21.května 2025

Rumburská vzpoura

českých vojáků náhradního praporu 7.střeleckého pluku rakousko-uherské armády dislokované v Rumburku.

Původním důvodem vzpoury bylo nedostatečné zásobování potravinami a zřejmě i obava z návratu na frontu, zadržení žoldu a důstojnická šikana. 

Vzpoura 

začala 21.května 1918 při nařízeném ranním nástupu, kdy velící důstojník nařídil nástup beze zbraní, zatím neformální vůdce pozdější vzpoury zařídil, že část vojáků nastoupila se zbraněmi. Neuposlechnutí rozkazu se rozšířilo rychle; počet vzbouřenců dosáhl počtu kolem 700.

Byl vytvořen "štáb" vzpoury,  vzbouřenci oslovena jednotka českých vojáků královehradeckého 18.pěšího pluku, ten byl dislokován v České Lípě. Vzpoura pokračovala rychle, vzbouřenci obsadili město Rumburk, sešikovali se k pochodu na Nový Bor. Během pochodu se od vzbouřenců začali někteří vojáci oddělovat a zamířili domů...

Vzpoura, jenž mohla urychlit vznik nové republiky byla potlačeno pro hrubou nekázeň  některých vzbouřenců..

Velení rakousko- uherské  armády nasadilo proti vzbouřencům především 18.pěší pluk a vzpouru zlikvidovalo.

Po celou dobu války v rakousko-uherské armádě fungovala vojenská justice rychle a tvrdě. Zatčení vzbouřenci: František Noha- vůdce vzpory, Stanislav Vodička a Vojtěch Kovář byli uznání vinnými z podněcování a vedení vzpoury a 29.května 1918 v ranních hodinách zastřeleni.

Ve věci zasedal stanný soud jak v samotném Rumburku, tak v Novém Boru.

Zde byl vynesen rozsudek smrti  Jakub Bernard, Jiří Kovářík, Jakub Nejdl, František Pour, Jan Pelnář, Antonín Šťastný,  a Jindřich Švehla.  Zastřeleni 29.května 1918 navečer. 

K trestu smrti bylo odsouzeno dalších 14 vzbouřenců, po odvolání jim byly tresty smrti změněny k mnohaletým vězením.

Zbytek vzbouřenců  v počtu 116 osob byl poslán na frontu, zbytek ve věznici Terezín.

---------------------------

zdrojů najdeme více. v archivech Rumburk a Nový Bor, na hřbitově v Novém Boru, filmovém zpracování  příběhu ( Hvězda zvaná Pelyněk), vlastní studium  o  mimořádné události vojenských dějin.

Upraveno, zkráceno  R/1