Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
 • Strana:
 • 1
 • 2
 • 3

Téma: UNIVERSÁLNÍ VOJÁK.

UNIVERZÁLNÍ VOJÁK. 06. srp 2020 16:10 #12035

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
AŤ DOLOŽÍ SVOU VOJENSKOU KARIÉRU, NEBO AŤ NECHODÍ V UNIFORMĚ NA AKCE, tlačí obrana na „veterána“

Ministerstvo obrany požádalo skrze Český svaz bojovníků za svobodu, aby Miloš Matoušek, který obchází pietní akce v uniformě, doložil svou vojenskou kariéru, nebo v opačném případě v uniformě na akce pořádané armádou nechodil. Matoušek vypráví o svých odbojových zásluhách, nijak je ale nedokládá.

Případu Miloše Matouška se Deník N věnoval před několika dny. Popsal, jak si přisvojuje zásluhu za dvanáct atentátů a účast v protikomunistickém odboji v roli „majora Meče“ – ale že o takové činnosti neexistují žádné doklady a Matoušek sám odmítá cokoliv zveřejnit.

Deník N se obrátil na ministerstvo obrany s dotazem, jestli je možné k vojenskému působení Miloše Matouška, ročník narození 1940, jak o sobě uvádí, něco sdělit. Na některých akcích totiž vystoupil ve výsadkářském baretu v uniformě s hodnostním označením kapitána, četnými odznaky a stužkami.

„V personální databázi jsme nenalezli žádný záznam, který by potvrzoval, že Miloš Matoušek v minulosti byl vojákem z povolání. Požádali jsme prostřednictvím Českého svazu bojovníků za svobodu, aby pan Matoušek buď svou vojenskou kariéru doložil, nebo se v opačném případě neúčastnil akcí v uniformě Armády ČR,“ sdělil redakci šéf odboru komunikace Jan Pejšek.

Matoušek za své datum narození udává rok 1940, základní vojenskou služby by tak mohl vykonávat koncem 60. let. Z té by měl mít vojenskou knížku, kterou by mohl svaz bojovníků použít jako doklad. Jenže do hodnosti kapitána se během základní služby probít nedalo, stejně jako nešlo za základní vojenskou službu získat tolik vyznamenání.

Matouškova verze je taková, že vedle oficiální vojenské služby (tedy v armádě komunistického státu) vedl ještě protirežimní činnost. Pokud by tomu ale tak bylo, byl by to zcela mimořádný příběh. To, že nedokládá vůbec žádný konkrétní čin (na rozdíl od mnoha ostatních lidí), může mít prozaické vysvětlení – pokud si svou odbojovou dráhu vymýšlí, jakýkoliv vyřčený detail by šlo ověřit a vyvrátit.

V jeho vyprávění je navíc řada nekonzistentních momentů, například ten, že ho coby pražské dítě v závěru války „hnali jako živý štít před shermanem“.

Americké tanky ale do Prahy jednak nedojely, jednak by to znamenalo, že Američané museli brát Čechy jako živé štíty. V kombinaci s příběhem o nevybuchlé zápalné bombě dopadnuvší na polštář, výcvikem experty z francouzské Cizinecké legie a údajnými atentáty, jejichž cíle odmítl jmenovat (vyřčení jmen by přitom neznamenalo „prozrazení jeho sítě“, což používá jako argument), je nepravděpodobností kolem něj zkrátka netypicky mnoho.

Jana Zechmeisterová z ministerstva obrany Deníku N před několika dny řekla, že je obtížné postihovat situaci, kdy se někdo vydává za veterána bez ambice se obohatit. „Jde o jednání, které je jistě v rozporu s dobrými mravy. Zřejmě nelze zabránit tomu, aby se někteří jedinci vydávali za válečné veterány. Jistě lze ale zabránit tomu, aby k takovému jednání docházelo za ‚tichého souhlasu‘ státní správy a samosprávy,“ uvedla.

Český svaz bojovníků za svobodu, jehož prapor Miloš Matoušek na pietních akcích drží, nicméně podle mluvčího Ioannise Sideropulose neví o tom, že by se ministerstvu současné dění nelíbilo. „Od ministerstva obrany jsme žádný takový požadavek neobdrželi jak písemnou, nebo telefonickou formou,“ sdělil Deníku N v úterý odpoledne svaz ústy mluvčího v reakci na dotaz, zda svaz ob-držel Janem Pejškem zmíněný dokument a jak s ním naloží.

Mluvčí resortu obrany Pejšek nicméně dodává, že ministerstvo oslovilo přímo předsedu svazu Jaroslava Vodičku. Svaz má s resortem podepsané dlouhodobé memorandum o spolupráci.

Matouškovo jednání by mohlo spadat do definice tzv. STOLEN VALOR, tedy vydá-vání se za vojáky. NĚKTERÉ STÁTY TO PŘÍSNĚ TRESTAJÍ – například Kanada nebo USA. V Česku je to bráno především jako neetické.

Zdroj:denikN.cz, J.W.
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.

UNIVERZÁLNÍ VOJÁK. 01. srp 2020 13:24 #12024

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
DNY NATO - 20.ROČNÍK

OSTRAVA 19.-20. ZÁŘÍ 2020

www.natodays.cz/zpravy/dvacate-dny-nato-...tem-kteri-nas-chrani
The administrator has disabled public write access.

UNIVERZÁLNÍ VOJÁK. 25. čec 2020 12:28 #12002

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
73.tankový prapor

S Pastelkami na Vltavě.

Vojáci ze 73. tankového praporu, četař Petr Stach a rotmistr Petr Knot a jejich organizační tým, se každoročně věnují dětem z chráněného bydlení PASTELKY o.p.s.

Tato spolupráce trvá již 10 let a není tedy překvapením, že i letos se v prázdninovém týdnu od 11.7 do 17.7. vydali za PASTELKAMI. Tentokrát si dali nelehký úkol. Sjet s dětmi, které mají různá kombinovaná postižení, Vltavu.

„Vždy chceme pomyslnou laťku posunout. Teď je dost vysoko, ještě o kus výš, což se nakonec podařilo. Přizpůsobit program a aktivity právě pro děti postižené nejrůznějšími druhy psychických i fyzických komplikací tak, aby celá akce neztroskotala na detailech, které v tomto případě hrají obrovskou roli. Jediné, co se naplánovat nedá, je počasí, ale i to nám letos vcelku přálo. Takže kromě prvního dne plavby, který celý propršel, byly následující dny už zalité sluncem. PASTELKY si celou plavbu užili a jako bonus byla připravena návštěva hradu Kašperk.“
Dodal četař Stach.

O tom, že akce má smysl, se mohl velitel 73. tankového praporu přesvědčit osobně, když 17. července 2020 přijal osobní poděkování od ředitelky organizace PASTELKY o.p.s. paní Jiřiny Helthové. Zároveň je potřeba zmínit, že oba příslušníci 73. tankového praporu, četař Petr Stach a rotmistr Petr Knot, v loňském roce získali
LAUDI MEMORABILIS a pamětní minci z rukou náčelníka generálního štábu, právě za dlouholetou a nezištnou práci
s postiženými dětmi.

Jsme rádi, že můžeme pomáhat a participovat na podobných akcích v rozsahu, ve kterém jsou naplánované, i nadále.

,,Radost z rozzářených očí, která se nedá popsat, je něco, při čem člověku dojde, že tohle má smysl.“

Shodl se Petr a Petr.

Zdroj: AČR
Napsal uživatel Leo Dvořák dne 24. Červenec 2020 - 19:26.


Velká pochvala! redakce www.svvz.cz - takový příspěvek máme vždy VELMIB RÁDI!
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.

UNIVERZÁLNÍ VOJÁK. 23. čec 2020 17:09 #11998

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
22. základna vrtulníkového letectva

Naši vrtulníkáři z Náměště podporují pozemní jednotky s dokonalou přesností. Piloti mají totiž oči i na zemi. Jsou jimi letečtí návodčí. Patří mezi špičku NATO. A naši spojenci to ví. Proto také každoročně organizujeme mezinárodní cvičení Ample Strike.
R/2

zdroj: AČR
The administrator has disabled public write access.

UNIVERZÁLNÍ VOJÁK. 18. čec 2020 12:41 #11972

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
ČESKOSLOVENSKÁ OBEC LEGIONÁŘSKÁ

r.1921 vznikla Československá obec legionářská, sdružující bývalého zahraničního odboje v Československu.

1921 až 1939

ČsOL byla založena na ustavujícím sjezdu v Praze legionáři všech bojišť I.světové války. Za svůj program převzali zásady vyjádřené T.G.M ve Washingtonské deklaraci.

Věnovali se osvětové činnosti, sociální činnosti např. zajištění podpory vdovám a sirotkům po padlých legionářích, péčí o zraněné, invalidní vojáky. Po vojenské okupaci českých zemí Němci byla ČsOL na jaře 1939 rozpuštěna, její hlavní činovníci internováni. Mnozí legionáři se zapojili do protinacistického odboje.

1945 až 1989

Po porážce nacismu byla činnost ČsOL obnovena. Do svých řad přijali legionáři na svém IV.manifestačním sjezdu v červenci 1947 do svých řad příslušníky československé armády ze všech front druhé světové války.

Po únoru 1948 byla ČsOL bez svého souhlasu začleněna do jednotného svazu Bojovníků za svobodu, následně přejmenovaného na Svaz protifašistických bojovníků, jehož vedení požádalo o výmaz ČsLO z registrace. Tím došlo k jejímu nelegálnímu zrušení.

1989 – 2001

V říjnu 1981 se sešli legionáři a zástupci jednotek československé zahraniční armády a navázali na činnost ČsOL. Stvrzeno bylo registrací MZČR dne 12. února 1992. V dubnu 1995 byly schváleny úpravy stanov z roku 1921. Předsedou zvolen gen. Tomáš Sedláček.

2001 – současnost

V březnu 2001, při 80.výročí vzniku se stává ČsOL organizací samostatnou, zcela nezávislou na Českém svazu bojovníků za svobodu.

Předsedou ČsOL zvolen na čtyřleté období zvolen brig. gen. v.v Antonín Špaček. Po jeho úmrtí v roce 2007 se předsedou stává plk. Pavel Budínský

Předsedou byl v roce 2019 na Republikovém sněmu ČsOL opětovně zvolen plk. v. v. MUDr. Pavel Budinský PhD., MBA, místopředsedy br. arm. gen. v. v. Emil Boček, br. Ing. Tomáš Pilvousek, br. brig. gen. v. v. Václav Kuchynka, br. plk. v. v. Tichomir Mirkovič .

V současné době sdružuje ČsOL cca 3.600 členů.

Československá obec legionářská je v nepolitický, neziskový spolek. Sdružuje veterány zahraničního a domácího odboje II.světové války, válečné veterány AČR – účastníky současných vojenských misí.

Zdroj: wiki a csol.cz
The administrator has disabled public write access.

UNIVERZÁLNÍ VOJÁK. 09. čec 2020 17:10 #11933

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
GROM.

Jednostka Wojskowa GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej - speciální jednotka Ozbrojených sil Polské republiky. Krycí kód 2305.

Založena zvláštním výnosem parlamentu Polské republiky dne 7.července 1990.

URČENÍ:

- speciální operace, akce úderné a protiteroristické

VZORY:

- americká : 1st Special Forces Operational Detachment- DELTA (Delta Force) NSWDG

- britská : Special Air Service (SAS)

- izraelská : Sayeret Matkal

ČINNOST:

- mírové - protiteroristické, krizové a válečné plnění speciálních úkolů

- cvičena zásahy: budovy, autobusy, letadla, vlaky, lodní prostředky , letiště

SÍDLO:

- Varšava a Balt

ORGANIZAČNÍ STRUKTURA:

- převzata z britského 22.Pluku SAS a 1.Special Forces Operational Detachment- Delta

Jednotka profesionální, plně specializovaná. Skupiny bojové jsou složeny po čtyřech-velitel, zástupce velitele, radista , odstřelovač- prochází výcvikem ženijní, zdravotnická, řízení všech druhů vozidel , pilotáž vrtulníků, potápění...

Jednotka týlu: analytici, elektronici, dronisté, informatici, technici, speciální demoliční komando, / Explosives Ordnance Disposal - EOD, psychologové

UTAJENÍ:

nejvyšší stupeň!

ZNAK:

Snášející se orel s křídly v útočné poloze v drápech zlatý blesk.

zdroj: překlad z polského originálu R/1
The administrator has disabled public write access.

UNIVERZÁLNÍ VOJÁK. 05. čec 2020 12:34 #11918

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
LIBAVÁ - ČERVENEC 2020

Tactical TrainingZDROJ: AČR
The administrator has disabled public write access.

UNIVERZÁLNÍ VOJÁK. 24. čen 2020 05:36 #11869

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
21. června 1949 byl v Plzni na Borech, popraven oběšením divizní generál Heliodor Prokop PÍKA, později armádní generál i.m. , československý voják a legionář, první oběť komunistického režimu.

- 1915 ukončil studium na českém gymnaziu v Opavě a začal studovat farmacii.

Narukoval k pěšímu pluku č.15 Opava.

1916 povolán v řadách 15.zeměbraneckého pluku na frontu /Halič/, 28.července 1916 zajat.

Přijat ze zajateckého tábora do Legií - Československé střelecké brigády. Vojín.


1917- přesunut na příkaz T.G. Masaryka přes Anglii do Francie- intenzivní výcvik -vojín střeleckého pluku

Pro lékárenskou praxi zařazen ke zdravotní službě -21.čs.střelecký pluk francouzských legií- povýšen na četaře, později do hodnosti poručíka. prošel těžkými boji na alsaské frontě./1918- Chapagne, Aisna, Terron. Několikrát vyznamenán za chrabrost.

9.1.1919 - poručík v ČSR, nasazen do bojů o polské Těšínsko- poté na slovenskou frontu- po skončení vyslán ke studiu na École spéciale militaire v Saint-Cyr Francie- poté zařazen jako učitel na Vojenské akademii v Hranicích.

1921- se oženil a narodil se syn Milan.

1923- kapitán Heliodor Píka je povolán na hlavní štáb Československé branné moci v Praze.

1926-1928 - jeden ze tří důstojníků vyslán na Vysokou školu vojenskou v Paříži.

1932- vojenský atašé v Bukurešti- mimořádně významné postavení.

1937-povolán zpět na MNO

1.ledna 1938 povýšen do hodnosti plukovníka generálního štábu.

Po okupaci se dostal přes Francii do Londýna- k Janu Masarykovi. Pomáhal uprchlíkům z protektorátu- zejména demobilizovaným vojákům.

Fašistický puč v Rumunsku přivodil jeho zatčení- chráněn diplomatickou imunitou propuštěn a převelen do Istanbulu.

V Istanbulu se setkali s podplukovníkem Ludvíkem Svobodou. Podplukovník L.Svoboda požádal plukovníka Píku, aby předal žádost E.benešovi o podporu spolupráce se Sovětským svazem, zejména založení vojenského vyslanectví v Moskvě. Přijato.

1941.

Druhé setkání s podplukovníkem Svobodou. Schůzky se zúčastnil sovětský generál Fokin- navrženo vytvoření československých jednotek na území SSSR a vytvoření zpravodajské spolupráce.

18.července 1941 dohoda podepsána, plukovník Heliodor Píka se stává vojenským atašé a velitelem mise Československé armády v Moskvě. Tajnou depeší varuje E. Beneše o poválečném uspořádání Československa ve stylu "diktatury proletariátu". Edvard Beneš nereaguje. Zato proti jmenování H.Píky velitelem mise protestují zástupci KSČ Klement Gottwald a Václav Kopecký...

1942. Plukovník Heliodor Píka formuje první část československé armády z dobrovolníků- zajatců v sovětských zajateckých táborech. Jednotce velí Ludvík Svoboda- zakázána je politizace jednotky. Klement Gottwald zuří...

Září 1943- již 1.čs samostatná brigáda se přesunuje na frontu- zapojuje se do bojů o Kyjev a získává respekt u sovětského vojenského velení.

V listopadu 1943 se účastní slavnostního podpisu československo- sovětské spojenecké smlouvy.

Prosinec 1943 - povýšen na brigádního generála.

Srpen 1944 - Wehrmacht obsazuje Slovensko.

Generál Píka žádá J.V.Stalina o podporu slovenských povstalců Rudou armádou. Stalin nařizuje dodávky zbraní, maršál Koněv je pověřen vypracováním a zahájením karpatsko-dukelské operace. Generál Píka žádá, aby československým vojskům velel LSvoboda- zamítnuto. V této době již plně Moskva spolupracuje s Klementem Gottwaldem. Sovětské velení žádost H. Píky ignoruje. taktika užívaní Rudou armádou spočívající v masových ztrátách není vhodná pro malou armádu československou. Příliš vysoké a zbytečné ztráty Edvard Beneš přehlíží. Je přece válka...

Květen 1945- brigádní generál Heliodor Píka je povýšen zpětně k datu 1.května 1944 do hodnosti divizního generála. Současně nastupuje funkci náměstka náčelníka generálního štábu Československé armády. velení Rudé armády jej odměňuje dvěma vysokými vojenskými vyznamenáními.

Divizní generál Heliodor Píka je jmenován členem československé delegace na straně vítězných spojenců k dojednání mírových smluv.

8.březen 1948.

Kancelář náměstka náčelníka generálního štábu je uzamčena a zapečetěna. Sekretářka vyřizuje vzkaz, že pan generál je nemocen a má se dostavit do vojenské nemocnice k léčbě žlučníku. Ta je skutečně provedena...

Do nemocnice je mu dopraven 1.června 1948 rozkaz o propuštění z armády a převedení nikoliv do zálohy, ale do výslužby.

Za několik dnů poté- zatčen Státní bezpečností. Obviněn z velezrady, vlastizrady a špionáže ve prospěch Velké Británie. Vyslýchán za použití středověkých metod.

26.ledna 1949 - "Státní soud" vyslovuje rozsudek- trest smrti. Oběšením.

Vrátíme-li se , ohlédnutím za politickými procesy - jimi byla nesporně i poprava českých pánů 21.června roku 1621.

Ani Habsburkové se neodvážili popravit významné osobnosti z panského stavu potupným oběšením.

Československá komunistická "justice", kde se mohl stát prokurátorem, soudcem kdokoliv na schůzi " proletariátu" zvolila namísto popravy generála "zastřelením" , provaz.

Ministr národní obrany Ludvík SVOBODA svému kolegovi, s nímž bojoval na frontě, milost prezidentu republiky nedoporučil...

Proti trestu smrti se nepostavili ani Sověti. Protestovala jen rodina, představitelé Místního národního výboru ve Štítině a bývalý náčelník francouzské vojenské mise v ČSR Luis FAUCHER.

Ludvík Svoboda v roce 1968 již ve funkci prezidenta učinil pro generála Heliodora Píku přece jen dvě věci.

V době, kdy byl generál Heliodor Píka vězněn na Borech, kde čekal na smrt, byl vězněn i jeho syn Milan- příslušník Britského královského letectva. Pro naprostý nedostatek důkazů byl propuštěn...

V roce 1968 na pokyn prezidenta Ludvíka Svobody projednal případ "Píka", vojenský soud v Příbrami.

Zjistil, že je generál Heliodor Píka nevinen. V roce 1968 ale nedošlo k plné rehabilitaci popraveného generála, věc byla obestřena " vojenským tajemstvím" .

Ta byla "prolomena" až po roce 1989- později vznikl dokument "Proč vás zavraždili, generále?" a napsáno několik děl...

S panem generálem Heliodorem Píkou se můžeme setkat u jeho pamětní desky jak v rodném Štítině, tak v Plzni- také před Generálním štábem Armády České republiky v Praze.

Generál Heliodor Prokop PÍKA byl VOJÁK!

Zdroj: osobní archiv- zpracoval R/1
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.

UNIVERZÁLNÍ VOJÁK. 09. čen 2020 18:47 #11820

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Rukávové nášivky našeho webu SVVZ.CZ

..od skvělých dam z firmy koos.cz/
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.

UNIVERZÁLNÍ VOJÁK. 09. čen 2020 15:46 #11818

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
VÁLEČNÍ KONĚ

Koně patřili ve válkách vedených člověkem mezi nejvíce využívaná a nejvíce trpící zvířata!!

Posledním největším světovým konfliktem byla druhá světová válka. V bitvách a válkách padly milióny koňů.

Ve válkách tahali povozy nebo děla, nosili náklady věcí, potravin a munice a na svém hřbetě vozili pestrou škálu bojovníků. Rytíři, lučištníci, indiáni, dragouni, kavaleristé a mnozí další.

Alexander Makedonský, zvaný Veliký, zřejmě jako první používal velké bitevní formace, kde koně hráli důležitou úlohu.

Hannibal měl ve svém vojsku asi osm tisíc jezdců.

Dvě poslední světové války využívaly nejen nepředstavitelné množství lidí a techniky, ale také koní.
V té první probíhala jejich služba v těžkém rozbahněném terénu, kde tahali povozy a děla o váze až tři sta kilogramů těžká. Zaplétali se do ostnatého drátu, umírali v křečích působením bojových plynů nebo pod těžkou kulometnou či dělostřeleckou palbou.

Ve druhé světové válce sice jezdectva ubylo, ale kůň hrál stále velmi důležitou roli.
Například jen Sovětská armáda používala 1 200 000 koní!
I Němci na východní frontě využívali koně. A dokonce, když nebylo zbytí, koně končili i jako strava pro vyhladovělé vojsko. Paulusova armáda u Stalingradu na vánoce v roce 1942 měla ke štědrovečerní večeři karbanátek z koňského masa. V posledních fázích bitvy snědla skoro čtyřicet tisíc koní, k smrti vyhladovělých, jako sami němečtí vojáci.

K poctě účastníků operace Enduring Freedom stojí v New Yorku socha koně a jezdce.

Zdroj: Kniha Mlčenliví hrdinové, hrdinství a oddanost zvířat ve válce; wikipedie
Tito koně byli původně vyšlechtěni jako "váleční koně" v dobách rytířů a
brnění.

Jak se brnění stávala těžší, bylo třeba větších koní a Friesiáni téměř
vyhynuli.

Podařilo se je ale zachovat a jsou to jedni z nejkrásnějších koní jak
vzrůstem, tak držením těla.

Nádherná zvířata!

Pouze pozorování jich se stává emocionálním zážitkem.

The administrator has disabled public write access.
 • Strana:
 • 1
 • 2
 • 3
Vygenerováno za 0.216 sekund