Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Armáda České republiky sděluje:

Armáda České republiky sděluje: 23. říj 2021 08:51 #14270

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
ARMÁDA ČESKÉ REPUBLIKY 2020

Zdroj: AČR

R/2
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 19. říj 2021 17:12 #14251

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Ženy do Čestné stráže AČR nejen patří, ale už tu i velí

Pokud dnes v uniformě Čestné stráže AČR spatříte ženu, vězte, že už dávno nejde o raritu. U tohoto útvaru jich nyní slouží více než dvanáct procent. A ty, které tu před pěti lety začínaly, nejenže v jednotce vydržely, ale dosáhly jako první i vyššího profesního zařazení.

„Našich vojákyň si vážíme a počítáme s nimi do budoucna,“ říká o nich velitel praporu Čestné stráže AČR podplukovník Miroslav Leška.

Četařky Libuše Masárová, Kateřina Samiecová a Lenka Hebligová slouží v současnosti na pozicích zástupkyň velitelů družstev. Desátnice Tereza Kuldová je zase jednou z mála žen, které si zvládly vydobýt pevné místo v exhibičním družstvu.

www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravo...uz-tu-i-veli-230995/

R/2

Zdroj: AČR
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 16. říj 2021 15:01 #14245

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Kilometr nahoru, kilometr dolů! Bral jsem to jako výzvu, říká voják Daniel ze čtrnáctky

Rotmistr Daniel Schindler je zástupcem velitele jedné z čet u logistiků v Pardubicích. Po škole pracoval jako horník a v roce 2003 se rozhodl stát vojákem profesionálem. Byl psovodem, výsadkářem a od roku 2009 slouží u 14. pluku logistické podpory. Zde začínal jako řidič multiliftu, působil také na četě ochrany i jako velitel družstva. Absolvoval celkem tři zahraniční mise. Je dobrovolným dárcem krve a plazmy. Za dobrovolné dárcovství krve a plazmy letos převzal Zlatý kříž 1. třídy.

www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravo...ze-ctrnactky-231058/

Zdroj: AČR
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 14. říj 2021 19:19 #14235

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Čáslavští piloti sehráli ve Španělsku netradičně roli nepřítele

Autor: kapitánka Hana Havrdová

Na konci září a začátkem října se uskutečnilo jedno z nejkomplexnějších mezinárodních leteckých cvičení na území Evropy Tactical Leadership Programme (TLP). Příslušníci 21. základny taktického letectva Čáslav se ho zúčastnili po šesti letech. Do Španělska odlétlo zhruba 30 osob létajícího a technického personálu a trojice letounů L-159 ALCA z 212. taktické a 213. výcvikové letky.

www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravo...li-nepritele-230982/

Zdroj: AČR
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 11. říj 2021 09:55 #14220

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Sestřelit nepřátelský letoun i velet jednotkám. Nejen to trénují strakoničtí vojáci do mise.

Střelba z raketových kompletů, reakce na incidenty, ale i prověření schopnosti štábu velet jednotkám – to vše zahrnovalo cvičení strakonických protiletadlovců, jež se uskutečnilo začátkem října v Boleticích na Českokrumlovsku. Výcvik byl součástí přípravy vojáků do zahraniční mise v Litvě.

www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravo...jaci-do-mise-230941/

R/2
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 03. říj 2021 04:40 #14186

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
MEZINÁRODNÍ VELETRH OBRANNÉ A BEZPEČNOSTNÍ TECHNIKY
Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky
6.-8.10. 2021
Výstaviště Brno

IDET 2021 - banner, úvodní textVe dnech 6. - 8. října 2021 se v areálu brněnských veletrhů a výstavišť uskuteční 16. ročník Mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2021.
Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET je jedinečnou prezentací obranných a bezpečnostních technologií ve střední Evropě a významnou proexportní platformou pro český obranný a bezpečnostní průmysl.

Ministerstvo obrany ČR a Armáda ČR jsou již tradičně největšími vystavovateli. Tématy letošní expozice MO a AČR jsou modernizace ozbrojených sil a 30 let od první zahraniční operace, do které se zapojili čeští vojáci.

www.mocr.army.cz/scripts/detail.php?pgid=365

Zdroj: AČR
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 25. zář 2021 04:59 #14166

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Cvičení Czech Lion prověřilo nejen vojáky v poli, ale také nové důstojníky ve štábech

1200 vojáků s 250 kusy techniky včetně bojových vozidel pěchoty a tanků. Tak vypadalo letošní největší cvičení pozemních sil Czech Lion, které probíhalo po dva týdny na Libavé a v armádním simulačním centru v Brně. Protože se štáby obou hlavních zapojených jednotek – Velitelství pozemních sil i 7. mechanizované brigády – nedávno obměnily nebo výrazně narostly, výcvik měl především prověřit schopnosti nových velitelů a štábů velet podřízeným jednotkám bojového uskupení.

www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravo...y-ve-stabech-230465/

R/2
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 22. zář 2021 17:43 #14151

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Na Dni hrdinů se představí i armáda

Už tuto sobotu 25. září bude pražské výstaviště v Holešovicích patřit všem složkám integrovaného záchranného systému. Záchranáři, policisté, hasiči a další hrdinové předvedou své vybavení i techniku, a to od 13.00 do 18.00 hod. Chybět nebude ani Armáda České republiky.

www.mocr.army.cz/informacni-servis/zprav...avi-i-armada-230393/

Zdroj: AČR
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 20. zář 2021 17:16 #14142

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Návštěvníci Dnů NATO poznali armádu 21. století

www.acr.army.cz/scripts/detail.php?id=230360&tmplid=528


Přehlídkou toho nejmodernějšího, co mají v současnosti ozbrojené síly států z celého světa ve výzbroji, jsou každoročně Dny NATO. Díky kontinuálnímu růstu výdajů na obranu a výrazným pokrokům v nejzásadnějších vyzbrojovacích projektech to platí také o Armádě České republiky.

Důkazem toho, jak moc Ministerstvo obrany ČR pokročilo v budování armády 21. století, byl na ostravské přehlídce „modernizační koutek“ vystavěný právě Armádou ČR. V rámci něj mohli návštěvníci na vlastní oči srovnat novou techniku, kterou již má armáda zavedenou ve výzbroji, nebo ji ministerstvo v nejbližší době pořídí, se zastaralou sovětskou technikou, kterou nové stroje nahradí.

„Stejně jako koronavirus nezastavil Dny NATO, nezastavil ani modernizaci Armády ČR. Ta v posledních letech nabrala tempo, které nemá obdoby,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar přímo v modernizačním koutku. A dodal, že za jeho funkčního období doposud resort MO uzavřel 40 tisíc smluv za 135 miliard, z čehož 97 procent bylo s českými dodavateli.

Do tohoto trendu zapadají také podmínky zapojení domácího průmyslu, které jsou součástí aktuálně největších vyzbrojovacích projektů a daří se je naplňovat. Soutěž na pásová bojová vozidla pěchoty obsahuje nepodkročitelný parametr 40% podílu českých firem na hodnotě zakázky. To stejné platí o nákupu francouzských děl Caesar, v rámci nějž by mělo dojít k podpisu smlouvy do konce září. Na podíl téměř 40 % se dostanou domácí zbrojaři také při pořízení izraelského protiletadlového raketového kompletu SPYDER, kde ministerstvo obrany finišuje nezbytné kroky před podpisem smlouvy a kde poptávalo alespoň 30% podíl.

Že je podpora českého zbrojního průmyslu jednou z priorit právě dosluhující vlády, potvrdil také její předseda Andrej Babiš, který patřil k čestným hostům přehlídky a zavítal také do expozice připravené armádou. „Také česká armáda a její transformace byla vždy prioritou naší vlády. Nakoupili jsme nová obrněná vozidla, radiolokátory, vrtulníky, tisíce nových ručních pušek a pistolí,“ doplnil premiér.

Vrtulníky, raketové komplety nebo už zavedené Hiluxy

K největším tahákům modernizačního koutku patřily vrtulníky UH-1Y Venom a AH-1Z Viper od společnosti Bell. Moderní stroje aktuálně využívané americkou námořní pěchotou mohli návštěvníci porovnat jak s víceúčelovým vrtulníkem Mi-171š, tak s bitevním vrtulníkem Mi-24/35. Ukončení provozu Mi-24/35 je plánováno po více než 40 letech od prvního vzletu v souladu s dodávkou 8 Venomů a 4 Viperů v roce 2023.

Protiletadlový raketový komplet SPYDER sice nebyl představen v reálné velikosti, ale nadšenci si mohli prohlédnout alespoň jeho velmi detailní model. A přímo na letištní ploše mohli zhodnotit, jak daleko je technologie v porovnání se sovětským kompletem 2K12KUB, který sice prošel modernizací v roce 2007, ale vyráběn byl už v 60. letech minulého století. Za vše je rozdíl patrný už v tom, že odpalovací zařízení SPYDERu může mít až 8 střel oproti 3 u sovětského stroje.

Všichni, kteří zavítali do expozice AČR, si také mohli vyzkoušet, jaký je rozdíl sedět v Toyotě Hilux ve srovnání s Land Roverem Defenderem nebo dokonce UAZem 469, které terénní vozidla japonské automobilky nahradí. Dvacet tři tisíc vojáků potřebuje k běžnému životu automobil, který je spolehlivě přepraví mezi posádkami, na cvičení nebo do místa nasazení. Na padesát let staré vozy není spolehnutí.

Kromě toho modernizační koutek nabídl k prohlédnutí letos pořizovaný nejnovější typ transportního letounu CASA C-295MW, ale také porovnání přesluhujícího radiolokátoru ST-68U s moderním izraelským systémem MADR nebo starého pasivního sledovacího systému Věra s jeho nejmodernějším nástupcem, verzí Vera-NG. Návštěvníci také viděli v Afghánistánu osvědčený bezpilotní letoun ScanEagle i s jeho odpalovacím zařízením a starší Raven, který obsluha vypouštěla z rukou.

K vidění byly také staré sanitky Land Rover vedle nových LZTOP na podvozku Iveco. Na stejném podvozku je také vozidlo S-LOV CBRN pro chemické specialisty, které je o generaci novější než stroje, se kterými byli chemici ještě ve válce v zálivu. K přepravě minometů a jejich munice už dnes armáda používá speciálně pro tento účel modifikovanou Tatru T-815 8x8 PRAM, přestože ještě donedávna tomuto účelu sloužila legendární Praga V-3S.

Zdroj.AČR
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 18. zář 2021 07:58 #14135

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Průzkumný letoun neměl šanci. Zamaskované protiletadlovce nenašel.

Jak důležité je maskování pro jednotku pozemní protivzdušné obrany, ukázalo v uplynulých dvou týdnech cvičení strakonických vojáků. V jihočeských Boleticích se zdokonalovali v boji se vzdušným protivníkem. Výcvik zároveň sloužil jako příprava do zahraniční mise.

„Vojáci se oproti předchozímu cvičení zlepšili v maskování techniky. Důkazem je i to, že bezpilotní průzkumný prostředek Raven nerozkryl ani místo velení, ani palebná postavení družstev,“ uvedl zástupce velitele jednotky nadporučík P. Z. s tím, že odhalit zamaskovanou techniku měly problém i posádky vrtulníků Mi-24, jež strakonickým vojákům nejčastěji simulovaly vzdušný útok.

Příprava na misi

Výcvik v Boleticích byl součástí přípravy vojáků do zahraničí. Strakonický útvar totiž vyčleňuje již druhou jednotku do alianční mise předsunuté přítomnosti v Litvě. Tu první by měla vystřídat na začátku příštího roku.

„Naším cílem bylo sladit jednotku na úrovni družstva a čety. Kromě palebné jednotky, vyzbrojené protiletadlovými raketovými komplety RBS-70, zde také cvičila četa obrany a ochrany,“ zmínil velitel jednotky nadporučík J. Š.

Vojáci jsou iniciativní

Cvičení mělo přispět také ke zlepšení komunikace, tedy systému podávání hlášení, kterým družstva informují nadřízený stupeň o situaci v poli. „Každý večer probíhal briefing, na kterém jsme s vojáky rozebírali chyby, jichž se dopustili. Vyzdvihovali jsme ale i pozitivní věci, jež se jim povedly. Musím ocenit přístup vojáků, který byl velmi zodpovědný a iniciativní,“ dodal nadporučík J. Š.

Vojáky, jež se připravují do Litvy, čeká až do konce roku nabitý program. Další cvičení se uskuteční na začátku října. Tentokrát se do něj zapojí již celé úkolové uskupení.

fotogalerie:
www.acr.army.cz/scripts/detail.php?id=230274&tmplid=527


Zdroj: AČR
The administrator has disabled public write access.
Vygenerováno za 0.194 sekund