Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
 • Strana:
 • 1
 • 2

Téma: Armáda České republiky sděluje:

Armáda České republiky sděluje: 20. úno 2021 04:13 #12996

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
JAK ODMRAZIT VRTULNÍK? NĚKDY STAČÍ KOŠTĚ, JINDY POMŮŽE OBŘÍ FÉN

Silné mrazy posledních dní komplikují vzlety vrtulníků z 22. vrtulníkové základny z Náměště nad Oslavou. Letištní personál se musí postarat o provozuschopnost za všech podmínek. Námraza na vrtulnících může totiž způsobit velké potíže při vzletu.

„Veškeré výkyvy počasí jako jsou námraza, jinovatka, mrznoucí mlha, mrznoucí déšť, ale i sníh či led jsou pro letadla nebezpečné, protože dokáží měnit aerodynamické vlastnosti a ohrozit tak bezpečnost letu,“ vysvětlil major Marian Mráz, náčelník oddělení inženýrsko-leteckého zabezpečení. Jednotlivé kousky ledu nebo námrazy mohou být nasáty do motoru vrtulníku nebo mohou poškodit listy nosného a vyrovnávacího rotoru.

Námraza se objevuje na trupu vrtulníku, u okének kokpitu a na listech nosného a vyrovnávacího rotoru. „Pokud není námraza dokonale odstraněna, vrtulník nesmí vzlétnout,“ objasnil Mráz. Odmrazování se provádí v co nejkratší době před vzletem letadla.

Námraza a sníh musí pryč

Za nepříznivých meteorologických jevů a v kombinaci s teplotou pod třemi stupni nad nulou je nezbytné, aby byla letecká technika ošetřena speciálními postupy. Odmrazování zabezpečuje speciálně vyškolená obsluha – technici vrtulníků. Ke zbavení ledu a sněhu u vrtulníků, stojících na takzvané stojánce, slouží technika TO-5 na podvozku V3S nebo AVIE. Každé auto má k dispozici až čtyři rukávy o průměru 25 centimetrů na foukání teplého vzduchu. Pokud je sníh čerstvě navátý, jeho odstranění je pro obsluhu snadné – smetení obyčejnými košťaty. Přimrzlý sníh je naopak nutné odstranit proudem vzduchu.

Vzduch má maximální teplotu 60 stupňů Celsia a směřuje na listy rotoru, trup a ocasní nosník. „V zimním období je zpravidla příprava vrtulníků před vzletem delší o hodinu. Někdy ale ani to nestačí a protáhne se na čtyři a více hodin, a to v případě, kdy je silná námraza,“ vysvětlil major Mráz.

Zatímco u osobního automobilu se námraza seškrabuje mechanicky, u létající techniky tento postup nejde použít. Škrabání a otloukání námrazy by mohlo způsobit poškození potahu trupu vrtulníku a tím vést ke snížení jeho pevnosti.

Pokud vrtulník stojí venku na stojánce, jsou listy nosného rotoru před samotnou námrazou vždy chráněny, tedy zabaleny do speciálních plachet. Ani to ale není vždy stoprocentně účinné, v nepříznivých podmínkách může plachta přimrznout k vrtulníku. Pokud k tomu dojde, musí ji obsluha nahřát a postupně sundat. Nikdy ji nesmí násilně strhnout.

fotogalerie:

www.acr.army.cz/scripts/detail.php?id=226209&tmplid=527


Zdroj:AČR
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 16. úno 2021 04:31 #12967

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Představení nosiče balistických plátů pro výsadkářeZdroj: tvarmy.cz


R/2
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 15. úno 2021 15:50 #12962

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
V Rakovníku vzniká vojenské město pro 2000 vojáků

Minulý týden navštívil ředitel sekce logistiky Ministerstva obrany generálmajor Štefan Muránský prapor podpory nasaditelných sil v Rakovníku. Výstavba tohoto útvaru je jednou z priorit Armády ČR, logistika totiž hraje klíčovou roli při podpoře jak vlastních, tak spojeneckých jednotek.

Armáda potřebuje flexibilní logistiku. Počítá se se zvýšením mobility našich vlastních sil i s častějšími strategickými přesuny koaličních jednotek přes naše území.

Prapor vznikl vloni 1. ledna a do roku 2025, kdy má dosáhnout takzvaných plných operačních schopností, tu vyroste například ubytovna, čerpací stanice, autoopravna, či parkoviště. Armáda pak bude schopna ubytovat a stravovat zde 2000 osob denně a poskytnout bezpečné parkování vozidel i s municí.

V tuto chvíli se místní soustředí na neodkladné opravy zdejší infrastruktury. K jednotlivým rekonstrukcím skladů, garáží, ošetřovny, tělocvičny a budov pro vojáky přibyly nové objekty. V plánu je ubytovna, střelnice nebo nová administrativní budova.

600 lidí se postará o tisíce

Prapor podpory nasaditelných sil je členěn na pět rot, obvaziště a prvek posádkové podpory. Celkem by zde mělo pracovat více než šest stovek vojenských profesionálů a civilních zaměstnanců.

fotogalerie:
www.acr.army.cz/scripts/detail.php?id=226185&tmplid=527

zdroj:AČR
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 10. úno 2021 11:16 #12906

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Reakce na rozhodnutí ÚOHS ve věci pořízení vrtulníků

www.mocr.army.cz/informacni-servis/zprav...i-vrtulniku--226102/

R/2
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 04. úno 2021 08:48 #12867

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
S přepravou pacientů s covidem pomáhá i armádní Sokol W-3A

www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravo...i-sokol-w-3a-226057/

video:
www.acr.army.cz/scripts/detail.php?id=226057&tmplid=528

R/2
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 02. úno 2021 15:57 #12856

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
STÁTY V4 SPOLEČNĚ NAKOUPÍ MUNICI

Členské státy Visegrádské skupiny - Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko dne 28. ledna 2021 podepsaly dohodu o společném nákupu munice.

Podpisu tzv. „Letter of Intent” (LOI), který podepsali národní ředitelé pro vyzbrojování zemí V4, předcházela několikaměsíční intenzivní práce zaměstnanců Sekce vyzbrojování a akvizic Ministerstva obrany ČR a Agentury logistiky AČR společně s kolegy z ministerstev obrany ostatních členských zemí V4. Za českou stranu tento dokument podepsal náměstek ministra obrany Lubor Koudelka.

Munice se koupí přes agenturu NSPA.

Čtyři středoevropské země se dohodly, že společně nakoupí munici do ručních zbraní typu 9x19 FX Marking Cartridge Red a 9x19 FX Marking Cartridge Blue. Jedná se o cvičnou munici, která je netoxická, využitelná v jakémkoliv prostředí a u jakéhokoliv typu tréninku.

Celkem chtějí státy V4 pořídit přes 300 tisíc kusů této munice. Ministerstvo obrany ČR předpokládá v rámci společného nákupu nakoupit po 10 000 kusech z každého typu.

redakčně kráceno

Zdroj: AČR
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 31. led 2021 06:14 #12851

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
DO PŘÁSLAVIC SE VRACÍ HISTORICKÉ BVP-1, KTERÉ ZDE 20 LET SLOUŽILO

Autor: kpt. Karel Hausmajer

Každý si své pracovní prostředí zvelebuje jinak. Vojenské útvary s úctou ke svým předchůdcům budují síně tradic, stavějí pietní místa či vystavují historickou techniku, pro ně typickou. Přáslavický 72. mechanizovaný prapor se nově pyšní dvěma BVP-1, vozidly, která se v tehdejší ČSLA začala objevovat koncem 70. let a jejich nástupce, BVP-2, armáda používá dodnes.

„BVP-1, tedy bojové vozidlo pěchoty, jsme ve dvou kusech získali od 42. mechanizovaného praporu na konci ledna. Jsou to pro nás významné exponáty: Jedno, konkrétně BVP-1 s věžovým číslem 335, totiž kdysi patřilo do výzbroje přímo našeho útvaru a sloužilo u něj dlouhých dvacet let,“ podotýká velitel praporu podplukovník Martin Hajduch.

„Bévépéčko“ ve své době představovalo vozidlo velmi kvalitní konstrukce. Šlo o u nás licenčně vyráběné sovětské lehké bojové pásové vozidlo BMP-1, jehož produkce ve slovenských závodech dosáhla v letech 1970-1989 neuvěřitelných 18 tisíc kusů. Odebírala je jak sovětská armáda, tak některé zahraniční státy.

„Vojáci si u něj považovali především malé světlé výšky, která mu pomáhala pohybovat se v terénu s nízkou pravděpodobností odhalení. Ceněno bylo také pro snadnou údržbu. Schopnost plavat a hlavně pohyb po pásech mu propůjčovaly neobyčejnou mrštnost v těžko prostupném terénu.

Jeho slabinou, kterou sdílí i nástupce BVP-2 používaný dodnes 7. mechanizovanou brigádou, je nízký stupeň balistické ochrany, neboť při dnešních možnostech pancíř prorazí i střela z velkorážné pušky,“ vysvětluje Hajduch.
BVP-1 i BVP-2 jsou elegantní a v řadě parametrů nadčasové. V čem bohužel tato vozidla silně zaostávají, jsou systémy komunikace, vedení a řízení palby, aktivní i pasivní ochrana a protiopatření. V moderním pojetí armády jsou tyto schopnosti nutností a bévépéčka už tyto požadavky nedokážou splnit.

Své místo si ale 72. mechanizovaného praporu najdou: Jako vzpomínka na mnoho let tvrdé práce vojáků, jedno z nich vítá příchozí spolu s tankem T-34 u vjezdu do posádky a druhé jako důstojná stráž doplňuje památník hrdinů.

Jejich vystavením ale přáslavičtí s prací nekončí. „Logistici budou mít za úkol své staronové svěřence zrenovovat, stejně jako tank T-34, o který pečují vojáci 73. tankového praporu,“ uzavírá Hajduch.

fotogalerie:

www.acr.army.cz/scripts/detail.php?id=225987&tmplid=527

zdroj: AČR
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 19. led 2021 17:10 #12802

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
V NOCI I ZA CHUMELENICE. KBELŠTÍ PŘEPRAVUJÍ ORGÁNY, KDYŽ JINÍ NEMOHOU

24. základna dopravního letectva, to není jen přeprava ústavních činitelů a vojáků do zahraničních misí. Nedílnou součástí její práce je také transport orgánů k transplantaci. Vloni takto kbelští piloti uskutečnili celkem 26 letů pro IKEM, FN Motol a Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno.

Ve speciálních boxech lékařské týmy, jež jsou s piloty na palubě, přepravují zejména hrudní orgány, jako jsou srdce, játra nebo plíce. Důležitý je čas, transplantovaný orgán musí být doručen k pacientovi co nejrychleji. Doba, po kterou je například srdce schopno po odběru vydržet v konzervačním roztoku, je pouhých 4 – 5 hodin, plíce pak 5 – 6 hodin.

Vloni lékařské týmy nejčastěji přepravoval letoun L-410.

Typ stroje se volí podle destinace, na delší vzdálenosti kbelští vysílají letoun, na kratší vrtulník. Pokud je v blízkosti nemocnice letiště, opět vzlétá letoun. „Důležitým faktorem je také počasí. Letouny mají systém odmrazování a mohou oblast s rizikem tvorby námrazy nadlétnout. Vrtulníky mají tento systém rovněž, ale pohybují se v nižších výškách, což může být při mrazech riskantní. Kromě stroje L-410 orgány přepravoval také letoun CASA C-295M, Challenger Cl-601 a vrtulník W-3A Sokol. V jednom případě též vrtulník Mi-17.

VOJÁCI JSOU PŘIPRAVENI 365 DNÍ V ROCE, 24 HODIN DENNĚ

Letecké posádky a technický personál jsou cvičeny tak, aby zvládly náročnost zadaného úkolu a neztratily ani minutu drahocenného času. Vojáci drží čtyřiadvacetihodinovou pohotovost k přepravě sedm dní v týdnu. Lékařské týmy s orgány přepravují zejména v nočních hodinách nebo za zhoršených povětrnostních podmínek, kdy není schopen tuto službu poskytnout jiný subjekt

Specializované zdravotní týmy loni cestovaly nejčastěji do Mošnova, Olomouce a Brna. Mimo Českou republiku to byla Bratislava nebo Žilina. Nejvzdálenějším místem přepravy orgánů byly Košice.

www.acr.army.cz/scripts/detail.php?id=225752&tmplid=527

zdroj: AČR
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 16. led 2021 07:54 #12781

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Róbert Dziak: Na naše výsadkáře jsem byl vždycky hrdý

www.armadninoviny.cz/dziak-vysadkare-jsem-byl-vzdycky-hrdy.html

R/OF
The administrator has disabled public write access.

Armáda České republiky sděluje: 17. pro 2020 07:19 #12603

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Zemřel brigádní generál v.v. Václav Kuchynka

V úterý 15.prosince 2020 ve večerních hodinách zemřel válečný veterán Václav Kuchynka. Bylo mu 95 let. Kuchynka se za války účastnil karpatsko-dukelské operace i následného osvobozování Československa.

Václav Kuchynka se narodil 13. září 1925 v malé vesničce Český Závidov u východní hranice tehdy polské západní Volyně. Rodiče Václav a Xénie, roz. Tintěrová, hospodařili na vlastním třináctihektarovém hospodářství. Otec byl starostou obce, působil u hasičů i v České matici školské. Václav Kuchynka ml. se vyučil v oboru elektro-rádio, což později ovlivnilo i jeho zařazení ke spojařům 1. čs. armádního sboru.

V roce 1939 za sovětské okupace se tak jako ostatní soukromí hospodáři museli podvolit kolektivizaci zemědělství. Množství rodin ze Závidova se Sověti chystali deportovat na Sibiř, zachránil je paradoxně příchod nacistů. Za nacistické okupace (1941-1944) se Václav Kuchynka stal svědkem hromadného vraždění Židů z nedalekého Ostrohu i řádění ukrajinských band, zejména skupiny svého bývalého spolužáka Petra Prichoďka. V téže době se aktivně podílel na činnosti závidovské odnože odbojové organizace volyňských Čechů Blaník.

Po vstupu do 1. čs. armádního sboru na jaře 1944 prodělal výcvik v Jefremově u Moskvy, kde se nakazil malárií. Dramatický „křest ohněm“ prožil u karpatských vesnic Machnowka-Wrocanka. Tam se v bezvýchodné situaci ukryl v bahně pod polní dřevěnou lávku, kterou následně přejel německý tank. Přes zborcení lávky pod vahou tanku jako zázrakem vyvázl s lehkými zraněními. Václav Kuchynka prodělal celé karpatsko-dukelské tažení i následné osvobozování Československa.

Václav Kuchynka obdržel řadu vysokých vojenských vyznamenání. Po válce se usadil v obci Polepy na Litoměřicku v usedlosti po odsouvaných Němcích. Až do nucené kolektivizace pracoval na vlastním hospodářství, poté v místním JZD. Od roku 1989 působil aktivně v čele ČsOL a ČSBS litoměřického okresu.

www.pametnaroda.cz/cs/kuchynka-vaclav-1925#biography

Zdroj: AČR


www.novinky.cz/domaci/clanek/zemrel-vacl...REfnIDEk3178hpuG6YJE

R/OF
The administrator has disabled public write access.
 • Strana:
 • 1
 • 2
Vygenerováno za 0.256 sekund