Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
 • Strana:
 • 1
 • 2

Téma: HISTORIE zapomenutá...

HISTORIE zapomenutá... 14. úno 2021 04:45 #12950

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
POKUSY O ÚNOS LETADLA - 50.LÉTA

Pro stíhačku balonem. Jak se Západ snažil získat MiG-15 z Československa

R/JkK
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.

HISTORIE zapomenutá... 06. úno 2021 07:03 #12880

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Fotky z minulosti - Je úžasné, rozdíl 70 let ---

Stačí kliknout na kolečko s "rukou" (uprostřed fotky), ..a dostanete se do současnosti.


Klikněte podruhé - jste zpátky v roce 1944

Chcete-li přejít na další snímek, přejděte dolů.

interactive.guim.co.uk/embed/2014/apr/im.../index.html?ww2-dday

R/JL
The administrator has disabled public write access.

HISTORIE zapomenutá... 22. led 2021 04:11 #12813

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Slušná znalost ruštiny není na škodu...nemusíme být závislými na současných překladech...můžeme se kochat Lermontovem, PUŠKINEM, pochopit trestní právo studiem díla " Zločin a trest".. "Dostojevskij" ale také přijít na jméno HRDINY - který se tak- nějak - nehodil..

Kdo z nás,

VOJÁCI "studené války" věděl, ví, o tankistovi Zinoviy KOLOBANOVI ?

Veliteli tanku 2.světové války?

Jeho tanku KV-1 -zřejmě o největším sovětském tankovém esu 2.světové války?

Zinoviy KOLOBANOV - byl sovětským velitelem tanku KV-1- zřejmě byl i největším sovětským tankovým esem.

Narozen: 1910.

Do armády vstoupil :1933.

1939.

Bojoval v Zimní válce proti Finsku. Vstoupil v čele kolony do Vyborgu na konci konfliktu. měl bojové úspěchy- ale i cítil, že je válka proti Finsku nespravedlivá. Potrestán za "bratření s nepřítelem" /politruci/.

Ovšem, Sovětský svaz začal válku prohrávat a bylo potřeba dobrých vojáků.

Bylo mu svěřeno, již 19.srpna 1941 pět tanků KV-1 ( poblíže města Krasnogvardeysk) dnes Gatchino - poblíže Petrohradu (Leningrad).

Kolabanov nechal tanky zakopat na okraji močálu. Když přijížděla 8.pancéřová divize, zničil přesnou palbou první dva tanky. Němci byli překvapeni a co navíc. Kolobanov zničil poslední tank kolony tak, aby blokoval únikovou cestu.

Z Němců se stal terč.

Němci sice zjistili, kde je Kolobanův tank, , ale nemohli k němu pro močál. mezitím další 4 tanky KV-1- střílely.

Kolobanova rota zničila 43! tanků typu Panzer II a Panzer III.. 22 z nich zničil střelec KOLOBANOVA

Po bitvě bylo zjištěno, že jeho tank byl zasažen 135 x! Žádná z německých střel ale probila pancíř .

Stalinova administrativa nezapomněla na "bratření se"...udělila Kolobanovi "Řád rudé zástavy za vyjimečné hrdinství a odvahu na bojišti" . Řidič tanku Andrei USOV, byl vyznamenán "Leninovým řádem za příkladné služby".

V roce 1942 byl Zinoviy KOLOBANOV velmi vážně raněn. Válku přežil. Nikdy nedostal ocenění HRDINY Sovětského Svazu... skončil jako pracovník automobilky Minsk.

na "Sbratření se nepřítelem" nebylo zapomenuto! nikdy...!

Zdroj: Tanková fronta (v ruštině)... R/1

Tank KV-1 /Kliment Vorošilov /- první a klasická varianta sovětského těžkého tanku, vyvinutá v roce 1939- jedno věžová varianta dvouvěžových tanků SMK a T-100. Byl náhradou za nepovedený těžký tank T-35.

/ Duchovní otec:Josef KOTIN./.
The administrator has disabled public write access.

HISTORIE zapomenutá... 18. led 2021 16:21 #12798

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
15-16.ledna 1945 : Bitva u Jasla.

15.leden ...

Den československého dělostřelectva- naším kolegům "studené války" b l a h o p ř e j e m e !!

Bitva u Jasla proběhla v rámci "Západokarpatské operace"- jako střet sovětských a československých jednotek s vojsky německými. Jméno ji dalo polské město Jaslo ( tehdy německý Jassel).

V té době již měl 1.československý armádní sbor 5 pluků dělostřelectva a samostatnou tankovou brigádu.

V jeho výzbroji byly: 122 mm houfnice M 1938 (M-30), 152 mm houfnice vzor 1937 ( ML-20 ) , 76,2 mm divizní kanony vz.42 a 120 mm minomety vz 1938. Tažnými vozidly byly sovětské tahače Ja-12, americké Studebakry US 6 a sovětské GAZ AA. Protitankové kanony přemisťovaly americké Dodge WC-51/52. Jako vozidla velitelská se ozvědčily americké džípy Willys.

Před zahájením Jaselské operace byla československá tankové brigáda zdecimována. Mimořádné ztráty strojů a lidí byly překážku nového bojového nasazení. Zůstalo ji pouze 5 tanků T34/76 a dvě samohybná děla SU-85. Jednoty byly doplňovány nezkušenými nováčky, také záložníky z Podkarpatské Rusi. To snižovalo bojovou kvalitu jednotky.

Tanková brigáda byla po "Jaselské operaci" stažena z fronty zpět na Slovensko, doplněna na 52 tanků T34/85,12 tanků Z34/76 a jeden tank T 70, samohybná děla jí byla ponechána. Dostala 75 nákladních vozidel, cisterny a 6 vyprošťovacích traktorů. Připravena tak byla k boji v "Ostravské operaci."

Průběh bitvy.

Dělostřelectvo, včetně silně prořídlých řad tankové brigády se přesunulo ve dne 18-22.prosince 1944 do Polska.

1.čs. sbor byl zařazen do sestavy sovětské útočné fronty, i za přesunu měl ztráty v raněných a mrtvých, Němci přesun zasahovali tzv. "rušivou palbou". Vyznamenal se průzkum; ten zmapoval cíle připravovaného dělostřeleckého úderu.

Úder začal 15.ledna 1945 mohutnou dělostřeleckou přípravou- mimo československá děla byly nasazeny i sovětské kaťuše. Útok pěchoty podporované tanky začal v deset hodin. Dva čs. tanky byly zničeny- jeden najel na minu, druhého zasáhl německý Panzefaust. Zbývající tři tanky splnily úkol, pěchota obsadila stanovené kóty. německá obrana byla proražena . Sovětům se otevřela cesta na Berlín.

Velitel sovětské tankové divize generálmajor Gusev podal Stalinovi o součinnosti čs. vojáků hlášení; nato Stalin udělil třem z pěti československých pluků čestný název "Jaselský".

Zdroj: historie 2.světové války, volně zpracováno R/1

The administrator has disabled public write access.

HISTORIE zapomenutá... 13. led 2021 17:19 #12763

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
12.ledna 1915 v Třinci se narodil Arnošt STEINER.

Československý voják, plukovník v záloze, válečný hrdina- východní fronta-1.československý armádní sbor -velitel Ludvík SVOBODA.

Vyznamenán sedmi Československými válečnými kříži 1939, dvěma medailemi Za Chrabrost před nepřítelem Sokolovskou pamětní medailí a řadou jiných... přezdívka "Železný Arnošt".

Původu židovského. V mládí aktivní sportovec: box ,cyklistika, zápas- člen SOKOLA. 1938 poddůstojnická škola v Brně, povýšen na svobodníka- následně na Náchodsku první bojové střety s Freikorpsem. Demobilizován, vrátil se do Třince k rodině- poslán s ostatními židovskými spoluobčany do sběrného tábora v Nisku. Odtud se mu podařilo s otcem utéci, přešli hranici do SSSR. Zatčeni, uvězněni v gulagu.

Po napadení SSSR Němci, Sovětský svaz přehodnotil přístup k bývalým občanům Československa a začalo budování zahraniční armády. V únoru 1942 je Arnošt Steiner z gulagu Itatka propuštěn, 6.března 1942 vstupuje do čs. jednotky v Buzuluku. Povýšen do hodnosti desátníka čs. armády - zařazen k rotě těžkých kulometů.

SOKOLOVO- velí četě, vyniká v řízení malé jednotky, povýšen do hodnosti rotného, po krátkém absolvování důstojnického kurzu povýšen do hodnosti podporučíka. Úspěšně zasahuje s četou k ochraně přechodů u Kyjeva. vyznamenán, jmenován do funkce velitele kulometné roty- 2.prapor1.brigády.

DUKLA- se svými muži, z nichž většina padla udržel klíčovou rotu 534, poté vedl jednotku do útoku na horu Hyrowu- útok se zdařil. V listopadu 1944 byl jmenován zpravodajským důstojníkem praporu, krátce nato do funkce náčelníka štábu praporu a povýšen do hodnosti nadporučíka; to už jako velitel 2.praporu.

Skončením války zůstal v armádě, začal s jejím novým budováním. GULAG jej varoval, nevstoupil do KSČ a z armády odešel. V roce 1949 byl povýšen na majora v záloze a obdržel od prezidenta republiky Hvězdu II. stupně Československého vojenského řádu Bílého lva "Za vítězství"...

Zemřel jako docela neznámý voják v Brně. My na něj nezapomněli - plukovník v.v. Arnošt Steiner byl VOJÁK.

Zdroj: STEINER Arnošt Za cenu života 1.vydání Praha: Naše vojsko 1981 a další- zkráceno, upraveno R/1
The administrator has disabled public write access.

HISTORIE zapomenutá... 12. led 2021 04:49 #12758

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Miroslav Kalousek, narozen 17.prosince 1960 Tábor- politruk. Bývalý náměstek ministra obrany, odpovědným za rozpočet a akviziční programy.

V roce 1984 , dle vlastního přiznání, vystudoval Vysokou školu chemicko- technologickou, jako člen Socialistického svazu mládeže. V roce 1990 hbitě přešel jako mluvčí "Občanského fóra".

Stíny:

1993-1998 náměstek ministra obrany ČR- financování resortu, armádní restrukturalizace a řízení armádních zakázek.

www.ozbrojeneslozky.cz/clanek/kalouskova...-ministerstvu-obrany

1997. Kalousek podepsal kupní smlouvu s developerskou firmou EPF na areál kasáren u pražského náměstí republiky. Obchod se za "zvláštních okolností" neuskutečnil; firma český stát zažalovala - úspěšně- stát přišel o stovky milionů Kč.

2007-2009 . Kalousek je ministrem financí ve vládě- Mirka Topolánka. V roce 2009 skončil státní rozpočet deficitem 192.39 miliard. nebyl COVID-19.

2013 ministr financí Kalousek poskytl rozhovory opilý.Audit NKÚ zjistil, že Kalouskem vedené ministerstvo financí ČR z 34.5 miliard pokut za zneužité dotace odpustilo 31.1 miliard korun- zneužité dotace se nemusely vracet. " Bylo na libovůli Kalouska , komu se promíjelo! zdroj: viceprezident NKÚ Miloslav Kala.

Vracet nemusel mnohamilionové dotace poslanec Petr Wolf (přeběhlík z ČSSD- podpořil vládu Mirka Topolánka). V červnu 2011 prezident českého Aeroklubu Vlastimil Dvořák, byl dotazován novináři, jak chce Aeroklub České republiky uhradit zneužité dotace /chtělo je MF vrátit- odpověděl, že je kamarádem ministerstva financí Kalouska a proto se nic platit nebude.

2003. Karel Schvarzenberg získává na obnovu dvou rybníků dotaci ve výši 4.5 milionu korun. Místně a věcně příslušný úřad nařizuje vrácení dotace pro nedodržení termínu kolaudace. Kalousek vrácení promíjí- v oné době jsou jak Kalousek, tak Schwrzenberg ministry ve vládě Topolánka.

r.1993. Kalousek je náměstkem ministra obrany ČR. Armáda potřebuje padáky pro útvary hloubkového průzkumu. A k výcviku nováčků. Hlásí se dvě firmy. Ve "výběrovém řízení" vítězí firma, jenž nemá právní statut a NIKDY padáky nevyráběla. ( Jakýsi Jiří Andrlík). je tvrzen nátlak na členy zkušební komise... armáda uzavírá smlouvu na dodávku 2310 kusů. Smlouvu nelze vypovědět!

r.1997. Padák VTP-100 se neotvírá nováčkovi Romanu Pronichovi.

Padáky nejsou dále použity. V roce 2011 jim skončila životnost... přichází řada dalších "průšvihů!" 353 tanků T-72 (13 miliard Kč).. nakonec vláda odebírá Ministerstvu obrany možnost rozhodovat o strategicky významných zakázkách...

Věřme, že PEKLO existuje, za výsadkáře, našeho mladého kolegu se modleme...!

R/1
The administrator has disabled public write access.

HISTORIE zapomenutá... 26. pro 2020 19:49 #12667

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
25.prosince 1959 byl jako premiéra uveden film režiséra Karla Kachyni: Král Šumavy.

Scénář: Rudolf Kalčík, František A. Dvořák a Karel Kachyňa.

Režie: Karel Kachyňa.

Film se odehrává v roce 1948. v době, kdy ještě nebyla právně ustavena Pohraniční stráž.

Ochranu státní hranice zajišťoval pohraniční útvar Sboru národní bezpečnosti (SNB). nyní je film posuzován kriticky z hlediska ideologického- koncem roku 1948 šlo o "směsici" těch, kdož se potřebovali dostat z republiky ven- ale také do ní... film okrajově, v osobě Jaroslava Marvana hovoří i o ekonomických zločinech .

Film byl točen na KVILDĚ, zachováno bylo prostředí. Hledán místní převadeč... znalý prostředí- tehdy ještě nebyly k zabezpečení hranice technické prostředky- hlavní překážku tvořil rozsáhlý močál.

Dnes je líčena ochrana státní hranice jako ideologická šikana režimu, což je téma značně polemické, pokud se podíváme na jednoho z "narušitelů", masového vraha Huberta Pilčíka (Senec u Plzně).Ten běžence pod zámuinkou přechodu hranic vraždil a okrádal...

Exkurs:

Studenti právnické fakulty specializující se na trestní právo v letech šedesátých / sedmdesátých v rámci oboru kriminologie /kriminalistiky měli k dispozici kolem stovky případů masových vražd, úspěšně nebo poměrně úspěšně vyšetřených. I případ Huberta Pilčíka...

zveřejníme jej ve zkrácené podobě po svátcích v rubrice "Temná historie".. jde o případ neobyčejné brutality...

Dnes lze pohlížet na "Krále Šumavy" s odstupem více jak šedesáti let.

Veteráni VÚ 7374 Holešov, roty "B" poznali MISTRA FILMU Karla Kachyňu osobně.

Tvořili v roce 1965 kompars k filmu "Ať žije republika" ... film se točil na Kroměřížsku. Rota dostala od režiséra Kachyni pochvalu ...

A ještě jednou:

Karel Kachyňa měl ke Kroměříži osobní vztah, proto zřejmě vybral prostředí pro film "Ať žije republika"- právě zde.. u Zdounek. Jeho otec byl někdy po roce 1930 v Kroměříži okresním hejtmanem.

V roce 1934 i na kroměřížském letišti "prvním místopředsedou nově ustavené místní skupiny Masarykovy letecké ligy. "

Režisér Karel Kachyňa měl k režimu po roce 1948- 1969, zejména po něm, vztah kritický. Některé jeho filmy skončily dočasně v trezorech : "Ucho, Noc nevěsty".

Připomeňme ty filmy, na které se lze dnes dívat opakovaně:

" Král Šumavy, Práče, Ať žije republika, Kočár do Vídně, Ucho, Zlatí úhoři, Smrt krásných srnců, Pozor vizita a Kráva... o stovce dalších z tvorby televizní, nemluvě...

R/1
The administrator has disabled public write access.

HISTORIE zapomenutá... 05. pro 2020 07:51 #12534

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
MICHAIL VASILIJEVIČ FRUNZE

2.prosince 2020 jsme napsali rozsáhlejší údaje o maršálu VOROŠILOVOVI. Vystřídal ve významné funkci sovětského politika, veřejného činitele a jedné z nevýznamnějších osobností ruské občanské války.

Byl Michail FRUNZE - rusky Michail Vasilijevič FRUNZE na pokyn Stalina zavražděn?

Michail Vasilijevič Frunze byl na rozdíl od stranického kolegy Vorošilova, vysoce vzdělán v "Imprátorském petrohradském polytechnickém institutu."

Michal FRUNZE.

1903 - vstup do Sociálně demokratické, dělnické strany RUSKA. Ve druhém kongresu se dostal do ideologických rozporů mezi Martovem a Leninem.

Šlo o metodu stranické taktiky. Maratov prosazoval "velkou skupinu aktivistů"- Lenin malou skupinu profesionálních revolucionářů. (poznámka redakce).

Frunze se přiklonil k Leninovi.

r.1905-Frunze v čele textilních dělníků v Ivanově. Zatčen, odsouzen k trestu smrti. Na základě úspěšného odvolání mu byl trest změněn na vyhnanství na Sibiři. zde strávil 10 let. V roce 1915 z tábora utekl a stal se editorem bolševického týdeníku ISKRA. Přijal pseudonym Arsenij Trofimovič.

Únorová revoluce.

Frunze je jmenován velitelem lidových milicí v Minsku. Následně prezidentem Minského sovětu. Odchází do MOSKVY, jako velitel ozbrojených oddílů dělníků. Získává kontrolu nad městem.

Válka občanská.

r.1918- říjnová revoluce: Frunze je jmenován vojenským komisařem IVANOVA. Následně jmenován velitelem "Severní skupiny armád". Poráží admirála Kolčaka a "Bílou armádu" v Omsku.

Lev Trockij Frunzemu předává velení " východní fronty".

Listopad 1920 - Frunze vyhání bělogvardějce Pjotra Wrangela a jeho jednotky z Ruska.

Ničí Machnovy anarchisty na Ukrajině i nacionalisty pod velením Symonema PETLJURY.

r.1921- Frunze zvolen do ústředního výboru strany.

V roce 1925 (leden)- předseda revoluční vojenské rady.

Ale: "stoupenec Grigorije Zinověva: konflikt se Stalinem.

Považován za potenciálního nástupce Lenina. Dokázal řešit teoretické a praktické problémy stranického programu Ruska...

Záhadná smrt.

V červnu 1925 začal FRUNZE trpět bolestmi břicha, byl hospitalizován. Krátce před smrtní napsal manželce:

" Cítím se absolutně zdráv.Nicméně Stalin a Mikojan horují pro další operaci..."

31.října 1925 umírá FRUNZE na otravu.

Z lékařského protokolu je zřejmé, že dostává větší dávky narkotik, než bylo v praxi běžné... Všichni lékaři, jenž FRUNZEHO operovali, po roce 1934- zemřeli...

Frunzeho smrt inspirovala Borise Andrejeviče Pilňaka k autorství povídky "Nezhašený měsíc". Povídka vyšla v Československu až v roce 1968...

Zdroj:

Pilňak Boris. Nezhašený měsíc. Praha. Mladá fronta 1968... Frunzeho Biografie, Frunzeho spisy o vojenské teorii... a další... zpracováno do zkrácené formy.. R/1


Pilňaka stála povídka o Frunzem život... ( z dostupných sovětských pramenů...)

... Pilňak v úvodu povídky napsal, že FRUNZEHO znal jako zdatného VOJÁKA a teoretika a že Stalin měl dost důvodů se FRUNZEHO jako svého potenciálního odpůrce zbavit...

Časopis byl zabaven, vydavatelé se museli omluvit.

28.10.1937 byl Pilňak zatčen.

21.04.1938 postaven před Vojenské kolegium Nejvyššího soudu SSSR. Obviněn ze špionáže ve prospěch Japonska.

Odsouzen k trestu smrti. 22.04.1938 v 05.00 zastřelen.

Rehabilitován v roce 1956.

R/1
The administrator has disabled public write access.

HISTORIE zapomenutá... 05. pro 2020 07:50 #12533

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
KLIMENT JEFREMOVIČ VOROŠILOV

2. prosince r.1969 zemřel Kliment Jefremovič Vorošilov , znám jako "Rudý maršál", jeden z nejhorších polních velitelů Rudé armády... protiklad úspěšných světových polních velitelů.

Narodil se v roce 1881 na Ukrajině, absolvoval pouze dva roky školní docházky, pracoval jako dělní. V roce 1899 se zapojil do "dělnického hnutí" stal se členem Ruské sociálně demokratické strany a k jejímu bolševickému křídlu. V roce 1905 přestal pracovat a stal se "profesionálním revolucionářem". Jeho hlavní náplní "práce" byla organizace stávek...Seznámil se s Leninem, později Stalinem a byl jejich "oblíbencem". V roce 1917-1918 řídil petrohradskou organizaci "Čeky". Organizoval vyvraždění bývalých carských důstojník. Vysloužil si kritiku, že jeho způsob velení značně zkomplikoval boje o Caricyn.

jeho bojovým úspěchem bylo převzetí velení 5.armády ustupující před Němci od Kyjeva, úspěšně zaútočil z týlu tamní Děnikinovy "bílé" jednotky a tak zachránil město před dobytím. (1918). Společně se Stalinem velel úspěšně obraně Cyricynu. Po válce zveličoval svoje a Stalinovy úspěchy, což mu vyneslo u Stalina oddané spojenectví.

V listopadu 1919 byl jmenován politickým komisařem 1.jízdní armády, jíž velel S.M. Buďonnyj- prošel boji na Kubáni a střety s Poláky. Stal se delegátem X. sjezdu Komunistické strany Ruska (bolševiků) a potlačoval Kronštadské povstání.

Mezi válkami.

Vorošilov zůstal na jihu země jako velitel Severokavkazského vojenského okruhu. Po smrti Lenina plně podporoval nástupnictví Stalina. V lednu 1925 se stal náměstkem lidového komisaře armády a námořnictva. Po záhadné, náhlé smrti FRUNZEHO se stal Vorošilov na celých 15 let! "lidovým komisařem obrany" /se dvěma třídami vesnické školy! - pozn.redakce! Stal se současně v roce 1935 maršálem Sovětského svazu a členem Nejvyššího sovětu

Pod vedením Vorošilova byly provedena reorganizace Rudé armády- také jako věrný Stalinův přisluhovač organizoval armádní vojenské čistky, v nichž podobně jako v Československu v letech padesátých minulého století ve vykonstruovaných soudních procesech byly vyvražděna většina vzdělaného důstojnického sboru.

Rudá armáda se dostala do stavu nekompetentních zásahů do zbrojních programů ( záměrně bylo opomenut vývoj protitankového dělostřelectva, raketometů- tanky měly být použity pouze k podpoře pěchoty...bylo pomíjeno logistické zajištění a intenzivní výcvik armády.

Neuspokojivý stav armády nakonec konstatovala "speciální vojenská komise" vrchního velitele Rudé armády. V jejím čele stál, paradoxně sám Vorošilov. Vorošilova vystřídal schopný maršál Semjon Timošenko.

Závěr komise zněl: obnova armády bude trvat nejméně 5 let... do roka vypukla 2.světová válka. Sovětský svaz měl za cenu obrovských ztrát na obnovu armády jen necelé dva roky... Vypuknutí války znamenal Vorošilův pád. Způsobilo to zejména plánování invaze Sovětského svazu do Polska- zde padaly na jeho vrub nedostatky v zásobování a řízení vojsk.

Zásluhou Stalina ještě tuto pohromu přežil.

Nepřežil další sovětskou invazi- vpád do Finska. první dva měsíce tzv." zimní války" kdy se Finové úspěšně ubránili, Vorošilov svedl na své podřízené. Ale jeho selhání bylo tak velké, že jej Stalin odvolal z funkce. Jeho nástupce Timošenko válku vítězně dokončil.

Vorošilov, specialista na "špinavé práce" v roce 1939-1940 zřizoval, "úspěšně", tábory smrti pro nepohodlné válečné zajatce... nakonec jej Stalin znovu vrátil "do hry". Vorošilov dostal ještě "šanci"- jmenováním do funkce náměstka předsedy rady lidových komisařů pro vojenské záležitosti. Po vypuknutí 2.světové války bylo Vorošilovovi více jak šedesát let. Přesto dostal další šance. Stal se členem Státního výboru obrany, velitelem Severozápadního směru a velitelem Leningradského frontu. Chaotické řízení obrany Leningradu mělo za následek obrovské ztráty.

Jako velitel obrany nechal např. vytvářet oddíly nevycvičených dělníků zorganizovaných do domobrany- jejich výzbrojí proti obrněným oddílům SS byly brokovnice a revolvery...

Stalinovi došla trpělivost. Shrnul veškeré výsledky působení na frontě a v roce 1942 se Vorošilov stal velitelem partyzánského hnutí. Zde zasahoval do velení partyzánských štábů, zaváděl do partyzánského hnutí vojenské standarty- nakonec jej Stalin v roce 1943 musel i z této funkce odvolat.

Vorošilov dostal funkci již "nebojovou".. stal se členem "Výboru pro válečnou kořist", později funkci člena Komise pro otázky příměří"...

Po válce.

Vorošilov zůstal ve stranické špičce, ale již přestal být vnímám jako voják. V roce 1944-47 byl předsedou sovětské kontrolní komise v Maďarsku.. Zůstal ale i Stalinovým náměstkem v radě ministrů , kde odpovídal za resort kultury.

Koncem let čtyřicátých upadl Vorošilov ve Stalinovu nemilost. Zůstal sice pátým ve stranické hierarchii- zopakujeme si ji: Stalin, Malenkov, Berija, Molotov, Vorošilov...

Zemřel Stalin...

Vorošilov se v březnu 1953 stává předsedou prezidia Nejvyššího sovětu SSSR- oficiální hlavou státu! Až v roce 1960 nastupuje na jeho místo Brežňěv.

Závěr: I se dvěma třídami základní vesnické školy na Ukrajině, lze dosáhnout nebetyčné stranické funkce...

: "Obrana SSSR vydáno v roce 1937- " zde např.Vorošilov v době změn ve výzbroji armád vysvětluje "proč má kavalerie vyšší bojovou hodnotu než tankové uskupení... ruská Wiki, česká verze Wiki, poznámky, statě , Stalinovi generálové,, Stalinovi maršálové... R/1
The administrator has disabled public write access.

HISTORIE zapomenutá... 02. pro 2020 07:15 #12511

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
30. listopadu r.1938 prezidentem ČSR se stal JUDr. EMIL HÁCHA - převzal nesmírně složitou funkci, stal se obětí národa- nebyl nacistou, byl spořádaným úředníkem své doby!

Emil Dominik Josef Hácha.

narozen 12.červenc e 1872 Trhové Sviny- zemřel v "podivných okolnostech" 27.června 1945 v Praze.

Právník, později politik. V roce 1925 -1938 předseda Nejvyššího správního soudu- vysoce vzdělaný právník. V listopadu 1938 byl "zvolen" prezidentem pomnichovské Česko-Slovenské republiky ... právně velmi problematicky- skutečným prezidentem byl stále dr. Edvard Beneš !

Až 15.března 1939 byl ustanoven jako "protektorátní státní prezident". Tou funkcí zanikla jeho právnická činnost právně teoretická /známá pouze poměrně malému okruhu specialistů-právníků správního práva, i činnost literární a překladatelská.../

Co pouze vysoce vzdělaní právníci o Emilu Háchovi ví:

1895- promoval na prestižní Univerzitě Karlově

1898 -zařazen k Českému místodržitelství v Praze

1916-1918- dvorní rada Správního soudního dvora ve Vídni

1918- společně s dr. Ferdinandem Pantůčkem zakládá Nejvyšší správní soud.

1920 - habilituje se jako docent Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

1925 - prezidentem T. G. Masarykem jmenován druhým prezidentem Nejvyššího správního soudu.

Uznávaný znalec anglosaského mezinárodního a zvykového práva. Člen České akademie a České učené společnosti. Člen Haagského rozhodčího soudu!

Po zatčení týrán, bit primitivními dozorci...

R/1
The administrator has disabled public write access.
 • Strana:
 • 1
 • 2
Vygenerováno za 0.193 sekund