Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
 • Strana:
 • 1
 • 2

Téma: VÝSADKÁŘ ČSLA ...

VÝSADKÁŘ ČSLA ... 23. dub 2024 14:02 #16475

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Ještě k Václavu HYNKOVI.

...nevím, kdy to přesně bylo. co se mne ozval na telefonu s tím, abych hned přišel do penzionu "Mánes".. byl tam s nějakou pratou paragánů, několik MISTRŮ a MISTRIŇ sportu ( v Prostějově tenkrát zrovna běželo MS), ale ne v parašutismu, jen v nějakých sestavách.

Tenkrát jsme se domlouvali na napsání a vydání knihy. Ti co byli s ním slíbili spousty fotografií a vzpomínek, bohužel...nic z toho se nepodařilo uskutečnit.."

Tak že v příloze je ještě fotografie na které je s Bedřichem Chuidobou na UVZ Hamry ... Bedřich přežil ten masakr v Bulharsku, sice s těžkým zraněním, ale přežil...Více informací lze najít a hlavně fotografiích v knize "50 let pod vrchlíky armádních sportovních padáků"

ze zamračené Hané zdraví Mirek Řezníček.
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.

VÝSADKÁŘ ČSLA ... 13. pro 2023 09:41 #16269

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
K hymně výsadkářů ČSLA - nyní již jen vzpomínkově v Klubech výsadkových veteránů a na Slovensko Klubech vojenských veteránů- příspěvky veterána Miroslava Řezníčka a redaktorky R/7 paní Olgy Friedrichové:

Duní stroje vzduchem ...

píseň vznikla v roce 1947 ! co píseň pochodová. Vznikla v souvislosti s vytvořením nového druhu čs. vojska, součásti poválečné armády. Autorem textu je jeden prvních důstojníků "Pěšího praporu 71." posádkou Stráž pod Ralskem - nadporučík Jaroslav Malý... autorem hudby je Jan Holoubek, kapelník brigádní hudby 22.výsadkové brigády (1954)- vytvořil notový part a mírně upravil text..

R/ M.R.


Archiv redakce svvz.cz redaktorka paní Olga Friedrichová.

....velitel 22.výsadkové brigády plk. v.v.. František Mansfeld - vzpomínku zaznamenal V . Koutecký:

" Jarda (znamenej Jaroslav MALÝ byl v té době frekventantem 1.přeškolovacího para kurzu ve Stráži pod Ralskem. Písničku vytvořil v listopadu 1947 ; hned se ujala u všech členů kurzu i mužstva obsluhy. Jsem přímý účastník tvorby autora, která se odehrávala na naší světnici, kde bylo ubytováno asi 15 mužů a autora jsme hned kritizovali a podporovali. Pro představu Jarda- když ho opouštěla "tvůrčí síla" , žádal o ostrou střelbu z pistole okolo jeho postavy; tu jsem obstarával já.- z bezpečnostních důvodů na světnici jen z pistole DUO ráže 6.35. Byly to krásné chvíle a Pepíkovi Černotovi, jako veliteli para kurzu, to nijak nevadilo ani mu to nepřipadalo divné. Tak se zrodila naše hymna, která žije a bude žít, dokud budou žít Palečkovy a Černotovy děti".

The administrator has disabled public write access.

VÝSADKÁŘ ČSLA ... 08. pro 2023 16:40 #16259

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
HYMNA VÝSADKÁŘŮPíseň " Duní stroje vzduchem " vznikla v roce 1947 jako písnička do pochodu. Písničku složil jeden z prvních důstojníků pěšího praporu 71 ve Stráži pod Ralskem. Jmenoval se nadporučík Jaroslav Mladý.

Duní stroje vzduchem přes hřbety hor,
k útoku startuje výsadkářský sbor.
Oheň v srdci nesem na vlasti prah,
snesme se padáky tam, kde útočí vrah.

Refrén:
Paradesátní jednotky - meče armády hrot.
Letcům burácí motory, od vrahů dělí nás skok.
(: Dolů - hotovost, dolů - připravit
vpřed v úder z oblohy do hlubin padá
z letounů ven - na sta mužů bránit svou zem.:)

Tak kde výheň boje žhne v dešti střel,
tam parajednotka přistává v hluku děl.
Národ náš nám věří, nezklameme jej.
Již nikdy Mnichov - vlasti svou oběť dej!

Refrén

Žižkuv odkaz máme - v srdci je v nás,
hrůzu a děs bude mít napřítel z nás.
Jasný je náš úkol, jasný je náš cíl,
tam, kde je nepřítel, bojovat ze všech sil.

Refrén

Teď již zbraně bijé do jejich těl,
zní hudba pekelná v rachotu našich děl.
Život rádi dáme za svoji zem,
za naše vítězství za svobodu všem.

Refrén

Zdroj: youtube
The administrator has disabled public write access.

VÝSADKÁŘ ČSLA ... 14. lis 2022 16:37 #15472

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Rok 1961- Berlínská krize vrcholí....

po ustavení 7.výsadkového pluku zvláštního určení ve složeni zatím ještě v praporní sestavě, přecházel pluk na sestavu rotní- rot zvláštního určení.

Nováčci ročníku 1942 , kteří byli vybráni do rot, zařazení podle "profesí" na průzkumníky, pancéřovníky, radisty /ti byli odesláni společně s budoucími "veliteli průzkumných skupin" do poddůstojnických škol v rámci pluku/ nastoupli do rot.

Dne 3.11.1961 rota "B" s velitelem nadporučíkem Bohumilem Rerkem , odešla po 33 dnů výcviku na letiště Holešov. Předtím zabalila prvně své padáky PD-47 na seskok z balonu.

Seskok z upoutaného balonu z výška cca 500 m je zvláštní.

Balon obrovský, stříbrný s titěrným košem, upoutaný na navijáku- dřevěný koš s dvířky byl zavěšen na ocelových lankách- u nich seděl vysazovač- voják z povolání- praporčík tzv. "balonové čety" vybavený leteckým padákem- pevně připoután ( kdy někoho napadlo jej vyhodit..." tři místa byla určena výsadkářům...

Seskok z upoutaného balonu byl psychicky velmi náročný; nováčci v přípravě na službu u výsadkových vojsk absolvovali ve Svazarmu zpravidla tři základní seskoky z letadla AN-2 ( někteří, jako např. Petr Suchomel) daleko více- ale to byly vyjimky.)

3.listopadu 1961

byl slunečný, klidný den s minimem větru. Rota "B" nastoupila na letišti, prvních 12 výsadkářů ( velitel roty, velitelé čet a velitelé průzkumných skupin byli již v padácích oblečeni...rozkaz: " do balonu".... zahučel naviják a balon poměrně rychle dosáhl stanovené výšky...

Vojín Pavel Chmelík,

nově ustanovený do "funkce" průzkumníka vnímal pouze náhlé ticho s melodií větru hrajícího na lanka upoutaného koše dramatickou melodii. Seděl jako první z výsadku naproti vysazovači...ve tváři vysazovače byl pouze profesionální klid...

pojednou se koš zhoupl, zazněl zvonek- ze zdola přišel rozkaz k vysazení....

" tak pojď " řekl vysazovač a otevřel dvířka koše. zajistil je. Zkontroloval zajištění výtažného lana, záložní padák výsadkáře.

Výsadkář Pavel Chmelík vystoupl na práh koše.

Vpřed!!

Dole hluboko pod ním stačil zahlídnout droboučké tečky nastoupené roty, poté, jak již nejméně stokrát cvičně předtím - vykročil v mírném předklonu, s rukama pevně svírajícími záložní padák - do neznáma.

.... stojedenadvacet ...stodvaadvacet... stořiadvacet... znamená pád šedesátikilového nováčka doplněného dvacetikilovou výstrojí do hlubiny nad holešovským letiště.... najednou táhlý pocit zastavení...zhoupnutí ... nad hlavou 74 čtverečných metrů padákové tkaniny, dole zelená plocha trávníku rychle se zvětšujících stébel trávy: hlas: kolena, kotníky k sobě, přistáváte,

tvrdý návrat na zem. para- kotoul stokrát cvičený na žíněnce a v písku...vrchlík padáku se způsobně složil jako nadýchaná sukénka prima baleriny.

Tak takhle to vypadá, vojíne Pavel Chmelíku...

kolem přistáli dva další, balon sestupoval a další tři nováčci nastupovali do připraveného koše...

"Soudruhu kapitáne vojín Pavel Chmelík seskok z balonu dokončil bez závad... " oba padáky zmizely v ocelové krychli přepravní V3S....

vojáci s ukončeným seskokem za mnou, poklusem do kasáren.

3.listopadu 1961 byl pátek, byl krásný, slunný den, den prvního vojenského seskoku nováčka VÚ 7374 Holešov...

Zdroj: denní rozkaz č.248 Tajný, velitele VÚ 7374 ,záznamník o seskocích C 54 Pavla Chmelíka...předchozím rozkazem č.247 provedli příslušníci roty "B" seskok z letadla AN-2 se základní výstrojí (21.11.1961 ) a noční seskok z upoutaného balonu v noci...(24.11.1961)...

R/1

P.S.

Dne 3.9.2022 provedl kapitán v záloze P.Ch. svůj, zřejmě již poslední seskok z výšky 4230 na tandemovém letišti Prostějov... pevně připoután k padákovému postroji "pilota" tandemu... z výšky asi 500 m zahlédl dole droboučká zrnka nastoupené "rodiny"... "hujeři" přišli svého dědu pozdravit.. a děda nemusel opustit letiště poklusem... časy se mění.

R/1
The administrator has disabled public write access.

VÝSADKÁŘ ČSLA ... 08. říj 2022 14:25 #15380

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Výsadkáři a kbelská dopravka na cvičení v Nizozemsku

czechairforce.com/news/falcon-leap-vysad...viceni-v-nizozemsku/

R/7
The administrator has disabled public write access.

VÝSADKÁŘ ČSLA ... 08. říj 2022 06:47 #15378

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Pro pamětníky:

6.říjen byl DNEM ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY- u 7.výsadkového pluku se slavnostními nástupy, povyšováním, udělováním medailí , slavnostním obědem- smůlu měla rota určená do stráže a hotovosti... byly v rámci 10 % stavu roty povoleny vycházky .. 2% i mimo okruh posádky s návratem do 24-00 - hojně byly přijímány návštěvy....

Termín svátku byl odvozen od 6.října 1944, kdy naše útvary 1.československého armádního sboru v karpatsko- dukelské operaci pod velením generála Ludvíka Svobody překročily státní hranici...

Vojáci VÚ 7374 Holešov, příslušníci roty "B"- k našemu svátku vám blahopřeji... staršina.

a vzpomínka velitele radiostanice, VZORNÉHO VOJÁKA, RADISTY 2.TŘÍDY veterána roku 1964 Karla BENDY, dnes poetického básníka naší redakce...

Zdravím Pavle,

Jak jsi psal ke dni Čsla. Měli jsme slavnostní oběd, kpt. Linka přišel
osobně pro mne do jídelny, vyzvedl mne a šel jsem s ním na oběd do
důstojnické jídelny na druhý oběd. 16.8. 1964 jsem udělal dvojku radisty,
třídní specialista. Na den armády mi byl udělen vzorný voják. Kpt. Linka
cestou do jídelny říkal, že dostal povolení vzít na oběd vzorné vojáky. Již
nevím jestli z roty jsem byl sám. Po dobrém obědě jsme uklízeli se směnou v
kuchyni. Kpt Valvoda nestihl oběd, přišel pozdě a tak mu kuchaři udělali
minutku.-

Poté jsme s ním měli pohovor o odminování Dukly. Pro mne zážitek.

Boj Karel

R/1, R/2
The administrator has disabled public write access.

VÝSADKÁŘ ČSLA ... 10. srp 2022 18:19 #15249

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Miroslav PLESAR

nasazen v roce 1948 jako "záklaďák" ZVS k boji proti ukrajinským zločinným "banderovcům".. po skončení "mise" se vrátil k útvaru do České Lípy.

V bojové "misi" se osvědčil, byl odvážný a ukázněný,...jako takový byl převelen do Zákup k nově vzniklé "výsadkové jednotce"...

VOJÁK-VÝSADKÁŘ zde nalezl smysl svého bytí.. a ženu svých snů ... v roce 1993 i Klub-

Klub výsadkových veteránů

... od roku 1993 byl, společně s paní Evou, členem Klubu výsadkových veteránů Liberec...

My jsme šli dále:

Českolipský deník dne 21.2.2011 napsal perem Tomáše Mařase článek:

"Výcvik výsadkářů byl mnohdy o život"

ano? nebo novinářská sci-fi?

Zákupské rozhledy:

Někteří z těch, kteří sloužili v Zákupech, se zde, v České Lípě či blízkých obcích po skončení vojenské služby oženili, ale červeným baretům zůstali věrni v Klubech vojenských veteránů v České a Slovenské republice.

Ale- vraťme se do Zákup a okolí...

V České Lípě to byl Mirek Plesar, kteří s manželkou už od roku 1993 zorganizovali ve Starých Splavech - Borném - setkání para-veteránů z českých a slovenských "klubů"...

Dále:

Antonín Klečka z Brniště, Jaroslav Šimůnek z Velenic,

ze Zákup:

Jarda Řehořek a Václav Brinych.

Tato jména asi zákupským současníkům už moc neřeknou.

Těmi,

kdož se dožili oslavy sedmdesátého výročí vzniku v září 2018, byli:

Jindra Hruška -odešel do výsadkového nebe 23.6.2018 ve věku 93 let a Josef Haman (následoval kolegu22.11.- také v nedožitých dvaadevadesáti letech...)

Byli posledními zákupskými příslušníky Pěšího praporu 71.československých parašutistů...nelze se nezmínit o jejich současníkovi, libereckém veteránovi

Josefu Najmanovi... ten se dožil 22.9.2018 94 let..!

My jsme redakce "tvrdá" a pátrali jsme dále:

Česká Lípa.

Jeden z příslušníků historicky prvního výsadkového útvaru Československé armády, žije v České Lípě. Patřil mezi nejlepší z nich...

... neměl jít do civilu...prohlásil plukovník František Mansfeld o svém podřízeném Miroslavu Plesarovi ...

a vzpomínky Plesara- paragána?

....tvrdý výcvik, při němž se střílelo ostrou municí. Záložní padák? Neexistoval. Skákalo se jen s jedním, který zbyl po vojácích 2.světové války. V duchu hesla "nemáš štěstí, máš smůlu"... měli jsme výcvik typu commandos, který byl o život, jelikož se střílelo ostrou municí. Vzpomínám, jak jeden z vojáků to schytal do levého stehna, nedával pozor a dal nohu výše, než měl... po rychlém ošetření byl za několik hodin zpátky...

První výsadkový útvar Československé armády se jmenoval "pěší prapor 71." Vznikl ve vojenské posádce v Zákupech ( podzim 1947).

3.března 1948 praporu prezident Dr.Edvadr BENEŠ udělil jméno Československých parašutistů.

.....

Ke zpracování této zprávy byly použity dostupné materiály , zejména českolipský deník "plesar- výcvik výsadkářů.. a další vlastní archivní poznámky

R/1
The administrator has disabled public write access.

VÝSADKÁŘ ČSLA ... 19. lis 2019 15:25 #10892

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Přátelé z 43.výsadkového pluku v Chrudimi nám zaslali do redakce odkaz na video VHÚ Praha:

O tom, jak u 43. výsadkový prapor Chrudim organizuje náš výcvik víte z našich sociálních sítí vrchovatě. Víte, ale jaký výcvik museli absolvovat naši předchůdci před rokem 1989?
Podívejte se sami v krátkém filmu na to, za jakých podmínek museli makat chlapi, v jejichž stopách v Chrudimi více než 30 let poté kráčíme.

R/XY
The administrator has disabled public write access.

VÝSADKÁŘ ČSLA ... 29. dub 2018 20:39 #7665

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
jeho historie, symbolika a odkazy.

Vše začalo prvním velitelským nařízením.

Rozkaz číslo 1.

Vojáci výsadkových jednotek!

Bezpečnost státu vyžaduje politicky uvědomělou,dobře vycvičenou a moderně vyzbrojenou armádu.Moderní zbraně předpokládají statečného bojovníka, tělesně zdatného, vyspělého, politicky uvědomělého a ukázněného. Proto se armádní velení rozhodlo postaviti výsadkové jednotky.

Dnem 1.října 1947 staly se tyto nové a moderní jednotky nedílnou součástí československé armády. Výsadkové jednotky jsou stavěny z nejlepších vybraných vojáků - dobrovolníků, kteří budou vybaveni nejdokonalejšími zbraněmi.

Pro tyto vlastnosti musí býti ode dne svého zrodu - jako elitní jednotky - ozdobou naší armády. Osud, budoucnost i pověst těchto nových jednotek je od této chvíle ve vašich rukou. Jsme teprve na počátku a máme před sebou velmi tvrdou cestu, neboť nás čekají značné obtíže a překážky. Je jednou z charakteristických vlastností výsadkových jednotek a - zdůrazňuji - privilegovanou povinností, tyto překážky vyhledávat, překonávati je silou vůle, pružnou vynalézavostí, pracovní soudržností a kázní. Z vašich mozolů a potu vyroste nová jednotka, aby ve stavebním procesu Vás zakalila jako nejtvrdší ocel a učinila z Vás nejlepší československé muže a vojáky.

Jste tak svědky zrodu této zbraně a budete státi při jejich základech, abyste jako první dobrovolníci, spojeni jednou tužbou, jednou snahou a jedou vůlí, vytvořili tuto elitní československou jednotku a stali se důstojnými a hodnotnými následovníky těch výsadkových bojovníků, kteří za této války poprvé a na všech spojeneckých frontách šířili pověst této zbraně tvrdou houževnatostí, železnou vytrvalostí vždy, všude a za všech podmínek, a nezdolnou vůlí bojovali za všelidské ideály demokracie a svobody.
Vám připadl čestný úkol tyto jednotky stavět a budovat. Přistupte k tomuto úkolu s plnou odpovědností, vážností a snahou po nejlepším výkonu, abyste postupným zdokonalováním, tělesnou zdatností, proloženou morálně - politickým vědomím cílů a z nich vyplývajících povinností, naplněni moderním výcvikem, prodchnuti duchem výsadkových jednotek, dobrovolnou - tedy tím větší - kázní postupně pomohli vytvořit typy nových moderních československých bojovníků, kteří budou vždy připraveni pracovat jeden za všechny a všichni za jednoho, chránit a bojovat za tuto krásnou zem, naši lidovou, demokratickou republiku Československou.

Je to úkol odpovědný, těžký, ale i krásný. Jeho konečným cílem je náš nejlepší československý voják, který by byl hoden naší, tak bohaté i pohnuté vojenské tradice. Buďte hrdi, že jste to právě Vy, kterým věčný genius našeho národa tento úkol svěřil a dokažte výkonem i prací, že jste jej hodni.

Za správnost : Velitel výsadkových jednotek:

mjr. KRZÁK Rudolf
plk. PALEČEK Karel v.r.

Obdrží: velitel 71.vppr
velitelská rota
padáková rota
výcviková rota

Rozkaz byl oficielně přednesen 11.října 1947 v Stráži pod Ralskem.Existence praporu byla stanovena podle čj.: 04218 Ministerstva národní obrany na den 1.10.1947.
Krátce poté, sami VOJÁCI, mnozí ještě fronťáci, vytvořili své DESATERO.


DESATERO VÝSADKÁŘE - KODEX ETIKY VOJÁKA


JSTE ELITOU ČS. ARMÁDY. BUDETE VYHLEDÁVAT BOJ A VYCVIČÍTE SE TAK, ABY JSTE VYDRŽELI NEJTĚŽŠÍ ZKOUŠKY. BOJ BUDE PRO VÁS NEJVYŠŠÍM CÍLEM.

PĚSTUJTE PRAVOU DRUŽNOST, PONĚVADŽ JEN SE SVÝMI DRUHY ZVÍTĚZÍTE, NEBO PADNETE.

BUĎTE OPATRNÍ NA SLOVO A NEÚPLATNÍ. MUŽ JEDNÁ A PONECHÁVÁ ŽVANĚNÍ ŽENĚ. ŽVANĚNÍ BY VÁS MOHLO PŘIVÉST DO HROBU.

BUĎTE CHLADNOKREVNÍ A OPATRNÍ, SILNÍ A ROZHODNÍ. STATEČNOST, NADŠENÍ A SILNÝ DUCH VÁM DAJÍ PŘEVAHU NAD NEPŘÍTELEM.

STOJÍTE-LI TVÁŘÍ V TVÁŘ NEPŘÍTELI, NENÍ NIC CENĚJŠÍHO NEŽ MUNICE. MUŽ, KTERÝ PÁLÍ BEZ POTŘEBY, JEN ABY SI DODAL ODVAHY, JE SLABOCH, KTERÝ SI NEZASLOUŽÍ NÁZVU VÝSADKÁŘ.

NIKDY SE NEVZDÁVEJTE! PRO VÁS EXISTUJE JEN VÍTĚZSTVÍ, NEBO SMRT. NENÍ JINÉ MOŽNOSTI. JE TO OTÁZKA VAŠÍ CTI!

ÚSPĚCHU MŮŽETE DOSÁHNOUT JEN S DOBRÝMI ZBRANĚMI. PODŘIĎTE SE PRAVIDLU : „NEJDŘÍVE MÉ ZBRANĚ, POTOM JÁ“.

MUSÍTE POCHOPIT PLNĚ ÚČEL KAŽDÉ OPERACE, ABYSTE BYLI SCHOPNI JI PLNIT I KDYBY VÁŠ VELITEL PADL.

PROTI ČESTNÉMU NEPŘÍTELI BOJUJTE ČESTNĚ, ZÁŠKODNÍKŮ VŠAK NEŠETŘTE.

MĚJTE OČI OTEVŘENY! POVZNESTE SE NA ÚROVEŇ HRDINŮ ! BUĎTE RYCHLÍ JAKO CHRTI, ODOLNÍ JAKO KŮŽE, TVRDÍ JAKO OCEL A BUDETE DOKONALÝM ZTĚLESNĚNÍM ČESKOSLOVENSKÉHO VÝSADKÁŘE!

Kodex etiky vojáka z povolání AČR. Pro vojáka v aktivní záloze dobrovolné.

Kodex etiky vojáka vyjadřuje tradiční vojenské hodnoty.
VOJÁJ je ctí.
Vytváří tím základ pro vybudování a udržení důvěry veřejnosti v Armádu České republiky.

HODNOTY:


Odpovědnost a smysl pro povinnost.

„Uvědomuj si své povinnosti, projevuj iniciativu a tvořivý přístup ke službě“
Tato hodnota představuje respektování a dodržování zákonů, nařízení a rozkazů. Základem je odpovědný vztah jedince k plnění povinností podle jeho nejlepších schopností. Neznamená však uposlechnutí rozkazů nadřízených, jejichž splněním by došlo ke spáchání trestného činu. Významným projevem odpovědnosti je samostatnost, iniciativa a tvořivý přístup jedince.

Obětavost.

„Dej všechno, dej víc, než dostáváš, uvědom si, že úspěch celku stojí výš než úspěch tvůj“.

Tato hodnota představuje především správné řazení priorit. Pro vojáka musí být zájmy celku nadřazeny jeho individuálním zájmům.

Odvaha.

„Neboj se rozhodnout a přijímat nové výzvy, měj sílu překonat složité, nebezpečné a riskantní situace“.

Tato hodnota představuje odhodlání, morálně-volní a duševní sílu dělat to, co je správné, i v případě možných nepříznivých následků a okolností. Velitelé a řídící pracovníci v ozbrojených silách musí umět převzít odpovědnost a rozhodovat i ve složitých, nebezpečných a riskantních situacích.

Věrnost.

„Buď oddaný své zemi a její armádě a loajální ke svým nadřízeným, respektuj své spolupracovníky a podřízené“.

Tato hodnota znamená být oddán zemi a armádě, která ji brání. Znamená ztotožnění, sepětí vojáka se zájmy a osudy národa, armády, útvaru, jednotky, osoby velitele a ostatních příslušníků celku. Blízko k této kvalitě má pojem hrdost, který vyjadřuje vztah jedince k útvaru, jednotce, ale též k vojsku, odbornosti, hodnostnímu sboru nebo hodnosti. Věrnost je významná pro vytváření a posilování sebedůvěry, pocitů jistoty, pozitivních pracovních vztahů a výkonnosti, je důležitá pro navození pocitu sounáležitosti a vytvoření vztahů soudržnosti.

Čest.

„Buď přímý a zásadový, jednej vždy v souladu se svým svědomím, tvé poslání tě zavazuje“.

Tato hodnota je završením etických hodnot v armádě. Je motivačním činitelem a opravňuje morální rozhodnutí založená na příkladných osobních kvalitách a čistém svědomí. Čest propojuje všechny hodnoty, které jsou obsaženy v Kodexu etiky vojáka. Má blízko k mravnosti, protože čestný jedinec se ztotožňuje se skupinovými, tedy vyššími hodnotami a pracuje ve prospěch vyšších celků. Vnímání a respektování otázek cti poskytuje jedincům významné intelektuální zázemí a motivaci k jednání.

HYMNA VÝSADKÁŘŮ

DUNÍ STROJE VZDUCHEM ... hymna výsadkářů

HYMNA VÝSADKOVÝCH VOJSK.

PÍSEŇ " DUNÍ STROJE VZDUCHEM " VZNIKLA V ROCE 1947 JAKO PÍSNIČKA DO POCHODU. BYLO DVA ROKY PO SKONČENÍ II. SVĚTOVÉ VÁLKY. V Československu vzniká NOVÝ DRUH VOJSKA.
Autorem textu je JEDEN Z PRVNÍCH DŮSTOJNÍKŮ PĚŠÍHO PRAPORU 71 VE STRÁŽI POD RALSKEM, NADPORUČÍK JAROSLAV MLADÝ.
JAN HOLOUBEK, KAPELNÍK BRIGÁDNÍ HUDBY 22. výsadkové brigády, v roce 1954 zpracoval NOTOVý PART;k němu mírně upravil text.


VZPOMÍNKA VELITELE 22. výsadkové brigády, Plk.v.v. FRANTIŠKA MANSFELDA: zaznamenal ji V. KOUTECKÝ:

"JARDA (pozn.- autor textu Jaroslav MALÝ, v té době FREKVENTANT 1. PŘEŠKOLOVACÍHO PARA KURZU VE STRÁŽ POD RALSKEM) ji vytvořil v listopadu 1947. Ihned se ujala u všech členů KURZU i mužstva obsluhy.

" Jsem přímým účastníkem tvorby; ta se odehrávala na naší světnici. Zdeč bylo ubytováno asi patnáct lidí, jak fandů, tak kritiků. PRO PŘEDSTAVU: - JARDA, když jej opouštěla "Můza". požádal o ostrou střelbu z pistole kolem jeho postavy... tu jsem obstarával já- z bezpečnostních důvodů pouze z pistole ráže 6.35 mm. BYLY TO KRÁSNÉ CHVÍLE ! Pepíku ČERNOTOVI, veliteli para kurzu to nikterak nevadilo. Ani nepřipadalo divné.TAK SE ZRODILA NAŠE HYMNA. ŽIJE A BUDE ŽÍT, pokud budou žít Palečkovy a Černotovy děti ".

Text NAŠÍ HYMNY :

DUNÍ STROJE VZDUCHEM

(JAROSLAV MALÝ – 1947)

DUNÍ STROJE VZDUCHEM PŘES HŘBETY HOR,
K ÚTOKU STARTUJE VÝSADKÁŘSKÝ SBOR.
OHEŇ V SRDCI NESEM NA VLASTI PRAH,
SNESME SE PADÁKY TAM, KDE ÚTOČÍ VRAH.
REFRÉN:
PARADESÁTNÍ JEDNOTKY - MEČE ARMÁDY HROT.
LETCŮM BURÁCÍ MOTORY, OD VRAHŮ DĚLÍ NÁS SKOK.
(: DOLŮ - HOTOVOST, DOLŮ – PŘIPRAVIT
VPŘED V ÚDER Z OBLOHY DO HLUBIN PADÁ
Z LETOUNŮ VEN - NA STA MUŽŮ BRÁNIT SVOU ZEM.:)
TAK KDE VÝHEŇ BOJE ŽHNE V DEŠTI STŘEL,
TAM PARAJEDNOTKA PŘISTÁVÁ V HLUKU DĚL.
NÁROD NÁŠ NÁM VĚŘÍ, NEZKLAMEME JEJ.
JIŽ NIKDY MNICHOV - VLASTI SVOU OBĚŤ DEJ!
REFRÉN
ŽIŽKŮV ODKAZ MÁME - V SRDCI JE V NÁS,
HRŮZU A DĚS BUDE MÍT NAPŘÍTEL Z NÁS.
JASNÝ JE NÁŠ ÚKOL, JASNÝ JE NÁŠ CÍL,
TAM, KDE JE NEPŘÍTEL, BOJOVAT ZE VŠECH SIL.
REFRÉN
TEĎ JIŽ ZBRANĚ BIJÉ DO JEJICH TĚL,
ZNÍ HUDBA PEKELNÁ V RACHOTU NAŠICH DĚL.
ŽIVOT RÁDI DÁME ZA SVOJI ZEM,
ZA NAŠE VÍTĚZSTVÍ ZA SVOBODU VŠEM.
REFRÉN
MEDAILE JOSEFA VALČÍKA :
Medaile vznikla na popud předsedy Klubu výsadkových veteránů Holešov, kpt.v.v.Dušana HRICE. Její právní Statut byl zpracován tehdejším mluvčím Klubu kpt.v.zál.JUDr.Pavlem Chmelíkem a dopracován právním odborem Zlínského kraje.
Je nejvyšším vojenským vyznamenáním Zlínského kraje, medaile jsou uloženy v depozitu KRAJE, číslovaná edice 200 ks.
Ročně je udělováno asi 6 medailí po pečlivém posouzení komise, ve které jsou zástupci Krajského vojenského velitelství Zlín, hejtman kraje a výbor zřizovatele.
Návrh na udělení medaile může podat pouze ten, kdo je uveden ve Statutu medaile. Zatím je uděleno necelých 20 medailí významným osobám, které se zasloužily o rozvoj kraje a zejména o jeho historicko - vojenskou část.
Udělení MEDAILE je pro oceněnou osobu nejvyšší CTÍ, kterou lze ve Zlínském kraji dosáhnout!
Medaili č.1 a 2 obdrželo rodiště a pozdější pracoviště rtm. Josefa VALČÍKA


Josef VALČÍK
Narodil se 2.11.1914 ve Smolině, okres Uherské Hradiště.
Byl vybrán pro výcvik pro zvláštní účely ve vlasti. Absolvuje základní sabotážní kurz na STS 26 ve Skotsku, paravýcvik na STS 51 s pěti seskoky. Na čs.stanici STS 2 v Bellasis se podrobil speciálnímu výcviku a školení. V listopadu 1941 byl zařazen do skupiny Silver A jako zástupce velitele npor.Alfréda Bartoše.
Do vlasti odletěl 28.12.1941 vybaven falešnou legitimací na Jméno Zdeněk Toušek a je vysazen u obce Senice u Poděbrat. Své úkoly plnil na Pardubicku ,kde pracoval jako číšník v hotelu Na Veselce. Po získání fotografií na novou falešnou legitimaci od mrtvé spojky, se přemísťuje do Prahy (gestapo jej hledá i pomocí věstníků, kde je uvedeno špatné kř.jméno), kde se podílí na neúspěšném bombardování Škodovky v Plzni a je přímým účastníkem atentátu na Heydricha. Po jeho provedení se ukryje v kryptě kostela v Resslově ulici, kde se 18.6.1942 okolo 12 hodiny při boji s německými policejními složkami zastřelil.
Po jeho smrti bylo 23 členů jeho rodiny zatčeno. Třináct z nich je 24.10.1942 zavražděno v koncentračním táboře Mauthausenu.Sestra Františka je po porodu syna 20.10.1942 popravena až 26.1.1943.
________________________________________
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.

VÝSADKÁŘ ČSLA ... 29. dub 2018 20:37 #7664

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Navštivte muzeum Výsadkových vojsk ve Stráži pod Ralskem ..
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.
 • Strana:
 • 1
 • 2
Vygenerováno za 0.250 sekund