Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: UNIVERSÁLNÍ VOJÁK.

UNIVERZÁLNÍ VOJÁK. 04. říj 2022 17:55 #15369

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Projev legendy československých pilotů plk. Václava Vaška

Projev předsedy Českého svazu letectví plk. v. v. Ing. Václava Vaška na pietním aktu 15. září 2022 u Pomníku padlým československým letcům v Žatci

cssl.cz/2022/09/15/projev-predsedy-cssl/

R/PS
The administrator has disabled public write access.

UNIVERZÁLNÍ VOJÁK. 23. zář 2022 18:02 #15339

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Vypadá to jako raketová základna, ale není. V Heřmanicích v Podještědí bez velké publicity roste jedno z našich největších a nejlepších muzeí vojenské historie

genus.cz/vice-temat/styl/vypada-to-jako-...rie-nbsp-n511205.htm

Během průjezdu Heřmanicemi v Podještědí, ať již jedete autem nebo na kole po cyklotrase 21 Hřebenovka, vás nedaleko kostela přinejmenším překvapí, ale spíš šokují rakety varovně trčící u jedné z usedlostí, jako by šlo o raketovou střelnici, které vichřice odnesla kamufláž. Surreálnost scény podtrhuje jeden z posledních migů československé armády, neslyšně startující ze zahrady před domem.
The administrator has disabled public write access.

UNIVERZÁLNÍ VOJÁK. 30. srp 2022 17:32 #15291

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
TUNELOVÉ KRYSY VE VÁLCE VE VIETNAMU –⁠ TAHLE DĚSIVÁ PRÁCE OPRAVDU NEBYLA PRO KAŽDÉHO

Podzemní válka byla vždy jedním z nejtemnějších typů válčení –⁠ doslova i obrazně. Platilo to ve středověku a platí to i v dnešní době. Vstoupit do tmavého a těsného tunelu, aniž byste věděli, co tam je, avšak věděli jste, že dost možná už nikdy nevyjdete živí, to vyžadovalo vskutku velkou odvahu.

www.armyweb.cz/clanek/tunelove-krysy-ve-valce-ve-vietnamu

Tunelové krysy bylo označení pro americké, australské a novozélandské vojáky, kteří byli během války ve Vietnamu určeni k ničení tajných komunistických tunelů. Vyzbrojeni jen pistolí, nožem a baterkou vstupovali tito stateční muži do tmavých tunelů, které byly plné nástražných pastí a nepřátelských vietnamských jednotek.

Ve vietnamské válce vybudovaly síly Vietkongu mnoho složitých a tajných tunelů, které jim umožňovaly se schovat poté, co Severovietnamci provedli své operace v partyzánském boji proti Američanům a jejich spojencům. Pro jejich nepřátele, Američany i spojenecké vojenské síly, se tyto tunely staly velkým problémem. Problém byl především v tom, že i když se daná oblast zdála být od komunistických oddílů zdánlivě vyčištěna, mohl se nepřítel nečekaně z jednoho z tajných tunelů vynořit a zaútočit ze zálohy.

Aby se dala oblast opravdu prohlásit za bezpečnou a zbavenou všech nepřátel, musela americká armáda a spojenecké síly tyto tunely lokalizovat a zcela zničit.

Zdroj: armyweb.cz

R/2
The administrator has disabled public write access.

UNIVERZÁLNÍ VOJÁK. 28. srp 2022 16:04 #15282

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
NOVÉ VOJENSKÉ MUZEUM, zaměřené na období druhé světové války, se nachází na Slezské Ostravě. Jedná se o unikátní originální věci z druhé světové války.

Sbírka je zaměřená především na kompletní vyobrazení vojenských uniforem a doplňků na 90 figurínách zobrazujících danou událost od roku 1921–⁠1939–⁠1945. Události jsou z bojů ve světě i přímo z regionů Ostravy.

Tato sbírka byla kompletována víc jak 25 let, aby byla dnes představena ve stálé expozici v Ostravě. Veřejnosti jsou přístupné dvě patra muzea.

vojenskemuzeum-ost.cz/?utm_source=seznam...tent=BAN&utm_keyword

R/2
The administrator has disabled public write access.

UNIVERZÁLNÍ VOJÁK. 04. srp 2022 18:00 #15231

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Před 110 lety se narodil Otakar Jaroš, vynikající voják a hrdina

Autor: převzato z publikace Vojenské osobnosti československého odboje; sestavil kolektiv autorů

První srpnový den roku 2022 si připomínáme 110 let od narození nadporučíka Otakara Jaroše. Působil na východní frontě, byl ve funkci velitele 1. pěší roty 1. československého samostatného polního praporu v SSSR. Jeho jméno je nedílně spojeno s bitvou u Sokolova, kde působil jako velitel obrany této obce. Zde také v boji dne 8. března 1943 padl. Byl prvním zahraničním vojákem, kterému byl udělen titul Hrdina SSSR. In memoriam byl jmenován do hodnosti kapitána.

mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodaj...roti-nacismu-237707/

Zdroj: army.cz

R/2
The administrator has disabled public write access.

UNIVERZÁLNÍ VOJÁK. 23. čec 2022 16:02 #15199

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
21.července 1944 spáchal sebevraždu generálmajor Henning Hermann Robert Karl von Tresckow generálmajor wehrmachtu ( organizátor odboje proti Adolfu Hitlerovi )...

13.března 1943 se neúspěšně pokusil o atentát "na vůdce" umístěním nálože do jeho letadla.

Poté se stal jedním ze strůjců operace Valkýra - gestapo jej popisovalo co "hnací stroj" ... a "zlého ducha" spiknutí...proti nacistickému vedení Německa.

20.července 1944 byl atentát neúspěšný a hrdina protinacistického odboje spáchal sebevraždu!

OFICÍR, VOJÁK!

R/1
The administrator has disabled public write access.

UNIVERZÁLNÍ VOJÁK. 12. čec 2022 17:23 #15162

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Spojenečtí odstřelovači a jejich efektivita během druhé světové války.

Odstřelovači hrají důležitou roli ve válce již stovky let.

Poprvé byl tento termín oficiálně použit během americké občanské války, ale taktika podobná odstřelovačům vznikla již mnohem dříve. S každou další válkou se odstřelovači stávali účinnějšími a efektivnějšími, stejně jako jejich vybavení. Na začátku druhé světové války již byli nedílnou součástí mnoha vojenských jednotek, zejména spojeneckých sil.

www.armyweb.cz/clanek/spojenecti-odstrel...-druhe-svetove-valky

R/2
The administrator has disabled public write access.

UNIVERZÁLNÍ VOJÁK. 07. čec 2022 15:52 #15137

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Redakční sdělení.

Kdo jste nahlédli na web KVV Prostějov- fotogalerii, mohli jste spatřit také "pochodníky" ve stejnokroji ČSLA s tmavě modrými barety. Ano, příslušníci českých leteckých sil- ale co značí rukávové označení s číslem 215?

21.základna taktického letectva "Zvolenská" Čáslav.

Úkol:

Zajišťuje v rámci Vzdušných sil AČR ochranu vzdušného prostoru České republiky.

Zapojena: v aliančním systému NATINAMDS a Na POSY PVO ČSR.

Zajišťuje: pokračovací výcvik pilotů taktického letectva.

Členění:

-velitelství

-štáb

-21.letecké křídlo

Bojové uskupení:

-211 a 212 taktická letka

- 213-výcviková letka

-214 - letka oprav letecké techniky

Podpůrné jednotky:

-215 letka zabezpečené

-216 letka logistické podpory

Velitel:

pluk. letectva Ing. Petr Tománek

Zdroj: obecně dostupné informace ČSLA

R/2
The administrator has disabled public write access.

UNIVERZÁLNÍ VOJÁK. 24. čen 2022 16:20 #15104

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
22.června 2007 odešel do Modré roty československý voják, příslušník výsadku Embassy... podplukovník v záloze Jozef Haríň.

Vojenskou službu nastoupil v září 1941- vykonával ji u 1.autopraporu slovenské armády- po kurzu řidičů nákladních vozidel přešel k 2.autopraporu v Prešově. Zde dosáhl hodnosti desátníka. Koncem července 1942 byl vyslán na východní frontu.

Říjen 1943 převelen do Itálie, ude se seznámil cestou Češky provdané za Itala se 4 uprchlými anglickými zajatci... s nimi a dalšími slovenskými dezertéry přešel frontu do amerického zajetí.

Zajatecký tábor Averss ( Neapol)- kontaktován československými zpravodajci - nabídku na zařazení do výcviku pro plnění zvláštních úkolů- přijal- povýšen do hodnosti četaře absolvoval zpravodajský kuru, para kurz, šifrovací kurzy a kurz konspirace- zařazen do skupiny Emabassy jako šifrant .

Vysazen:

21.prosince 1944 - obec Prostějovičky - skupina se skládala ze tří členů - velitele Karola Mladého, radisty Jána Grajzela a šifranta Jozefa Haríně. Radista Grajzel se s velitelem a šifrantem nesešel, později byl zadržen protektorátní policií, vyslechnut gestapem a přečkal zatčení v koncentračním táboře

Průběh:

velitel skupiny Karol Mladý byl zabit při přestřelce s gestapem, Jozef Haríň byl zachráněn hajným, který jej ukryl, donesl mu jídlo a léky. Haríň se po uzdravení přidal k partyzánské skupině RODINA, spojil se později s oddílem Rudé armády (2.května 1945).

Po osvobození se vrátil do čs. armády, zajistil exhumaci svého velitele výsadku, již jako důstojník velel u 11.pěšího pluku v Bratislavě průzkumné četě; později působil jako učitel ve škole pro důstojníky. V říjnu 1946 na vlastní žádost armádu opustil; v Ružomberoku působil jako administrativní pracovník. V únoru 1991 povýšen do hodnosti podplukovníka...

Zdroj: REICHL. Martin Cesty osudu, Cheb: Svět křídel 2004 ISBN 80-86808-01-1 . Doplněno, upraveno vlastním studiem

R/1
The administrator has disabled public write access.

UNIVERZÁLNÍ VOJÁK. 23. čen 2022 17:27 #15097

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Po 81 letech budou padlí letci konečně pohřbeni

www.novinky.cz/domaci/clanek/po-81-letec...ne-pohrbeni-40400695

R/6
The administrator has disabled public write access.
Vygenerováno za 0.186 sekund