Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: UNIVERSÁLNÍ VOJÁK.

UNIVERZÁLNÍ VOJÁK. 20. led 2022 17:57 #14597

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Online
Kdo byl Wladyslaw ANDERS?

Narozen v intelektuální rodině německého původu. Student reálného gymnázia ve Varšavě. 1910- vojín jezdectva ruské armády. 3 x raněn.

r.1917... přijat ke studiu v akademii generálního štábu v Petrohradu. Po vypuknutí revoluce přešel do Polska a bojoval v polsko-sovětské válce.

r.1921 ...student Vysoké válečné akademie v Paříži...v roce 1924 převzal velení domobrany Varšavy. Hodnost generálporučíka.

Válka:

velitel brigády kavalerie proti německým kulometům.. zraněn, zatčen Sověty, vězněn ve Lvově a Lubljance.

Útokem na SSSR jej sovětská moc potřebovala... již 22.června 1941 z vězení propuštěn s úkolem "vytvořit spojeneckou polskou armádu vedle armády Rudé.

Převelen na Střední východ, později do Itálie, kde mu zbylo po útoku na Monte Cassino, z 50.000 mužů nastoupivších do útoku - pouhých 5.000 nezraněných a živých.. také medvěd- VOJÁK, nosič munice..

r.1946... odňata polská státní příslušnost, degradován do hodnosti vojína.. podařilo se mu odejít do Londýna.

Pán jen vzal mezi polskou generalitu v den oslav 26.výročí bitvy o Monte Casino.

I československý veterán všech vojsk může velikánovi II.sv.války vzdát čest, modlitbu, svíčku... jak na vojenském hřbitově ( Polski Cmentarz Wojenny)- nedaleko kláštera Montesassino .. tak i doma..

Generál Wladyslaw ANDERS byl voják!

Zdroj: POLAK, Boguslaw, TYM, Juliusz S.Historia Fundacija jm.generala Wladyslawa Andresa- vlastní překlad, upraveno, zkráceno...
The administrator has disabled public write access.

UNIVERZÁLNÍ VOJÁK. 16. led 2022 10:00 #14583

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Online
Armádní profese: VýsadkářR/SP
The administrator has disabled public write access.

UNIVERZÁLNÍ VOJÁK. 06. led 2022 03:50 #14546

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Online
2.ledna 2011 odešel do nebe válečných hrdinů major americké armády Richard D.Winters.

Významným byl velitel roty E (Easy Company) 2.praporu 206.výsadkového pluku 101.Výsadkové divize.

Jednotka byla během Operace Overlord vysazena nad Francií- postupně prošla bojovými akcemi přes Holandsko, Belgii až do Německa. ( Její cestu jsme mohli (můžeme) - sledovat v miniserii HBO "Bratrstvo neohrožených" - velitele jednotky, majora Winterse , ztvárnil Brit Damian Lewis.

R.Winters původně vojákem nebyl. Narodil se v roce 1918 a do armády vstoupil až v roce 1941, Vystudoval ekonomii na prestižní Franklin and Marshall College.

Do armády vstoupil jako vojín základního výcviku, jako vysokoškolák byl zařazen do školy pro důstojníky, povýšen byl do hodnosti podporučíka a přihlásil se do školy pro parašutisty ( Camp Toocoa- Georgie). Po skončení školy byl jmenován zástupcem velitele roty.

Válečné nasazení:

6.června 1944 vzlétla jednotka v zahájené operaci Overlord.

Jednotka (rota E) utrpěla první velkou ztrátu; letadlo s celým velením roty E (poručík Meeha) bylo sestřeleno, všichni zahynuli. Letoun, v němž byla výsadka Wintersova zasaženo nebylo, výsadek přistál poblíže městečka Saite-Mŕe-Église. Městečko bylo původním místem mise.

Podporučík Richar. D.Winters převzal velení jednotky. Při seskoku ztratil zbraň, nicméně se mu podařilo shromáždit část roty a přemístit se s ní k vesnici Sainte-maeie-du Monta.

Bojový úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Nově sestavená jednotka zaútočila na postavení německých houfnic 105 mm- ta byla zastřelena na pláž Utah a působila vyloďujícím se jednotkám Spojenců těžké ztráty. Útočící americká skupina měla - včetně velitele- celkem 13 mužů... obranná jednotka Němců na statku "Brécourt" zakopaná v perimetru kolem houfnic... palba na vyloďující se jednotky, umlkla. Proti americkým vojákům bylo kolem šedesáti německých pěšáků...

(Tato "akce" se dodnes vyučuje na vojenské akademii ve West Pointu co situace "modelová)...pozn.redakce.

Richard Winters se vysoce vyznamenal v Operaci Market Garden...

/to již byl nositelem druhého nejvyššího vyznamenání Spojených států amerických za chrabrost v boji " Kříž za mimořádné služby" .

16.prosince 1944.

Exkurz.

Operace Market garden byla výsadkovou operací II. světové války největší jednak svým strategickým významem, také množstvím elitních sil do bitvy zasazených.

Udála se u nizozemských měst Arnhemu a Nijmegenu. Spojeneckými vojáky měly být obsazeny mosty přes ramena řeky Rýn.

Rýn zůstal pro spojence překážkou až do března 1945....

Důvody, pro které se tak stalo, přesahují rozsah naší encyklopedické informace, jisté je, že britská zpravodajská služba nepočítala s nasazením v místě svého nasazení s tím, že zde odpočívaly dvě německé divize Waffen SS ( 9.tanková divize SS "Hohenstaufen" a 10 tanková divize "Frunndsberg").

Osobní poznatky:

Místa bojů navštívila v minulosti skupina turistů ze Zlína; navštívila všechna místa bojů, podrobně se seznámila s materiály v muzeích. Navštívila vojenský hřbitov v Oosterbeeku, muzeum v Oosterbecku (Airborne Museum -hotel Hartenstein) sídlil zde za války německý polní maršál Walter Model... získáte zde všechny materiály doby- přípravu a průběh operce, bojové náčrty velitelů, výzbroj a výstroj vojáků- nakonec, přehlednou repliku bojiště.

Návštěvníky provází průvodci: jazyky anglický, německý, francouzský... nás tehdy provázela sličná dáma hovořící polsky a také nás za Poláky pokládala..

Na závěr - co možná nevíte:

V Arnhemu v době bojů žila madam Audrey Hepburnová ( tehdy 15 let)...s maminkou (rodina vlastnila šlechtické rodinné sídlo rodu van Heemstra.)

Dostala, jako účastník oné doby nabídku, aby hrála jednu z menších rolí ve filmu u nás populárním: "Příliš vzdálený most" ,nabídku odmítla.

Zdroje: osobní návštěva místa, filmy: 1977 " Příliš vzdálený most, Bratrstvo neohrožených a další...

16.prosince 1944 Němci zahájili mohutný protiútok proti postupujícím Spojencům, Wintersova jednotka byla zasazena do obrany 18.prosince 1944 s úkolem bránit úsek fronty severozápadně městečka Foy. Winters měl k dispozici jen část 101.Výsadkové divize podporované těžkou technikou 10.obrněné divize.

Jeho jednotky vydržely v obraně bez vystřídání celý týden; do vojenské historie bitva vstoupila jako "první bitva v Ardenách", máme zato, že správný překlad by měl znít: "začátek Bitvy v Ardenách..."

Kapitán Richard Winter , zraněn, dále velel, povýšen do hodnosti majora, v Evropě ještě zůstal do začátku listopadu 1945.

Major Richard Winter se do armády vrátil, v Korejské válce cvičil jednotky Rangers....

Zdroj: český překlad Wikipedie .. použity jen části, upraveno, zkráceno jako encyklopedický text.

R/1
The administrator has disabled public write access.

UNIVERZÁLNÍ VOJÁK. 28. lis 2021 14:49 #14419

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Online
Ludvík SVOBODA- voják.

Narozen: 25.listopadu 1895 Hroznatín. Účastník 1.a 2.odboje. VOJÁK.

Také prezident Československa.

Ve 2.světové válce vedl jako brigádní generál 1.československý armádní sbor.

Bojoval u:

- Bachmače , bojoval u Zborova, bojoval o Sokolovo, bojoval o Kyjev, velel v Karpatsko-dukelské operaci, o Liptovský Mikuláš....

Před válkou:

12.září 1928 byl Ludvík Svoboda štábním kapitánem. jeho velitel, podplukovník Kloboučník, velitel dělostřeleckého pluku 12.

... št.kapitán Ludvík Svoboda, důstojník pěšího pluku 36. Přidělen na "zkušenou" k dělostřeleckému pluku k velitelství oddílu 1/12. Prokázal zvýšený zájem a snahu. Zkušenou využil plně správně k důkladnému seznámení s činností zbraně. Jeho pilnost a vytrvalost byla vzorná. škpt. Ludvík Svoboda je výborný důstojník, vyspělé čestné povahy, iniciativní, sebevědomý, přesný, velmi inteligentní, bezvadného a vzorného chování ve službě i mimo ní. Celkový výsledek služební činnosti: velmi dobrý.

19.července 1931 byl Ludvík Svoboda na stáži u leteckého pluku v Piešťanech. Jeho hodnocení velitelem pluku:... během zkušené (15/6-15/7 1931 byl frekventant seznámen se zařízením letky, chodem služby u letky, taktickou činností letectva; vykonal 10 letů s krátkými úlohami pěchotního a dělostřeleckého pozorovatele- velmi dobrý výsledek. Výkonnou službu pozorovatele vykonával rád, iniciativně, v průběhu letu se choval klidně, rozvážně a dosáhl tak velmi dobrých výsledků. Ve službě i mimo ní se choval bezvadně...

listopad 1938. B. Beneš, plukovník pěchoty, velitel 3.pluku Jana Žižky z Trocnova- závěrečný posudek, kvalifikační listina: ...dobrý psycholog,, vychovatel. Snadno získává oddanost podřízených, po stránce mravní a výcvikové dosahuje velmi dobrých výsledků. Pro výchovu podřízených důstojníků velmi dobře způsobilý...

14.prosince 1938 brigádní generál Josef Zmek, velitel divize: ...závěrečný posudek, kvalifikační listina ...výborný důstojník, značných vojenských vědomostí, pracovitý, společenský. Stupeň kvalifikace: výtečná.

Hodnocení ve válce:

J.Kratochvíl, brigádní generál, velitel 1.čs.armádního sboru v SSSR (1943-1944) váleční vložka ke kvalifikační listině: ... Ludvík Svoboda- zkušený velitel, svoji brigádu vede za všech okolností naprosto spolehlivě, inteligentní, má široký všeobecný i vojenský přehled. Osobně chrabrý, klidný, má velmi dobré vystoupení a velmi dobrý vzhled. Má velmi dobrý vliv a pro svoji čestnost všeobecně oblíben. Výtečný důstojník a velitel.

Armádní generál Ludvík Svoboda byl VOJÁK.


R/1
The administrator has disabled public write access.

UNIVERZÁLNÍ VOJÁK. 22. lis 2021 17:02 #14401

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Online
18.listopadu 1984 odešel do nebe vojevůdců armádní generál Karel KLAPÁLEK, příslušník československých legií v Rusku, československý vojenský velitel za 2.světové války.

1915- narukoval vojín Karel Klapálek k osmému pluku a odejel s ním do Haliče na ruskou frontu.. Již 23.září téhož roku byl zajat u Lucku.

1916-11.března se přihlásil v Taškentu do Československé legie na Rusi, zařazen jako vojín 1.střeleckého pluku.

1917 se vyznamenal v bitvě u Zborova a byl povýšen do hodnosti praporčíka.

Do vlasti se vrátil až v roce 1920 nemocen tuberkulózou.

Po vyléčení sloužil v důstojnických hodnostech V Plzi, Praze, Michalovcích a učil na Vojenské akademii v Hranicích.

Listopad 1937-zástupcem velitele plukuč.1 České Budějovice; září 1938 velitelem pluku č.51.

Protektorát.

Od počátku vedl Karel Klapálek českobudějovickou pobočku Obrany národa, v roce 1940 se mu podařilo opustit Československo a od 20.června 1940 vstoupil do československého zahraničního vojska v Bělehradě.

Afrika.

V hodnosti podplukovníka 11.východního československého praporu bránil Tobruk. Prapor zde utrpěl těžké ztráty... Po ukončení bojů v Africe se podplukovník Karel Klapálek vrátil do Velké Británie k čs. pěší brigádě.

1944.

Na vlastní žádost přešel na východní frontu a bojoval jako velitel 3.brigády v karpatsko-dukelské operaci.

Duben 1945.

Velitelem 1.československého armádního sboru v SSSR. Vyznamenal se zejména v bitvě o Břest.

17.května 1945 - velitel sboru Karek Klapálek jede na bílém koni v čele československých zahraničních vojáků...

Intermezzo:

Bitva o Břest...

se odehrála 7.května 1945 okolo obce Břest (severně od Kroměříže)na příkaz velitele 18.armády generála Antona Josofoviče Gastiloviče (tomu byl 1.československý armádní sbor podřízen).

7.května 1945 mely síly československého sboru zaútočit jako celek ve směru Hulín-Břest-Přerov a odříznout německé jednotky nalézající se východně od Přerova. Jednotky měly padnout v obklíčení do zajetí s celou bojovou technikou.

Velitel Karel Klapálek vyčlenil pro boje u Břestu 300 mužů- více jich na směr útoku nemel- německý velitel, jehož jméno nelze již vypátrat, vyčlenil do obrany 600 mužů a 3 samohybná děla.

Na Břest zaútočil 4.prapor- nedokázal Němce z Břestu vytlačit. Do jejich pozic se ale vklínil, v klínu zůstal i 2.prapor, zbytek čs. jednotek se stáhl. za této situace podnikli Němci protiútok, ztratili jedno samohybné dělo a poměrně dosti padlých. Nato německý velitel všechny síly stáhl... pohřbeno po bojích zůstalo 90 padlých Němců, ranění byli odsunuti směrem na západ.

Československé jednotky v posledním dni války pohřbili v Břestu 34 mrtvých a do polních lazaretů převezli 100 raněných, některé těžce...

noci ze 7.na 8.května se československé jednotky přesunuly západně k podpoře rumunského útoku na Prostějov...

zdroj:. cs.wiki.. místní zdroje v Břestu, upraveno, zkráceno R/1

1945-1950

Vojenský velitel Prahy.

Společně s Ludvíkem Svobodou neutralizoval armádu. V politických procesech chránil své spolubojovníky - dostal varovný dopis k emigraci... v roce 1951 byl poslán do penze.

1952.

Uvězněn ve Valdicích, v následných letech degradován, ubaven práv občanských i majetku.

1956.

Na základě intervence maršálů Žukova a Koněva propuštěn z věznice.

Rehabilitován:

1968.

Zdroje:

Karel Klapálek "Ozvěny bojů" a další materiály veřejně dostupné, upraveno, zkráceno R/1
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.

UNIVERZÁLNÍ VOJÁK. 17. lis 2021 15:50 #14379

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Online
Skryté hrdinky: Československé ženy byly za války armádní velitelky i tlumočnice

zpravy.aktualne.cz/domaci/skryte-hrdinky...1ec878fac1f6b220ee8/

R/6
The administrator has disabled public write access.

UNIVERZÁLNÍ VOJÁK. 16. lis 2021 17:06 #14373

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Online
Veteráni z války v Perském zálivu mají zdravotní problémy, stát souvislost s jejich nasazením zatím neuznal

ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3400944-vet...-souvislost-s-jejich

R/6
The administrator has disabled public write access.

UNIVERZÁLNÍ VOJÁK. 15. lis 2021 17:35 #14371

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Online
13.listopadu 1886 se narodil Stanislav ČEČEK, pozdější legendární československý generál , jeden z nejvýznamnějších představitelů Československých legií v Rusku.

Stanislav Čeček odejel před první světovou válku za prací do Ruska. 30.srpna 1914 vstoupil do České družiny, stal se důstojníkem. Měl vynikající smysl pro vedené boje- v roce 1916 velel rotě, rok nato praporu, poté již pluku, divizi Husitské, Povolžskému frontu- nakonec v roce 1918 všem československým jednotkám na Dálném východě.

Úspěšně velel našim jednotkám v bitvě u Zborova, Bachmače, u Lipjagu i Bezenčuku. Do Československa se vrátil v hodnosti generálmajora až v roce 1920.

V nové valsti se stal prvním zástupcem náčelníka Hlavního štábu branné moci. Poté nastouil na vysokou válečnou školu ve Francii, po jejím absolvování (1924) přešel na funkci náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky, v roce 1926 se stal přednostou leteckého odboru ministerstva národní obrany. Stal se rovněž spoluzakladatelem Masarykovy letecké ligy v Praze.

1929. jmenován vojenským velitelem 5.pěší divize v Českých Budějovicích. Generál Stanislav Čeček byl výraznou osobností československého letectví (letiště Planá, Jihočeský aeroklub.

Legendárního generála dostihl zhoršující se zdravotní stav v pouhých 43 letech.

Místo jeho posledního odpočinku můžeme navštívit v Bystřici u Benešova.

Zdroj: BARTOŠ,Josef, KOVÁŘOVÁ, Stanislava,TRAPL Miloš osobnosti českých dějin, ALDA 1995,ISBN 80-85600-39-0 a další... upraveno, zkráceno R/1
The administrator has disabled public write access.

UNIVERZÁLNÍ VOJÁK. 09. lis 2021 17:44 #14349

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Online
8.listopadu 1885 se narodil v Japonsku, na ostrově Šikoku Tomojuki Jamašita, japonský generál, voják proslavený za 2.světové války.

Byl vzdělaným diplomatem- v letech 1919-1921 byl vojenským přidělencem ve Švýcarsku, později ve Vídni. V roce 1938. V roce 1938 se vrátil do vlasti, převelen do Číny, kde se ujal velení 4.divize.

V lednu 1941 se stal vedoucím vojenské mise ve Třetí říši, jednal s Hitlerem i Mussolinim.

6.listopadu 1941 byl generál Jamašita jmenován velitelem 25.armády, 8.prosince provedl invazi do Malasie a Thajska.. 15.února 1942 dobyl Singapur. Vítězství mu vyneslo přezdívku "Malajský tygr"; bylo velkým ponížením amerických vojsk.

10.října 1944 se ujal velení 14.oblastní armády- měkla za úkol udržet Filipíny. Deset dnů poté se vylodily silné americké síly; ty nebyla schopna vyčerpaná japonská armáda při nedostatku munice a zásob, zastavit. Generál Jamašita proto vedl zadržovací a přepadové akce; tím na sebe vázal početné síly (zdroj Boj o Filipíny 1944-1945).

Po skončení bojů a kapitulaci japonské armády Američané generála Jamašitu zatkli, odsoudili jej za "válečné zločiny" a generál Douglas Mac Arthur, který musel z Filipín v roce 1944 kapitulovat, podepsal rozsudek smrti oběšením...

I dnes se jeví legitimita rozsudku spornou, mnozí historici, vojáci především ale i právníci hodnotí oběšení generála Tomojuki Jamašita jako "akt svévolné msty" na poraženém nepříteli. Válečné zločiny, za které byl popraven, nikdy nenařídil ani je neschválil...

Zdroj:Hoyt, Edwin P. Tři vojevůdci: Togo, Jamamoto, Jamašita. Praha: Naše vojsko, 1996 ISBN 80-206-0506-1
The administrator has disabled public write access.

UNIVERZÁLNÍ VOJÁK. 29. říj 2021 06:05 #14297

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Online
Semjon Michajlovič Buďonnyj- skvělý velitel jízdních vojsk....v období občanské války - mizerný "vojevůdce" ve válce druhé světové...

Připomeňme to lepší:

Taktik, genius jezdectva, porazil " bílé kozáky" v občanské válce . Čím? rychlými přesuny koňmo, nebojovat v sedle, sesednout a vést soustředěnou palbu z pušek a kulometů.. Rychle nabíjet karabinu Mannlicher vz.1895 a kulomet Maxim vz.1910.

Jako prostředek přesunu používal Buďonnyj lehké "tačanky "- bryčky s kulomety "MAXIM"... ty byly vybaveny dostatečnou zásobou munice a obrácením ze směru předchozí jízdy okamžitě připraveny k palbě.

Po prvých ztrátách musela "bílá" jízda sesednout, její útok ztratil razanci a ukázala se velká "slabina" bílých.. neuměli střílet...

KOZÁCI byli neporazitelní v "sedle"- se šavlí a píkou... jako "pěchota"- mizerie..

Zdroj: záznam besedy z roku 1956 - akademické kurzy VPA V.I.Lenina ... vlastní překlad z ruštiny...

upraveno, zkráceno R/1
The administrator has disabled public write access.
Vygenerováno za 0.200 sekund