Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
 • Strana:
 • 1
 • 2

Téma: DOVOLENÁ, VÝLET..

DOVOLENÁ, VÝLET 17. led 2022 17:14 #14587

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
LANOVKA NA MONT BLANC - Budovali ji horolezci za nepředstavitelně krutých podmínek.

Museli postavit asi dvě (nebo víc ?) pomocných malých lanovek, kterými tam dopravovali stavební materiál a strojní vybavení. Byla o tom dokonce natočena reportáž nebo krátký film. A dokonce jim jednou přetrhl lano nějaký pilot s letadlem, tak ho natahovali znovu. Je to jeden ze zázraků techniky.

R/4
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.

DOVOLENÁ, VÝLET 13. led 2022 16:47 #14571

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
CESTOVÁNÍ PRO INTERNETOVĚ ZDATNÉ TURISTY

Posílám Vám něco pro dlouhé zimní večery – uvidíte něco nádherného,
co nikdy neuvidíte, protože my, normální čeští smrtelníci se akorát do
pr.... dostaneme, tak si uvařte kafé, uřízněte kus štrůdlu a dívejte se ...
a dejte si všechno na celou obrazovku.

R/JKk

Stačí otevřít soubor v příloze a rozkliknou "modrý řádek"
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.

DOVOLENÁ, VÝLET 07. led 2022 16:35 #14548

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Zimní záběry na Radhošť zachycené kameramanem Jiřím Baranem. Originální hudba skladatele Adama Uličného.


www.youtube.com/embed/wPj4dy9QLUI

R/BB
The administrator has disabled public write access.

DOVOLENÁ, VÝLET 05. led 2022 18:03 #14540

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
ZLATÁ ULIČKA - ZAJÍMAVOSTI.

R/4
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.

DOVOLENÁ, VÝLET 10. pro 2021 03:59 #14460

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
KLÍČ - zimní pohádka

R/4
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.

DOVOLENÁ, VÝLET 02. pro 2021 04:11 #14436

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
VIZOVICE

Zámecká čokoládovna Vizovice

Malou čokoládovnu firmu Carletti založily sestry Zdena Šimková a Eva Šafránková v roce 1997. Do svého názvu si vybraly historické jméno Carletti, což byl benátský kupec, který v roce 1606 přivezl kakaové boby do Itálie

Firma dává důraz na kvalitní ruční zpracování výrobků. Celoročně nabízí kolem 80ti druhů dutých figurek, lízátka nebo filigrány. Celoroční sortiment rozšiřuje o vánoční a velikonoční nabídku. Na figurky používá bílou, mléčnou i tmavou polevu i pravou čokoládu italské provedience.

Hlavním kritériem je výběr základní suroviny. Samostatnou a velmi významnou kapitolou výroby tvoří originální pralinky, jichž firma vyrábí na 90 druhů. Tvary pralinek jsou inspirovány belgickými pralinkami. Při jejich výrobě používá nejen zmíněný italský produkt, ale i čokoládovou hmotu Belcolade. Velkou část pralinek si firma míchá sama. Inspirací jí jsou staré belgické receptury Vznikají tak pralinky neopakovatelné chuti. Kvalitní hořká čokoláda- plněná povidly,mátou, marcipánem, chili, sušenými květy levandule, pomerančem, likérem, whisky, rakytníkem. Nejzajímavější: „Ubelský mls“ – višeň nebo brusinka ve slivovici, marcipánu, potažená ho hořkou čokoládou.

Čokoláda jak ji známe dnes má svou tradici. Už Aztékové začali z kákaových bobů vyrábět nápoj. Později se dostal do Španělska, ale pořád chutnal jinak, než dnešní čokoláda. Dochucoval se pepřem, ředil mlékem, vodou i pivem. V 17. století byla tato čokoláda hitem evropské aristokracie. Tvrdá verze čokolády, vyráběná smícháním kakaa, tuku a vody nevypadala vábně – tak trochu jako světlý asfalt. Až do roku 1879 se do forem musela vtloukat téměř kladivem a dostávala se ven ještě hůř.

Všechno změnil až převratný vynález curyšské továrny na čokoládu. Majitel nebyl s kvalitou spokojený a tak se rozhodl investovat a odkoupil od konkurenta Rudolfa Lindha „tajemství výroby jemné čokolády“, která v horkém stavu tekla a na jazyku se rozpouštěla. Pan Lindh přišel na tuto tekoucí čokoládu náhodně. Tím, že jednou zapomněl na noc vypnout stroj na míchání surovin potřebných pro výrobu čokolády, doba míchání se prodloužila, suroviny se dokonale spojily a tak přišla na svět tekoucí čokoláda, kterou známe dnes. A, že to byl úspěch, o tom svědčí to, že se tato značka udržela doposud.

Zámecká čokoládovna Vizovice nabízí téměř celou škálu jejich úžasných čokoládových výrobků. Můžete si zde zakoupit nejen čokoládové dobroty, ale i posedět v příjemném prostředí a vybrat si ze široké nabídky kávy, koktejlů, pohárů či míchaných nápojů.

V naší sladké prodejně Čokoládového království, Vám uvaříme kávu CAFÉ RESERVA. Připravíme ji, přesně tak, jak to má být. Na výběr máme několik variant!

CAFE RESERVA
Pražení kávy je skutečnou vědou a mistrovským uměním. Prémiové kávové směsi certifikované Rainforest Alliance jsou pražené v Itálii pod dohledem pana Gian Luigi Nory, viceprezidenta italské kávové společnosti, ambasadora Caffe de Brasil a především uznávaného znalce a milovníka kávy.Výsledkem uměleckého procesu je jedinečná chuť a aroma kávy CAFÉ RESERVA.
Aby chuť kávy CAFÉ RESERVA byla jedinečná, zrnka kávy jsou vypěstována pouze na malých plantážích v rovníkové Africe, Indii nebo Střední a Jižní Americe. Všechny dodavatelské farmy jsou držitelem pečeti Rainforest Alliance Certifie.
Kávovníky na farmách rostou přirozeně ve stínu deštných pralesů. Káva se zde pěstuje bez použití umělých pesticidů, herbicidů nebo chemických hnojiv.

Kromě zámecké čokoládovny ve Vizovicích si naše výrobky a kávu můžete vychutnat rovněž, v Luhačovicích, Buchlovicích a Valticích

ČOKOLÁDOVNA CARLETTI.

Prezentace ze světa čokolády. Povíme Vám o historii čokolády, zpracování a pěstování kakaových bobů, také vám ukážeme jak vypadá výroba lahodné čokolády.
Samozřejmostí je ochutnávka čokolád, z nichž se vyrábějí pralinky. Předvedeme Vám práci s pralinkovými a figurkovými formami. Na závěr prezentace budete mít možnost ochutnat čerstvou pralinku, kterou připravíme přímo před Vámi.

GALERIE MARIETTE - jménem hraběnky Marietty Stillfriedové
Výstavu skleněných českých ručně vyráběných vánočních ozdob můžete v této galerii vidět v době předvánoční už od roku 2007. Provozovatel galerie Roman Mynář dlouhá léta bojuje proti plastové asijské podobě Vánoc. Důležitý zůstává důraz na domácí tradici. Představuje českou a moravskou podobu Vánoc z rukou českých a moravských výrobců – to je trend, kterého se drží galerie celý rok. Své návrhy zadávají do firmy manželů Juklových ve Dvoře Králové nad Labem. Zde vznikají jedinečné limitované kolekce originálních českých skleněných vánočních ozdob v aktuálních světových trendech.

Tyto trendy určuje speciální organizace EFSA – Evropská asociace floristů a výrobců dekorací. Ta každoročně vydává své doporučení ohledně stylu, barev i použitých materiálů.

A jaká bude barva Vánoc 2021?
Barva letošních Vánoc je bílá. V případě, že budou letošní Vánoce opět blátivé, rozhodně nemusíte smutnit. Zářivě bílou barvu si totiž podle trendů užijete jak při nakupování nového oblečení, tak v domácnosti. Kromě čisté bílé barvy jsou letos v kurzu i tradiční dřevěné přírodní ozdoby.
Kromě bílé barvy se letos do módy vrací i modrá. Vhodnou kombinací vánoční výzdoby, tak můžete využít obě dvě tyto barvy. Bílá barva symbolizuje čistotu a rozjasňuje prostor. Modrá pak navozuje pocity harmonického klidu a značí srdečnost. Letošní Vánoce jsou zaměřené na minimalismus.
Snažte se proto zbytečně výzdobu nepřeplácat a raději zvolit bílý základ
s tmavomodrými prvky.

Na ozdobení vánočního stromečku je letos vhodné použít přírodní materiály, které vám v kombinaci s bílou a modrou barvou přiblíží atmosféru minulé doby. Vhodnou volbou jsou například ozdoby vyrobené z ořechů, ozdoby ze skořápek od vajec
a například i sušené plátky pomeranče. Stromek můžete dozdobit i
celou skořicí, která vám krásně provoní celý pokoj.

Vánoční ozdoby.
Móda zdobení vánočních stromečků ozdobami k nám přišla na konci 19.století z Německa. Do té doby se zdobilo výrobky ze dřeva, slámy, brambor,drátků, ořechů, perníčků, kukuřičného šustí. Ozdoby se šily či háčkovaly. Jejich výroba se začala v severních Čechách, kde byl rozvinutý sklářský průmysl. Sláva českých vánočních ozdob je už na začátku dvacátého století vyhlášená v řadě zemí světa. Tradice jejich ruční výroby se udržela díky několika dílnám, kde se podařilo zachovat původní postupy, i když v tvarech a barvách se musejí přizpůsobit módě. Většinou to jsou firmy rodinné. Juklovi ze Dvora Králové začali s jejich výrobou v roce 1995. Navázali na tradice svého dědečka, který si ve Dvoře Králové otevřel výrobu v roce 1933.

Základem je dobrý sklář. Foukač než se zapracuje a dovede vyfouknout koule i složitější tvary se učí několik let. Ruční malování ozdob je náročné, ale dá se naučit rychleji. Foukač sedí před kahanem a ústy vyfukuje z tenké rozžhavené skleněné trubice požadované tvary. Hotové skleněné ozdoby jsou nejprve čiré, než se dostanou do rukou maléreček, je třeba většinu z nich vystříbřit. A to i v případě, že výsledná barva ozdoby je jiná, jen tak barva získá na sytosti. Roztok dusičnanu stříbrného, louhu a čpavku se nasaje hadičkou a napustí se do vytvarované ozdoby, pak se s ní jemně třese, aby se roztok dostal všude. Malérečky je sprejují a ručně zdobí štětcem. Některé plochy potírají lepidlem a nanášejí na ně zlatý, nebo stříbrný prášek. Po oschnutí barev se ozdoby zkompletují, což znamená, uřezání stopky, dá se na ně záponka, díky které se mohou zavěsit.

Každý rok se připravuje nová kolekce. V nabídce mají zhruba 4 tisíce vánočních ozdob.
Ve dvacátých a třicátých letech se část produkce výroby zaměřila na průmyslovou výrobu. Skleněné strojové baňky mají tu výhodu, že jsou levnější. Ručně foukaná může stát 30,-kč, ale můžete za ni zaplatit i 200,-kč, některé až 1500,-kč.

Ale česká tradice se neomezuje jen na koule či figurky z jednoho kusu foukaného skla. V Poniklé v Podkrkonoší vyrábí firma RAUTIS perličkové skleněné vánoční ozdoby, které si pamatujeme z časů našich babiček. Foukají se z trubicového skla o průměru 2 do 12mm. Perličky se postříbří, rozřežou na jednotlivé dílky a navlékají na šnůrky. Tyto výrobky se pyšní známkou originálního produktu a jsou zapsány na seznamu UNESCA jako nehmotné kulturní památky ( Slovácký Verbuňk, Jízda králů, Modrotisk, Masopust..)


BETLÉM – HORNÍ LIDEČ

Byl otevřen 25.prosince 2011.

Myšlenka vytvořit toto dílo, které zůstane pro příští generaci se zrodila v hlavě starosty obce Josefa Tkadlece. Díky dotacím z evropských fondů vznikla příhraniční spolupráce a taky nová budova, skrývající celkem 170m² vyřezané plochy z toho jenom betlém má 50m², 220 figur, 65 pohyblivých a 100 vyřezávaných staveb. Pracovalo na něm 20 řezbářů z Čech a Slovenska – 1 rok.
Ústřední motiv Svaté rodiny vyřezával valašskokloboucký řezbář Zdeněk Matyáš. Ztvárněny jsou tady známé stavby Zlínského a Trečínského kraje – např. Hostýn, Velehrad, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Radhošť, zřícenina hradu Beckov, Čachtice, Trenčanský hrad, Bojnice, pět hornolidečských dřevěnic s kapličkou a zvoničkou.

Celou expozici dotváří filmový 30minutový snímek, jehož hlavní postavou je poutník, který přibližuje návštěvníkům život na česko-slovenském pomezí, tak jak se postupem času vyvíjel, historické události, zvyky a staré řemesla. S tajemnou postavou poutníka projde návštěvník krásná zákoutí zdejšího kraje. Snímek není hraný profesionálními herci, ale místními rodáky a dětmi. Natáčelo se v Horním Lidči, Valašské Senici, v Rožnově a ve slovenských vesničkách.
Hudbu složil Jiří Pavlica a nahrál spolu s cimbálovou muzikou Hradišťan.

Od 1.července 2017 je betlémská expozice rozšířena o nový filmový snímek o putování slovanských věrozvěstů, bratrů Cyrila a Metoděje. Film je možné shlédnout v zasedací místnosti. Snímek je zároveň doplněn o dřevořezby ztvárňující místa, jež mají spojitost s životem Cyrila a Metoděje a jsou umístěny přímo v betlémské expozici.

R/4
The administrator has disabled public write access.

DOVOLENÁ, VÝLET 17. lis 2021 15:49 #14378

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Hostýnske vrchy - Hostýn / Kelčský Javorník / Rusava / Chata Sport

www.youtube.com/embed/9bHel-Q8q3Q

r/4
The administrator has disabled public write access.

DOVOLENÁ, VÝLET 09. lis 2021 17:14 #14342

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
ZDE PADL VÝSTŘEL Z AURORY..

www.youtube.com/embed/N3ISUUO0CSo

R/4
The administrator has disabled public write access.

DOVOLENÁ, VÝLET 06. lis 2021 15:41 #14332

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Půvabné Pardubice nejsou jen městem perníku

www.novinky.cz/cestovani/clanek/puvabne-...source=www.seznam.cz

R/2
The administrator has disabled public write access.

DOVOLENÁ, VÝLET 27. říj 2021 19:14 #14288

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
KAMERA NA CESTÁCH

www.ceskatelevize.cz/porady/1185966822-na-este/dily/

Zdroj: česká televize

R/4
The administrator has disabled public write access.
 • Strana:
 • 1
 • 2
Vygenerováno za 0.188 sekund