Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Generál v.v. Ing.Ján REPASKÝ.

Generál v.v. Ing.Ján REPASKÝ. 17. dub 2020 06:18 #11605

• chmelik1
Dnes, 17.dubna, by oslavil své 83. narozeniny gen. JÁN REPASKÝ
The administrator has disabled public write access.

Generál v.v. Ing.Ján REPASKÝ. 15. říj 2018 13:21 #8616

• chmelik1
Materiál nám mimo běžně dostupný zdroj předal Ján Brázda-
(skvělý velitel Skupiny hloubkového průzkumu ... již v základní vojenské službě dosáhl hodnosti důstojníka v záloze)...

GENERÁL Ján REPASKÝ!
Poručík Ján REPASKÝ nastoupil ihned po absolutoriu Vojenského učiliště Lipník nad Bečvou ke 2.výsadkovému praporu do Prešova. Jako velitel čety přešel ke 22.výsadkovému praporu do Holešova. Ustanovením pluku se stal velitelem poddůstojnické školy a vychovával budoucí velitele Skupin hloubkového průzkumu. Postavou nevelký, velitelsky převyšoval řadu důstojníků pluku.

V roce 1968 u pluku nebyl, rok předtím nastoupil na Vojenskou akademii do Brna, absolvoval ji v roce 1970. Na Slovensku po roce 1970 již zůstal, velel 13.průzkumnému praporu v Levicích, odkud přešel do Zpravodajského oddělení Východního vojenského okruhu. Postupoval ve funkcích až na zástupce náčelníka zpravodajského oddělení okruhu.
Intermezzo.
S panem plukovníkem Jánem Repaským jsme se setkali osobně v Žilině, kde byl nějakou dobu tajemníkem primátora Žiliny. Byl to stále stejný Repa ( jak byl nazýván v Holešově)...představil jsem se mu netradičně, jako praporčík Pavel Chmelík; krátce se zamyslel a pravil: " Ty si bol staršinú, že "?? je třeba říci, že jsem služební věc vyřídil v Žilině bez problémů...
Do hodnosti generála Slovenské republiky byl plukovník ing. Ján Repaský povýšen až do zálohy v roce 1997, rok nato obdržel Kříž Milana Rastislava Štefánika- v září byl s generálskými poctami povolán do MODRÉ ROTY...
VOJÁK.

1.únor roku 2019 nám přinesl další skutečnosti, fakta o životě mimořádného velitele, důstojníka 7.výsadkového pluku zvláštního určení, později významného představitele armády Slovenské republiky...
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.
Vygenerováno za 0.157 sekund