Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Příspěvky čtenářů- nemusí být názorem redakce.

Příspěvky čtenářů- nemusí být názorem redakce. 12. pro 2020 06:23 #12577

  • chmelik1
  • Avatar uživatele chmelik1
  • Offline
Čas adventní je obdobím bláta a plískanic.
RICHARD KREML

Dění ve Zlínské kraji, po pádu hejtmana Čunka a jeho politického dvojčete Gazdíka, do koloritu zapadá, je to jako když se brodíte bahnem. Kdo se těšil, že změny půjdou ráz naráz, je asi trochu zklamaný, ale tak to je.

Po říjnových volbách trvalo víc než měsíc, než dosluhující hejtman Čunek svolal ustavující zasedání, kde bylo konečně zvoleno nové vedení kraje s hejtmanem Holišem v čele. Nová Rada Zlínského kraje je tak ve funkci teprve čtyři týdny, navíc spadla rovnýma nohama do covidové epidemie, priority všech priorit.

Krátké shrnutí situace:
• Probíhá inventura - zpracovávají se právní rozbory, jak nejlépe zrušit nesmyslné usnesení o projektování nové nemocnice, kterou neměla žádná strana minulé koalice ve volebním programu. „Referendum“ o nemocnici dopadlo jasně, je povinností politiků naplnit rozhodnutí voličů. Mimochodem, je trochu legrační, že se nyní k projektu nové nemocnice nikdo moc nehlásí, někteří úředníci dokonce dnes důrazně prezentují své výhrady. Škoda, že v den, kdy se hlasovalo, mlčeli...

• Také vás zajímá, jestli je v souladu se zákonem a s dobrými mravy, když Krajský úřad vyhodil milióny za předvolební reklamu na novou nemocnici? Nás tedy ano. Na odpověď stále čekáme.

• Je to, jako bychom právě převzali klíče od vybydleného bytu, který jsme naivně pronajali někomu, kdo počmáral zdi, zatopil parketami, a ještě dluží za nájem. První krok k nápravě je učiněn, ničema je vystěhován, ale teď je čas pustit se do oprav.

• Máme za sebou roky, kdy bylo do nemocnic dosazeno vedení, jehož základním kvalifikačním předpokladem byla věrnost Jiřímu Čunkovi, nebo zásluhy o jeho osobu. Předsedou představenstev všech nemocnic je člověk, jehož autoritu (tehdy ředitele olomoucké fakultky) poněkud snižuje podpis pod kontroverzním psychologickým posudkem, který kdysi vysekal budoucího hejtmana Č. z megaprůšvihu obvinění z přijetí úplatku.

• Snad už nikdo nepochybuje, že je na čase, aby se nemocnicím vrátilo samostatné a respektované vedení. Chceme to docílit co nejrychleji.

• Jaká je kondice nemocnic? Po medicínské stránce, poměrně dobrá. Dle statistik ÚZIS jsme si udrželi dobré výsledky léčení ve srovnání s jinými nemocnicemi v České republice. Horší pohled se naskýtá, když se ohlédneme, jaké investice se realizovaly v uplynulém volebním období. V letech konjunktury se pouze dokončily projekty započaté ještě za hejtmana Mišáka. Tristní bilance.

• Ze skříní vypadávají kostlivci, z nichž největší je IT zakázka z IROPů. Někteří IT experti a lidé znalí oboru i nemocničních informačních sítí vyslovují obavy, že nemocnice draze zaplatí za něco, co nejspíš nepotřebují, a navíc budou každý rok vysávány pijavicemi softwarových firem na základě nevýhodných smluv. Šetření probíhá pod termínovým tlakem. Nejrozumnější by bylo vyjednat posunutí data uzavření projektů, aby se aspoň daly upravit tak, aby byly pro nemocnice použitelné. Praktickou implementci softwaru si navíc v Covid provozu nedovedeme představit ani v nejbujnější fantazii.

• Mimochodem, covidová situace není příliš dobrá. Zejména pacientů v těžkém stavu neubývá a možnosti překladu do jiných zařízení mimo kraj jsou čím dál omezenější. Panují obavy, že s rozvolněním bude kolem svátků podstatně hůř. Návrat k normálníámu provozu je v nedohlednu.

• Nemocnice jsou v nedobré personální situaci, snad jen s vyjímkou Uh.Hradiště. Už nejde jen o to, jak lidi zaplatit. Zdravotnický systém dlouhodobě selhává v tom, jak zahlcuje zdravotníky další byrokracií, novými koly akreditací a narůstajícím pracovním přetížením těch, kdo ještě z oboru neutekli. Naprosto zbytečné konflikty vedení nemocnic se zaměstnanci při kolektivním vyjednávání a hloupá komunikace covidových odměn jsou jen dalším přisypáváním solí do zjitřených ran.

• Nemůžeme si dovolit ztratit další čtyři roky. Bezodkladně se musí obnovit stavební formality na výstavbu nového interního pavilónu ve stávajícím areálu KNTB, protože to je víc než akutní. Další investice jsou potřeba i v ostatních nemocnicích, výstavba urgentních příjmů, rekonstrukce operačních sálů v Kroměříži, dialýza ve Vsetíně a další. Pokud na to chceme použít evropské peníze, tak termíny hoří - dokončení 2023 je na hranici lidských možností. Je trestuhodné, že byly opuštěny předchozí generely.

Mohli jsme mít na stole několik projektů, jen mávnout a spustit stavbu. Dnes máme sice hory krásných šámajovských vizualizaci, ale reálně připraveno není prakticky nic. Máme co dohánět, na nové koalici leží obrovská zodpovědnost. Pevně věřím, že v drtivé většině praktických kroků se shodneme uvnitř koalice, a také s velkou částí opozice.
Vážení členové skupiny Nemocnici nedáme, držte prosím palce dobrým záměrům a křičte nahlas a veřejně, pokud uvidíte nepravosti. Ukázalo se, že naše heslo "Levárny jsou světloplaché", je velmi účinné, řiďme se jím dále, padni, komu padni.

Díky, že jste s námi, sdílíte, komentujete, zvete přátele a kolegy do skupiny. S Vaší pomocí jsme dokázali v minulých dvou letech vysvětlit občanům, co nemocnice ohrožuje. Teď máme příležitost postoupit mílovými kroky vpřed. Nepromarněme to.

I na vás záleží, jak rychle se z bahna vyhrabeme.

Zveřejněný příspěvek nemusí být názorem redakce! R/1
The administrator has disabled public write access.
Vygenerováno za 0.143 sekund