PRO ZÁJEMCE ZE ZLÍNA A BLÍZKÉHO OKOLÍ.
STŘELNICE SSK ZLÍN VRŠAVA (NAD STARÝM KAUFLANDEM) NABÍZÍ MOŽNOST PŘÍPRAVY NA ZBROJNÍ PRŮKAZ.
ZBROJNÍ PRŮKAZ:
1. Povinná zdravotní prohlídka u PRAKTICKÉHO LÉKAŘE - cca 500,- Kč
2. Přihláška ke zkoušce (+kolek 100,- Kč) + výsledek zdravotní prohlídky odevzdat na policii
3. Přípravný střelecký kurz (dobrovolné) – zde naučí vyžadovanou rozborku, sborku pistole + výcvik střelby – cca 200,- Kč za hodinu + úhrada nábojů, zapůjčení pistole. Celkem výuka 1.500,- Kč.
4. Nutné naučit se všechny testové otázky!
5. Zkouška odborné způsobilosti - čas a místo určí policie ČR. Úhrada zkušebnímu komisaři cca 2.000,- Kč.
Zkouška začíná testem (30 otázek z cca 550), pokud je adept úspěšný následuje rozborka a sborka pistole. Zvládne-li adept předepsané, následuje střelba z komisařem určené zbraně /většinou CZ 75/.
www.mvcr.cz/clanek/zkousky-odborne-zpusobilosti.aspx
6. Za každou skupinu, kterou lze udělat pro získání zbrojního průkazu se platí 700,- Kč.
Skupin je pět:
Skupina A pro sběratelské účely,
Skupina B pro sportovní účely,
Skupina C pro lovecké účely,
Skupina D pro výkon zaměstnání nebo povolání, a
Skupina E pro ochranu života, zdraví nebo majetku.
Skupina A pro sběratelské účely je vhodná hlavně pro sběratele, kteří chtějí mít i historické zbraně, které již třeba nejsou schopné střelby. Může také pomoci např. se získáním výjimek na zbraně kategorie A pro sběratelské účely. Na skupinu A je ovšem možné zakoupit nejvíce 3 kusy střeliva téhož druhu, ráže, značky a výrobního provedení, anebo 1 nejmenší spotřebitelské balení.
Skupina B pro sportovní účely opravňuje k nákupu střeliva do zbraní kat. B nebo C, k přebíjení střeliva pro vlastní potřebu a je vyžadována na některých střeleckých závodech.
Skupina C pro lovecké účely opravňuje k nákupu střeliva do zbraní kat. B nebo C, k přebíjení střeliva pro vlastní potřebu a je vyžadována pro lov.
Skupina D pro výkon zaměstnání nebo povolání je vyžadována pro zaměstnání, kde je třeba mít palnou zbraň (obecní policie, ochranky, převozy peněz apod.). Opravňuje k držení či nošení zbraně zaměstnavatele při výkonu zaměstnání, ovšem pouze skrytě (s výjimkou obecní policie a zaměstnanců ČNB). Držitel ZP skupiny D je povinen absolvovat dvakrát častěji zdravotní prohlídku, tedy každých pět let.
Skupina E pro ochranu života, zdraví nebo majetku opravňuje k skrytému nošení zbraně pro ochranu, opravňuje k nabývání střeliva pouze do zbraní, které je držitel ZP oprávněn držet (tj. jen pro ty, na které mu byl vydán průkaz zbraně). Pro vlastní potřebu smí střelivo také přebíjet.
Oprávnění i povinnosti držitele zbrojního průkazu s více skupinami se kombinují dle příslušných skupin. Detailněji viz § 28 a § 29 zákona o zbraních.
7. Žádost o vystavení zbrojního průkazu (na předepsaném formuláři) na příslušném útvaru policie – 700,- Kč
8. Převzetí zbrojního průkazu
NÁKUP ZBRANĚ:
Žádosti povolení nákupu zbraně (na příslušném útvaru policie, na předepsaném formuláři) – 300,- Kč
CELKOVĚ ZBROJNÍ PRŮKAZ VYJDE NA 5.000,- Kč,- + Zbraň dle představy a finančních možností na cca 5.000,- až 25.000,- Kč.
SOUHRN TESTOVÝCH OTÁZEK PRO ZBROJNÍ PRŮKAZ PŘÍLOZE
Máme zbrojní průkaz a s ním vytouženou zbraň. Najdeme si střelnici a náš život je obohacen o mimořádné zážitky. Chceme-li se uvolnit, nedáme "panáka", ale vezmeme si zbraň, krabičku nábojů a vyrazíme.
Střelnice je místo, kde se vyžaduje naprostá kázeň. Chování na střeleckých stavech je řízeno povely "řídícího střelby". Hlavním funkcionářem je tzv. "správce střelnice", odpovídající za dodržování předepsaného chodu.
Odstříleli jsme, prohlížíme zásahy v terči. Mnohdy podle nich poznáme, zda je naše duševní rozpoložení, dokonce momentální zdravotní stav v pořádku. Vybitou, zkontrolovanou zbraň, opět ukryjeme.
Ale!
Po střelbě je nutno zbraň vyčistit, možná ne po každé, chodíme-li střílet často. Ale střelný prach a hlavně zápalky nábojů jsou chemicky agresivní. Většina manželek nemá kladný vztah k naolejované zbrani položené v obýváku na ubruse, či koberci. Vůbec už ne na kuchyňské lince. Potom nezbyde, než čistit ve sklepě, dílně, nebo na Střelnici...
Zbraň, stejně jako každý předmět v naší domácnosti musí mít své místo. Pokud máme jednu pistoli nebo revolver, stačí nám bytelná skříň uzamykatelná. Zbraň a náboje musí být uloženy zvlášťě. Ale, většina sportovních střelců má zbraní více- i několik. Potom přibude do bytu těžký ocelový trezor. Jeho klíče musí být uloženy tak, aby zejména nezletilci nepodlehli touze ukázat tátův "pistol" kamarádům...
V zákonu o zbraních a střelivu jsou naprosto jasné pokyny, co musí majitelé střelných zbraní dodržet.
Mimo zbrojního průkazu, občanského průkazu (průkazu totožnosti) , musíme mít ke zbraní ještě "rodný list zbraně". Zbraň nesmíme předat osobě zbrojní průkaz nevlastnící. Vyjímku tvoří přísně dodržované normy při střelbě na povolené střelnici, kde mohou střílet i bez platného zbrojního průkazu osoby starší 12-ti let, pouze za dohledu kvalifikovaného instruktora.. ale to vše je zpracováno ve směrnicích té které střelnice.
R/1 - je členem výboru Sportovně-střeleckého svazu Zlín