Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Rotmistryně ADRIANA S.

Rotmistryně ADRIANA S. 24. čen 2024 18:12 #16536

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
OLOMOUC - NEŘEDÍN

I v letošním roce se běžel T-Mobile Olympijský běh - v Olomouci Neředíně.

Běh úspěšně absolvovala i naše rotmistryně Adriana S.
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.

Rotmistryně ADRIANA S. 20. čen 2024 04:01 #16534

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Dvacet let ve stejnokroji vojákyně ČR...

dvacet let soužití s rozbuškami a minami, .. 2 x zahraniční MISE - Irák a Afganistán.. vyhledávání nástražných systémů teroristů ...

zpověď vojákyně z povolání 73.tankového praporu PŘÁSLAVICE ... ROTMISTRYNĚ, ZÁSTUPCE VELITELE ŽENIJNÍ ČETY paní Adriany ....:


Dnes už si ani přesně nevzpomenu, proč jsem se rozhodla po základní škole nastoupit na střední vojenskou školu do Moravské Třebové, ale zřejmě za tím stála myšlenka akčního zaměstnání, které nebude v takovém monotónním duchu, jako je tomu u civilních oborů. Ten přechod z civilního života do vojenského režimu nebyl nijak náročný, protože jsem si to v těch letech ani tak neuvědomovala, nebylo to nic náročného, ale bylo i něco omezujícího. Dost dobře se v pubertě nepřijímalo, že byla stanovená večerka v deset hodin večer, chodit ustrojený a mít omezený pohyb, ale za životní tragédii bych to nepovažovala. Po skončení studia jsem nastoupila do Opavy jako velitelka družstva – v té době byla ještě základní vojenská služba – a zde jsem strávila necelý rok služby, kdy základní vojenská služba byla zrušena. Podle mého názoru ale základní vojenská služba neměla být zrušena a měla v nějaké jiné podobě pokračovat. Někdy je až úsměvné, jak jsou někteří chlapi, co nastoupí do armády nesamostatní. Ale to je asi dáno současnou generací. A jak bylo moje rozhodnutí přijato doma? Rodiče mi řekli, že ať se rozhodnu pro cokoliv, vždy mě podpoří, a když pak přišly zahraniční mise, tak určitě měli strach a obavy. Ale rodiče v tomto směru byli rozumní, protože jsem je dopředu informovala, aby nevěřili tomu, co se říká v rádiu nebo v televizi, a pokud bych si zlomila třeba nohu, oni budou první, kdo bude informován, než se to bude probírat v médiích. A na druhou stranu na mě byli hrdí, což člověka samozřejmě velmi potěší.

Z Opavy moje další kroky vedly do Přáslavic k 73. tankovému praporu, kde jsem nastoupila k ženijní četě, kde jsem začínala jako ženista, kde jsem byla čtrnáct let a v podstatě se jenom měnily názvy těch systematizovaných míst, na kterých jsem byla zařazena. Pak jsem si na tři roky zkusila práci na štábu na skupině bojové přípravy a poté jsem se vrátila zpět na ženijní četu jako zástupce velitele. Osobně bych netvrdila, že ženijní odbornost je doména mužů, možná ano, možná ne, ale faktem je, že u ženistů sloužím. Představa adjustace min nebo příprava mostu k ničení nebo jiných úkolů mě nijak neděsí a je to práce, kterou zvládne i žena. Pokud to žena fyzicky zvládne a materiál za ni nemusí tahat chlapi, tak ať pilotuje vrtulník, jezdí v tanku nebo dělá cokoliv, na co fyzicky a psychicky má.

Pochopitelně, jako pyrotechnik pracuji s trhavinami, ačkoliv to člověk zná, musí mít před tímto materiálem respekt, protože destrukční důsledky jsou obrovské. Člověk nesmí mít strach, ale respekt k munici, k trhavinám.

Byla jsem ve dvou misích, první v Iráku v roce 2007, ačkoliv jsem chtěla do Kosova jako pyrotechnik, ale zrovna náš útvar stavěl kontingent do Iráku a chtěl tam ženy na četu kvůli prohledávání při osobních prohlídkách vůči iráckým ženám. Tam jsem sloužila přímo na základně, na strážních věžích a na vstupu, takže s místním obyvatelstvem jsem se setkávala jenom s těmi, kteří docházeli na základnu za pracovními příležitostmi. Pokud jde o jejich vztah k nám ženám, už byli na nás zvyklí, takže k žádným nesrovnalostem nedocházelo, ale na druhou stranu dodávám, že převážně mužský kolektiv na této základně v Iráku mi nečinil žádné problémy. Spíše jsem spokojenější v tomto kolektivu, na který jsem zvyklá od střední školy a doprovází celou mou kariéru. Tím nechci říct, že armáda je doménou mužů, na praporu je hodně žen, některé se podle mého názoru na danou pozici hodí, někde se nehodí, tady v této otázce nemám zcela jasnou odpověď.

Na misi v Afghánistánu jsem se už dostávala ven na patroly, vyjížděla jsem s tím, že jsem si uvědomovala, že se něco může stát, a strach jsem si zcela nepřipouštěla, protože pokud by tomu strachu člověk podlehl, asi by se zbláznil a neopustil by základnu. Na misi jsem se potkala i s vojenskými kaplany a vůbec poprvé to bylo v Iráku, kde podle mého názoru to nebyl člověk na správném místě, protože neuznával cokoliv, co se týkalo vědy, a když jsem si vypůjčila knihu na sci-fi téma, tak dal kázání o brakové literatuře a vnucoval mi náboženský pohled na stvoření světa. Opak kaplana byl na střední škole nebo v Afghánistánu, kde člověku nebyla vnucována víra, o ničem jsme nebyli přesvědčováni a byli spíše v roli kamarádů, kteří člověka naopak povzbuzovali. Takže mám pouze jednu špatnou zkušenost, jinak hodnotím velmi kladně.

Pohled žen na moji práci v armádě je různý, některé kamarádky ani nechápou podstatu mé práce a nemohou přijít na to, proč mě tato práce baví a co na ní vidím, a některé k tomu přihlížejí s respektem a zajímají se. Pokud jde o více informací o mojí práci, pak musím dodat, že o svém působení v armádě téměř před přáteli nemluvím, takže mnohdy ani netuší, co přesně dělám.

Nezažila jsem pocit vyhoření. To, že bych to chtěla v armádě vzdát a odejít do civilu mě občas prolétlo hlavou, ale byly to spíše ojedinělé okamžiky, kdy přišlo, podle mého názoru, nějaké nesmyslné nařízení z vyšších míst na nějakou činnost, která se musí omezit nebo zrušit. To byly takové okamžiky spíše zklamání, ale pak jsem to překonala a bez předsudků jsem pokračovala a pokračuji dále.

Když slyším o 7. mechanizované brigádě, vybaví se mi celá moje vojenská kariéra, spousty přátel a kamarádů, spousty zážitků ze cvičení, ať už dobrých, nebo špatných. Je vždy na co vzpomínat, a pokud bych se měla v životě znovu rozhodovat, co bych chtěla dělat, opět bych dala volbu uniformě. A pokud jde o zahraniční mise, dnes bych se rozhodovala podle místa a také pozice, která by mi byla nabídnuta.

A.S.


Na stejnokroji VOJÁKYNĚ se dvaceti lety služby nenajdete stužky udělených medailí.. je skromná, pracovitá... je to "válečný veterán"... jsme na ni HRDÍ, je externí členkou naší redakce!
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.

Rotmistryně ADRIANA S. 18. čen 2024 16:56 #16529

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Sobota 15.června 2024

Výbornou zprávu jsme po návratu ze střelnice dostali z Olomouce... naše paní Adriana skončila v běhu na 5 km mimořádně úspěšně- podívejte se na fotogalerii, ta mluví za jakýkoliv komentář...

Umístění: čtvrté místo ve své kategorii!!

B L A H O P Ř E J E M E !!
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.

Rotmistryně ADRIANA S. 20. úno 2024 18:07 #16371

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Sobota, 17.února 2024

Olomouc, běh Innogy Winter Run Olomouc..a naše rotmistryně Adriana S.
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.

Rotmistryně ADRIANA S. 24. říj 2023 17:27 #16171

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
A zpráva skvělá:

Včera, v sobotu 21. října 2023 se v Praze zúčastnila velké sportovní alce naše spolupracovnice paní Adriana ( viz rubrika OSOBNOSTI) a získala ocenění - blahopřejeme!!
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.

Rotmistryně ADRIANA S. 20. říj 2023 16:10 #16164

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Blahopřání naší skvělé OSOBNOSTI, paní Adrianě Spasové...v minulém týdnu se vrátila z týdenního polního cvičení... uklidila, vyprala a šla na večerní běh Olomoucí a ... to jí nestačilo, druhý den běžela humanitární běh další...

V tomto týdnu oslavila i své narozeniny..
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.

Rotmistryně ADRIANA S. 15. kvě 2023 16:22 #15896

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Naše skvělá vojákyně dnes 26.6.2023 slaví jmeniny.. jak?

ráno zahajuje rozcvičkou cca 8 km sportovního běhu...blahopřejeme!


KDO NÁM DNESKA UDĚLAL RADOST?

Paní rotmistryně ADRIANA ( dva seskoky v tandemu)- rubrika OSOBNOSTI - skvělým umístněním v mimořádně náročném závodu "Barvám neutečeš..." pochvala!

R/1, foto R/2

*****************

Jak viděl naši bojovnici v barvách " Olomoucký deník?"....

Rotmistryně Adriana S., letošní medailová vítězka běhu své kategorie : "Barvám neujdeš"... pochvala, později v OSOBNOSTECH...

takové má naše redakce "kádry".. tací dostávají medaile! ne za "zásluhy" za VÍTĚSTVÍ!!!

R/1
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.

Rotmistryně ADRIANA S. 22. dub 2023 15:16 #15843

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
ROTMISTRYNĚ ADRIANA S.

Rotmistryně paní Adriana S. slouží v České armádě již 20 let. Je specialistkou na výbušniny a výbušné systémy. Na dvou misích jich odstranila nespočetně. Zmýlit se může pouze jednou...Poprvé a naposledy.

Žena zachraňující životy civilistům i kolegům. Dostala MEDALILI "Za službu" ... nikoliv za "zásluhy".

Takové medaile si lze vážit.

*******************************************
Dnes, 3.září 2022 uskutečnila na tandemovém letišti v Prostějově svůj druhý seskok z výšky 4230 m, rychlost volného pádu dosáhl 232 km/hod, samostatně provedla po otevření padáku dvakrát obraty, brždění....vysoká vojenská kázeň...pochvala

R/1
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.
Vygenerováno za 0.182 sekund