Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: VÚ 7374

HOLEŠOV VÚ 7374 24. kvě 2022 17:46 #15014

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
7. rota

15.května 2022 se vrátili z týdenní odpočinkové MISE manželé Olga a Milan Friedrichovi ( krycí název 7.rota mělnická)... po dlouhé době, kdy nemohli navštívit LUHAČOVICE...

V rámci přípravy na cestu je navštívil bývalý příslušník VÚ 7374 Holešov svobodník v záloze Zdeněk TUZAR , sami poté navštívili Záhorovice ( příslušník Miloš Dvořák), zavzpomínali na vojáka Jana Glajcha - loni zesnulého a nakonec se setkali se staršinou roty "B" ... bylo to skvělé!!!

snímek č.1 Zdeněk Tuzar v maskáčích- Milan Friedrich vpravo...ještě v Mělníku- příprava na cestu

snímek č.2 Milan Friedrich, Miloš Dvořák a paní Dvořáková ( jako folklor nezbytné "moravské kapky..")

snímek č.3 staršina roty s dárkem pro nezávislou redaktorku paní Olgu Friedrichovou R/7...

snímek č. 4 a pro svobodníka Milana Friedricha- výzbroj příslušníků 7.výsadkového pluku zvl. určení v letech 1961/1969

snímek č.5 ... veteráni VÚ 7374 Holešov v roce 2022

snímek č.6 ... loučení a snad v roce 2023 nové shledání... staršina dostal z Mělníka spoustu skvělých dárků (mimo jiné i civilní čepici.. na snímku č.5)...
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.

HOLEŠOV VÚ 7374 16. kvě 2022 16:45 #14994

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Do redakce přišel dotaz od příslušníka 45 roty zvláštního určení VÚ 8280 ročník služby 71/73 - hledá stopy po svých velitelích...z KRONIKY VÚ 7374, věnovanou R/1 rotou "B" ve V. Bílovicích ( kol. npor. v zál. Jánem Brázdou, pojednání o jednotce vzniklé ze 7.výsadkového pluku zvl. určení, je:

V roce 1969 část pluku přešla z velení GŠ Zpravodajské správy k VÚ 8280 (22.výsadkovému pluku) a stala se "padákovým praporem zvláštního určení." Praporu velel : major M. Mlčák, náčelníkem štábu byl: mjr. Miroslav Krúpa, zástupcem pro věci politické mjr. Antonín Toman.

Prapor měl 5 rot - velitelé- z Holešova: kpt. Jaroslav Stross, kpt. Václav Mejdr . další jména velitelů rot: npor. Píša a kpt.Krolík... spojovacímu uzlu velel holešovský kapitán Peter Jedinák.

Dotaz příslušníka 45 roty je ještě na osudy holešovských praporčíků: nadprap. Štefana Gončára ( v Holešově starší kuchař, vysazovač) a nadrotmistra Ladislava Ondříčka ( staršinu Školy důstojníků v záloze (Velitele skupiny hl. průzkumu)...

Podle KRONIKY VÚ 7374 prapor existoval až do roku 1975, po cvičení 4.armády, kde byly roty nasazeny, byla provedena další reorganizace -1.padákový prapor z r u š e n, počty snížena na dvě roty a celkový počet snížen na 20%- 80% důstojníků a praporčíků přešlo k jiným útvarům v rámci ČSLA nebo do zálohy,,,

Poznámka redakce- to drtivá většina nás, končících v Holešově v roce 1969- dosud nevěděla...

Nabídka: hledáte svého velitele, staršinu, kamarády... napište nám rádi zveřejníme: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. - v "poptávce" uveďte, prosím, jméno, příjmení, dobu služby, služební zařazení, otevřený název útvaru hodnost v době služby a koho hledáte.. (svůj kontakt).

R/1
The administrator has disabled public write access.

HOLEŠOV VÚ 7374 07. kvě 2022 15:09 #14975

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
29.DUBEN 2022 BÍLOVICE
The administrator has disabled public write access.

HOLEŠOV VÚ 7374 19. dub 2022 16:52 #14921

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
18.DUBNA

Ve vzpomínce na Velikonoce let 1962/1963 zůstávají pevně zakotveny dvě vzpomínky.. na svítání u "kobky 2 muničního skladu Dobrotice... a snídaně mužstva- mazanec, kakao, máslo a džem...a naše mládí... 10% stavu roty smělo na vycházky, vÝjimečně i mimo posádku ( Gottwaldov-až Hulín)...

R/1
The administrator has disabled public write access.

HOLEŠOV VÚ 7374 18. dub 2022 19:16 #14917

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Honza Glajch

Jenda nás 23.12.2021 opustil.
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.

HOLEŠOV VÚ 7374 16. dub 2022 06:21 #14910

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
7.duben 2022 ... za sedmým výsadkovým plukem zvláštního určení Holešov....

V sobotu 27.srpna 2011 se při příležitosti 50.výročí založení 7. výsadkového pluku zvláštního určení sešlo v bývalých kasárnách v Holešově více jak 600 bývalých příslušníků elitního útvaru a.. mnoho hostů.


Fotky z této akce jsou na fotogalerii KVV Holešov, tedy ještě KLUB, dnes "spolek"...


Na zahájení slavnostního aktu přednesl projev náčelník 7.výsadkového pluku zvláštního určení plk.v.v. Ing. Jiří DUFEK - velitelé pluku plukovník Ing. Miroslav Šedina a plukovník Vladimír Košan, již nežili...


Text PROJEVU:

Vojáci- veteráni, občanští zaměstnanci holešovských kasáren.

Odhoďme léta, vztyčme hlavy a vypněme hruď!!

Vzpomeňme na svoje první dny vojenské služby u speciálních jednotek. Na první překonání překážkové dráhy, na první ticho v balonovém koši , hukot letounu a první krok do prázdna, trhnutí padáku a pak ticho. Ticho přerušované šustotem hedvábí vrchlíku a pak jsme se dívali z výšin na místa známá a neznámá do slunce i do tmy...

Vzpomeňme na první zásah do terče, na první noc osamění na stráži, na první pocit strachu při zvuku v křoví, na první noční pochod v neznámu.

Vše jsme překonali a zvítězili sami nad sebou.

Odměnou nám byl červený baret, který dodnes nosíme a také hrdost, že jsme to dokázali.

Nikdy nemůžeme zapomenout na kamarády, kteří nám pomohli, když už docházely síly a také na podporu, kterou jsme jim odpláceli. Jeden za všechny, všichni za jednoho. Toto mušketýrské nás spojovalo a zavazovala včeradnes a tak tomu bude i zítra.

Ne všichni se zde setkáváme, ale na nikoho nemůžeme zapomenout, Na naše velitele Miroslava Šedinu, Vladimíra Košana, na vojáky, kteří jsou zde nastoupeni s námi, bohužel jen ve vzpomínkách.

Základ jednotek zvláštního určení byl založen v roce 1957, kdy vznikla na východě republiky na Slovensku průzkumná rota, jí velel kapitán Alois Klindera.

Prvních 28 vojáků, kteří nastoupili k rotě a další, kteří nastupovali k praporu a po roce 1961 k pluku zažívalo náročný výcvik- na něj s hrdostí vzpomínají...

Všichni, na otázku, zda chtějí dobrovolně u jednotek zvláštního určení sloužit , odpovídají jednoznačně ano.

Pluk vznikl před padesáti lety v těchto kasárnách, jako 7.výsadkový pluk s krycím názvem VÚ 7374.

Velitelem pluku se stal Miroslav Šedina. Pod jeho velením v krátké době se stal pluk jedním z nejlépe vycvičených útvarů. K nim se chodili učit a přebírat zkušenosti obdobné jednotky armád Varšavské smlouvy.

Vojáci , bez ohledu na hodnosti a funkce, občané dnešní Slovenské a České republiky považují službu u pluku za významnou a smysluplnou životní etapu....

Jestliže se říká, že výsadkáři jsou elitou armády, pak vojáci zvláštního určení jsou elitou mezi elitou výsadkářů. To neznamená, že si vojáků- výsadkářů nevážíme a jejich službu znevažujeme.

Ale!

Naše jednotky nikdy nebyly součástí nebo nějakou odnoží výsadkového vojska. Jejich poslání, jejich výcvik a výzbroj byly od samého počátku specifické. Podřízeny byly zpravodajským orgánů,, byly určeny plnit zpravodajsko - diverzní úkoly. Pluk byl vybaven výkonnou radiovou technikou.

S výsadkovým vojskem byl společný jen název (výsadkový)...

Jednotky zvláštního určení a speciálně skupiny 7.výsadkového pluku navazovaly na paradesantní skupiny z 2.světové války. jejich příprava a předpokládané zpravodajsko-diverzní činnost byla totožná např. s přípravou skupiny Anthropoid, Clay i dalších paradesantních skupiny vysazovaných z východu i západu.

Ze zásad o nasazení a činnosti které byly postupně vytvářeny u prešovské roty a zejména u 7.výsadkového pluku zvláštního určení a na Zpravodajské správě Generálního štábu ČSLA, čerpají v dnešních podmínkách speciální síly armády ČR.

Velitel 7.výsadkového pluku v srpnu 1968 plně pochopili, kde je jejich místo. Zachovali se jako vlastenci. Nazvali tehdejší události "okupací". Samozřejmě se jim dostalo "odměny".

Pluk a jeho hlavní funkcionáři byli označeni jako nositelé kontrarevoluce.

Pluk byl zlikvidován,, přestěhován, dostal jiná krycí číslování. Nositelé "kontrarevolučních myšlenek" byli propuštěni z armády se všemi důsledky.

Když nyní, po těch letech, pročítám některé knihy o speciálních jednotkách, mám dojem, že to označení "kontrarevoluční" nějak funguje dodnes. Úloha 7.výsadkového pluku a ostatních jednotek zvláštního určení je zkreslována, nebo úplně, bezdůvodně zamlčována.

Zkreslováno je to zásadní: že jednotky hloubkového průzkumu navazovaly na výsadky z dob 2.světové války.

Nikde jinde, nežli u těchto jednotek nebylo rozpracováno použití a výcvik speciálních jednotek, přičemž byly vytvořeny "principy" použití a výcviku- vytvořené u 7.výsadkového pluku. Platily v podstatě do 90.let; jsou součástí výcviku dnešních speciálních sil AČR.

Chtěl bych zdůraznit.

Jednotky zvláštního určení vznikly a vyvíjely se se vlastní cestou od samého počátku, svým posláním i podřízeností nebyly nikdy součástí výsadkového vojska!

Vojáci byli cvičení k samostatnému plnění zpravodajských a diverzních úkolů obdobně jako paradesantní skupiny v letech 2.světové války.

7.výsadkový pluk byl do své násilné a neodůvodněné likvidace jediným útvarem speciálních sil.

Metody použití výcviku jsou dodnes součástí výcviku speciálních sil AČR.

Tak mluví historická fakta; takto by se mělo hovořit a psát o následovnících paradesantních skupin, o předchůdcích a historii vzniku speciálních sil České republiky!

VOJÁCI!

Veteráni 7.výsadkoho pluku, armádních rot i divizních rot zvláštního určení... "buďme i letech dalších hrdí na službu u tak významných jednotek!

Symbolem tradic jednotek zvláštního určení ke ZÁSTAVA 7.výsadkového pluku.

Předávám tuto ZÁSTAVU Klubu výsadkových veteránů Holešov.

Aby ji opatroval a nedal zapomenout na vojáky jednotek zvláštního určení. Na jejich poctivou a obětavou službu VLASTI. Na přínos těchto jednotek a zvláště tohoto pluku k historii armády a připomínal ji při každé příležitosti!

Předneseno na Setkání výsadkových veteránů České a Slovenské republiky- konalo se u příležitosti 50.výročí vzniku 7.výsadkového pluku zvláštního určení.V Holešově 27.srpna 2011. Plukovník v.v. Ing Jiří Dufek.


Co se neví....

Na nádvoří Střední a Vyšší policejní školy v Holešově, kde se nástup konal, (bývalá kasárna 7.výsadkového pluku v Holešově,) se shromáždila " elita " kraje (delegace vedená pplk. v zál. MVDr. S. Mišákem - hejtmanem Zlínského kraje - ten akci v rozhodné části financoval !!!

Senát ČR zastupovala jeho 1.místopředsedkyně .... zástupci výsadkových útvarů Slovenska, vedeni bývalým důstojníkem 7.výsadkového pluku zvl. určení, v době nástupu pluku "Prezidentem vojenských veteránů Slovenské republiky " Antonem Múdrým a představiteli Policejní školy, Krajským vojenským velitelstvím, zástupci útvarů z Prostějova a města Holešova.

V průběhu projevů došlo k nečekanému- v nastoupené jednotce proti tribuně a mezi hosty byla početná skupina příslušníků pluku a jejich rodin slovenské národnosti.

V projevu paní senátorky nebyla ani jediná zmínka, že pluk se "narodil" v Sabinově, prošel Prešovem; že měl zhruba polovinu důstojníků, praporčíků, poddůstojníků a mužstva slovenské národnosti...že předsedou Klubu výsadkových veteránů je praporčík pluku Dušan Hric (mimochodem na přípravě nástupu pluku měla významný podíl i členka organizační skupiny paní Z. Hricová!)...

Byla předána replika ZÁSTAVY 7.výsadkového pluku, bylo naposled veleno " rozchod" , přítomná vojenská kapela zahrála " na odchodnou"...


Delegace z tribuny se odebrala k připravenému rautu a udílení medailí, na tribuně zůstal velmi zachmuřený Prezident KVV Slovenska generál Anton Múdrý a předseda KVV Holešov a tiskový mluvčí, "spíkr nástupu," Pavel Chmelík.

" Chalani, ako ste mohli?" .. ako... slovenština je jazyk měkký, ale v ústech vysoce navztekaného oficíra 7.výsadkového pluku byla dávkou samopalu Sa-58.

Předseda Dušan Hric byl bledý jako čerstvě napadený sníh.

Mne to mrzelo, paní senátorka dostala podklady k projevu pečlivě zpracované...ale generálu Múdrému jen o nešťastný projev nešlo... "Ako, zástava ... v Holešove, čo Slováci??? Nič?"....

Tiskový mluvčí je od toho, aby mluvil, hovoril....

"Pane generále, víte že my SLOVÁKY ctíme a vždy tomu tak bylo. Víte, že Dušan je SLOVÁk, NIKDY NEMLUVIL ČESKY, přesto stojí v čele KLUBU. Navrhuji a jsme to schopni zajistit. Kapitán v.v. Dušan Hric bude jako "strážce" slovensko-české pospolitosti předsedou KVV Holešov, dokud bude živ!"

Ticho.

Tvář generálova se začala jasnit, i tváři Dušana Hrice se vracela barva... konflikt byl zažehnán. Tvrdý stisk tří dlaní zpečetil dohodu .

Dohoda chlapská, vojácká- je přísahou nezraditelnou....

ten stisk rukou jsme i po "našem" zapili 100 g. slivovice, jako by byl podepsán mezistátní protokol " platil do 7.dubna 2022....


Pane generále, pane plukovníku Dufku... já Pavel Chmelík jsem zůstal "přísaze" věrnosti všem slovenským příslušníkům, SLOVENSKU jako takovému, věren!

praporčík agenturního průzkumu 7.výsadkového pluku zvláštního určení - velitel Skupiny hloubkového průzkumu -1961/1969


Pod čarou:

Kdyby nebylo 7.dubna 2022- nikdy bych tak důvěrnou informaci veřejně nesdělil...ale, 7.duben 2022 se stal...

R/1


7.duben 2022 byl selháním pouze jedné , jediné průzkumné skupiny - velitel nadrotmistr Dušan HRIC + sedm vojínů, možná nějaký svobodník....(určitě radista, velitel stanice, ale členové současného výboru jsou bezejmenní-) mimo Karla Maňáka, staršího průzkumníka 2.roty...

PLUK,

7.výsadkový pluk zvláštního určení zůstal v srdcích tisíců těch, kteří jeho řadami prošli...zůstal na stránkách www.svvz.cz.. zůstal v rotě "B", zůstal v informacích 7.roty Mělník.

Zůstal ve vzpomínkách "vysazovače" kapitána Petra Suchomela...a zejména, v odezvách našich kamarádů Slováků, píši mi, někteří jen .... "vďaka"...

Ztráta jedné SHP je pouhý "údaj statistický"...

Ale,

přejeme novému panu předsedovi několik dalších "Za zásluhy"... medailí na setkávání spolků.(má už asi "neseskokovou hmotnost a smí talíře obložených chlebíčků...a "smí nekonečné řady piva na PF 2023 ...)

Nám... výsadkářů, příslušníkům rot, praporů, pluku...

zůstane kniha plukovníka Ing. Jiřího DUFKA TOP SECRET, s přehlédnutím "LEBKY"...(nacisté a koncentrační tábory NIKDY NE...)

ale:

obsah knihy a projev náčelníka štábu v nástupu pluku 2011 budeme ctít co VLASTENCI!

I naši předkové ctili " Pravdu Boží" a "Bibli Kralickou."

.....................

Náš web velmi mrzí, že letos Holešov neuznal za vhodné podpořit CLAY-EVU..!!!!

zasáhlo " nové koště"... pan podplukovník Ing.René Sabela!!!! (pamatujme si to všichni! i v Americe!!!)


Spolek Holešov dostal letos od Zlínského Kraje 20.000 Kč " na činnosti" ..jaké, když ne CLAY??

desátník Maňák a jeho parta čistí pomníky na horách za svoje!!

Takže asi na "Vinobranie....????


U nás, na webu www.svvz.cz " nemá holešovský spolek v tomto složení místa....!

Už to NENÍ NÁŠ KLUB!

míní drtivá většina příslušníků rot, praporů a pluku let 1957/1969!


Příslušníci 7.výsadkového pluku zvl. určení... :.... máme denní sledovanost kolem 230 vstupů i ze zahraničí..

dejme si "zpravodajský úkol":


sledovat, kdy a jak dostane nový pan "předseda" medajličku" z potu vydřeného holešovskými průzkumáky v letech 1957/1969, ...

nový "pan předseda" neseděl v mrazech a deštích na "pevných stanovištích". nehledal v mrazivé noci nové stanoviště raket středního a dlouhého doletu, nevařil si čaj z jedlových větévek, nebudoval "základny"... nechodil sto kilometrů za 24 hodin v čase "posledního" ze Skupiny HP...

Byl "oficírem vyhřátého štábáku... pamlsků "důstojnických kuchyní"... kde již za Švejka měli PÁNI .." horké ledvinky"...


Vojáci, důstojníci, praporčíci, poddůstojníci... 7.výsadkového pluku ...!

MY "

tenhle tyátr" pohlídáme.. my to " umíme"... my jsme zůstali "agenturáky, zpravodajci ..."sedmého výsadkového pluku zvláštního určení- nás nelze koupit" nás nelze podplatit...

"My, mrtvi, hanby nedojdeme!"

R/1
The administrator has disabled public write access.

HOLEŠOV VÚ 7374 04. led 2022 04:10 #14539

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
RETRO - PRŮZKUMÁCKÉ EPIZODY III.

EPIZODA třetí.

Silnice třetí třídy oddělená pásem pole s právě vzešlou řepou. Olemováno řídkým lesem. Místo jako stvořené pro nástrahu na projíždějící jednotku Zbraní Hromadného Ničení.

Dvojice průzkumníků určená jako pevná podskupina celou noc hloubila pozorovací stanoviště. Vytěženou zeminu odnášela hlouběji do lesa, pečlivě ji maskujíc..aby nakonec, s probouzejícím se ránem, umístila „FUGAS“- nástrahovou nálož, do výše „těla“ projíždějící rakety.

Psal se rok 1963 a odpalování náloží na dálku se teprve rodilo na prknech vojenských konstruktérů. Tehdy k odpálení sloužila tmavě zelená „dvojlinka“ a přístroj, který bylo třeba nabít a stiskem tlačítka nálož odpálit…

Okopem byla těsná jáma vyhloubená tak, aby sedící dvojice mohla sledovat provoz na komunikaci a včas odpálit nálož. V nastalém zmatku adjustovat nástrahu, vybuchující proti pronásledovatelům a zmizet předem plánovanou a promyšlenou cestou do krajiny. Tam se rozdělit a na smluveném místě se znovu sejít. Kudy, kde a kdy, věděli jen ti dva.. Vryto do paměti, bez mapy...

Okop byl pečlivě zamaskován větvemi, z jedné strany chráněn trnovým keřem – průhled se dal sklopit tyčkou.

Bylo ráno kolem sedmé.

Obzor se vyčistil, obě zbraně byly nabity, každý průzkumník našrouboval na výbušku modrou čepičku k ručnímu odpálení. Jen slabounká přímka zasypané zeminy dávala tušit položenou „dvojlinku..“

„Najím se,“ otevřená konzerva rozvoněla okop- útočný nůž rozdělil konzervu na přesné dvě poloviny…

Zahrčel ZETOR 25: Z valníku slezlo za pomoci traktoristy v baretce několik žen neurčitého věku. Motyky na ramenou zavěštily zkázu položené nástraze.. „No, vy jste nám tu chyběly..“ ženy se seřadily do rojnice na vzdálenějším okraji pole a rytmicky se pustily do díla.

Svačící průzkumník z nich nespouštěl oči.. “ Vole, co když přijdou?“ „ Vodpálíme to a zdrhnem“…

Z pracující skupiny se oddělila jedna z žen. Kolébaný krok svědčil o dobré, selské výživě. S neúprosnou jistotou zamířila k průzkumnému stanovišti…

Oběma pozorovatelům bylo jasno, že vzápětí dojde ke KATASTROFĚ, že celonoční práce je k ničemu.

Kročeje se zastavily. Nebylo možno snížit maskování. Zašustění pracovní suknice, stažené tepláky, růžové kalhotky a: výhled na možnou, projíždějící raketu, zastínilo NĚCO….

Graficky názorněné na plotech křídou, olemované fidelovským černovousem se usmálo do vyděšených, začerněných obličejů. Otevřelo stavidla, chrlíce na okraj okopu množství tekutiny...přibývala a přibývala, razila si změklou ornicí koridor; čelní strana okopu zčernala.

Ta tam vůně vojenské konzervy...

Mravenci, dosud se smiřující s nutností sdílet pach vojenské vazeliny, zběsile rozkmitali tykadla, prchajíce někam do středu země …

Rozednilo se.

Růžová barva měla nad koleny gumičky, tepláky barvu modrou...

Na nebi plula oblaka.

Tři Pragy V-3 S, z níž druhá vezla v přepravní poloze raketu, a měla PRÁVĚ TEĎ mít na sobě šedo-černé saze zničujícího výbuchu...se s grácií BOHŮ vzdalovaly...

Víčko otevřené konzervy zůstalo vyděšeně trčet v prostoru….

Starší průzkumník Pavel Chmelík, jaro 1963.

****
The administrator has disabled public write access.

HOLEŠOV VÚ 7374 02. led 2022 15:31 #14534

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
RETRO - PRŮZKUMÁCKÉ EPIZODY II.

Epizoda druhá.

Dvacátý kilometr třetího dne pohyblivé hlídky ve vlahém podvečeru směřoval podle mapy k objektu spojujícímu tři lesní cesty- ideální postavení pro značkaře zbraní hromadného ničení. Cíl průzkumu. Z okraje lesa tiché pozorování , pouze u hájenky starší paní věšela prádlo. Skryta plaňkovým plotem se dvojice přiblížila nepozorovaně k ženě, tichý pozdrav a dotaz- „ Nejeli tudy vojáci se třemi auty..? „Ne, nikdo tu nejel a co vy vojáčci,?..máte hlad? „Ne jenom vodu.“. ( Na dovětek, „souložili bychom“, by asi šedá zástěra neodpověděla kladně) .Polní láhve doplněny, prosba, aby nikomu!! ani muk..!!

Hlídka zmizela v kladoucím se přítmí.. asi po kilometru - zvuk vozidla přijíždějícího od hájenky ztichl někde vpředu. „ Karle, to může být někdo od nás“- hlídka odbočila hlouběji do lesa a postup se zrychlil.

Civilní SPARTAK. Okénka spuštěná a zvuky zevnitř nedaly pochyb o nespravedlnosti večera.

Najednou: strakatá ruka obsahovala dělobuch V-10, kousek drátu z nástrahy, modrou čepičku odpalovače..bleskový úvazek k odjištění výbušky, druhý, mnohem delší, za nárazníkem vozidla..)

Oba průzkumníci věděli, že TO MUSÍ UDĚLAT!!! Cvakl závěr samopalu a houstnoucím šerem zableskl dlouhý plamen krátké dávky cvičného střeliva... ozvěnu přijal les, předával ji poplašenému ptactvu a zvěstoval, že klidný večer je ten tam…

Nikdo z neúčastných si nedovede představit, jak těžké je nahému řidiči, jehož vzrušení klesalo úměrně zmatku, který nastal...usednout nahý za volant… přískok… zavytí motoru... přískok…

APOKALYPSA se přiblížila přískokem třetím. asi za sedm vteřin se les rozduněl výbuchem, záblesk oslepil vše kolem.

SPARTAK s vytím raněného vlčáka - „ povím , povím“ zmizel kdesi v zátočině lesní cesty...

„Musíme najít nábojnice“ ….

Dvě dvojice navždy spojeny tajemstvím.

Ta prvá, milenecká, neměla si komu stěžovat.

Druhá, týž večer urazila vzdálenost 10 km, aby navázala spojení se základnou a ohlásila průběžné plnění úkolů z jiného prostoru...

******
The administrator has disabled public write access.

HOLEŠOV VÚ 7374 02. led 2022 15:29 #14533

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
RETRO - PRŮZKUMÁCKÉ EPIZODY I.

Průzkumácké epizody…

Motto:

Na noc si vyjdeme do polí k olšinám

Svět bude utichlý a otevře se nám

jak velký prázdný dům, do kterého se nastěhovat máme…

Milan Kundera.Prolog.

Mladý muž oblečený do maskovacího pláště. Naučený se pohybovat bezhlučně lesním porostem. Splynout se stínem u kořene stromu, vystřelit jednou ze samopalu a bezpečně zasáhnout cíl. Je však zmítán hormonální bouří , je štvancem…

Epizoda prvá.

V letech 1962 a dalších měla soukromé osobní vozidlo pouze hrstka papalášů. Každé takové, směřující k lesu, se stalo v dalekohledu průzkumníka „CÍLEM“…

Průzkumná hlídka zamaskovaná v rozsoše rozložité borovice má dokonalý přehled o šedém TUDORU pohybujícím se rychlostí velblouda karavany polní cestou k lesní mýtince. Motor ztichl pod pozorovatelnou, řidič vyjmul strakatou deku a vyplnil jí písčitou proláklinku.

Zralá čtyřicátnice s péčí hospodyňky odklízela borové šišky..“ „Fakt, Franto, tady nikdo není?“ zacloněnou dlaní pátrala po okolí blízkém i vzdáleném.. „ neboj, kdyby někdo jel, uvidíme ho na kilometr ...“

Průzkumník přestal sledovat okolí vyjma prohlubně pod sebou … konverzace milenců prokládaná odkládanými částmi oděvu; nakonec pouze bělostné hýždě pokryté dlouhými černými chlupy rytmicky se zvedající směrem k nešťastnému vojenskému pozorovateli...pár ledabylých polibků, složená deka a- pohozený prezervativ.

V deníku pozorovatele se událost neobjevila.

********
The administrator has disabled public write access.

HOLEŠOV VÚ 7374 11. pro 2021 06:56 #14468

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Ahoj kamaráti,veteráni,paragáni !

Tento imeil využívam na poďakovanie za všetky správy,ktoré od vás dostávam ale vždy nestačím okamžite reagovať. Som veľmi rád,že sme všetci relatívne v pohode aj v zdraví a to aj vďaka čepelkovskému pozdravu už niektorí z nás oslávili,alebo v krátkej dobe oslávia symbolických 77.rokov Spoločne si gratulujme,pre nás je sedmička významné číslo a dve sedmičky,ktorých sa dožívame sú aj v čísle VÚ 7374.

Blíži sa vianočný čas,my sme tieto sviatky -síce veľmi dávno- dvakrát oslávili aj spoločne v holešovských kasárňach. Neskôr znova v rodinách,ale spomienky na Holešov a maľované padáčky zo svetlíc nám zostali dodnes. To si vážme !

Tisíckát som odvtedy počul Tichú noc,v Tescách,Kauflandoch,Billách a iných obchoďákoch,ale tú pravú z nášho "detstva" ,som našiel v neotrepanej verzii.
marek
The administrator has disabled public write access.
Vygenerováno za 0.280 sekund