Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Armáda České republiky sděluje:

Armáda České republiky sděluje: 25. led 2022 16:59 #14611

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
ARMÁDNÍ OPRAVÁŘI DOKÁŽOU SPRAVIT COKOLIV: PANDUR, PUŠKU I ROZBITOU KAMERU TV ŠTÁBU

25.1.2022

Armádní opraváři dokážou spravit cokoliv: Pandur, pušku i rozbitou kameru TV štábu
Autor: redakce (IP) ve spolupráci s kapitánem Jakubem Moravcem

Každá technika, i ta vojenská, vyžaduje údržbu, revize a v případě poškození nebo závady i opravu. U techniky v zahraničních operacích, na kterou jsou kladeny vysoké provozní nároky a často působí v extrémních podmínkách, to platí dvojnásob. Centrum zabezpečení oprav Lázně Bohdaneč ji udržuje v plně funkčním stavu. A stará se nejen o techniku, ale i zbraňové systémy.

Tamní odborníci vyjíždí pravidelně k armádním úkolovým uskupením a zahraničním pracovištím resortu na třech kontinentech. V Evropě zejména na Balkán, do Pobaltských zemí, států Beneluxu, Polska či Německa. V Africe nejčastěji do Mali, v Asii na Sinajský poloostrov, Iráku a dříve do Afghánistánu nebo Kuvajtu. Loni byly týmy na sedmi výjezdech a odpracovaly 1 855 hodin.

Na základě konkrétních požadavků jednotek v zahraničí se vytvoří servisní skupina, která je vždy jedinečná jak v počtu osob, tak v jednotlivých odbornostech. Existují případy, kdy byl vyslán jeden specialista na týden nebo naopak skupina 18 odborníků na čtyři týdny. Zpravidla však výjezdní skupina bývá vyslána na 2 až 3 týdny a tvoří ji většinou 10 až 15 osob. Jsou to specialisté na jednotlivé druhy zbraní a zbraňových systémů, pozemní techniky, vozidla jako třeba kolová bojová vozidla pěchoty Pandur nebo lehká obrněná vozidla Iveco, ale i manipulační techniku např. vysokozdvižné vozíky či elektrocentrály. Za výjezd zvládnou revize, kontroly technického stavu a opravy na zhruba 500 až 1 000 kusech techniky, zařízení a materiálu.

Práce v extrémních podmínkách

Výjezdové skupiny pracují v různorodých klimatických podmínkách. Výjimkou nejsou destinace s extrémním horkem či zimou, kde práci ztěžuje písek, prach nebo vlhkost. Situaci často neusnadňuje ani místo, kde vlastní opravy a revize provádějí. To může být jen pod maskovací sítí nebo přístřeškem, který chrání alespoň před pražícím sluncem.

„Asi nejtěžší podmínky jsem zažil v Iráku. Přijeli jsme na písčitou plochu, kde bylo ve stínu kolem 50 stupňů. Byl jsem tam několik měsíců a spali jsme venku pod stany, jedli i opravovali jsme pod stany, celý náš život se tam vlastně odehrával pod stanem. Před 100% vlhkostí, prachem a úmorným horkem jsme se neměli kde ukrýt. Moc jsme se nevyspali, ale museli jsme našim kolegům poskytnout odborný servis a opravy, bez kterých by v podstatě nemohli fungovat,“ vysvětluje praporčík Lukáš Grešák, který působí ve skupině hlavního inženýra v Centru zabezpečení oprav Lázně Bohdaneč již řadu let a kde má mimo jiné v odborné gesci zahraniční služební cesty.

Klimatické podmínky ale nejsou jedinou komplikací. Na některých misích hrozí nebezpečí raketových útoků a další rizika. I na to musí být servisní technici připraveni a při výjezdech do těchto zemí absolvují kurzy přežití S. E. R. E. Na těch se naučí, jak přežít na nepřátelském území a dostat se zpět do bezpečí. U specialistů na krypto a šifrování je samozřejmostí splnění požadavků na příslušný stupeň utajení.

Umí opravit i ledničku nebo kameru

Výjezdové skupiny samozřejmě neprovádějí práci jen podle předem zaslaných požadavků. Při výjezdu se provádí i nálezové opravy a zjišťuje se, která technika potřebuje odborný zásah. Rozsah skutečně provedené práce je tedy vždy vyšší než původní požadavek.

A někdy se práce navýší i díky iniciativě při výjezdu: „Loni jsme se na zpáteční cestě ze servisního výjezdu v Lotyšsku zastavili na litevské základně Rukla. A při té příležitosti jsme tam provedli desítky neplánovaných revizí elektrických zařízení,“ dodává praporčík Grešák.

Servisní technici se navíc práci nevyhýbají ani ve svých volných chvílích. K životu jednotek v zahraničních misích patří i přístroje pro volný čas. Technici se tak podívají třeba na porouchanou televizi, ledničku, počítač nebo provedou úpravy elektrorozvodů v ubytovacím zařízení. A některé opravy jsou ještě kurióznější, jak vzpomíná praporčík Lukáš Grešák: „Velmi netradiční opravu jsem zažil v Iráku, kam přijela natáčet reportáž jedna televize. Na místě se jim ale rozbila kamera. Tak jsme jim to ochotně opravili, aby mohli natáčet dál. Pro nás maličkost.“

fotogalerie: mise.army.cz/scripts/detail.php?id=233074&tmplid=527

zdroj: army.cz
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 13. led 2022 16:48 #14572

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Pátráte po předcích ztracených v 1. světové válce? Digitální studovna MO přináší další unikátní soubor matrik.

Vojenský historický ústav ve spolupráci s Vojenským ústředním archivem – Vojenským historickým archivem zpřístupnily knihy zemřelých v c. a k. polních nemocnicích. Přes 23 tisíc jmen obsažených v těchto svazcích už lze fulltextově prohledávat na Digitální studovně MO.

www.mocr.army.cz/informacni-servis/zprav...oubor-matrik-232869/

R/2

Zdroj: army.cz
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 07. led 2022 16:46 #14549

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Ministryně obrany Jana Černochová dnes navštívila velitelství 7. mechanizované brigády v Hranicích. Prohlédla si výstroj a výzbroj útvaru včetně těžké techniky. S velením brigády si ujasnila kroky, které povedou k další modernizaci.Zdroj: tvarmy.cz
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 03. led 2022 20:14 #14538

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Na podzim se otevře zrekonstruované Armádní muzeum Žižkov. Podívejte se do něj už teď..

www.mocr.army.cz/scripts/detail.php?id=232677&tmplid=528

Armádní muzeum Žižkov, které bylo stavěno v letech 1927-1932 jako součást Památníku osvobození, prochází od roku 2018 zásadní rekonstrukcí. Ta má být dokončena letos na podzim. Ředitel Vojenského historického ústavu, brigádní generál Aleš Knížek, a ředitel Odboru muzeí, plukovník Michal Burian, nás v následujících videích nechají nahlédnout do rekonstruovaných prostor a ukáží i průběh prací při tvorbě expozic.

Zdroj: army.cz
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 24. pro 2021 18:33 #14493

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
TADY NADĚLUJE DÁRKY JEŽÍŠEK!ZDROJ:AČR
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 13. pro 2021 16:26 #14473

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Situace se stabilizovala, k vyslání jednotky Armády ČR do Polska zatím nedojde

Ministr obrany Lubomír Metnar se rozhodl pozastavit proces schvalování mandátu pro vyslání jednotky vojáků Armády ČR na pomoc na polsko-běloruských hranicích, který měl být postoupen k projednání jak Poslanecké sněmovně, tak Senátu Parlamentu ČR.

„Plánované vyslání českých vojáků do Polska zatím není třeba, protože situaci na hranici s Běloruskem se podařilo stabilizovat. V tomto duchu mě informoval polský ministr obrany Mariusz Blaszczak jak oficiálním dopisem, tak při osobním telefonickém jednání,“ shrnul aktuální vývoj ministr obrany Lubomír Metnar.

Polský ministr obrany zároveň poděkoval České republice za kontinuální politickou podporu a nabídku pomoci. Ta by se pro jeho zemi stala znovu aktuální až v případě opětovného zhoršení současného stavu.

Mandát, který schválila vláda již 8. prosince 2021, počítá s jednotkou o maximálním počtu 150 příslušníků AČR (především ženistů), kteří by mohli v Polsku působit až 180 dní.

Zdroj: AČR
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 30. lis 2021 03:45 #14425

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
JEDNA ZMRZLÁ NOC NA DOUPOVĚ – ZKUŠENOST NA CELÝ ŽIVOT, VĚDÍ VOJÁCI 41. PRAPORU

www.acr.army.cz/scripts/detail.php?id=232033&tmplid=528

Ve vojenském újezdu Hradiště skončilo v pátek 26. listopadu dvoutýdenní cvičení Griffin III. Zúčastnily se ho čtyři stovky vojáků 41. mechanizovaného praporu se stovkou kusů techniky. Cílem byla kontrola sladěnosti a připravenosti celého praporu pro taktické cvičení Rapid Griffin 2022.

Doupovské hory opět žateckým vojákům ukázaly svou sílu. Drsné podmínky během dvou týdnů prověřily nejen jejich fyzickou, ale i psychickou odolnost. Jejich výcvik probíhal v denních i nočních hodinách a několikaleté zkušenosti vojáků z nočního výcviku, kdy teplota klesá pod bod mrazu, směřující zejména k nováčkům, jsou k nezaplacení. A jak zkušení vojáci říkají – jedna noc v zmrzlém terénu na Doupově, to je zkušenost, na kterou se nezapomíná.

V minulém týdnu se tu vojáci zdokonalovali především ve střelbách z ručních a lafetových zbraní, v bojových ostrých střelbách mechanizovaných rot a tento týden se uskutečnila pod taktickým námětem kontrola sladěnosti všech rot.

Cílem bylo prověření roční přípravy praporu

„Máme zde vyvedený celý prapor, což jsou téměř čtyři stovky vojáků, a spolu s nimi zde bylo sto kusů techniky. Cílem cvičení Griffin III bylo jediné - prověřit téměř roční přípravu a zvládnout bojové střelby čet. Své schopnosti zde musely prokázat i jednotky bojové podpory a bojového zabezpečení, které plnily logistické úkoly v poli pod taktickým námětem,“ říká velitel 41. mechanizovaného praporu podplukovník Stanislav Kočica a dodává, že celá roční příprava v letošním roce směřovala k taktickému cvičení praporu Rapid Griffin, kde bude 4. brigáda rychlého nasazení prověřovat plné operační schopnosti.

Výcvik se odehrával v prostoru střelnice Žďár, kde probíhaly bojové střelby čet, při kterých se prověřovala zejména schopnost velitelů velet četě, ale i velitelů družstev při velení druhým družstvům. Cvičilo se v náročném terénu, kdy samotný boj probíhal v lese, a pěší prvek musí prostupovat určeným nepřehledným terénem. To je náročné pro celkovou koordinaci mezi jednotlivými družstvy při vedení boje.

Nejsložitějším úkolem velitelů je koordinace v obtížném terénu

„Úkolem velitele čety bylo zničit nepřítele operujícího v daném prostoru a následně postupovat po stanovené ose na složiště, kde vojáci museli eliminovat bojové postavení o síle jednoho mechanizovaného družstva,“ vysvětluje řídící střeleb a zástupce velitele 2. mechanizované roty nadporučík Vlastimil Kazilovský a dodává, že nejsložitějším úkolem pro velitele čet a pro jednotlivé velitele družstev je mít přehled o svých jednotkách a koordinovat je v obtížném terénu.

Výcvik vojáků připravený štábem 41. mechanizovaného praporu obsahoval řadu incidentů, které prověřilo sladěnost praporu a perfektní připravenost na taktické cvičení praporu Rapid Griffin v příštím roce.

Zdroj: army.cz
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 22. lis 2021 17:11 #14403

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Nejnebezpečnější hrozby teroristů likvidovali čeští EOD specialisté na Sardinii

Celkem 650 vojáků z 12 zemí světa a s více než 200 kusy techniky spojilo síly proti terorismu na cvičení Bison Counter 2021. Barvy české armády reprezentovali pyrotechničtí specialisté z 15. ženijního pluku.

www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravo...-na-sardinii-231880/

zdroj: AČR

R/2
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 12. lis 2021 17:00 #14365

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Armáda opět vysílá vojáky do nemocnic

Autor: plukovnice Magdalena Dvořáková

Od pondělí 15. listopadu bude prvních 40 vojáků pomáhat ve zdravotnických a sociálních zařízeních Olomouckého a Zlínského kraje. Cestou Ústředního krizového štábu jsme přijali celkem osm požadavků na pomoc, zejména pomocné práce jako je polohování, asistence s hygienou či odběrem stravy. Žádosti zaslaly nemocniční zařízení a jeden domov seniorů. Zde budou vojáci vedle pomocných prací u klientů pomáhat také s úklidem nebo provozem na recepci.

Vojáci budou v zařízeních pomáhat ve skupinách od čtyř do šesti vojáků v 8 až 12 hodinových směnách. Předpokládaná doba jejich nasazení jsou dva týdny s možností prodloužení.

Vojáci budou vysláni na základě Nařízení vlády České republiky č. 172/2020 Sb., o použití Armády České republiky k záchranným pracím v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru SARS-CoV-2 ze dne 14. dubna 2020. K pomocným pracím může být vysláno nejvýše 900 vojáků. Proočkovanost vojáků Armády České republiky je 85 %.

zdroj: AČR
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 10. lis 2021 17:03 #14352

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Nový A report přináší příběhy novodobých válečných veteránů

www.mocr.army.cz/assets/multimedia-a-kni...report/ar11_2021.pdf

Nejnovější číslo resortního časopisu A report přináší rozhovor s generálporučíkem Jaromírem Zůnou o historii i současnosti NATO Centre of Excellence ve Vyškově, které oslavilo patnáct let existence. Přináší také příběhy vojáků, novodobých válečných veteránů, kteří 11. listopadu slaví svůj svátek – Den válečných veteránů.

Nový A report nabízí dále ohlédnutí za veletrhem IDET v Brně, kde byla představena nejmodernější vojenská technika i priority resortu obrany v oblasti modernizačních projektů kompatibilních s aliančními partnery.

Jaké to je, když k jednotkám přichází nováčci, či přechází vojáci z jiných útvarů, si můžete přečíst v reportáži z intenzivního doškolovacího výcviku 13. dělostřeleckého pluku.

Nastávající Den válečných veteránů je připomínkou nejen vojáků, kteří prošli bitevními poli dvou světových válek, ale má svoji důležitost i ve vztahu k příslušníkům současných ozbrojených sil. Představme si pomoc novodobému veteránovi, možnosti komunitních center pro válečné veterány, ale i příběh vojáka, který dokázal, že uplatnění lze nalézt i mimo armádu. Stačí jen mít vůli a pokoru.

V dalších článcích se ohlédneme za historií a současností soutěže průzkumných hlídek, představíme psa Breda, který získal ocenění Statečné psí srdce, ohlédneme se za certifikací vojáků do mise eFP v Litvě, ale také ukážeme práci vojáků aktivní zálohy, kteří jsou v civilním zaměstnání třeba ošetřovateli slonů v ZOO.

zdroj: AČR
The administrator has disabled public write access.
Vygenerováno za 0.197 sekund