Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: KŘEN

KŘEN 26. lis 2021 15:54 #14413

  • chmelik1
  • Avatar uživatele chmelik1
  • Online
KŘEN – ČÍM NÁS PŘEKVAPÍ

Podle dostupných informací je domovem křenu jihovýchodní Evropa. Konkrétně Moldávie a jižní Ukrajina.

Nejstarší zmínka o křenu patří Hildegardě z Bingenu, kdy kolem roku 1150 psala o křenu pojednání. Byla křesťanská mystička, přírodovědkyně, lékařka, hudební skladatelka a spisovatelka. Také zakladatelka kláštera. První místo, kde se kdy pěstoval, je údajně středoevropský klášter. Odtud se pak postupně propracovával do zahrad.

Lidé si zvykli na jeho ojedinělou, zcela specifickou chuť, a když zjistili, že je také cenným zdrojem vitaminů, zachutnal jim ještě více. V Bavorsku ho v minulosti prodávali jako „bavorský citroník“. K nám jej šířili cisterciáni, např. u Štýrského Hradce.

Dnes ho už znají na všech kontinentech. A ještě jedna zajímavost – v minulosti lidé používali křen také jako talisman. Podobně jako šupinka z kapra v peněžence i sušený kořen křenu měl zajistit přísun peněz. Vzpomeňme na Babičku Boženy Němcové. Co měla Viktorka od báby kořenářky ve škapulíři? ( škapulíř bylo původně označení části oděvu, později jako váček, krabička apod. ) Jako ochranu proti černookému vojákovi a jeho uhranutí nastrouhaný křen...

Byl pravděpodobně jednou z "hořkých bylin" které pojídají Židé během slavnostní hostiny zvané pesach („židovské velikonoce“) a symbolizuje hořkost otroctví v Egyptě (před rokem 1500 př.n.l.). Ve Slovinsku ještě nyní o Velikonocích křen symbolizuje hřebíky a hořkost utrpení Ježíše Krista. Řecká mytologie uvádí, že má cenu zlata.

Křen je velmi bohatým zdrojem vitaminu C, provitamínů A – karotenů, minerálů (železo, hořčík, draslík, vápník a fosfor), také antibakteriálních a fytoncidních látek. Ze 100 g křenu získá naše tělo 50 mg vitamínu C. Obsahuje také hořčičné silice, glykosidy ( glukosinoláty, sinigrin, glukonasturtin, glukocochlearin), sinapin.

Pro obsah vitamínu C byl vedle dalších rostlin používán námořníky proti kurdějím. A car Petr I. Velký dokonce přikázal, aby vodka, do které se přidává křen (nyní zvaná chrenovucha), byla dostupná v množství 5 věrtelů (přibližně 1000 litrů) v daných místech po celé zemi jako lék. ( Wikipedie ).

Křen podporuje trávení, působí antibakteriálně, normalizuje střevní mikroflóru, odhleňuje průdušky, díky vysokému obsahu vitamínu C je výborným prostředkem při rekonvalescenci. Neměli by jej užívat lidé s dvanácterníkovými a žaludečními vředy. Obecně působí křen dráždivě při nadměrných dávkách (dráždí trávicí ústrojí a ledviny).

V kuchyni se používá jako velmi známá přísada zejména k masitým pokrmům. Čerstvě nastrouhaný se někdy pro zmírnění štiplavosti míchá s jablky v poměru 1:1. Křen můžete také smíchat s tučnou smetanou, tahle směska je pak skvělá například na zapečení brambor.

Využívá se také při nakládání okurek nebo červené řepy, kdy při přidání několika plátků do naložené směsi tato nepodléhá plesnivění. Právě s červenou řepou tvoří křen magický tandem, pikantní křen dodá nasládlé řepě pozitivní chuťový švih.

Závěrem působí antibakteriálně, močopudně, podporuje trávení, úžasný zdroj vitamínu C, výtečný prostředek při rekonvalescenci, rozpouští hlen, čistí průdušky, pomůže při chrapotu a kašli, při zánětu mandlí, dále při zevním použití zvyšuje prokrvení tkání, tímto urychluje hojení a regeneraci, povzbuzuje činnost žláz s vnitřní sekrecí, trávení, vylaďuje hormonální systém, chrání před rakovinou trávicí soustavy, harmonizuje střevní trakt po dlouhodobém užívání antibiotik. Rozpouští žlučové kameny. Detoxikuje játra. Od nepaměti se ví, že strouhaný křen účinkuje mnohem rychleji, nežli hořčičné těsto a přikládá se při zánětlivých bolestech, ať už v zubech, na oblast žaludku, čímž mírní křeče. Křenem se velmi často obalovaly nohy, aby vytáhl z těla „nepravosti“. Při dávivém kašli se strouhaný křen promísil s cukrem, následně aplikoval v celkovém množství dvou polévkových lžic.

Na bolavé klouby jsou nejlepší křenové placky. Křen se v léčitelství užívá výhradně čerstvý, protože vařením pak ztrácí léčivé účinky. Křenová placka – starý lidový předpis:
Kořen křenu nastrouháme (3 díly) a s moukou (5 dílů) a trochou octa smícháme na těsto. Můžeme přidat i sádlo (1 díl). Z těsta uděláme placku, kterou pak přes plátýnko (nikdy ne přímo na kůži!) přiložíme na bolestivé místo. Necháme působit maximálně 20minut, ne déle! Křenová placka dráždí nervová zakončení, zvyšuje prokrvení kůže i hlouběji položených tkání, a tím podporuje hojení a regeneraci, zároveň mírní bolest. Používá se při ischiasu, revmatických a neuralgických potížích. Pozor, při dlouhodobějším působení by se na kůži mohl vytvořit zánět až puchýře. Aplikace se musí přizpůsobit citlivosti pokožky.

Proti kašli a rýmě křen s medem – křen umyjeme, nastrouháme a smícháme s medem. Užíváme 3x denně pro snadnější odkašlávání.

„Filosofie musí být uměním a kořením života. Zabývat se pouze filosofií je právě tak divné, jako jíst samotný křen.“

Boris Leonidovič Pasternak, ruský spisovatel 1890 -1960

R/3
The administrator has disabled public write access.
Vygenerováno za 0.146 sekund