard pojmenovaná po generálu armády V.F. Margelov (RGVVDKU).

S pomocí „Čaroděje“ mohou výsadkáři nacvičovat výškové seskoky se speciálním řízeným padákem „Stayer“ od holdingu „Tekhnodinamika“.

O padákovém systému "Stayer""Stayer" je speciální padákový systém typu "wing". Umožňuje skákat ve výškách od 700 do 10 000 m s maximální letovou hmotností až 180 kg. V roce 2020 skupina ruských výsadkářů použila v drsných arktických podmínkách nové padáky a uskutečnila tak první skupinový seskok na Dálném severu na světě z nižší stratosféry – z výšky 10 000 m nad souostrovím Země Františka Josefa.

Aby se vytvořily podmínky co nejbližší skutečnému seskoku, nasazují si výsadkáři speciální helmy pro virtuální realitu. Pocit praktického letu doplňují boční ventilátory, které vytvářejí protiletecké proudy vzduchu.
Speciální padákový systém "Stayer"© Anton Novoderezhkin/TASS.

Podle vývojářů pohyblivý rám "Magician" poskytuje imitaci oddělení výsadkáře od letadla. Za letu si výsadkář vypracovává rotační a stabilizační techniky a ve chvíli, kdy se otevře vrchlík, je prudce vymrštěn nahoru - speciální efekt, který je vlastní počítačovému programu Čaroděje, dává tomuto stádiu charakteristické otřesy.

Kromě toho lze simulátor naprogramovat pro nouzové situace, jako je selhání padáku nebo zamotané šňůry. Vypracování takových momentů při skutečném seskoku může stát výsadkáře život. "Čaroděj" vám umožní naučit se správně odháknout a aktivovat záložní padák bez velkého rizika. Ledaže by se cvičícímu najednou mohl tajit dech z pocitu reálnosti seskoku, vymodelovaného vývojáři simulátoru.
Vasilij Kučušev

R/PS
The administrator has disabled public write access.

PARAŠUTISMUS 02. srp 2022 17:19 #15224

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
MS v parašutismu 2022 - Zlatý český hattrick

Sestřih soutěže družstev mužů na MS v parašutismu 2022, ve které český tým získal titul mistrů světa o pouhý jeden centimetr před Švýcary.
Mistrovství světa pořádal Aeroklub Strakonice.Rád Vam přeposílám krásnou reportáž z letošního MS ve Strakonicích....
čejen


R/Petr S.
The administrator has disabled public write access.

PARAŠUTISMUS 29. čec 2022 19:06 #15213

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Pohled do historie parašutismu

www.army.cz/assets/multimedia-a-knihovna...a-zemi-i-ve-vode.pdf

Zdroj: AČR

R/MM
The administrator has disabled public write access.

PARAŠUTISMUS 25. čec 2022 16:38 #15201

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Paraglidisté se ve vzduchu srazili a zamotaní padali k zemi

Děsivý moment, který se odehrál stovky metrů nad zemí. Paraglidisté se do sebe zamotali a řítili se k zemi. Mužskému pilotovi se naštěstí podařilo uvolnit záložní padák a oba relativně měkce přistáli na poli.

www.stream.cz/tady-viral/paraglidiste-se...dali-k-zemi-64363428

Zdroj:stream.cz
The administrator has disabled public write access.

PARAŠUTISMUS 16. čec 2022 05:10 #15165

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Ve Strakonicích začne mistrovství světa. Parašutisté Dukly Prostějov obhajují sedm medailí.

mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodaj...sedm-medaili-237446/

R/2
The administrator has disabled public write access.

PARAŠUTISMUS 12. čec 2022 17:28 #15163

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
První parašutistka v ČSR: poprvé málem otevřela padák ještě na křídle letadla

Zdroj: www.idnes.cz/technet/technika/zeny-za-kn...0_tec_technika_hm1/2

R/MM
The administrator has disabled public write access.

PARAŠUTISMUS 11. čec 2022 16:57 #15153

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
11.7.2022

Parašutisté Dukly druzí při Světovém poháru v Bledu, individuální medaile brali Gečnuk a Žák

Parašutisté Dukly Prostějov se při závodě Světového poháru ve slovinském Bledu předvedli v parádním světle. V přesnosti přistání obsadil první tým ve složení Jiří Gečnuk, Petr Chládek, Hynek Tábor, Miloslav Kříž a Oldřich Šorf krásné 2. místo. Jejich kolegové (Dukla II) Petr Směšný, Jakub Pavlíček, Bonifác Hájek, Jakub Rataj a Ondřej Žák skončili čtvrtí. V jednotlivcích brali bronz Jiří Gečnuk a Ondřej Žák.

mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodaj...ecnuk-a-zak--237322/

R/2
The administrator has disabled public write access.

PARAŠUTISMUS 28. čen 2022 17:34 #15117

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Dvě stříbra z armádního mistrovství světa. Parašutisté Dukly potvrdili v Rakousku extratřídu

Parašutisté z Dukly Prostějov na 45. armádním mistrovství světa CISM znovu prokázali příslušnost k absolutní extratřídě. Z rakouského Güssingu, kde startovalo 135 závodníků z 27 zemí, vezou dvě stříbrné medaile. První ve skupinové přesnosti přistání, druhou za celkové pořadí v součtu všech tří disciplín (přesnost přistání, individuální akrobacie, skupinová akrobacie).

Český tým prokázal nejen výkonnostní, ale také morální kvality. Disciplínu přesnost přistání narušilo onemocnění Oldřicha Šorfa, který kvůli kolapsu na pokoji a návštěvě lékaře musel vynechat jeden soutěžní den, tedy dva seskoky. Přesto svěřenci kapitána Libora Jirouška handicap smazali a v dramatickém rozuzlení proklouzli na skvělé druhé místo.

V individuální akrobacii si nejlépe vedl Petr Chládek, který figuroval až do finálového kola na třetí pozici. Seskok zvládl, ale bohužel o jednu příčku v pořadí klesl.

Ve skupinové akrobacii, kam byl nově zařazen Bonifác Hájek, skončil tým na šestém místě a díky součtu všech tří disciplín mohl slavit další stříbro.

O velký úspěch se zasloužili: nadporučík Oldřich Šorf, praporčík Petr Směšný, praporčík Miloslav Kříž, nadrotmistr Petr Chládek, nadrotmistr Bonifác Hájek a jako kameraman praporčík Jakub Pavlíček.

Dalším vrcholem bude pro prostějovské parašutisty mistrovství světa v klasických disciplínách ve Strakonicích, které se bude konat ve dnech 16. – 24. července.

ZDROJ: AČR, Autor: Pavel Král, ASC Dukla
The administrator has disabled public write access.

PARAŠUTISMUS 03. kvě 2022 16:29 #14969

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
AFF7 Level successfull

Přezkušovací AFF seskok úspěšněR/2
The administrator has disabled public write access.

PARAŠUTISMUS 24. bře 2022 18:45 #14836

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Wingsuit Létání nad MaledivamiR/6
The administrator has disabled public write access.
Vygenerováno za 0.211 sekund