Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: NA KOHO JSME ZAPOMNĚLI..

NA KOHO JSME ZAPOMNĚLI.. 19. pro 2021 04:29 #14481

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Na koho se zapomnělo: Vasil Korol

narodil se 15.prosince 1922 v Podkarpatské Rusi, válečný veterán, nositel nejvyššího státního vyznamenání ČR- Řádu bílého lva.

Narodil se 15.prosince 1922 na Podkarpatské Rusi, prožil těžké dětství , zemřela mu matka již v jeho dvanácti letech , otec odešel za prací a musel se starat o hospodářství a 4 sourozence. V roce 1939 byla část Podkarpatské Rusi okupována Maďarskem, Vasil Korol se pokusil utéci do Sovětského svazu. Byl zadržen pohraničníky, odsouzen na 3 roky nucených prací.

V roce 1943 po propuštění vstoupil do čs. armády v Buzuluku. Vycvičen jako dělostřelec . v bitvě u Kyjeva velel dělu, bojoval u Rudy, Bílé Cerkve, Žaškova, Ostrožan a na místech dalších.

15.září 1944 byl těžce raněn, byla mu amputována ruka; po ukončení léčby byl ponechán ve službě jako správce budov. Poté propuštěn z vojska jako válečný invalida.

Major v.v. Basil Korol byl členem Československé obce legionářské, nositelem dvou Československých válečných křížů ; byl mu prezidentem republiky udělen i Řád Bílého lva vojenské skupiny IV, za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a za vynikající bojovou činnost.

Major Vasil Korol byl VOJÁK.

Zdroj: WikipediE, upraveno, zkráceno. R/1
The administrator has disabled public write access.

NA KOHO JSME ZAPOMNĚLI.. 12. pro 2021 04:18 #14471

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
10.prosince 1903 se narodil v Zemianských Kostolanech Adolf Weinhold, během II.sv. války slovenský důstojník, organizátor Slovenského národního povstání na Horní Nitře.

V základní vojenské službě sloužil u 2.horského praporu v Bardejově. V mobilizaci narukoval v roce 1938 již jako velitel záložního praporu. po vzniku Slovenské republiky nastoupil jako důstojník Slovenské armády.

Byl znám svým protinacistickým smýšlením spolupracoval se skupinami připravujícími povstání. Převel v hodnosti setníka do Zemianských Kostolian, zde navázal spojení s protifašisticky naladěnými důstojníky.

Byl pověřen Golianem řídit operace posádek Nováky, Bošany a Zemianské Kosliany ; spolupracoval s partyzány, podílel se na vyzbrojení a vystrojení Hornonitrianské partyzánské brigády. Z místních vojenských skladů vytvořil významné opěrné body povstání v oblasti. Zajistil plynulou výrobu munice pro povstalce.

29.srpna 1944 společně se celou posádkou se přidal k povstalcům. Vyhlásil mobilizaci, dohlížen na formování a vyzbrojení povstaleckých jednotek. Na úsek, kde velel útočila skvěle vycvičená německá jednotka Schill.

Exkurz:

Úderná skupina SS "Schill" ( SS Panzergrenadier Regiment "Schill"- také "Kampfgruppe Schill" byla elitní jednotkou nasazenou pro Slovenskému národnímu povstání. velel ji zprvu generálporučík Carl von Pückler- Burghauss, později Otto Klotz.

Jednotka "Schill" měla 6 prapory po tisících mužů,skládala se z instruktorů a špiček frekventantů výcvikových táboru v "protektorátu". Každý prapor měl samohybná děla a pancéřová vozidla. 1.praporu skupiny "Schell" velel příslušník 1.divize SS Liebstadarte Adolf Hitler SS-Hauptsturmführer Hans Ketgen- prošel všemi bojovými akcemi ve Francii, Holandsku, Polsku a SSSR....

Jednota SS nejprve dne 1.září 1944 odzbrojila bratislavskou posádku bez jediného výstřelu, když složit zbraně vydal sám Tiso. Poté se jednotka SS přesunula do Nitry a zde začalo tvrdé bojové střetnutí..

zdroj: slovenská Wiki, (skupina Schill), vlastní překlad německého originálu Ritrerkrauzträger hans Kettge (on line...) upraveno, zkráceno R/1

Adolf Weinhold se vyznamenal zejména v bojích o Baťovany (dnešní Partizanske). 9.září 1944 padl do zajetí když vedl protiútok při Malých Uhercích- vyslechnut v Topolčanech gestapem a zde stopa o legendárním veliteli, končí...

Ztráta velitele znamenala pro povstalce ztrátu Nováků (obsazena 13.září 1944)- 14.záží padla Prievidza...

Důstojník Adolf Windold byl VOJÁK!

R/1
The administrator has disabled public write access.

NA KOHO JSME ZAPOMNĚLI.. 02. pro 2021 04:07 #14435

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Josef von Smola - Josef svobodný pán von Smola- narozen 1764 - zesnul 29.listopadu 1820 ve Vídni.

Voják- rakouský generál - držitel komandérského kříže Řádu Marie Terezie - jeden z velitelů podřízených arcivévodu Karlovi podílel se na vítězství v bitvě u Aspern.

Zde byl, i přispěním českého VOJÁKA, důstojníka, poprvé poražen francouzský císař Napoleon.

Dějiny:

9.května 1809 vyhlásilo Rakousko Francii válku. začala válka 5.koalice. Napoleon vpadl do Německa, zvítězil v bitvách u Landshutu a Eggmühlu. Za 4 dny poté získal bez boje Vídeň - připravoval přechod Dunaje.

Bitvu s hlavní rakouskou armádou (velel ji arcivévoda Karel-Rakousko Těšínský) zahájil 21.května( tehdejší dunajský ostrov Lobau.

Po boji se otřesený Napoleon stáhl na Labau, zde reorganizoval otřesné jednotky pro dalšíí bitvu- ta se konala 5.a6.července 1809 u Wagramu, zde Napoleon zvítězil...

Život a kariéra.

Josef von Smola začal vojenskou kariéru jako dělostřelec.

1786-povýšen do hodnosti poručíka. Ve válce proti Turkům velel dělostřeleckým bateriím u města Šabac a Bělehrad.

1790 - navrhl zásadní reorganizaci rakouského dělostřelectva ve Flandrech.

1792 bojoval v tažení proti Francii v bitvě u Jamppes.

1793 velel baterii jízdního dělostřelectva kolony arcivévody Karla.

18.3.1793- přispěl k vítězství v bitvě u Neerwindenu (vyznamenán rytířským křížem Řádu Marie Terezie)

1794- bitva u Fleurusu- raněn.

1796 -povýšen na nadporučíka- bránil pevnost Ehrenbreuitstein (Koblenec)

1806 -opět raněn (bitva u Messerkirchu)... převelen v hodnosti majora do České legie.

1809- - v hodnosti plukovníka velel artilerii 3. armádního sboru v bitvě u Řezna.

Řád Marie Terezie / druhý kříž- komandérský/- povýšen do hodnosti generálmajora.

1813 - velitel rakouského dělostřelectva v bitvě u Lipska.

Velitel- voják. Inženýr , autor mnoha inovací v dělostřelectvu.

ČECH! VOJÁK!


zdroj:

Constatntin von Wurzbach: Smola , Josepf Freihher von v Biographischesrs Lexikon Kaiserthums Oesterrreich... vydal L.C.Zamarski, Wien 1877... vlastní překlad, upraveno, zkráceno R/1
The administrator has disabled public write access.

NA KOHO JSME ZAPOMNĚLI.. 26. lis 2021 15:48 #14412

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
22.listopadu 1985 v Tišove, SR, odešel do nebe stíhacích pilotů "slovenské eso", pilot Slovenských vzdušných zbraní, později 1.čs.samostatného leteckého pluku Anton Matúšek.

Tak, jak nás někdy životní vír otočí...vojenský pilot Slovenských vzdušných sil narukoval do armády a byl převelen nad Polsko, později zvítězil ve vzdušných soubojích na východní frontě 12 x...

Poznal zrůdnost nacistické okupace a v roce 1943 (9.září ) přeletěli s Ludovítem Dobrovodským na sovětskou stranu. Po přistání byli deportováni v zajateckých táborech.. ale poté mohl vstoupit jako zkušený pilot do 1.čs.armádního sboru.

Vypuklo Slovenské národní povstání.

Slovák Anton Matúšek, vlastenec, přeletěl 17.09.1944 společně s 1.čs.stíhacím leteckým plukem pod velením Františka Fajtla, do centra bojů.

Situace v "povstání" se zhoršovala, dostal rozkaz opustit území Slovenska. Musel ale pro poruchu stroje nouzově přistát u obce Domaňovce... zimu strávil v zemljance v horách.

Odměnu "Za zásluhy" dostal až ke 20.výročí SNP- byl povýšen na kapitána, o rok později na majora letectva v záloze.

A jak nám život přináší paradoxy: tak, jako najdete na modrém sáčku "veterána 7.výsadkového pluku zvl. určení v hodnosti vojína 10-15 a více "vyznamenání Za zásluhy"... ty ovšem nejsou za bojovou činnost .." má pilot nasazující celou dobu války život ! asi 6 vyznamenání + ohodnocení za sestřely a bojové mise...

Modré sáčko let 2012-2021 je má za chlebíčky a "stání" , házení šipkami a MDŽ...

VOJÁK, pilot, letec, stíhač - prošel těžkou životní cestou a dostal:

Za hrdinství III. stupeň (Slovenský štát)

Pamëtný odznak Za taženie proti ZSSR I. třída (Slovenský štát)

Železný kříž I .třída (Nacistické Německo)

Železný kříž II. třída (Nacistické Německo)

Československá medaile za chrabrost před nepřítelem (Československo)

Československý válečný kříž 1939 (Československo)

Pamětní medaile československé armády v zahraničí, se štítkem SSSR (Československo)

Řád Slovenského národního povstání I.třída (Československo)

Medaile za Vítězství nad německem ve velké vlastenecké válce 1941-1945 (Sovětský svaz).

zdroj: základní text "slovenská Wikipedie", doplněni poznámkou R/1
The administrator has disabled public write access.

NA KOHO JSME ZAPOMNĚLI.. 20. lis 2021 05:07 #14390

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
17.listopadu 1895 se v Mělníku nad Sázavou narodil český voják, velitel, štábní důstojník a vojenský pedagog Jaroslav VEDRAL.

Jaroslav Vedral- někdy s přídomkem Sázavský, zahynul jako národní hrdina 6.října 1944 v Dukelském průsmyku, u obce Vyšný Komárnik,

Je druhým československým generálem, který padl na frontě v boji s nacistickým nepřítelem...

Život:

Jako maturant povolán v roce 1915 do Rakousko-uherské armády a zařazen do školy "jednoročních důstojníků". Po absolvování školy poslán na frontu (1916) , přeběhl do ruského zajetí a ještě týž rok se přihlásil do československých legií. Příslušník České družiny, 2.července 1917 velel v bitvě u Zborova v hodnosti desátníka střelecké četě.

Poté přešel do čety rozvědčíků, po povýšení do hodnosti poručíka jako velitel kulometné roty.

1919 v hodnosti kapitána se probojoval s legiemi do Československa. Nastoupil ke studiu na Válečnou školu.

1938 - mobilizace.

Plukovník Jaroslav VEDRRAL je náčelníkem štábu VIII. armádního sboru. Po okupaci organizuje odchody čs. vojáků do zahraničí. Jeden z vedoucích činovníků Obrany národa. Podařilo se mu s celou rodinou přejít do Velké Briánie. Předtím se velmi osvědčil v ústupových bojích ve Francii. Přijal krycí jméno: "Sázavský".

Velká Británie:

Štábní důstojník na exilovém Ministerstvu národní obrany v Londýně, vojenský diplomat a úspěšně absolvoval výsadkářský výcvik.

říjen 1941 -leden 1943 vojenský atašé u norské exilové vlády, následně náčelník 3.oddělení pro vybudování branné moci v Londýně.

1944 požádal o vyslání na východní frontu- v hodnosti brigádního generála velel 1.českoslovensé samostatné brigádě v SSSR. ( byla součástí Prvního československého armádního sboru.- poz.redakce).

Život za vlast položil po vstupu do Československé republiky asi 100 od státní hranice- jeho vozidlo najelo na německou minu.... brigádu převza jeho zástupce- brigádní generál Bohumil Boček...

Památce hrdiny se můžeme poklonit v Dukelském průsmyku v karastrzu obce Vyšný Komarnik.

zdroj: materiály AČR - Historický ústav Praha upraveno, zkráceno R/1
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.

NA KOHO JSME ZAPOMNĚLI.. 20. říj 2021 20:32 #14262

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
17.října 1970 zesnul v Praze československý armádní generál, příslušník a velitel Československých legií v Rusku, předseda československé vlády v období Mnichovské dohody- národní hrdina...po 2.světové válce odsouzen za údajnou vlastizradu, odpykal si trest ve výši 14-ti let...

Generál Jan Syrový.

Zúčastnil se bitvy u Zborova (zde přišel o oko), byl velitelem průzkumu vznikající československé brigády dle hlášení z hlavního štábu Ruské armády provedl řadu velmi úspěšných průzkumných akcí.

Později, v hodnosti generála se stal velitelem československých legionářů v Rusku, absolvoval celou sibiřskou anabázi československých legionářů...

generál Jan SYROVÝ byl VOJÁK.
The administrator has disabled public write access.

NA KOHO JSME ZAPOMNĚLI.. 09. říj 2021 14:14 #14211

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
General major Emil Milan UZELAC. Narozen v srpnu 1867 v Komárně.

Kariéra:

1885 - Technická vojenská akademie - Technische Miliärakademie Vídeň- obor- ženijní jednotky. Leutnant /poručík/. Zařazen k ženijnímu pluku 2 Křemeže na Dunaji . Rakousko.

TERST - složil zkoušky na důstojníka obchodního loďstva. Plavby do New Yorku.

ZADAR- stavba námořního opevnění.

1898 - povýšen do hodnosti Hauptmanna /kapitána/.

1900 - převeden na Genienstab povýšen později na ( Major des Genienstab)...

přenesme se kariérou ženisty k podstatnému- důstojník Uzelac byl mimořádně technicky nadán, jeho přátelé také- co asi nevím: jeho přítel, Chorvat Svatojlub Penkela ( 1871-1922) mimo konstrukce letadel vynalez propisovací tužku a plnící pero)...

190í - převelen k Verkehhrstuppen Komando ( Dopravní velitelství). /Poznámka redakce: 7.října 1908 se stávající letecký institut Militäareonutische Anstalat (Aeronautický institut) ... "měl na starosti vzduchoplavbu"-bylo přetransportováno na K.u K. Luftschifferabteilung /Oddělení vzducholodí/.

Důstojník Uzelac se dostal k největším zázrakům tehdejší vzdušné technika a měl štěstí. Letiště navštívil vrchní inspektor branné moci , následník trůnu arcivévoda František Ferdinand d´Este.

C.a k. armáda dostala impulz k výstavbě vlastního letectva. Na jaře 1912 se důstojník Emil Uzelac naučil létat a létal velmi dobře. Kariéru ženisty vyměnil za letectvo...

V té době mělo Rakousko-Uhersko pouze 16 pilotů, dvanáct letadel a mizivý stav pozemního personálu. Uzalec byl povýšen do hodnosti Oberstleutenata ( podplukovníka) a dostal úkol: vybudovat fungující vojenské letectvo, vycvičit dostatek pilotů , založit nové letiště...

Poznámka redakce:

Co se zřejmě vůbec neví: v létě 1912 navštívil leteckou show císaře Františka Josefa I. ve Weiner- Neustadt. / Vídeňské nové město/. Císař byl nadšen. Letectví dostalo podporu, morální i finanční. Také byl prosazen " Pilotní odznak polního pilota" podobný odznak byl zaveden i pro "Leteckého pozorovatele".

1913. Rakousko- Uhersko má 5 letišť armádních. Záložní (polní) potom v Nivi Sad (Srbsko),v pevnosti Przemyšl, Mostar a Sarajevo...

Do války vstupuje Rakousko-Uhersko s 85 polními piloty a 12 pozorovateli (pozorovatelem a tedy velitelem letounu mohl být pouze důstojník- tak tomu bylo celou dobu 1.světové války..)

Jedním z nejúspěšnějších rakouských stíhacích es byl Čech Julius Arigi- narodil se 3.října 1895 v Děčíně, měl uznaných 32 sestřelů. Sloužil u Fliegerkompanie 6 na Balkáně.

Po skončení I. světové války se vrátil do Československa a založil zde (1919) leteckou společnost Ikarus.

V roce 1934 z Československa odešel, nejprve do Berlína, později do Rakouska, kde získal rakouské státní občanství. Zde založil další leteckou továrnu na výrobu letadel.

Po Anšlusu Rakouska Německem byl v hodnosti Hauptmanna (kapitána) přijat do Wehrmachtu (Luftwaffe)stal se instruktorem ve škole pro stíhací piloty ve Schwechatu. Na frontě nebojoval.

Zato vycvičil dva nejúspěšnější německé stíhače druhé světové války...Waltera Nowotneho nejúspěšnějšího německého stíhače II.sv.války 442 bojových vzletů 258 sestřelů...

8.listopadu 1944 při útoku na americké bombardéry sestřelen ve stíhacím letounu Ee-262-A-1a nedaleko Hesppe doprovodnými stíhači na P-51 Mustang (pilot poručík Eduard "Buddy" Haydone - 357.stíhací skupina USAAF a kapitánem Ernestem "Feed"Fielberkornem z 20.stíhací skupiny USAAF... pochován ve Vídni - žil pouhých 23 let. Hodnost major....

a

Hanse - Joachima Marseille - v bitvě o Británii sestřelil sedm letounů Supermarine Spitfire - sám byl sestřelem 4 x...hodnocen jako neukázněný, konfliktní voják. Přeložen na severoafrické bojiště, kde již 12.červan 1942 dosáhl stého sestřelu. 1.září 1942 sestřelil za jediný den 17 letadel ( rekord překonal pouze major Emil Lang- drží rekord s 18-ti sestřely za den!).

Posledního158.vítězství byl zasažen, vyskočil, narazil na směrovku a již neotevřel padák...

Zajímavost: nesestřelil žádné sovětské letadlo, pouze letouny spojenců....

Zdroje: převážně čs. a německá Wiki, pouze fakta, zpraveno R/1
The administrator has disabled public write access.

NA KOHO JSME ZAPOMNĚLI.. 09. říj 2021 14:14 #14210

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Kdo byl zapomenut?

Jaroslav KOTÁSEK, československý voják, příslušník výsadku Spelter.

Zajímavosti o něm:

- absolvoval Baťovu školu práce ve Zlíně

-odtud nastoupil na hornickou školu a nastoupil jako horník do dolu Tomáš- "ten vlastnila firma Tomáš Baťa", věděli jsme to, zlíňáci??? - máme ucelený materiál, zveřejníme jej!

1.března 1939 nastoupil základní vojenskou službu, po okupaci z armády propuštěn, zapojil se od řad Obrany národa , byl včas varován před zatčením a republiku opustil... jako většina jiných, dostal se šťastně do Francie, evakuován a 6.března 1940 prezentován u če. zahraničního vojska. Zařazen k ženijní četě 2.pěšího pluku.

28.října 1940 povýšen na svobodníka, 19.zíří 1941 požádal o zařazení do výcviku plnění zvláštních úkolů- prošel kurzem sabotáží, parakurzem, výcvikem vodním-- již jako četař prošel kurzem práce s trhavinami a kurzem průmyslové sabotáže.

Koncem roku 1943 zařazen do skupiny Selter.

Převelen do Londýna- konspirační cvičení, sladění činnosti skupiny, individuální příprava velitele a tělovýchovné soustředění.

5.května 1944... 01.00 vysazen nedaleko Kramolína. (Třebíč). Velitel Chrastina skupinu opustil; Jaroslav Kotásek převzal velení, skupinu převedl do úkrytu v Boňové. Zahájil dle plánu budování "zpravodajské sítě". Zrazen, ze zálohy dne 16.června 1944 zastřelen GESTAPEM.

In memoriam po válce povýšen do hodnosti nadporučíka pěchoty. Pamětní desku najdeme v Ratíškovicích...

Nadporučík Jaroslav KOTÁSEK byl VOJÁK.

zdroj. obec Ratíškovice upraveno R/1
The administrator has disabled public write access.

NA KOHO JSME ZAPOMNĚLI.. 09. říj 2021 14:13 #14209

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Na koho se zapomnělo:

René Černý, generálmajor in memoriam, narozen 26.července 1914 Slaný, důstojník prvorepublikové armády, příslušník OBRANY NÁRODA, zástupce velitele tankové roty Čs. obrněné brigády u Dunkergue- popraven ve vykonstruovaném procesu 23.května 1950.

První republika:

Vojenský dobrovolník v déle- službě. Později absolvent Školy pro důstojníky jezdectva v záloze.. Poté velitel čety a nakonec zpravodajský důstojník.

Aktivní v OBRANĚ NÁRODA, organizoval odchody čs. vojáků do zahraničí. Prozrazen zradou, odešel do Francie. Zařazen jako zpravodajec, evakuován do V. Británie. Zařazen jako velitel bojové čety, později jako zástupce velitele roty při obléhání Dunkergue.

Po návratu do Československa absolvoval Vysokou válečnou školu, zařazen jako profesor taktiky týlových vojsk. V Únoru 1948 se pokusil odejít ilegálně za hranice, odsouzen na 19 let do vězení a degradován. Z Borské věznice pokusil utéci- rozsudek změněn na trest smrti. Ten byl vykonán 23.května 1950 ve věznici Pankrác.

rehabilitován v letech 1990-1994, povýšen in memoriam do hodnosti generálské.

Sloužil:

6.pluk dragounský, 1.čs.samostatná brigáda ve V. Británii, Motorizovaný předzvědný oddíl II. tankové roty čs. armády.

Zdroj: archiv město Slaný, články...
The administrator has disabled public write access.

NA KOHO JSME ZAPOMNĚLI.. 09. říj 2021 14:12 #14208

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
JAROSLAV ČIHÁK. Křtěn jako Jaroslav Karel. Krycí jméno: ZNAMENÁČEK.

Narozen : 24.července 1891. Zemřel: 30.dubna1944 v Londýně.

Československý voják. Divizní generál. Příslušník Obrany národa a československého zahraničního odboje ve Velké Británii.

1913. Ukončil školu pro důstojníky v záloze.

1914. Mobilizován v hodnosti podporučíka k c. k. pěšímu pluku- ruská fronta. Velitel čety. 2 x raněn.

5.září 1916 zajat. V zajateckém táboře nastoupil do čs. legií. Přeřazen do důstojnické školy. Zařazen do velitelských funkcí 1.čs.úderného praporu. Boje na sibiřské magistrále.

1918 a další- návrat do Československa- velel hraničářskému praporu v Trutnově a později v Domažlicích.

1920. Povýšen do hodnosti majora. Převzal velení horského pěšího pluku ve Spišské Belé.

28.září 1929 -zástupce velitele pluku v Praze, později učil na velitelské škole v Praze.

1931-1935. Velitel polního pěšího pluku - Chust- Podkarpatská Rus.

1938- povýšen do hodnosti brigádního generála. Velitel pěchotního učiliště v Milovicích.

Okupace:

Zástupce Obrany národa, v roce 1940 odešel ve vlně zatýkání do ilegality a podařilo se mu dostat se Francie. Ustanoven velitelem pěchotní divize 1.a 2.čsl.pěšího pluku- jemu velel při ústupových bojích ve Francii, evakuován do Velké Británie.

Zařazen jako náčelník štábu MNO (1941-1942) člen Státní rady.

24.února 1942 - úřadující předseda Československého červeného kříže ve Velké Británii.

30. dubna 1944 umírá na následek dlouholeté plicní choroby, posmrtně povýšen do hodnosti divizního generála.

Zdroj: LÁN´K, Jaroslav a kol. Vojenské osobnosti československého odboje 1939-1945 Praha. Ministerstvo obrany ČR-AVIS 2005. ISBN 80-7278-233-9

Upraveno pro web svvz.cz R/1
The administrator has disabled public write access.
Vygenerováno za 0.207 sekund