Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Armáda České republiky sděluje:

Armáda České republiky sděluje: 17. čec 2024 16:57 #16564

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Čeští vrtulníkáři si v Polsku poprvé vyzkoušeli i námořní operace

Od počátku roku 2024 vysílá Armáda České republiky do Polska vrtulníkovou jednotku (Heli Unit) s modernizovanými vrtulníky Mi-171Š. Jejím hlavním úkolem je podpora a společný výcvik s jednotkami SOF (Special Operation Forces) Polska. Dále pak čeští vrtulníkáři provádí vlastní letecký výcvik a upevňují schopnosti jednotky fungovat jako samostatný celek ve struktuře NATO.

mise.army.cz/aktualni-mise/pol/zpravodaj...orni-operace-252674/

Zdroj: AČR
R/2
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 09. čec 2024 14:31 #16555

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Černý den Armády ČR podnítil vznik Vojenského fondu solidarity. Peníze dnes pomáhají nejen vojákům a jejich blízkým

Před deseti lety, 8. července 2014, zaútočil sebevražedný atentátník v blízkosti základny Bagrám v Afghánistánu na hlídku českých vojáků. Na místě zemřeli čtyři Češi, pátý podlehl těžkým zraněním o několik dní později. Dodnes jde o nejtragičtější moment našich zahraničních misí. Černý den české armády přesto měl i svou světlou stránku – díky němu vznikl o několik měsíců později Vojenský fond solidarity.

acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajs...jich-blizkym-252550/

Zdroj: AČR

R/2
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 02. čec 2024 18:26 #16541

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
BAHNA 2024: PŘEHLÍDKA VOJENSKÉ TECHNIKY A HISTORIE V SRDCI BRD

acr.army.cz/scripts/detail.php?id=252372&tmplid=527

Poslední červnovou sobotu se v prostoru bývalého vojenského cvičiště poblíž Strašic konal 34. ročník Dne pozemního vojska Bahna 2024. Největší přehlídka pozemního vojska u nás i v horkém dni přilákala na 50 tisíc návštěvníků, včetně prezidenta republiky Petra Pavla.

Diváci měli možnost obdivovat vojenskou techniku včetně bojových tanků Leopard 2A4, stíhaček JAS-39 Gripen, bitevníků L-159 ALCA či historického obrněného transportéru OT-64 ze 70. let minulého století.

Podle ministryně obrany Jany Černochové jsou Bahna pro armádu příležitostí pro nábor nových profesionálních vojáků i členů dobrovolných záloh. "Snažíme se přesvědčit lidi, aby buď šli sloužit do armády jako profesionální vojáci nebo se aspoň zkusili nechat vycvičit ať už dobrovolně, nebo jako příslušníci aktivní zálohy, protože i tam máme ty náborové cíle velmi ambiciózní. Máme cíl na 30.000 (profesionálních vojáků) do roku 2030 a 10.000 příslušníků aktivní zálohy. V tuto chvíli je všech vojáků něco kolem 28.000 a příslušníků aktivní zálohy něco kolem 4000," uvedla ministryně.

Ve statických i dynamických ukázkách se tradičně představila nejen technika používaná jednotlivými brigádami a pluky pozemních sil. Vedle bojové techniky, jako jsou tanky, bojová vozidla pěchoty nebo samohybné kanónové houfnice, si mohli návštěvníci prohlédnout bezpilotní prostředky, mobilní rušiče, logistickou či ženijní techniku. Vůbec poprvé se v dynamické ukázce na Bahnech předvedlo obrněné vozidlo TITUS ve verzi MKPP (místo koordinace palebné podpory).

„Probíhající modernizací postupně nahrazujeme zastaralé kusy. Zvyšujeme tím vlastní vojenskou kapacitu, zlepšujeme efektivitu výcviku, přibližujeme se standardům našich spojenců a v neposlední řadě také výrazně zvyšujeme ochranu vojáků,“ přiblížil modernizaci výzbroje velitel Pozemních sil AČR generálmajor Roman Náhončík.

„Bezpečnost není jen záležitostí vojáků nebo našich kolegů z ozbrojených sborů. Je to odpovědnost nás všech. Vaše přítomnost ukazuje zájem o armádu a obranu naší země. Armáda přechází plně na západní techniku, osvojuje si nové technologie a digitalizuje. Není to utrácení, ale nutnost investice do budoucnosti a prosperity vlastní země. Budujeme těžkou brigádu, pořizujeme nová bojová vozidla pěchoty CV90 a zavádíme tanky Leopard,“ vyzdvihl důvody pořizovaní nové techniky i náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka.

BVP i ze zahraničí

V samostatné ukázce jízdních vlastností se po delší odmlce předvedla také bojová vozidla pěchoty zahraničních armád - německá Puma, rakouský Pandur Evo a slovenské bojové průzkumné vozidlo BPsVI. Právě dynamické ukázky těžké vojenské techniky a historické ukázky patří tradičně k největším lákadlům Dne pozemního vojska. „Z mého pohledu byla nejzajímavější přehlídka tanků Leopard 2A4 ze 73. tankové praporu. Návštěvníkům se předvedly jak za pohybu v terénu, tak při statické ukázce, kde si je šlo prolézt křížem krážem. Diváci mohli porovnat také starší tank T-72 M1 s modernizovaným tankem T-72 M4CZ,“ popsal jednu z ukázek náčelník oddělení mechanizovaného vojska Velitelství Pozemních sil AČR podplukovník Vítek, který měl dynamické ukázky na starosti.

„V rámci Bahen se vždy snažíme přenést schopnosti jednotek druhů vojsk a zbraní co nejblíže návštěvníkům. Jednotlivé scénáře se tak odehrávaly přímo před zraky diváků, kteří byli mnohem více vtaženi do děje. Předvedla se útočící mechanizovaná četa, záchrana odloučené osoby či odražení nepřítele právě tanky,“ přiblížil dění Bahen 2024 náčelník odboru bojové přípravy Velitelství Pozemních sil AČR plukovník Jelínek.

Program Dne pozemního vojska byl podobně jako v minulých letech doplněn o dynamické ukázky dalších ozbrojených složek a bezpečnostních sborů. Představila se Policie ČR, Vězeňská služba, Hasičský záchranný sbor a kolegové z Vojenské policie. Zatímco pozemní síly v posledních letech svoji prezentaci koncipují do ucelených celků dle druhu vojska, vojenské historické kluby divákům předkládají skoro až divadelní dramata na témata skutečných historických válečných událostí.

„Poslali jsme tam tanky a obrněné transportéry plus nákladní auta. Připravili jsme jako každý rok samostatné ukázky, do kterých se od nás zapojilo zhruba 70 lidí. Jedna ukázka se věnovala bojům během Slovenského národního povstání v roce 1944. Tématem dalších ukázek byl poplach v posádce Janovice, kde se představila technika a zbraně z 60. a 70. let. Do třetice jsme připomněli československý obrněný transportér OT-64 SKOT, který se stal přesně před 60 lety součástí výzbroje naší armády,“ prozradil ředitel muzea František Koch, který stál v roce 1990 u zrodu akce a je držitelem ochranné známky Bahna.

Celkem se letos na Bahnech představilo přibližně 200 kusů techniky a něco přes 400 vojenských profesionálů. Dalších 200 osob patřilo k dalším sborům či do vojenských klubů.

Vrcholem akce bylo závěrečné defilé Armády České republiky, které bylo oceněno zaslouženým potleskem desítek tisíc spokojených návštěvníků.

Zajímavosti o Bahnech

Akci pravidelně pořádá Nadace pozemního vojska ve spolupráci s Pozemními silami Armády České republiky. Armáda, včetně jednotek aktivní zálohy, na ní prezentuje ukázky svých schopností. Kluby vojenské historie inscenují ukázky z dramatických a vojensky zajímavých okamžiků české historie, ať se jedná o operace první světové války, válečné operace na východní či západní frontě nebo na území protektorátu a při osvobozování Československa.

Na Dnech pozemního vojska participují Policie ČR, Vězeňská služba ČR, Celní správa ČR, Hasičský záchranný sbor ČR, Muzeum na demarkační linii v Rokycanech, Československá obec legionářská, kluby vojenské historie a společnosti, jejichž výrobky své uplatnění nacházejí jak u ozbrojených sil, tak i v civilním sektoru.

Bahna byla původně organizována jako bodovací terénní závod vojenských terénních vozidel, známý především svými extrémními terénními překážkami, hlubokými brody a všudypřítomným bahnem. Prvního ročníku se v červnu 1990 ve výcvikovém prostoru Jince zúčastnilo 12 vystavovatelů. O rok později účast vzrostla více jak čtyřikrát a v roce 1992 se řady spolupořadatelů rozšířily o 1. tankový pluk ze Strašic a Military Car Club Plzeň. Akci doplnily ukázky výcviku jednotek pozemního vojska a boje o opevnění Jordán.

V roce 1993 již program s ukázkou tankového útoku a boje speciálních jednotek přilákal kolem pěti tisíc lidí. O rok později byla Bahna poprvé prezentována jako Den pozemního vojska pod záštitou inspektora Pozemního vojska Armády České republiky. Obliba akce postupně rostla, stejně jako množství návštěvníků a účastníků. Organizace vojenské části akce postupně přešla pod Velitelství pozemního vojska, respektive pozemních sil.
Jubilejní desátý ročník navštívilo v roce 1999 na třicet tisíc lidí. Bylo to také poprvé, co na stožárech vedle tribuny zavlála vlajka NATO. O rok později se Dne pozemního vojska vůbec poprvé zúčastnili příslušníci armád USA a Německa se svojí technikou.

V roce 2001 se zahraniční účast ještě rozšířila a návštěvníci tak mohli vidět techniku armád Francie, Nizozemí, SRN a USA. Tento ročník Bahen s sebou opět přinesl jedno další „poprvé“ a to přímý přenos na programu České televize.
V roce 2002 Bahna osobně navštívil prezident ČR Václav Havel a přijeli také zástupci z USA, SRN, Velké Británie, Nizozemí, Polska a Rakouska.

Návštěvnost Dne pozemního vojska se postupem času ustálila na přibližně 50 tisících návštěvnících.
V roce 2020 byla poprvé akce zrušena na základě přijatých mimořádných opatření vlády a Ministerstva zdravotnictví České republiky. O rok později se i přes stále platná omezující opatření organizátoři rozhodli akci uspořádat i za nepřítomnosti diváků a zprostředkovat veškeré dění živým přenosem na internet a částečně prostřednictvím České televize.

Ta pravá atmosféra se na Den pozemního vojska vrátila po tříleté pauze s rokem 2022, kdy konečně padla veškerá omezení a na Bahna se opět vydaly deseti tisíce diváků.
V roce 2023 se vedl v duchu modernizace a byl představen hlavní bojový tank Leopard 2A4, mobilní rušič STARKOM i bezpilotní systém Puma 3AE.

Zdroj:army.cz
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 18. čen 2024 17:48 #16532

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Den otevřených dveří spojený s dětským dnem uspořádal vojenský útvar 13. dělostřelecký pluk “Jaselský” ve svém areálu v Jincích. Akce, která byla určena primárně dětem, se stala i příležitostí pro veřejnost k seznámení se s činností a vybavením pluku a zároveň možností nahlédnutí do života vojáků a poznat moderní technologii.

pribramsky.denik.cz/volny-cas/detsky-den...-jaselsky-jince.html

R/2
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 29. kvě 2024 08:26 #16512

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
V Praze a Olomouci se opět představí vojáci čestných stráží na tradičním DrillFestu
Autor: kapitánka Marcela Němcová

V Praze na Hradčanském náměstí 5. června od 16 hodin, v Olomouci na Horním náměstí o den později ve stejný čas. České veřejnosti po roce předvedou své umění s puškami jednotky čestných stráží Maďarska, Polska, Německa, Slovinska, Slovenska a samozřejmě České republiky. V rámci přehlídky exhibičních vystoupení DrillFest nově vystoupí jednotka z USA.

acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajs...m-drillfestu-251468/

R/2
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 26. kvě 2024 10:54 #16506

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
V prostoru Hradiště hřmí děla, vrcholí tu cvičení Joint Fires

Ve dnech 13. až 24. května vrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil AČR s názvem Joint Fires 2024. Cvičení je organizováno velitelstvím pozemních sil jako součást přípravy 7. brigádního úkolového uskupení. Vojenským újezdem Hradiště tak duní střelba z děl, minometů a tanků, vedle mechanizované brigády a dělostřeleckého pluku jsou ale zapojeny prakticky všechny jednotky napříč pozemními silami včetně jejich velitelství.

Nedílnou součástí cvičení jsou také příslušníci vzdušných a kybernetických sil, celkem je do prostor újezdu vyvedeno na 800 vojáků s více jak stovkou kusů vojenské techniky. Nechybí samozřejmě samohybné houfnice, minomety, tanky T-72 CZM4 a T-72M1 nebo bezpilotní průzkumné prostředky, bez kterých se soudobé bojiště neobejde. Společným cílem všech cvičících je sladit poskytování různých druhů palebné podpory všem nasazeným bojovým jednotkám 7. brigádního úkolového uskupení.

Cvičení Joint Fires původně vzniklo jako cvičení dělostřeleckého pluku, které se poprvé konalo v roce 2016. V průběhu let se ale postupně rozšířilo a stalo se jedním z nejdůležitějších a největších cvičení pozemních sil. „Letošní Joint Fires je zaměřené na organizaci palebné podpory bojujícím štábem 7. brigádního úkolového uskupení.

Jde o to, abychom si rozuměli a jednotky v boji dostaly přidělené palby co nejrychleji a co nejvhodnějším způsobem.

Postupy plánování a vyžadování například dělostřelecké podpory mají své zákonitosti. Vojáci z dělostřeleckého pluku svou práci samozřejmě dobře ovládají, ale čím lépe si štáby ony zákonitosti osvojí, tím účinnější budou. Pokud stojíte na předním okraji a potřebujete pomoct, to poslední, co chcete, je s někým se dohadovat, co vlastně potřebujete a kam,“ přibližuje hlavní cíle cvičení brigádní generál Róbert Dziak, zástupce velitele pozemních sil, který je zároveň řídícím celého cvičení.

Nezanedbatelnou roli v procesu vyžadování a přidělení odpovídající palebné podpory představují průzkumné jednotky. Ty získávají důležité informace o nepříteli, které předávají na místa velení, která jsou důležitá pro rozhodovací proces velitele při řízení boje a následné efektivní vedení střelby palebných systémů. Část příslušníků pluku průzkumu a elektronického boje ale po celou dobu cvičení simuluje nepřítele. Pokouší se například rušit komunikaci jednotek nebo dokonce provést kybernetické útoky. K tomu jim slouží například unikátní rušič STARKOM.

Skupina informačního boje kybernetických sil zase využije sonické dělo LRAD. To představuje nesmrtící zbraň, používanou například pro kontrolu rozvášněných davů nebo ovlivňování psychiky nepřítele přímo na bojišti. Dokáže totiž velmi reálně a hlasitě imitovat zvuky vojenské techniky a zmást tak nepřátelské vojáky. Kybernetické síly jsou do cvičení zapojeny i dalším způsobem, kdy testují odolnost míst velení a cvičících vojáků vůči hrozbám v kybernetickém prostoru. Cílem mimo jiné je, aby si vojáci uvědomili, jak málo stačí, aby prostřednictvím svých mobilních telefonů či použití sociálních sítí rozkryli například postavení vlastních jednotek na bojišti.

„Letošní cvičení se od předchozích ročníků liší také v tom, že poprvé procvičujeme palebnou podporu těžké brigády, tedy mechanizovaných jednotek operujících na pásových vozidlech. Přináší to s sebou odlišný styl manévru a s tím spojené logistické zabezpečení, než na jaké jsme byli v minulých letech zvyklí. Letos také veškerá komunikace jednotek probíhá pomocí moderního datového provozu a poprvé jsme do tohoto cvičení zakomponovali schopnosti ženistů v dálkovém pokládání minových polí. Máme zde také zahraniční hosty, americké pozorovatele, kteří jsou přičleněni na jednotlivá velitelská stanoviště,“ rozvádí novinky a změny oproti předchozím ročníků Joint Fires plukovník Vlastimil Urban, zástupce velitele 13. dělostřeleckého pluku a duchovní otec celého cvičení.

acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajs...-joint-fires-251395/


Zdroj: AČR

R/2
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 15. kvě 2024 19:25 #16498

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Plk. Robert Speychal: Chystáme zásadní novelu zákona o veteránech

Nedávné výročí ukončení 2. světové války připomíná osudy válečných hrdinů včetně dosud žijících válečných veteránů.

Zejména v posledním období se pak ve veřejném prostoru hovoří také o novodobých válečných veteránech, kteří působili např. v zemích bývalé Jugoslávie, v Iráku či v Afghánistánu. Válečným veteránům se v rámci resortu obrany věnuje Odbor péče o válečné veterány a válečné hroby MO ČR, který od roku 2022 vede plukovník Robert Speychal.

On sám má v rodině dvě generace válečných veteránů, a proto může své osobní zkušenosti dobře využít také pro svoji práci. Právě plukovníka Speychala jsme pozvali do dalšího dílu našeho pořadu CZ DIALOGY.

www.czdefence.cz/clanek/plk-robert-speyc...-zakona-o-veteranech


R/2
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 10. kvě 2024 05:32 #16485

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Vzdušný boj i tankování za letu. V Čáslavi startuje mezinárodní cvičení uživatelů gripenů Lion Effort

Ode dneška až do 27. května bude 21. základna taktického letectva Čáslav hostit mezinárodní letecké cvičení Lion Effort 2024 (LE24), kterého se zúčastní na 500 vojáků, z toho cca 150 vojáků ze zahraničí.

acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajs...lion-effort--251065/

R/2
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 23. dub 2024 14:09 #16476

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Charitativní večer na podporu válečných veteránů se blíží. Komu koupí vstupenky pomůžete?


O tom, že je skvělé pomáhat lidem v nouzi, má podplukovník Petr Matouš, velitel 43. výsadkového pluku, zcela jasno. Jeho myšlenka postavit proti sobě profesionální zápasníky MMA, K1 i klasického boxu a vojáky Armády ČR slibuje mnohem víc než jen mimořádný zážitek. Výtěžek akce CZ Fighters for Veterans totiž podpoří Vojenský fond solidarity, který pomáhá vojákům v činné službě, vojákům do pěti let po odchodu z armády, válečným veteránům, a dokonce i jejich blízkým v mimořádně těžkých situacích.

acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajs...ky-pomuzete--250529/

R/2

Zdroj: army.cz
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 15. dub 2024 18:08 #16463

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Univerzita obrany nacvičovala, jak reagovat na útočníka

Řada vysokých škol v souvislosti s loňským tragickým útokem, který se odehrál na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, přistoupila k úpravě svých bezpečnostních pravidel. To se týká také Univerzity obrany (UO) v Brně, kde došlo k proškolení všech pracovníků a studentů, jak správně reagovat na podobnou mimořádnou událost z prosince 2023. V návaznosti na toto školení se proto vojenská univerzita rozhodla provést také praktický nácvik napadení aktivním útočníkem.

mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodaj...-na-utocnika-250408/

R/2
The administrator has disabled public write access.
Vygenerováno za 0.198 sekund