Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
 • Strana:
 • 1
 • 2

Téma: ZAJÍMAVOSTI.

ZAJÍMAVOSTI 05. srp 2020 19:37 #12031

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Slaví výsadkové vojska Ruské federace DEN VÝSADKÁŘŮ.

Je připomínkou 2.srpna roku 1930, kdy byl vysazen první hromadný výsadek sovětských výsadkářů z letounu TUPOLEV TB-3, výsadkáři vylézali z kabiny horem na široké křídlo a z něj skákali do prostoru nedaleko Voroněže. Vyskočilo celkem 12 výsadkářů, bez závad.

Podle dostupných údajů je zařazeno do výsadkových vojsk kolem 72.000 výsadkářů, od roku 2019 je jich 95% smluvních, tedy profesionálů.

Přezdívky: BLUE BERETS

Winged Infantry

Patron: sv.Eliáš- prorok

Moto: " Nikdo, ale my "...rusky foneticky: "Nikto, krome nas"

Barva: Modrá obloha

Hymna: "Modrý"- rusky foneticky :" Synea"

Zvláštnosti: Pod maskovací kombinézou modro bílé pruhované triko, jako vzpomínku na námořní pěchotu baltické flotily.

Velitel: Gen. plk. Andrey SERDYUKOV

Zbraně: na světové úrovni od zbraní osobních, odstřelovací pušky, obrněnou techniku k vysazení, hlavňovou a raketovou techniku, speciální vybavení pro boj v Arktidě, speciální stroje k vysazení ze stratosféry, padákovou techniku...speciální výcvik "přežití".

Zdroj:

Oficiální web Ministerstva obrany Ruské federace - on line "rusky".
The administrator has disabled public write access.

ZAJÍMAVOSTI 05. čec 2020 11:59 #11916

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Independence Day, také the Fourth of July, také July Fourth - Deklarace nezávislosti Spojených států.

Deklarací Spojené státy uplatnily svoji nezávislost na Velké Británii vyhlášením "základních práv člověka" spolu se soupisem stížností proti říši britské.

r.1776 2.července schválil Druhý kontinentální kongres Rezoluci nezávislosti- oddělil tak původní americké kolonie z britské nadvlády- bylo jich celkem 12. Autorem rezoluce je Richard Henry Lee.

r.1776 4.července došlo ke schválení i Deklarace nezávislosti Spojených států amerických- autorem deklarace mohl být třetí prezident Spojených států amerických Thomas Jefferson. Studujeme-li tuto deklaraci - potom je vlastně odůvodněním,proč došlo k vyhlášení nezávislosti.

Velká Británie neuznala samostatnost USA hned, až po své porážce a to v roce 1783 tzv. Pařížským mírem.

Oficiálně byl federálním svátkem Den nezávislosti uznán až v roce 1941- v ten den nefungují mimo armády a policie žádné instituce.

Být 4.července ve Spojených státech je událostí. Konají se přehlídky, grilovačky, baseballové zápasy, soutěže, koncerty a hlavně OHŇOSTROJE. velkolepé, i když v některých státech zakázané- ovšem...

kdo se nejvíce 4.července bojí? krocani- ti jsou v ten den podáváni, často s nejrůznějšími nádivkami např. z kaštanů.

Zdroj: výňatky z historie Spojených států amerických vybral R/1


r.1882- United States Military Academy-také jen West Point - vojenská akademie tréninková, výcviková výuková ( US Army Training and Doctrine Command) - West Point- stát New York.

Sídlí v bývalé armádní pevnosti na západním břehu řeky Hudson- něco více jak 80 km od New Yorku- plocha 65 km2.

Heslo:

"Duty, Honor, Country"- " Povinnost,Čest, Vlast"

Úspěšný absolvent je vyřazen jako nadporučík ze závazkem na nejméně 5 let a tří let v záloze. pravidlem bývá služba celoživotní...

zdroj: americká Wiki


Jedním z významných absolventů West Point - také mu jeden čas dokonce velel, byl Robert Edward Lee- rozený ve Virginii- americký generál velíci ve válce v Mexiku a jako velitel konfederačních vojsk v americké občanské válce.

Pokládán za jednoho z nejlepších vojevůdců 19.století- mistra obranných a ústupových bojů.

Narozen v roce 1807- otec generálmajor Henri Lee, guvernér státu Virginia a účastník války amerických osad proti Velké Británii. Rodina patřila k prvým kolonistům, na Jihu USA mezi vyšší střední vrstvu.

Sedmnáctiletý Robert absolvoval West Point v roce 1829. Specialistou jako ženijní důstojník řídil výstavbu silnic, pevností a vojenských zařízení. V americko- mexické válce působil již jako jeden z pobočníků vrchního velitele Winfielda Scotta. 1947 - povýšen do hodnosti majora a vyznamenán za statečnost v bitvě u Cerro Gordo-skončeným mexickým tažením povýšen na podplukovníka.

Tři roky nato je jmenován velitelem posádky ve Fort Callore v Baltimore. Odtud, v roce 1852 velitel West Pointu;1855 odvelen na hranici Texasu, kde byl zahájen velký útok Komančů a Apačů.

Do nebe vojevůdců odešel v Lexingtonu, Virginii 12.října 1870.

GEnerál Robert Edward Lee byl VOJÁK.
The administrator has disabled public write access.

ZAJÍMAVOSTI 24. čen 2020 05:35 #11868

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Česká tisková kancelář - ověřený zdroj seriózních aktualit.

Zkratku má ČTK, anglicky Czech News Agency - také Czech Press Agency - česká zpravodajská agentura- předtím "tisková kancelář"- je nyní jednou z národních zpravodajských agentur.


Založena byla již 28.října 1918 jako Československá tisková kancelář.

V roce 1992 byla zákonem č.517/1992 Sb. o České tiskové kanceláři stanovena nástupkyní (následnickou) organizací Československé tiskové kanceláře. Od roku 1996 není dotována ze státních prostředků!

"ČETKA" má v České republice 14 poboček, zahraniční zpravodaje ve třech zemích. Přímo zpracovává světové agentury /jejich zprávy/ Reuters, AFP, AP, TASS, DPA, ANSA ,EPE a řadu národních agentur dalších.

Zpravodajství agentury se řídí KODEXEM - přijala jej v roce 1993.

Nahlédli jsme do zákona o ČTK. V § druhém stojí:

"Posláním tiskové kanceláře je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné utváření názorů. Tisková kancelář poskytuje službu veřejnosti šířením slovního a obrazového zpravodajství z České republiky a ze zahraničí. Stejnou službu poskytuje tisková kancelář i do zahraničí.

Zdroj: dostupné informace o České tiskové kanceláři, zčásti česká WIKI z údajů platných v roce 2018.. R/1


Agentura Reuters.

Založena: 1851 Londýn - první anglická tisková agentura, pobočka založena v egyptské Alexandrii, o rok později v Bombaji a nakonec v chilském Valparaisu.

Jako první již v roce 1882 přenášela elektrický přenos přímo do novin, jako prvá vysílala zprávy v roce 1923 rozhlasem. V roce 1927 již přenášela zprávy dálnopisem. V roce 1992 použila opět jako prvá, satelit.


Agentura AFP -Agence France-Presse - Francouzská tisková agentura .

Je nejstarší mezinárodní zpravodajskou agenturou. Založena byla v roce 1835. Po AP a Reuters je třetí největší tiskovou agenturou na světě. Má pobočky v deseti zemích, zprávy píše francouzsky, anglicky, arabsky, španělsky, německy a portugalsky. Také japonsky a v obou čínštinách. K roku 2020 má AFP kolem 1200 profesionálních novinářů, asi 250 profesionálních fotografů a přibližně 2000 externích dopisovatelů ve 165 zemích. tedy- nejhustší síť korespondentů na světě.


Agentura AP -Associated Press- Americká zpravodajská agentura.

Založena v roce 1845 původně jako Harbour News Association.

Podle současných dostupných informací má více jak 10.000 regionálních kanceláří ve více jako 100 zemích světa- zaměstnává asi 4 000 profesionálů - zda i externisty, není možno seriózně ověřit.


Agentura TASS - Informační tisková agentura Ruska- Telegrafní agentura Sovětského svazu -ruská státní zpravodajská agentura. Publikuje v ruštině, angličtině, francouzštině, španělštině a arabštině, přináší obrazové a zvukové zpravodajství , infografiku a další služby- sídlem agentury je Moskva.

Založena v roce 1904 - původní název: Sankt - Pětěrburská tisková agentura. V roce 1918 z jejího základu vznikla Ruská tisková agentura - zpravodajská agentura sovětské vlády. V roce 1925 byla přejmenována na TASS - "Telegrafní agentura Sovětského svazu.

V jednotlivých republikách /svazových/ vznikaly vlastní agentury, ovšem v podřízenosti na TASSu. Rozpadem SSSR se agentury osamostatnily, TASS se stal tiskovou kanceláří Ruské federace.

V roce 1992 byl přejmenován na ITAR-TASS. V roce 2014 se zpět vrátila k názvu TASS.

V současné době je v českém vydání jako informační kanál SPUTNIK Česká republika.


Agentura DPA - německá agentura Deutsche Presse Agentur


Agentura ANSA - italská agentura


Agentura EFE - je agenturou brazilskou.


R/1
The administrator has disabled public write access.

ZAJÍMAVOSTI 16. čen 2020 20:19 #11843

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
14. června 1966 zrušil papež Pavel VI. " Seznam zakázaných knih" - Index librorum prohibitorum.

Index byl vydán v roce 1559 jako oficiální seznam publikací, které katolické církev zakazovala věřícím číst.

Církev / křesťanská/ v podstatě již od svého zrodu bojovala proti názorům a knihám neupevňujícím, nebo odporujícím zásady její víry.

Ve Skutcích apoštolských (19.19) čteme: " Mnozí pak z těch, kteříž byli všetečných věcí hleděli (myšleno čarodějnictví- poz. redakce), snesli knihy a spálili je přede všemi...

Historicky my Čechové,

těžce neseme pálení knih Jana Viklefa a MISTRA Jana HUSA.

Židé pronásledování Talmudu.

Křesťané měli ještě na konci 19.století zakázáno číst Talmud - pod sankcí smrtelného hříchu...

Církví bylo omezováno překládání Bible do národních jazyků s odůvodněním, že je zneužívají různí "sektáři" zejména " valdenští a albigenští / o nich pojednáme- připraveno. /pozn. redakce./

Knihy nám pálili JEZUITÉ : ..."českých knížek hubitelé lítí.. plesnivina, moli, jezoviti "... Karel Havlíček Borovský.

Knihy pálili nacisté, cenzuru zavedli komunisté...zdálo by se, že po roce 1990 bude svoboda tisku zachována- ejhle:

Budeme zakazovat, odsuzovat a pálit aktuálně nepohodlné knihy? Boj proti "nesprávnému" kulturnímu dědictví na Západě pokračuje. Padají mu za oběť sochy historických osobností. Nejnověji je stahován oscarový snímek Jih proti Severu z roku 1939.

Co je zakázáno, vzbuzuje touhu "to udělat". Jak prohibice, tak cenzura, tak rozhodnutí "mocenského orgánu" co lid smí a nesmí v oblasti kultury a vzdělanosti, povede k nenávisti... a to nechceme!

R/1
The administrator has disabled public write access.

ZAJÍMAVOSTI 11. čen 2020 18:17 #11825

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
10 zajímavostí o houbách.
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.

ZAJÍMAVOSTI 26. kvě 2020 06:28 #11766

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
23. května r.1873 založena KANADSKÁ KRÁLOVSKÁ JÍZDNÍ POLICIE – Royal Canadian Mounted Police (RCMP)

Jejím původním úkolem bylo chránit hranice, bojovat proti pašerákům alkoholu a vedle toho pomáhat obyvatelstvu, dopravovat potraviny do odlehlých oblastí, roznášet poštu, hasit požáry, provádět sčítání obyvatelstva a další činnosti.

Policejní sbor tvořili především veteráni z války Severu proti jihu, ke kterým se přidávali prostí farmáři různých národností..

Typický oblek RCMP – červený kabát uniformy tzv. Red Serge, byl původně zvolen podle výstroje britských vojáků, kteří vzbuzovali u domorodých obyvatel velký respekt. Uniforma jízdní policie je doplněna stetsonem - kovbojským kloboukem a modrými kalhotami se žlutým pruhem. Podle britského vzoru byl převzat i vojenský řád, disciplína a zbraně – pušky a šavle. Typickým znakem, i v současnosti přetrvávajícím, jsou koně černé barvy. Dalším dopravním prostředkem se stalo psí spřežení.

Během deseti let od svého vzniku se jízdní policii podařilo dostat zločinnost v zemi na minimum, což se jí velmi dobře daří dodnes, a také proto u kanadského obyvatelstva má tento sbor velký kredit. Původní poslání RCMP přetrvává, změnila se však výzbroj a dopravní prostředky.

Změnily se také formy zločinnosti – kanadská jízdní policie zasahuje proti pašerákům drog a organizovanému zločinu.

Nároky pro přijetí ke „kanadské jízdní“ jsou přísné. Na národnosti nezáleží, podmínkou však je znalost dvou jazyků – angličtiny a francouzštiny a středoškolské vzdělání. Uchazeči mohou čekat na přijetí až několik let, a poté následuje intenzivní půlroční výcvik.

Členové jízdní policie jsou doslova autoritami ve svých okrscích. Zasloužila se o to nejen tradice, ale i vysoká disciplinovanost každého policisty, stejně jako jejich smysl pro spravedlnost a snahu sloužit svým občanům. Faktem je, že Kanada patří k jedné z mála zemí světa, odkud nepřicházejí téměř žádné zprávy o neobvyklých či drastických zločinech.

zdroj: army.cz
The administrator has disabled public write access.

ZAJÍMAVOSTI 20. kvě 2020 07:57 #11740

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
ČÁROVÉ KÓDY

Každý tovar v obchodnej sieti má svoj tzv. čiarový kód. Prvé dve alebo tri číslice vždy určujú štát, kde tovar vznikol. Kódy nemusia vždy označovať krajinu, z ktorej tovar naozaj pochádza, ale zvyčajne informuje z ktorej krajiny pochádza firma, ktorá tovar dodáva na trh (do obchodnej siete).

www.zdravieastyl.sk/zdravie-a-zivotospra...e-tovaru-ciarovy-kod


R/JB
The administrator has disabled public write access.

ZAJÍMAVOSTI 19. kvě 2020 20:07 #11738

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
K odlehčení tíže pohybu, čteme.

Nyní "ostrov pokladů" Roberta Louise Stevensona. nacházíme v něm "Strašlivého piráta Robertse". Žil, byl?

r. 1682 dne 17.května se narodil Bartoholomew Roberts, známý co Černý Bert / Černý Bartoš -velšsky Barti Ddu, rodným John Roberts....původně spořádaný námořník, později velšský pirát. V roce 1719-1722 velel flotile 4 lodí, celkem přepadl 470 obchodních lodí. Rekord doby "zlatého věku pirátství".

Jako mladý námořník začínal v letech třinácti, byl zřejmě námořníkem řadovým, ale v roce 1718 byla loď Princess, na níž se plavil, přepadena pirátem Howellem Davisem.

Kapitán Davis byl Velšanem, jako Roberts. Černý Bert se na kapitána vypracoval rychle, byl absolutním abstinentem a křesťanským sabbatariánem, na jeho lodi byly zakázány i hazardní hry. Z oné doby jsou známy i názvy lodí flotily, jíž velel: " Royal Rover, Fortune, Royal Fortune a Good Fortune.

V roce 1722 v únoru bylo moře docela klidné, posádka se tedy věnovala, přes nevoli kapitána pití, když se na obzoru objevila válečná loď Swallow, pod velením kapitána Chalonera Ogla; pirát Černy Bart byl zastřelen ručnicí a jeho tělo vhozeno do moře. Tak bylo uvedeno i v jeho testamentu.

Smrtí velitele bylo skončeno i působení gangu. 207 bílých členů skončilo na galejích, 65 černochů a míšenců prodáno do otroctví.

zdroj: Dějiny námořního pirátství...výňatek, upraveno. R/1
The administrator has disabled public write access.

ZAJÍMAVOSTI 18. kvě 2020 15:46 #11731

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
První česká velkopěstírna rajčat


www.televizeseznam.cz/video/jidlo-s-r-o/...stirna-rajcat-236712

R/9
The administrator has disabled public write access.

ZAJÍMAVOSTI 06. kvě 2020 05:46 #11677

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
The administrator has disabled public write access.
 • Strana:
 • 1
 • 2
Vygenerováno za 0.178 sekund