Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Rajská omáčka? Opravdu "rajská"...

Rajská omáčka? Opravdu "rajská"... 15. čen 2024 15:00 #16527

  • chmelik1
  • Avatar uživatele chmelik1
  • Offline
Představa, že uvařit !rajskou omáčku" je vlastně jen "sranda".. je představou veskrze zcestnou!

PROČ.

MY, opravdu již věkem zasloužilým, vzpomínáme, že hovězí žebro či jiný kus hovězího masa bylo nutno dokoupit bůčkem.... že maso nebylo v pátek... že v neděli byla hovězí polévka a maso se vařilo v dalších dnech v omáčkách dle dostupné zeleniny- cibulové, okurkové a posléze, jako výhra. v rajské.

Omáčka rajská byla doménou babiček; matky pracovaly a to i v sobotu.

V sešitku babičky Jany Formánkové ze Dvora králové nad Labem najdeme řadu receptů, ony se dědily z babičky na babičky..

Tak nyní, jako veterán, volně nakládající se svým časem, financemi, sešitkem babičky Jany vařím, tu a tam "rajskou" .. tak, že se podle jedné pohádky olizovali i andělíčci...

Tedy, vše začíná odhodláním si, nebo pro někoho, uvařit rajskou. S ním, tím odhodláním řešíme dvě otázky další... jaký bude knedlík- to je velmi důležité! a jaké budeme mít hovězí maso. Osobně řeším otázku knedlíku nákupem v renomovaném pekařství mimo řetězce; oni naši místní pekaři na růžích ustláno nemají a vím, že v rajské nebudu mít mleté šváby...

Otázka druhá--- na Valachoch již uvidíte na pastvinách mladý hovězí dobytek, jejich maso si objednáme- není to levné, ale není to dovoz z Argentiny...a zde s trochou štěstí kupujeme hrubě ořezaná žebra! oháňku...telecí a jehněčí nekupujeme!

K věci:

Asi dvě kila žeber, případně kosti morkové dáváme v předchozím odpoledni do velkého hrnce "táhnout" na super vývar. Měkké maso vhodné jako porce si dáme stranou, ráno sebereme tuk a vaříme pomaloučku, polehoučku do hodiny H. Vývar musí být rosolovitý, žádný " kostka MASOXU."

Na kastrolu se silným dnem dáme přiměřeně asi větší lžíci másla a řepkového oleje. Cibuli nasekáme nadrobno, necháme zezlátnout! pozor! snadno se připaluje...a vzhledem k pochybnostem o původu pšeničné mouky si meleme české ovesné vločky...polévkovou lžíci, vyrobíme si světlou jíšku.

Do druhého kastrolu dáme asi 1.5 l námi skvěle vyrobeného vývaru, asi tři- čtyři bobkové listy, pár kuliček pepře, nového koření, kousek celé skořice, půlku pečlivě omytého citronu na plátky, asi 2-3 hřebíčky.. dva- tři stroužky rozkrájeného česneku (více ne! už je ve vývaru )- přivedeme do varu , přidáme jíšku a pomaličku vaříme asi hodinu.. ochutnáme, případně s citem dosolíme..

FINÁLE!

Ochutnáme vývar a scedíme jej. Nyní přidáme do vývaru asi 1/2 i více rajčatového pyré, my z vlastní sklizně předešlého roku. letos zkusíme rajčata přímo z keře, které po deštích prasknou, musí být zralé, až přezrálé včetně slupek, potom ještě cedíme jednou !!!

Vývar znovu provaříme a nyní: cukr, nejlépe třtinový, opatrně, chutnat...až se nám rajská jeví...!pomalu ji zahušťujeme pozvolným varem.

Chutnáme, snad i přisolíme...ALE!

My nikdy nepodáváme omáčky v den uvaření, omáčka se musí "spojit"! rozležet- až druhý den prohřejeme maso ve vývaru, vyrobíme nebo prohřejeme na páře knedlíky, talíř ozdobíme lístkem bazalky a jdeme do sklepa na sedmý schod pro pivo...

Kocháme se pochvalami ...

R/1
The administrator has disabled public write access.
Vygenerováno za 0.171 sekund