Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Kultura ve střípcích.

Kultura ve střípcích. 27. čec 2020 07:16 #12008

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
24.července 1860 se narodil na Moravě, v Rakouském císařství budoucí absolvent Mnichovské akademie výtvarných umění, Julianovy akademie v Paříži, Colarissiho akademie V Paříži... PAN malíř, grafik a designer

Alfons MUCHA.

Jeho celoživotní dílo je monumentální.. pro nás český národ - SLOVANY, Slovanská epopej.

To, co známe z let školních, co víme jako návštěvníci Moravského Krumlova stojí v úžasu hodiny studiem jednotlivých dějů i jako právníci posledních asi desíti let sporů o vlastnictví...

Souhrn faktů:

Slovanská epopej je cyklem dvaceti! velkoformátových obrazů, v nichž autor shrnul dějiny Slovanských národů.

Cyklus vznikal ve letech 1912-1926 ve speciálně upraveném ateliéru na zámku ZBIROH. Sponzorem díla je pan Charles R.CRANE.

Exkurz.

Charles Richard Crane /nar. 1858-1939/. Americký zámožnÝ podnikatel, dědic velkého průmyslového impéria, diplomat, znalec arabské kultury.

Firma: výroba vodovodního potrubí - Chicago- 1855- založil otec, smrtí otce Charles firmu zdědil, nechal si vyplatit podíl a věnoval se svým "koníčkům! "

V roce 1900 pozval Ch.R.Crane Tomáše Masaryka, Maxina Kovalevského a Pavla Miljukova k přednáškám na univerzitu v Chicagu. Setkání Charlese R.Craneho s Tomášem Masarykem bylo pro budoucí dílo Alfonsem MUCHY stěžejním- americký podnikatel se začal zajímat o slovanské národy.

Nakonec se zavázal, že projekt "Slovanské epopeje" , jenž jej nadchl, bude sponzorovat. Alfons Mucha namaloval jako portrét Josephine Crane Bradleyovou.

My ji známe co Slavii na stokorunové bankovce.

1909:

americký prezident William Howard TAFT jmenuje Cranea na post velvyslance Spojených států v Číně. Tehdy silný státní sekretář Philander C. KNOX obvinil Cranea za "odpovědného", že zveřejnil v novinách výhrady vlády USA k právě uzavřeným smlouvám mezi Japonskem a Čínou. Charles R. Crane se nakonec velvyslancem v USA v Číně přece jen stal, když Crane významně financoval volební kandidaturu presidenta Wilsona.

Syn Charlese R.Craneho se stal prvním americkým velvyslancem v Československu ( březen 1919).

Květen 1918 Amerika-

Charles R. Crane pomáhá T. G. Masarykovi v otázkách organizace československých legií a založení československého samostatného státu.

1931- Ch. R. Crane se podílí na financování prvních výzkumů ložisek ropy v Saúdské Arábii a Jemenu. Měl výrazný vliv na získání amerických ropných koncesí v těchto státech.

Je obecně známo, že americký podnikatel CRANE významně svými penězi přispěl ke zvolení Woodrowa Wilsona v roce 1912 prezidentem.

Wilson mu podporu oplatil; jmenoval jej do zvláštní komise zvané Rot Commission - byla vyslaná v roce 1917 do Ruska.

Stejně tak byl jmenován jako člen mezispojenecké komise pro mandáty v Turecku (1919) King -Crane Commission.

Komise posuzovala vytvoření židovského státu na Blízkém Východě. Charles R. Crane byl výrazným antisemitou, obdivovatelem Adolfa Hitlera... napsal:

"Nejen Vy, jako prezident, ale americký lid jako celek by si měl uvědomit, že v případě, že americká vláda se rozhodně podpořit zřízení židovského státu v Palestině, zavazují americký lid k použití síly v této oblasti, protože židovský stát v Palestině může být vytvořen nebo zachován pouze silou."

Crane byl výrazným odpůrcem vytvoření židovského státu na Blízkém Východě a vášnivým zastáncem nezávislosti arabských států...

To byl tedy muž, který dal světu a českému lidu Slovanskou epopej. J

Jeho obrovská sbírka umění byla prodána v dražbě v aukční síni Christiés 24.dubna 2006.

Slovanská epopej

byla v roce 1943 uložena společně s obrazy Václava Brožíka v zámku Slatiňany - zabezpečena před případným bombardováním. Začátkem padesátých let bylo dílo převezeno do Moravského Krumlova- až teprve po restaurování byly obrazy zpřístupněny veřejnosti dne 4.srpna 1963.

Správcem díla

právně řekněme poněkud problematickým, je Galerie hlavního města Prahy.

Od 8.listopadu 2010 je Slovanská epopej movitou kulturní památkou.

Slovanská epopej

byla prvně vystavena v roce 1919 v Klementinu. Jedenáct pláten bylo vystaveno v roce 1920 v Chicagu s velkým úspěchem- za devadesát výstavních dnů je navštívilo více jak padesát tisíc návštěvníků ..

1928:

celek Slovanské epopeje předveden v Praze- Veletržním paláci. Nově zkolaudovaném...

1930:

Epopej vystavena v Brně.

1936

několik pláten v Paříži.

1963-2011 - Moravský Krumlov - zámek.

Zasahují soudy- výsledek? od dubna 2011 několik pláten umístěno ve dvoraně Veletržního paláce v Praze.

Květen 2012 - celý cyklus zpřístupněn do roku 2016 tamtéž...

2017- bez velkého nadšení většiny Čechů putuje epopej do Tokia. 650 tisíc návštěv! Také po návratu na Festivalu REPUBLIKA- s nimi i sbírka Muchovy plakátové tvorby ze sbírek Ivana Lendla...

PRÁVNÍCI:

V roce 1928 se právně stala majitelem obrazů Praha. Jí autor A. Mucha a sponzor- Crane - obrazy darovali. Ovšem s právně nedokonalou podmínkou:

" Město Praha umístí hotové obrazy na vlastní náklady v budově výslovně vystavené k tomuto účelu."

Zda byl právník smlouvu sestavující diletant, nebo darebák, nevíme.

Nestanovil totiž závaznou lhůtu, do kdy se má výstavní síň postavit... A jak jde "právní život v Československu, potažmo České republice.." píše se rok 2020 (červenec) a podmínka nebyla dosud splněna...

Rok 2010.

Celý soubor obrazů měl být přesunut do Prahy.Namísto toho dědicové podali návrh na vydání "rozhodnutí o ochraně pokojného stavu " (§ 5 občanského zákoníku) - KRUMLOV jejich námitku uznal a zakázal hlavnímu městu s dílem manipulovat.

Okresní soudu ve Znojmějako věcně a místně příslušný dne 30.09.2010 nařídil "předběžným opatřením" že KTUMLOV musí umožnit převezení obrazů na výstavu, jenž byla v Praze připravována. Obě rozhodnutí vyvolala v místě " bohaté diskuze".

Volby v říjnu 2010 situaci zklidniy... SLOVANSKÁ EPOPEJ zůstala v Krumlově.

2011 - Galerie hlavního města Prahy přebírá pět pláten cyklu do Prahy a přebírá správu ostatních plátem v Moravském Krumlově- pět pláten je umístěno ve dvoraně veletržního paláce v Praze, ostatních patnáct zůstává na svém místě.

Květen 2018.

Rada hlavního města Prahy schvaluje záměr vystavit cyklus- celý-v nově postavené přístavbě Lapidária Národního muzea na pražském Výstavišti.

Tím to ovšem nekončí!

Dědic autora- Mistra Alfonse MUCHY John Mucha , žádá o určení, aby mu byl CYKLUS přiřčen. Důvodem jeho žaloby je nesplnění "podmínky daru"- nevystavení vlastní galerie DÍLA. Navíc, celá EPOPEJ měla vycestovat do ASIE na dlouhodobé turné. Hrozilo i zničení nebo vážné poškození díla.

Říjen 2017 - rozsudek jménem republiky-" Slovanská epopej" patří Praze.

Odvolání.

2018. Nejvyšší soud vrací kauzu zpět Městskému soudu v Praze. Důvod? Mizerně odůvodněno.

2019- spor odložen a...?

zdroje: americká WIKI.. výňatky, česká WIKI- výňatky- volně zpracováno, zkráceno, upraveno při zachování věcných faktů. R/1
The administrator has disabled public write access.

Kultura ve střípcích. 16. čec 2020 14:07 #11965

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Božena Němcová - Babička Zlín 2020

www.ic-zlin.cz/3770a-bozena-nemcova-babicka-zlin-2020

R/2
The administrator has disabled public write access.

Kultura ve střípcích. 14. čec 2020 18:56 #11958

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
12.července 1904 se narodil v městečku Parral, Chile, Ricardo Eliezer Neftali Reyes y Basoalto pseudonym:

Pablo NERUDA.

Básník, diplomat, politik ,textař- absolvent Chilské univerzity, komunista, nositel více mezinárodních ocenění .

" Miluji Tě podobně jako temné věci, které mají být milovány v tajnosti- mezi stínem a duší."

Pablo Neruda má zajímavou minulost vzniku jeho literárního pseudonymu. Jednou z verzí je, že předlohou mu mohl být spisovatel Jan NERUDA- ale sám Pablo se o tom nezmínil.

Pavlo Neruda je pokládán za jednoho z největších a nejvlivnějších básníků 20.století. Psal v mnoha básnických stylech od eroticky nabitých milostných básní- připomeňme " Dvacet milostných básní a jedna zoufalá píseň" ,psal básně surrealistické , eposy historické i politické manifesty.

Politicky byl Pablo NERUDA přesvědčeným komunistou. Byl senátorem v chilském SENÁTU za komunistickou stranu. Po zákazu komunistické strany v Chile, byl vydán na něho zatykač. Po poměrně dlouhém úkrytu ve Valparaisu se dostal krkolomnou cestou přes horský průsmyk nedaleko Maihujského jezera do Argentiny.

Později se stal blízkým spolupracovníkem socialistického prezidenta Salvadora Allendeho.

Po převratu vedeného Augustem PINOCHETEM byl hospitalizován na rakovinu prostaty a za dva týdny zemřel na infarkt.

Pohřeb Pabla NERUDY byl provázen mohutnými demonstracemi ; PINOCHET vydal zákaz vycházení, ale policie demonstrace nezvládla - pohřeb Pabla Nerudy byl prvním odporem proti novému Pinochetovu režimu...

zdroj: výňatky ze souborného katalogu, poznámky ze světové encyklopedie básníků, vlastní četba - silně kráceno, upraveno R/1
The administrator has disabled public write access.

Kultura ve střípcích. 13. čec 2020 16:38 #11951

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Zlínské filmové léto pokračuje v parku Komenského

Zlín – Promítání pod širým nebem – Zlínské filmové léto se od 8. do 11. července přesune do parku Komenského. Filmová nabídka začíná ve středu 8. července akční komedií Mizerové navždy, pokračuje následující den českou komedií Chlap na střídačku a v pátek 10. července nabídne americkou satirickou krimi komedii Na nože. Sérii filmových večerů v parku Komenského zakončí v sobotu 11. července film českých a slovenských tvůrců Příliš osobní známosti. Promítání začíná každý večer ve 21:30 hodin. Občerstvení je zajištěno.

„Nezapomeňte si vzít s sebou deky nebo rozkládací židličky,“ připomínají milovníkům letního kina organizátoři.

V dalším týdnu 17. a 18. července se letní kino přemístí na fotbalové hřiště v Přílukách a poslední červencové promítání skončí 24. a 25. července na fotbalovém hřišti v Malenovicích. Naposledy se bude promítat 28. a 29. srpna v Centrálním parku na Jižních Svazích.

Dva letní filmové večery se letos již uskutečnily v sadu Svobody před zlínským zámkem. Akci pořádanou Oddělením cestovního ruchu a informací si nenechalo ujít bezmála 400 diváků.

Přehled filmů naleznete na www.ic-zlin.cz/zlinske-filmove-leto.

Vstup na promítání filmů je zdarma.

zdroj:zlin.eu
The administrator has disabled public write access.

Kultura ve střípcích. 30. kvě 2020 12:46 #11778

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
VÝSTAVA - BOŽENA NĚMCOVÁ - PRODLOUŽENA DO 31. SRPNA 2020

Výstavu Boženy Němcové doprovází záznam legendárního představení Divadla Husa na provázku Babička. Přijďte se podívat. Otevřeno denně od 9:00 - 18:30 hod.


BOŽENA NĚMCOVÁ

4. února roku 1820 : měla se narodit česká národní buditelka Božena Němcová...prostudovali jsme nejméně 400 stran různorodých materiálů, nehledě na povinnou školní četbu v 6.b. ve Dvoře Králové nad Labem. Ejhle- v té době mohla být na světě již 2-4 roky!

Výsledek šokuje!

Oficiální údaje

Jméno rodné: Barbora Novotná

Narozena: 4.února 1820 .. nebo??

Zemřela: 21.ledna 1862

Národnost : česká

Vzdělání : pouze základní- z čeho tedy čerpala? talent, nebo s ní psal ještě někdo jiný?

Manžel: Josef Němec

Děti: Karel, Hynek, Jaroslav, Theodora

Rodiče: Jan Pankl , Terezie Panklová /rozená Novotná/

Prarodičem jí byla: Magdalena Novotná / rozená Čudová/,matčina matka

Strýc: Kašpar Karel Novotný

Spekulace o původu:

Byla Božena Novotná odloženým dítětem šlechtičny v utajeném porodu?

Pokud si my, válečná a poválečná generace vzpomínáme a také jsme tak maturovali, byla paní BOŽENA řazena buď k pozdnímu romantismu, nebo ranému realismu /obojí bylo pokládáno za správné./

Třetím správným hodnocením maturitní komisi bylo tvrzení, poněkud odvážné- že Boženu Němcovou "zaškatulkovat nikam nelze.." A to už nebereme její díla stěžejní: BABIČKU a DIVOU BÁRU.

My jsme, v úctě k jejímu životu i dílu nastudovali více materiálů, než předepisovala tehdejší doba v níž jsme studovali /1958...a dále/ - v onom období se o její dílo zajímaly OSOBNOSTI:

Vítězslav NEZVAL, Jaroslav SEIFERT, František HALAS...psali o ní: František Xaver Šalda - také Václav Černý.

V době studií našich byl názorem rozhodným Zdeněk Nejedlý či Julius Fučík.

Současný náhled na Boženu Němcovou zastáváme i my:

Božena Němcová - obraz mariánské, ženské svátosti- naše mládí.

Božena Němcová - ŽENA s předčasně ztraceným panenstvím na "Starém bělidle", rozvinutá do nekonvenčního spisovatelského života bez vyššího vzdělání s touhou patřit ke světu "vyššímu"- s bouřlivým životem milostným...

Jako to vlastně asi bylo?

- Ve vídeňské matrice se objevil zápis: Barbara Novotná , místně příslušná do města Vídně porodila jako nemanželskou dceru Terezii. Ve stejný den, kdy měla spatřit Barbara světlo světa, byla pokřtěna? Kým, jak, kde? Prostudovali jsme tehdejší církevní kánon. Tak to nešlo!!!

- V polovině roku 1820 na panství vévodkyně Kateřiny Zaháňské v Ratibořicích- východní Čechy, nastupuje do funkce "štolby" (správce koníren s právem řídit chod koníren včetně kočích) Johann Pankel, příslušný Dolním Rakousům. Do stejného panství nastupuje ve funkce pradleny, matka Barbary Novotné.

Morálka tehdejší společnosti nepřipouští soužití "na psí knížku" , proto se

- koncem roku 1820 koná svatba Terezie Novotné s kočím Johannem Pankelem. Je tu ale dítě- v druhopisu matriky Johann Pankel legitimuje Barbaru Novotnou jako její otec, ta přejímá jeho jméno i rodinu.

Rodina dostává "služební byt"-v Ratibořicích, "Na Starém Bělidle", na cestě je dítě další. V místě nejsou jesle, není školka.

Povolána je do rodiny Marie Magdaléna Novotná, v té době ve věku 55 let. Vodova. Jak se později dovídáme, žila osamoceně jako vdova po vojákovi padlém ve válce.

Možnost spravovat domácnost dcery a převzít předškolní jejich výchovu, uvítala. S sebou si převezla všechno vybavení domácnosti a rentu vyplácenou po padlých.

Marie Magdalena Čudová, provdaná Novotná, se v náchodské evidenci zapisuje jako narozená v roce 1770 v Dobrušce-Křovicích.

Povrchní historikové uvádějí, že nyní již nikoliv Barbara, ale počeštěná Barbora - domácky Barunka, měla nastoupit do školní výchovy v České Skalici již v roce 1824.

Pokud by se byla skutečně narodila 20.února 1820, chodila by do školy již v necelých čtyřech letech z Ratibořic do České Skalice. Nejezdila školní doprava, vlak, autobus..

Z Ratibořic do Zlíče je to cca jeden kilometr, ze Zlíče do České Skalice ke škole, kam chodila údajně od roku 1824-1830 Barunka, další dva...to pro dítě necelé 4 roky nebylo možné. Fyzicky, hygienicky . Ostatně, projděte to o dovolené sami. Připočtěte tehdejší počasí, časté letní bouřky, dlouhá zima, sníh- boty, ošacení...

Čteme -li poctivě BABIČKU a později filmový scénář- Marie Magdalena Novotná roz. Čudová se přistěhovala do Ratibořic krátce po svatbě- přitom všude již Barunka babičku vítá.

Tedy, vítá ji cca jako tříletá- potom je nanejvýše pravděpodobné, že se Barunka nenarodila 4.února roku 1820, ale byla 4.2. 1820 teprve pokřtěna - již jako cca 2-3 leté dítě...

1824-1830 skutečně Barbora Panklová byla účastnicí základního školního vzdělání, přesvědčit se o tom můžeme i ve škole v České Skalici- nám odpovídá její věk a další "události "následné na 12-13 let. Jako takovou ji rodina k lítosti babičky, vysílá na "zkušenou" - nebo jak bylo tehdy zvykem" na vychování".

Barunka v té době uměla již dva jazyky, doma se mluvilo česky, otec i matka německy- otec špatně česky a špatně německy- stále byl v "němčině" typický rakouský akcent. Vzdělání té doby vyžadovalo němčinu "říšskou"- čistou, a nutnost mladé dámy vystupovat v rámci tehdejších společenských konvencí. Trvalo tři roky, než se vrátila Barbora Panklová zpět do Ratibořic. Už jako adolescent.

Co v té době dělala, není přesně známo. Vše lze pouze tušit z dějů BABIČKY. Takže- starost o hospodářství, práce v zemědělství , první lásky v polích... ( Viktorka).

1837.

Rodinu navštívil Josef Němec. Dvaatřicetiletý a požádal o ruku jejich dcery. Dostal ji, i když byl státním úředníkem nepříliš horlivým a i ve službě projevoval češství. To vedlo k jeho překládání, mezitím paní Božena porodila tři syny i dceru. HYNKA v Josefově, Karla v Litomyšli. Dceru Theodoru v Polné, v roce 1942 v Praze potom syna třetího, Jaroslava.

1943.

V českých KVĚTECH prvně otištěna Ženám českým. Stává se tak na přímluvu básníka Václava Bolemíra Nebeského- milence matky od čtyř dětí. Paní Božena se zamilovala jako na Starém Bělidle, mladý milenec však nabyl rozumu, od zralé milenky prchá do Vídně, aby dokončil studium. Manžel Josef Němec o nevěře ví; s manželkou, po rozchodu s milencem nemocnou, odváží na nové působiště do Domažlic. Zapojuje se do buditelského hnutí, ale již v roce 1847 se manželé Němcovi stěhují z Domažlic.

1848.

V bytě Němcových se objevila tajná policie. Josef Němec je obviněn ze spiknutí proti státu. Trestní stíhání proti němu je zastaveno. V rodině obrovská hádka. Úředník Josef Němec je na vlastní žádost přeložen do Uher. Božena Němcová získává "volnou ruku", bere děti s stěhuje se do Prahy.

Jejich manželství je zvláštní. Před odjezdem Josefa Němce do nové funkce úředníka, Božena Němcová navštívila Nymburk, kde se ji dostalo čtení autora , katolického kněze- utopického socialisty Františka Matouše Klácela. Časopis se jmenoval Týdeník - článek Co jest komunismus. Klácel nepsal pouze do týdeníku, vytvořil také spolek Českomoravské bratrstvo. Z pozdější doby si můžeme přečíst v roce 1849 celkem třicet sedm dopisů, v nichž mimo jiné popisuje poněkud utopistické společenství bratrské a sesterské lásky. Samostatně jsou dopisy vydány pod názvem: Listy přítele přítelkyni o původu socialismu a komunismu.

Vstupem Boženy Němcové začíná poněkud překotný běh jejího života milostného. Do života jí vstupuje další milenec, MUDr. Jan Helcelet- krycí jméno "bratr Jan".

Zda kněz Klácel byl také milencem paní Boženy, se vystopovat nedá, ale je faktem, že v roce 1851 ji i s dětmi, pozval do lázní "Na Horách u České Třebové". Za ní spěchá i MUDr. Helcelet. Trojúhelník vede ke sporům mezi všemi třemi úhly- Helcelet se s paní Boženou rozchází a píše o ní ve své korespondenci jako o "slezině". Ten orgán ji údajně léčil. Klácelovo "bratrstvo" se rozpadá- Klácel dává nepokrytě najevo rozhořčení na vztah paní Boženy s dr. Helceletem. To není všechno. Němcové synka ošetřuje MUDr. Dušan Lambl. Vzniká krátký vztah, je nalezen manželem Němcové dopis zamilovaného doktora. Scéna, skandál...

1852.

Božena Němcová odjíždí za manželem do Uher. Cestou se zastavuje na Moravě, později i Slovensku, sbírá na venkově podklady o životě prostého lidu, jeho zvycích, kultuře, jazyku. Oba kraje si zamilovala, později se zde znovu vrací...Cesty a pobyt ji finančně zajišťuje hrabě Jan Nepomuk Karel (Hanuš) Kolowrat Krakowský. V dalších letech podniká ještě cesty do UHER.

Synkova smrt.

19. 10.1853 umírá Hynek- na tuberkulózu. O nemoci syna paní Božena nevěděla, korespondenci ji zadržovala policie. Stihla však ještě umírajícího.

1854.

Novou láskou paní Boženy je mladičký medik Hanuš Jurenka. Paní Božena je již známá a Praha je malá- skandál. Rodinná rada Jurenkových rozhoduje nekompromisně. Mladý Hanuš maže pěkně do Polska. Skončeno. Pohromám konec není- rok předtím je Josef Němec z funkce odvolán, po přechodnou dobu mu je vyplácen pouze základní plat. Výpovědní dobou příjem končí a Josef Němec je bez práce. Paní Božena hledá pomoc kde se dá- ale ne vždy úspěšně. V Ječné ulici , později na ulici Vyšehradské, se vzpomínky řadí do vzpomínek Barunky na babičku. Možná i dosti zidealizované..

umíme-li ale číst v soudních spisech, potom i v Babičce- některé prožitky Barunčiny se svým způsobem promítají do knihy. Epizoda Viktorky s vojákem, nešťastná láska komtesy...

Na pohřbu Karla Havlíčka Borovského položila v roce 1856 (údajně) trnovou korunu. Český mučedník.

1856.

DRAMA.

Aby toho nebylo dost, Josef Němec si konečně našel místo- účetního oficiála ve Villachu v Korutanech. Po nějaké době usiloval o povýšení- namísto toho byl obviněn ze zpronevěry; vrátil se penzionován do Prahy. Zde jej čekalo to, co zažíváme každý, když z "hnízda" odlétají dospělé děti. Co s nimi, jaká bude jejich budoucnost? Hádka vyvrcholila žádostí Josefa Němce o rozvod.

Děti- syn Karel se šel učit zahradníkem do Rájce nad Svitavou, syn Jaroslav odejel studovat do Mnichova výtvarnou akademie..

To už bylo na Josefa Němce- moc. Manželku pobil tak, že musela zavolat na manžela polici. Za nedlouho byl syn Jaroslav z Mnichova vypovězen, neměl žádné prostředky. Vrátil se do Prahy, našel si místo jako pomocník fotografa. Drama mezi rozvádějícími se manžely gradovalo. V roce 1861 odešla paní Božena do Litomyšle, pokoušela se uživit pracemi pro nakladatele Augustu. Nedařilo se, vrátila se vážně nemocná, zlomená, bez peněz k manželovi.

21.ledna 1862 umírá v domě "U Tří lip"... dnes je na adrese " Na Příkopě čp.854/14.

Příčiny dramatického života paní Boženy Němcové:

- nedostatek finančních prostředků zaviněných katastrofálním nedostatkem schopnosti umělkyně zacházet s finančními prostředky

- nevhodný výběr životního partnera - postavení manžela ji nedovolilo najít si v rozhodné době odpovídající zdroj obživy- zaměstnání

- sklon k nevěře umocněný veřejnou známostí o milencích

- doba sama...

R/1
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.
Vygenerováno za 0.187 sekund