Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: AKTIVNÍ ZÁLOHY - CO O NICH VÍME

AKTIVNÍ ZÁLOHY - CO O NICH VÍME 27. čen 2022 18:16 #15115

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
V Ostravě vznikne další jednotka aktivní zálohy, o službu je mezi lidmi velký zájem

acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajs...-velky-zajem-236847/

R/2
The administrator has disabled public write access.

AKTIVNÍ ZÁLOHY - CO O NICH VÍME 24. čen 2022 16:54 #15109

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Nejlepší střelec zlínské pěší roty

kvv-zlin.army.cz/aktuality/nejlepsi-strelec-zlinske-pesi-roty

Zdroj: Krajské velitelství Zlín

R/2
The administrator has disabled public write access.

AKTIVNÍ ZÁLOHY - CO O NICH VÍME 28. kvě 2022 18:17 #15022

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
V úterý 24. května se setkal náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Aleš Opata v Domě armády Praha s vojáky aktivní zálohy.

Jako poděkování za výtečné výsledky a aktivní přístup během dvacetileté služby je vyznamenal Čestnými odznaky AČR Za zásluhy I., II. a III. stupně. Touto medailí se nyní může pyšnit na sedm desítek záložníků.

acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajs...-let-sluzby--235750/

R/2
The administrator has disabled public write access.

AKTIVNÍ ZÁLOHY - CO O NICH VÍME 27. dub 2022 17:18 #14951

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Cvičení Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Zlín

Na Libavé a u elektrorozvodny v Otrokovicích na Zlínsku minulý týden cvičili příslušníci Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Zlín. Konalo se tu cvičení Safeguard Zlín, během něhož vojáci trénovali jak vševojskové činnosti, tak ochranu objektu kritické infrastruktury.R/2
The administrator has disabled public write access.

AKTIVNÍ ZÁLOHY - CO O NICH VÍME 17. dub 2022 10:02 #14914

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
ZÁJEM LIDÍ O SLUŽBU V ZÁLOZE JE NA ZLÍNSKU AŽ TŘIKRÁT VĚTŠÍ

Na Libavé a u elektrorozvodny v Otrokovicích na Zlínsku minulý týden cvičili příslušníci Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Zlín. Konalo se tu cvičení Safeguard Zlín, během něhož vojáci trénovali jak vševojskové činnosti, tak ochranu objektu kritické infrastruktury.

Pěší rota má podle ředitele KVV Zlín nyní přes 140 osob, zhruba stejný počet lidí z kraje je zařazen u dalších vojenských útvarů. „V covidových letech 2020 a 2021 byl útlum v náboru nových vojáků aktivní zálohy, ale po letošním únoru je nárůst až třikrát větší než předtím,“ uvedl.

Změnu nálad veřejnosti i větší podporu armádě a aktivní záloze vnímá nyní ve svém okolí i svobodnice Monika Andrýsková: „Myslím, že na základě situace, která se odehrává pár stovek kilometrů od nás, si lidé uvědomili důležitost a poslání aktivní zálohy,“ říká s tím, že pro ni ani její kolegy ale dění na Ukrajině nic nezměnilo: „Byli jsme a pořád jsme připraveni k nasazení při krizových situacích, ať už se jedná o střežení objektu kritické infrastruktury, posílení IZS nebo likvidaci a odstraňování následků živelních pohrom. Chceme pomáhat!“

Bojové drily, taktika, střelba i ochrana elektrorozvodny

Výcvik příslušníků pěší roty se v první fázi cvičení Safeguard soustředil na bojové drily, taktickou přípravu, střelby z ručních zbraní a bojové stmelení jednotky. Ve druhé fázi jednotka zajišťovala strážní službu elektrorozvodny na Zlínsku.

Základní vojenské dovednosti vojáci trénují ve výcvikovém prostoru Libavá. Nácvik střežení reálného objektu se už odehrává přímo v jeho areálu a vojáci AZ zde musí už „naostro“ ukázat, co se naučili a co umí. „Například umět reagovat na možné napadení nebo podat svému veliteli hlášení stanoveným způsobem, je v podstatě samozřejmostí. Procvičuje se a hodnotí se správnost a rychlost reakcí na různé typy incidentů, které mohou při zajišťování bezpečnosti objektu nastat,“ uvedl plukovník Petr Potyka, řídící cvičení.

Potřebu procvičovat ochranu a objektů, které jsou zásadní pro bezpečnost a spolehlivost dodávek elektrické energie, vnímá samozřejmě i sama společnost ČEPS: „Proto se součinnostních cvičení s Armádou ČR účastníme dlouhodobě a pravidelně. Těší mě, že koordinace s Krajským vojenským velitelstvím Zlín v rámci akce Safeguard Zlín 2022 proběhla hladce a potvrdila naši bezproblémovou spolupráci,“ uvádí bezpečnostní ředitel ČEPS Martin Bílek.

acr.army.cz/scripts/detail.php?id=234843&tmplid=527

zdroj: AČR
The administrator has disabled public write access.

AKTIVNÍ ZÁLOHY - CO O NICH VÍME 11. dub 2022 17:19 #14897

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
DO AKTIVNÍ ZÁLOHY JE PŘIVEDLA TOUHA POMÁHAT A SLOUŽIT VLASTI


Zájem o službu v aktivní záloze roste. Stejný trend již nějakou dobu zažívá i strakonická rota bojového zabezpečení. Při posledním výcviku v Boleticích až třetinu cvičících tvořili noví vojáci, kteří takřka před pár dny dokončili kurz základní přípravy ve Vyškově.

Novou tváří strakonické jednotky aktivní zálohy je i svobodnice Tereza Veselá. „Vojákem jsem chtěla být od malička. Momentálně mám ale práci, která mě baví. Aktivní zálohu tedy beru jako dobré řešení, abych udělala něco pro vlast, naučila se něco nového a vyzkoušela si, co obnáší vojenská služba,“ prozrazuje devětadvacetiletá taxikářka z Českých Budějovic.

Od vypuknutí konfliktu na Ukrajině zaznamenává česká armáda až desetkrát vyšší zájem o službu v aktivní záloze a dobrovolné vojenské cvičení. Potvrzuje to i přístup mladé svobodnice. „Dovednosti, které zde cvičíme, mají pro mě velký význam. Učíme se tady důležité a užitečné věci, které můžeme někdy v budoucnu potřebovat,“ je přesvědčená Tereza Veselá.

S dobrou partou se dá vše zvládnout

Vojenský výcvik zvládá dobře, přestože jak s úsměvem uvádí, je vždycky a všude nejmenší. „Je to fyzicky náročnější, ale není to nic, co by se nedalo zvládnout,“ říká drobná vojákyně. „Když máte dobrou partu, dá se zvládnout úplně všechno. Jsou tu navíc instruktoři, kteří se nám věnují a vše nám trpělivě vysvětlují,“ dodává.

Ke vstupu do aktivní zálohy se rozhoupala díky akci Vojákem na zkoušku. Během ní si mohla na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je být vojákem. „Program byl skutečně pestrý – od topografie, přes boj zblízka, až po přenocování v lese. Byla to zajímavá zkušenost,“ hodnotí svobodnice Veselá akci, kterou pro civilisty připravuje strakonický útvar.

Chce pomáhat a být užitečný

Stejné akce se zúčastnil i další nováček strakonické jednotky – svobodník Jiří Eliáš. Služba v armádě pro něj představuje splnění dětského snu. Jak to bude jen trochu možné, chtěl by z aktivní zálohy přejít k profesionálním vojákům. „Není to pro mě jen prázdná fráze, skutečně chci sloužit vlasti. Rád bych pomáhal a byl užitečný,“ vysvětluje svou motivaci a připomíná, jak vojáci během pandemie pomáhali v nemocnicích nebo odstraňovali následky ničivých povodní a tornáda.

Také on potvrzuje, že ve strakonické jednotce aktivní zálohy je dobrá parta lidí, kterou vedou zkušení instruktoři. „Když se má makat, tak se maká. A když je pauza, najde se čas i na vtípky,“ usmívá se svobodník Eliáš.

Nocovali na nejvyšších vrcholcích Boletic

Strakoničtí vojáci v záloze cvičili v Boleticích celý týden. Trénovali nejen taktiku a bojové drily, ale absolvovali i střelby z ručních zbraní. Procvičovali orientaci v terénu či používání spojovacích prostředků. Osvojili si i základy výcviku S.E.R.E. Vojáci se v něm učí, co dělat, když se v bojové situaci odloučí od jednotky. „V rámci základů přežití si vyzkoušeli stavění přístřešků, rozdělávání ohně a filtraci vody. Absolvovali i přenocování na nejvyšších vrcholcích Boletic,“ doplnil velitel strakonické jednotky aktivní zálohy nadporučík Michal Štoural.

acr.army.cz/scripts/detail.php?id=234730&tmplid=527

Autor: kapitánka Jana Samcová

Zdroj:AČR
The administrator has disabled public write access.

AKTIVNÍ ZÁLOHY - CO O NICH VÍME 31. bře 2022 18:45 #14858

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Od střežení k čištění. Ostravští záložníci se učí pokročilou taktiku

Autor: kapitán Martin Ogořalek

Zvýšit schopnosti vojáků Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Ostrava a připravit se na současné hrozby. To jsou hlavní důvody zcela nového typu výcviku, který absolvovali velitelé jednotky ve dnech 28. až 31. března v areálu tepelné Elektrárny Třebovice společnosti Veolia.

acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajs...ilou-taktiku-234439/

R/2
The administrator has disabled public write access.

AKTIVNÍ ZÁLOHY - CO O NICH VÍME 08. bře 2022 18:07 #14785

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Bojové střelby Aktivní zálohy jindřichohradeckého 44. lehkého motorizovaného praporuBojová střelba je právem považována za vrchol přípravy vojáka, resp. jednotky. Její součástí mohou být všechny aspekty výcviku od taktické přípravy po ostrou střelbu z ručních nebo lafetovaných zbraní. V listopadu 2021 bojovou střelbu absolvovala četa Aktivní zálohy jindřichohradeckého 44. lehkého motorizovaného praporu a šlo jim to skvěle.

Zdroj: tvarmy.cz
The administrator has disabled public write access.

AKTIVNÍ ZÁLOHY - CO O NICH VÍME 22. úno 2022 18:43 #14740

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
STRAKONIČTÍ VOJÁCI V ZÁLOZE OŠETŘOVALI RANĚNÉ. PŘI VÝCVIKU OTESTOVALI I NOVÉ PŘILBY

Autor: kapitánka Jana Samcová

Jednotka se ocitá pod nepřátelskou palbou. Na místě zůstává několik raněných. Vojáci je musí odsunout do bezpečného prostoru a poskytnout jim první pomoc. Nejen to cvičili vojáci v záloze tento týden v posádce 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích.

Jedním z nich byl i rotmistr Jan Paulus. On sám se již dvakrát dostal do situace, kdy někomu zachraňoval život. Jako náhodný svědek pomáhal při dvou autonehodách. „Těžko člověk popisuje svoje pocity. V daný okamžik myslíte jen na jediné – chcete pomoct. Komunikujete s operátorem na tísňové lince a děláte, co vám radí,“ popsal Paulus.

U strakonické jednotky aktivní zálohy slouží od počátku její existence, tedy pět let. „Armáda mě vždy lákala. Baví mě střelba, taktika, rád si zlepšuji fyzickou kondici. Byla to tedy jasná volba,“ objasnil rotmistr Paulus, proč vstoupil do aktivní zálohy. Strakonickou posádku si vybral proto, že není daleko od Českého Krumlova, kde žije, ani od Českých Budějovic, kde pracuje jako strážník městské policie.

Nové přilby i zbraně

Stejně jako kolegové i on nafasoval novou ochrannou balistickou přilbu od firmy Argun. Jako první obdrželi nové přilby profesionální vojáci v září 2020, během loňského roku se postupně začaly dostávat i k jednotkám aktivní zálohy. „Ve srovnání s tím, co jsme měli předtím, je to diametrální rozdíl. Jsou to velmi dobré přilby,“ hodnotí rotmistr Paulus.

Strakonickou jednotku, stejně jako i ostatní jednotky aktivní zálohy, čeká v letošním roce přezbrojení. Vojáci dostanou místo starých samopalů vz. 58 útočné pušky BREN a pistole vz. 82 vymění za pistole Phantom. „Myslím, že přechod na nové zbraně zvládnou bez problémů. Informace nasávají jako houby. Je vidět, že mají zájem učit se nové věci,“ chválí své podřízené velitel jednotky nadporučík Michal Štoural.

Zájem o službu v aktivní záloze

Strakonická jednotka aktivní zálohy by v ideálním případě měla mít 90 vojáků v záloze. Aktuálně jich má 19. „Další budou postupně přibývat. Jen během letošního roku očekáváme až tři desítky nových vojáků,“ potvrzuje nadporučík Štoural, že momentálně si na nezájem o službu u své jednotky nemůže stěžovat.

„Již za mého předchůdce, bývalého velitele jednotky, se podařilo nastavit určitý standard ve výcviku. Snažíme se, aby výcvik měl hlavu a patu a vedli jej zkušení instruktoři. Mezi lidmi se to rozkřiklo a ti potom mají zájem u nás sloužit,“ vysvětluje nadporučík Štoural. „S oslovením nových zájemců nám pomáhají naši kolegové z rekrutačních pracovišť, se kterými máme velmi dobré vztahy. Přicházejí k nám tak lidé nejen z Jihočeského a Plzeňského kraje, ale například i z Ústí nad Labem, Hradce Králové, Karlových Varů a dalších krajů napříč celou republikou,“ vyjmenovává strakonický důstojník.

Z aktivní zálohy k profíkům

Služba v aktivní záloze láká lidi i z toho důvodu, že mohou posléze přejít k profesionální armádě. „Aktuálně máme nastavená pravidla, že nováčci musí v naší jednotce strávit minimálně jeden rok a pak, v případě zájmu a volného místa, mohou u našeho útvaru nastoupit jako profesionální vojáci,“ dodává nadporučík Štoural.

Hlavním úkolem strakonické jednotky aktivní zálohy je střežit místa velení a palebné jednotky. Proto také výcvik, který probíhal tento týden ve Strakonicích, byl zaměřený na strážní službu. Vojáci absolvovali i střelby z ručních zbraní nebo výcvik boje zblízka. Oživili si také znalosti z topografie či ovládání spojovacích prostředků. Další cvičení je čeká na začátku dubna, jeho součástí bude i přežití v přírodě.

Fotogalerie:

acr.army.cz/scripts/detail.php?id=233582&tmplid=527

Zdroj: AČR
The administrator has disabled public write access.

AKTIVNÍ ZÁLOHY - CO O NICH VÍME 14. úno 2022 17:44 #14700

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
AKTIVNÍ ZÁLOHA SI POLEPŠILA I DÍKY NĚMU: VELITELSTVÍ TERITORIA SLAVÍ DVA ROKY EXISTENCE.

Autor: redakce (ob), pplk. Miroslava Štenclová

Systém vojenských velitelství v každém ze 14 krajů se před více než dvěma roky sjednotil pod jediný nadřízený stupeň – Velitelství teritoria. Sídlí v Táboře a kromě samotných krajských vojenských velitelství zodpovídá i za výstavbu a výcvik jednotek aktivní zálohy. Ať už samostatně, nebo v součinnosti s dalšími útvary Armády ČR, má tento prvek za úkol zajišťovat obranu a ochranu území nejen při ohrožení státu ale, pokud je potřeba, i v době míru.

Teritoriální síly vznikly jako součást Armády ČR, ovšem s vlastními úkoly vojenské i správní povahy, spojené s územní působností. Jednotky AZ v jednotlivých krajích mohou profesionální armádě asistovat při krizových situacích nevojenského charakteru (například při povodních atd.) nebo například během přesunů zahraničních armád přes české území.

„V rámci nadcházejícího cvičení Saber Strike jsou vyčleněny čtyři teritoriální jednotky AZ, které po dobu sedmi týdnů v rotacích pomáhají při přesunu amerického konvoje přes naše území,“ uvedl plukovník gšt. Jaroslav Hrabec, zástupce velitele Velitelství teritoria s tím, že tito vojáci aktivní zálohy budou střežit stanový tábor v Rančířově, kde budou američtí vojáci ubytovaní, a zapojí se rovněž do společného výcviku na Doupově.

Obrana důležitých objektů na prvním místě

Vojáci pěších rot AZ při krajských vojenských velitelstvích jsou ale v prvé řadě připravováni na obranu objektů kritické infrastruktury. Střežení pro chod státu klíčových míst záložníci každý rok trénují na pravidelných cvičeních, které vyvrcholí vždy jednou za čtyři roky společným výcvikem pod názvem Hradba, které se zaměřuje na současné bezpečnostní hrozby a simuluje nejrůznější situace, při nichž by bylo potřeba jednotky AZ zapojit.

„Loňské cvičení prověřilo připravenost teritoriálních sil k plnění úkolů na území ČR. Vojáci AZ ukázali, že jsou schopni doplnit řady profesionálních vojáků a být jejich rovnocennými partnery,“ hodnotil vojáky AZ velitel Velitelství teritoria plukovník gšt. Antonín Genser.

Táborské velitelství nejen plánuje, řídí, cvičí, připravuje a doplňuje aktivní zálohu, ale rovněž zodpovídá za její materiální vybavení. Výstroj a výzbroj záložníků od dob vzniku této složky výrazně modernizovala – používají nové balistické přilby, spojovací prostředky i přepravní techniku včetně Toyot Hilux. „Přestože zdaleka není doplněno vše a ne vždy v nejmodernějším modelu, skokově jsme zvýšili schopnosti jednotek AZ pro provádění vlastního výcviku i pro operační nasazení. V tomto trendu budeme nadále pokračovat, včetně například plánované výměny samopalu vz. 58 za útočné pušky CZ BREN,“ sdělil Hrabec.

Ačkoliv teritoriální síly učinily velký krok kupředu, stále jsou v procesu výstavby: Plných operačních schopností by měly dosáhnout k 1. lednu 2025. „V tomto horizontu jsou plánovány další kroky optimalizace mírové organizace struktury velitelství, KVV i teritoriálních jednotek AZ, pokračování výstavby míst velení, doplnění štábu a jednotek vojenskými profesionály i vojáky AZ,“ uzavřel plukovník gšt. Jaroslav Hrabec.

acr.army.cz/scripts/detail.php?id=233456&tmplid=512

r/2

zdroj: army.cz
The administrator has disabled public write access.
Vygenerováno za 0.182 sekund