Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Čínská medicína - EMOCE

Čínská medicína - EMOCE 26. úno 2021 03:59 #13030

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
DOBRÁ NÁLADA

I V ÚNORU CHCI MÍT DOBROU NÁLADU

Dobrá nálada, to je stavební prvek šťastného života. Nikdo ale nedokáže být permanentně šťastný, takže dobrou náladu se vyplatí živit. Umíme si ji totiž nastavit i sami. Nikoho jistě nebaví temné myšlenky s negativním kontextem, které znehodnocují náš vlastní i ten vnější svět a celkový pohled na něj.
Zkusme se zamyslet – najdeme si místo, kde nás nebude nikdo rušit a soustřeďme se na vnitřní pocity:
•svůj stav nehodnoťme
•nechejme pocity, aby proudily v našem těle
•plačme, nadávejme, bušme do polštáře
•vstaňme a dobře se protáhněme
•zhluboka dýchejme a vraťme se zpět do všedního života

O tom, že dostatek spánku je důležitý nejen pro stav mysli, ale i pro zdraví a imunitu, už víme.
S úsměvem pozdravme ráno a zapněme si příjemnou hudbu. Je dobré mít při posteli na nočním stolíku malou skleničku s rozmarýnovým olejem. Když se ráno probudíme, přivoníme si. Hlava se pročistí a rozjasní. Na povzbuzení krevního oběhu se ještě v posteli protáhneme. Ve sprše si udělejme masáž hrudníku a střídavě se sprchujeme studenou a teplou vodou. Dobře se nasnídejme. Na každý den si naplánujme něco veselého, i kdyby to měla být malá procházka.

Pitný režim je důležitý, tělo se skládá především z vody. Dostatek tekutin je stejně nezbytný pro člověka, také pro zvířata, rostliny, stroje. Každý ví, že bez vody v chladiči se mu zadrhne motor. Na své tělo však spoléháme bez výhrad jako na něco, co se nikdy nemůže rozbít. Omyl.
Tělo je tvořeno ze 75% vodou. Pokud nepijete, nedáte mu možnost se regenerovat a také vyplavit nebezpečné zárodky bakterií, virů a dalších nebezpečných látek, které vznikají během metabolických procesů. Výsledkem je nemoc. Bacily mají radost, že je nikdo nevyhání z těla ven a radostně se množí někde uvnitř, kde se jim právě zalíbí, kde je teplo a dobře.

Fyzická kondice pro pocit pohody a štěstí?Podstatou pohybových aktivit – a nemusíte se při nich úplně zničit – je opět rozproudění krve, lymfy, okysličení / nejen krve, ale i svalů a všech orgánů /, a tím povzbuzení imunitního systému a vyplavení nežádoucích látek z těla ven. Pokud tuto činnost děláte opakovaně, tělu se zalíbí a bude si o ni samo říkat. Vyplaví se totiž hormony štěstí.
A nesmí chybět, jak jinak, také čerstvý vzduch. V dnešní době, kdy jsme celý den zavření v budovách s klimatizací nebo doma, je to pro nás téměř vražedný životní styl. Pokud s tím něco neuděláme sami. Nedostatek kyslíku nás unavuje, zpomaluje naše myšlení, reakce a nás samotné, zpomalují se i život zachovávající tělesné pochody. Náladu nám to nezvedá.
Vědecké studie již dokazují, že průměrná přirozená inteligence klesá. Naše děti a vnoučata se bohužel stávají hloupějšími. Jejich logické myšlení či pamět se „přelévá“ do mobilů, tabletů a televizí. S tím souvisí především nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Vzpomínáte? My jsme věčně lítali venku, byli špinaví, roztrhaní, zpocení...

Máme konec února, sluníčko uvidíme častěji. Usmívejme se. Nenechejme se ovlivnit ničím, nikým ke špatné náladě. A sečteno a podtrženo – spánek, denně nějaká radost, pitný režim ( nemyslím tím alkohol ), pohyb, vycházky, pobyt v přírodě, práce, četba, koníčky – budeme v dobré kondici.

A v každodenním shonu opět nezapomínejte, že kouzlo života je v nás samotných a ty nejdůležitější věci jako je zdraví, láska a štěstí, ty se většinou nedají koupit...
The administrator has disabled public write access.

Čínská medicína - EMOCE 19. úno 2021 08:06 #12985

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
EMPATIE

doslovná citace ze slovníku = vcítění a je definováno jako „schopnost vstoupit do situace a emoční polohy jiného člověka a tímto způsobem jej chápat citově i kognitivně“.
Empatie má úzkou souvislost se schopností naslouchat ostatním a umět si dobře vysvětlit, co si myslí a o co usilují.
Někteří lidé mají větší skolny jednat empaticky, mají to 'v sobě', možná tak fungovali v rodinných vazbách. Empatie nabízí mnoho možností, které můžeme prohlédnout, pokud ji užíváme nebo se ji naučíme používat – a nemusí nám zrovna být vlastní.
Schopnost naslouchat, naše způsobilost přijímat druhého takového, jaký je, a tam, kde je, to spočívá v naší vnitřní jistotě. Ta pochází ze znalosti sebe sama a z důvěry, kterou v sebe máme.
Emočně inteligentní člověk má zjednodušeně řečeno pořádek ve svých emocích. Ten ví, kdy má radost, kdy je vzteklý a také ví proč je vzteklý a proč se zlobí. Právě vědět proč a zároveň si plně uvědomit své emoce, to nám umožní je ovládnout. Emočně inteligentní člověk si pozitivní emoce vychutná a negativní umí přijmout, dokonce se jim dokáže vyhnout. Umí s nimi nakládat. Takto založený člověk není otrokem svých emocí. Třeba emočně vzplane, vždy si však uvědomí následky svého jednání a hlavně, jaké následky to může mít pro druhé.

Emočně inteligentní člověk se totiž o druhé lidi zajímá, všímá si jejich aktuálních nálad, a tak je dokáže dokonale odhadnout.
Všímejte si druhého, druhých. Váš partner, protistrana, kamarád, šéf, prostě kdokoliv - zrovna může mít nějaký vnitřní problém, o kterém nemáte ani ponětí a který ovlivňuje jeho aktuální reakce. Proto to mějte vždy na paměti a nedělejte ukvapené závěry. V tomto vždy pomáhá, že čas odkryje, jak daný člověk situaci skutečně mínil.
Velmi pomáhá nastavit si zrcadlo a zamyslet se, jak bych reagoval já v této situaci? Jaká by byla moje reakce? Co bych udělal, být na jeho místě, v jeho situaci?
Nízká úroveň empatie způsobuje mnoho problémů ať už na pracovišti, doma, v rodině, u přátel a kamarádů. Narušuje harmonii vztahu a naruší vztah úplně.
Aktivně naslouchejte a hlavně vyslyšte, co chce druhá strana sdělit, co má na mysli, co ji trápí nebo z čeho má radost.
Změňte své chování, buďte laskavější a neopakujte chyby v chování a jednání. A najděte sílu a schopnost se omluvit a přiznat svou chybu.

Empatičtí lidé jsou docela úspěšní. Jsou velice expresivní ve všech oblastech emočního spojení, mluví otevřeně a občas zcela upřímně. Mohou mít problémy mluvit o svých pocitech, pokud se jiní nestarají o to, aby je poslouchali.
Empatičtí lidé o sobě často nemluví, svěřují se pouze těm, kterým opravdu důvěřují. Milují učení a starostlivost o druhé.
I když jsou laskaví a často velmi tolerantní vůči ostatním, nemají rádi egoistické lidi, kteří odmítají uvažovat o pocitech druhých.

Empatie vůči druhým je víc než pouhá tolerance...

Respektujme ostatní lidi, přestože mají odlišný názor. Každý má právo na ten svůj.
The administrator has disabled public write access.

Čínská medicína - EMOCE 05. úno 2021 07:34 #12871

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
EMOCE MAJÍ BÝT VIDĚT

Emoce

mají být vidět...

Jsou jako poslové, když předají zprávu, mohou odejít.

Emocím bychom měli rozumět a neměli bychom se za ně stydět. Špatný přístup k emocí ovlivní nejen naše zdraví, ale i přístup k našim nejbližším. Emocím se naučme naslouchat, ne je potlačovat. K porozumění pomůže metoda ZRAK od psychoterapeuta Michala Mynáře.

Z = zaznamenat, „zapsat“ si emoci, všimnout si, že nastala

R = rozpoznat a uvědomit si, jaký má emoce vliv a pojmenovat ji ( radost, eufórie, strach, hněv )

A = analyzovat – kde a kdy se emoce objevila, kdo je v okolí, jak dlouho trvá

K = konání – mělo by být po zvážení a projití všech kroků. Často se vynechají prostřední dva, na to pozor!

A ještě důležité je rozlišit a oddělit od sebe pocity a myšlenky. Nevidíme do druhého, nemůžeme vědět co cítí a můžeme jen odhadnout či tušit, co si myslí.

Složité je také regulovat emoce během hádky. Důležité je hádat se tak, aby si druhý mohl zachovat vlastní tvář. Není těžké vykřičet se nebo plakat, ale udělat to tak, abychom na druhé neútočili.

Emoce nejsou špatné. Jako všechno v životě není ani tohle černobílé. Emoce totiž dokáží našemu životu dát tu pravou jiskru. Díky nim je život více vzrušující, jedinečný.

Nejčastěji se nám naše reakce vymykají z rukou v těchto případech:

- při konfliktech s přáteli a milovanými

- při obtížích s navazováním kontaktu s okolím

- při problémech v práci nebo ve škole

- při nutkání užívat „berličky“ ve formě uklidňujících látek ( alkohol, cigareta )

Zkuste si proto nejdříve uvědomit jakým způsobem emoční výbuch ovlivňuje vás a váš každodenní život. Zapište si to.

Odpovězte si na otázky:

Jak často se mi tohle stává? Lišila se moje reakce v něčem od doby, kdy se to stalo minule?Jak může moje reakce souviset se vzorci, které mám v sobě uložené? Co mi dnes pomohlo?

Zdravé vyjádření emocí leží na pomyslné hranici mezi emocemi, které vás téměř paralyzují a tím, kdy se snažíte necítit vůbec nic. Všechno je to o rovnováze a hloubce sebeuvědomění.

Emoce lze definovat jako pozitivní, nebo negativní zkušenost, která je spojena s určitým vzorcem fyziologické aktivity. Emoce způsobují různé fyziologické, behaviorální a kognitivní změny.

Emoce = pocity = vibrace. To, jak se cítíme, určuje naše vibrace na jakých frekvencích vibrujeme. Každá emoce má svou vibraci.

To, co považujeme za emoce, je zážitek energie pohybující se v těle. Emocionální energie je sama o sobě neutrální. Je to jen pocit v těle, ale fyziologická reakce je to co určuje, jestli je konkrétní emoce pozitivní, nebo negativní. Pocit je to, co označujeme jako hněv, smutek, radost nebo strach.

Pokud si zdokonalíme své emocionální schopnosti (emoční inteligenci), tak zlepšíme své duševní síly. To znamená, že se staneme vnitřně vyrovnaným člověkem, který je pak tvůrcem své vlastní reality. Můžeme si vytvářet život přesně takový jaký ho chceme mít. I v této „kovidové“ době.

A zkusme si vzít jako vzor i tohoto mistra emocí Chucka Norrise...


připravila R/3 paní Anna Burešová: včetně emočního kvízu- viz příloha...tvář policisty a jeho emoce.
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.

Čínská medicína - EMOCE 29. led 2021 11:53 #12840

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
EMOCE - STRACH

Strach patří k emoci, která vznikne jako reakce na hrozící nebezpečí. Doprovázejí ho neurovegetativní projevy, to znamená zblednutí, chvění se, zrychlené dýchání, bušení srdce, zvýšení krevního tlaku. Někdy i husí kůže. Jde o normální reakci na skutečné nebezpečí nebo ohrožení, která má jedince připravit na útěk, na únik nebo na obranu. Strach motivuje k vyhnutí se nebezpečí nebo k útěku před ním. Kde to není možné, tam se často strach mění na agresi.
Strach rozlišujeme na atavistický, ten je vrozeným (strach z bouře, ze tmy, z některých zvířat) a naučený (strach ze stáří, osamělosti, ztráta zaměstnání, z nemoci).

Strach patří mezi nejsilnější emoce, je určitě silnější než třeba zuřivost, kterou často pokládáme za vrchol našeho emočního spektra. Tu je člověk schopen vědomě ovládnout a potlačit, ale ovládnout strach, to je mimořádně složité. Jedinou věcí, které se opravdu musíme bát, je strach. Potlačit silnou emoci není to nejšťastnější řešení, mnohem zdravější je přiměřeně ji vyventilovat, zpracovat.

Každá emoce v těle má svůj orgán a podle učení tradiční čínské medicíny jsou orgánem strachu ledviny. Také močový měchýř. Ledviny mají na starosti tři otvory rektum, uretru a otvor pohlavních orgánů. A ovlivňují vlasy, kosti, zuby. Takže možností je více. Plus ledviny jsou nositeli životní energie, schraňují životní esenci, energii, která nám je daná a ta když se oslabí, může se to promítnout opravdu kdekoliv na fyzické úrovni. Strach před zkouškou lze pociťovat nevolností, bolestmi břicha, častým močením, ale i průjmy. Strach před něčím novým, někam vykročit se může promítnout do kolen – bolesti, otok.

Strach se u každého člověka projeví jinak, záleží na našich vlohách, dispozicích, na tom, jak vnímáme svět a jak reagujeme na různé situace a události.

Co se děje v těle člověka, který pociťuje strach?
Náš psychický stav ovlivňuje typ látek, které se vyplavují do těla, jde o – informační bílkoviny, tedy neuroopiopeptidy. Ty ovlivňují imunitní systém buď pozitivně nebo negativně. Psychika je v tomto směru velmi mocná – musíme si uvědomit, že naše každá nálada znamená vlastně chemii.
Pokud je imunitní systém dlouhodobě vystaven negativnímu působení, začne být vyčerpaný a přestane zvládat své denní úkoly. Úzkost, strach následně navíc opravdu odčerpávají rezervy, omezují nám náš manipulační prostor (úzkost je velmi výstižné slovo)

Strach „má velké oči, strach má sto očí a všechny jsou pro to, aby týraly bušící srdce.“ Každý dostáváme do vínku nějaké „kořínky“, dané jednak geneticky – rodově, dále je získáváme v průběhu těhotenství a určitě i průběhem porodu . Tyto kořínky - vlohy, plus další zážitky v raném dětství jsou základem našeho vnímání světa, našeho naladění, našeho vnitřního filmu, který pak žijeme, skrz který pak svět a situace vnímáme. To pak i formuje naše vnímání různých emocí, tedy i strachu a případně bolesti. Jestli se ta vloha – kořínek opravdu uchytí, to záleží pak na dalších zážitcích, reakcích okolí a hlavně na rodičích.

Strach může mít různé stupně podle intenzity:
• bázeň je méně intenzivní strach, který lze poměrně snadno překonat
• hrůza, děs, zděšení je velmi intenzivní strach vystupňovaný v afekt

Strach je třeba odlišit od úzkosti. Ta má zpravidla delší trvání a nemá jasné zacílení – člověk, který trpí úzkostí, nedokáže přesně vyjádřit, čeho se bojí. Zvláštní formou strachu je tréma, strach z neúspěchu a veřejného ponížení.

Strach jako emoce je velmi snadno přenosný, například při požáru ve velkém zalidněném prostoru se strach rychle rozšíří i na další lidi. Vypukne panika. Lidé pak často prchají, aniž by věděli, před čím. Strach také podporuje sugestibilitu, tzn., že člověka, který má strach, snadno oklamou jeho smysly, takže věří, že vidí nebo slyší něco hrůzného. Právě sugestibilita strachu je jedním z hlavních kořenů vzniku různých pověstí, strašidelných příběhů, historek o zjevení apod.

Existují také chorobné formy strachu – nepotlačitelný strach z konkrétních předmětů a situací, ten se označuje jako fobie.

I když si to neuvědomujeme, emoční stavy lidí v našem okolí nás ovlivňují.

Naše situace ohledně koronaviru:
Počet lidí s příznaky depresí vzrostl z necelých čtyř procent téměř na 13,8 procenta. Sklony k suicidalitě, tedy sebevražednosti, se pak u respondentů zvýšily ze 3,9 procenta na 15,9 procenta.
Tolik zpráva ze října 2020. Dnes budou po Vánocích a po dalších třech měsících vyšší!

A v rámci strachu a skoro děsu z pandémie ( která však nemá hodnoty ani epidemie ) odkazuji na MUDr. Igora Bukovského, stačí na YouTube zadat jeho jméno.připravila paní Anna Burešová R/3
The administrator has disabled public write access.

Čínská medicína - EMOCE 22. led 2021 07:29 #12816

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
EMOCE - SMUTEK

Pozitivní emoce motivují a odměňují. Negativní jsou ale stejně důležité, jsou takovými ukazateli našeho života, jsou jako semafor při cestě životem.

Odžili jsme si ve své kůži už nejeden pátek, víme, co nám dělá dobře a co ne, co ještě zvládneme a co už ne, a druzí ať nám do toho laskavě nemluví.

Co člověk, to jedinečný život a jedinečný způsob potýkání se se životními událostmi. Někdo nahlas pláče. Někdo slzy polyká, aby je jiní neviděli. A někoho ani nenapadne, že by nějaké slzy vůbec mohl mít. Někdo se při potížích vzteká a jiný se stahuje do kouta, pln pocitů beznaděje a zmaru. Jeden bojuje s úzkostí, druhý se smutkem, třetí je střídá a u čtvrtého se smutnění s úzkostmi mísí do jediného tíživého životního pocitu.

Někdo po celý svůj život neustále s něčím zápasí a o něco usiluje, každou chvíli se pere s nepřízní osudu, a někdo celá léta neví, co to jsou problémy, než se mu jednoho dne nečekaně zhroutí svět. Stačí se na zalidněné ulici rozhlédnout kolem sebe - v obličejích lidí najdete celou pestrobarevnou emoční paletu. A pozor, jde to poznat i přes ty roušky...

Potkáte zajisté i lidi, které nikdy neopouští úsměv. Mají se skvěle, nikdy nepláčou, neznají bolest, strach, úzkost, obavy ani beznaděj. Ovšem tady trochu zbystřeme.

Jednoduše nevěřím, že člověk může být jen veselý a šťastný. A nejen to. Dokonce věřím, že být jen šťastný, spokojený a radostný by bylo nepřirozené a nezdravé. Že my jako lidé potřebujeme celou škálu emocí. Že i negativní emoce mají smysl, jinak by nebyly přestály tisíciletí evoluce.

Pocit smutku, prožívané neštěstí, bolest, zrada, ztráty. Některé pocity jsou k neunesení. Některé paralyzují. Hryžou. Dráždí. Zneschopňují. Izolují. Píchají a bodají u srdce. Tlačí v žaludku. Jako obruč svírají hlavu. Obírají o schopnost rozumně myslet. Berou chuť žít. Neskutečně bolí. Smutek je pocit psychického propadu, který nejsilněji vnímáme uvnitř hrudi. Svírá nám hrdlo, sedí na plicích. Silně prožívaný smutek nazýváme trýzní. Jistým typem smutku je také soustrast neboli soucit se smutkem jiného člověka.

Smutek je sám o sobě kladná emoce. Slouží totiž k odpouštění starých citových vazeb. Kdykoli pocítíme silný smutek nad nějakou událostí, tak je načase, abychom si uvědomili, že tuto událost, incident nebo vztah nechceme déle prodlužovat. Naše tělo nám atakem smutku chce něco naznačit. Měli bychom poslechnout: vyplakat se, zavzlykat si (to je ostatně hlavní projev smutku) a nechat odejít, co nás bolí…

Smutek je emocí, která vládne okruhu plic. Patří sem také lidské svědomí, pocit, že nás něco tíží, schopnost přiznat si vinu a začít opět svobodně dýchat… To je v pořádku. Ovšem permanentní pocit smutku nebo sebeobviňování má patologický charakter. Člověk se sebou potom snadno nechá manipulovat a má tendence napravovat situace, které nezavinil. Tím přichází o zdravou energii. Z hlediska celostní medicíny může mít takový člověk brzy problémy s respiračním ústrojím, může trpět častými záněty, také astmatem, jeho kůži mohou trápit ekzémy…

Cílená detoxikace pro plicní okruh se dá trénovat pomocí vizualice:

1.) - pozorujte své emoce během dne a zapište si všechny pocity smutku, které vás přepadnou. Zkuste také přesně definovat jeho příčinu. A pozor: nepleťte si smutek s tísní, strachem a úzkostí!
2.) - zavřete oči a představte si pod víčky obraz rozžhaveného železa v ohni, vnímejte jeho sílu a energii. Tento obraz udržte v paměti co nejdéle a nenechte se při tom ničím jiným rušit.
3.) - pokaždé, když pocítíte smutek, tak si obraz rozžhaveného železa v ohni ihned vyvolejte… Vizualizujte si tuto scénu, dýchejte při tom hluboce a pomalu až do doby, než ucítíte, jak je váš smutek roztaven.
Proč právě kov a oheň? Protože oheň = radost a štěstí. Kov je smutek. Oheň roztaví kov.

„Je lépe být smutný s láskou než veselý bez ní“
Johann Wolfgang von Goethe
The administrator has disabled public write access.

Čínská medicína - EMOCE 15. led 2021 05:49 #12767

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
EMOCE - RADOST

RADOST

je spojena se srdcem a s prvkem ohně. Tato emoce umí blahodárně uvolnit napětí. Tím se obnovuje volné proudění naší životní energie. Ovšem pokud je radosti příliš mnoho, například přemírou bujarých oslav, pak dojde k vyčerpání Yinu srdce, tím oheň srdce příliš vzplane, a to může vést až k psychickým poruchám, k neschopnosti se soustředit nebo k vyčerpanosti. Pokud si ale naopak radost upíráme, pak vyhasíná srdeční oheň a my se cítíme osamoceni a izolováni od ostatních. A samota, ta může i zabíjet.

„Radost je skvělá emoce, protože bere celý organismus do harmonie. Smích je univerzální reakce po celém světě, vede k poklesu stresových hormonů a zlepšení imunitních parametrů, lepší náladě a lepšímu sociálnímu fungování.“ Tolik psycholog Radkin Honzák.

Potlačování emocí bere ze života i radost. Když emocím nerozumíme, tak se stydíme za jejich projevy. Špatný přístup k emocím ovlivňuje fyzické zdraví i naše nejbližší. Pokud se jich přes den nashromáždí více, tak to večer odskáče rodina. Často nejslabší článek, děti, , partner, pes nebo dokonce třeba i dědeček.
Radost je emoce, která hřeje i pálí, hojí i bolí. Pocit naplnění i naprostého prázdna. Vše, co se odráží v našem srdci…

Prožívání radosti je emoce, po které touží každý člověk. Je to nejdůležitější motivační emoce, která nás dokáže vést k cílům. Možná i proto je umístěna na samém vrcholu čínského pentagramu.

Radost je emocí srdce. Jen emočně vyvážený člověk může zažít ten slastný pocit, když se všechny jeho pocity ocitnou v absolutní harmonii.

Radost je jangová a tedy ohnivá emoce, v klasických textech se uvádí, že uvolňuje Qi.

Nejčastěji prožíváme radost, když:
• jsme zamilovaní
• zvítězíme (nad někým, něčím i nad sebou sama)
• toužíme a těšíme se
• se od srdce zasmějeme
• cítíme vášeň a dobrodružství (patří sem i nevěra)

K radosti se pojí i celá řada snů o slunci, ohni, smrti, o srdci, o krvi a také o nějakém silném citovém prožitku.
Sídlem emoce radost je srdce. Archetypem radosti je oheň a slunce, barvou je pak červená až rudá. Člověk, který je silně emocionální, prožívá radost velmi spontánně a také se velmi snadno dojme. Příliš silné prožívání této radosti zatěžuje srdce, které se následně vyčerpá. Proto je vhodné dopracovat se k pocitu ryzí, ničím neokleštěné radosti a hlavně ji oprostit od hysterie a nadměrné euforie. U člověka, který takto rychle vzplane, hrozí, že také rychle vyhasne a vyhoří.

Radost povstává ze smutku a smutek z radosti. Obojí se totiž neustále přirozeně vyrovnává.
Když se za radostí přestaneme honit, pomůže nám to vidět ji ve všem, tedy i v maličkostech a zdánlivých banalitách. Lidé, kteří ve svém životě mají málo radosti, totiž stále očekávají něco velkého. Pak jim vzácné okamžiky, kdy se mohou radovat třeba z toho, že jsou zdraví, že si mohou dát dobré jídlo, a nebo z přírody, z odpočinku či z prostého bytí tak, jak to umějí děti, protékají doslova mezi prsty.

Skutečná radost je klidná a jemná emoce. Její největší porci nepřináší dosažení nějakého velkého cíle, ale směřování k němu. Ostatně říká se, že kam chodí radost, tam nemusí chodit lékař, natož psychiatr.


„Kdo se umí smát sám sobě, má právo smát se všemu ostatnímu, co mu k smíchu připadá“.
Jan Werich

R/3
The administrator has disabled public write access.

Čínská medicína - EMOCE 08. led 2021 13:42 #12748

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Emoce

Nejen fyzické tělo tvoří člověka. Na jeho podobu má vliv především jeho duševní stránka. A především emoce spolupůsobí na fyzické zdraví člověka. Ne nadarmo se říká: „Veselá mysl, půl zdraví.“

Hněv se řadí dle tradiční čínské medicíny k elementu dřeva a z orgánů játrům. Nadměrná nebo nevyjádřená zloba patří podle tradiční čínské medicíny mezi nejdestruktivnější emoce pro naše zdraví. Přitom hněv nemusí přijít jen z vnější příčiny, ale může se také projevit jako důsledek vnitřní disharmonie. To vysvětluje, proč u někoho alkohol posílí jeho zlobu. Proto by se osoby, které mají problémy s hněvem, měly vyhnout konzumaci potravin a nápojů, které jsou pro játra jedovatá - např. alkohol, čokoláda nebo tučná a těžká jídla. Přitom hněv nás upozorňuje na situaci, která se nám nelíbí, která dá impulz ji změnit. Aristoteles to vystihl velmi dobře: „Je lehké se rozvášnit. To svede každý. Avšak hněvat se s tou pravou osobou, do správné míry, ve správný čas, kvůli správné věci, správným způsobem, to lehké není a každý to neumí.“

Proč se někteří lidé zlobí častěji než ostatní? Hladina tolerance každého z nás se různí a stejně tak se liší i naše schopnost ovládnout vztek. Někdo vybouchne jako papiňák, někdo radši spolkne jedovatou poznámku a jde si třeba ven zaběhat. Jak to udělat kultivovaně?

Temperament je nejpodstatnější, hraje roli při tom, jak se v určitých chvílích zachováme. V té souvislosti je také dobré vědět, že temperament každého člověka je neměnný. Pokud se narodíme jako cholerici, máloco s tím naděláme.

Co pomáhá:

1.) počítejte do deseti

2.) všímejte si, co vás vytočí

3.) dýchejte

4.) naučte se omluvit

s tím cholerik absolutně neumí pracovat. Upřímně myšlená omluva je často nejen žádoucí, ale i nutná.

Na závěr – je důležité naučit se porozumět svému hněvu a naštvání, neházet vinu na druhé, neurážet se a být jako soptící drak. Zkuste vyslechnout druhou stranu a podívat se na celý problém z jiného úhlu, jako kdyby po vás chtěli poradit a návod k řešení.

Ani nejrychlejší kůň nedostihne slova vyřčená v hněvu.

R/3
The administrator has disabled public write access.
Vygenerováno za 0.190 sekund