Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: pplk.v.v. František Pospíšek

pplk.v.v. František Pospíšek 28. čec 2020 05:33 #12013

  • chmelik1
  • Avatar uživatele chmelik1
  • Offline
Za Františkem POSPÍŠKEM...

Narodil se v roce 1934. V rodině proletářské. Živila se prací rukou. Prošla válkou na okraji bídy. Po válce věřila v lepší budoucnost.

Její nadějný syn, František, také.

Rok 1948. Proletariát jej vzal útokem. Jeho Únor bylo nutno hájit. Dělnický kádr František se stal vojákem z povolání. Výsadkářem. Prošel základními funkcemi důstojníka Československé lidové armády. Velitel čety. Velitel roty. První stovka seskoků. Úspěšně.

22.výsadková brigáda tvořila " Meče armády hrot..."

"Soudruhu, potřebujeme Tě jinde ".... nadporučík František Pospíšek byl převelen do kurzu Generálního štábu Československé lidové armády,

K jednotce se vrátil jako "specialista" pro šifrování.

Ve skutečnosti jako pracovník vojenské kontrarozvědky....

1969 Prostějov.

Torzo bývalého 7. pluku zvláštního určení přitáhlo ve zbídačené formaci do nové posádky.

Pět či šest praporčíků bývalé "elitní jednotky hloubkového průzkumu" bylo formálně ustanoveno do plánovaných funkcí velitelů "Skupin hloubkového průzkumu".

Až otevřené archivy pro roce 1990 sdělily pravdu.

Velení sovětských ozbrojených sil s československým hloubkovým průzkumem již od jara 1968 nepočítalo. Ověřilo si jeho "přípravu" v květnu 1968 přímo v jednotce, na rotách.

Výsledek: 7.výsadkový pluk je využíván především jako pomocná pracovní síla v zemědělství a pro výstavbu objektů "občanského vybavení".

K bojovému nasazení do 800 km za frontou je způsobilý jen "tužkou"...

Od roku 1967- zásobován nezbytnou technikou nedostatečně. Noví vojáci určení k výcviku byli vojenskými správami zařazování systémem" koho máme, toho dáme".

Zničující byla i změna nástupních termínů nováčků.

Mezi vojáky z povolání pluku vládla skepse. Důstojníci: odvelel jsem četu... jeden ze čtyř odvelí rotu- co dál? Pluk byl zařazen do nepřetržité bojové pohotovosti.

Manželky a děti se ptaly: "Kdy pojedeme na dovolenou, k moři, do hor? "

Nejlepší důstojníci pluku odcházeli do škol a k jiným jednotkám.

Praporčíci na rotách

Chmelík, Hric, Zouzal

ve skladech Lejsek...

už neuběhli 10 km zrychleného průzkumu.

Jejich zařazení jako velitelů skupin? Směšné!

Pluk cvičil v terénu minimálně.../ zdroj: VÚ 7374 Holešov TÓP SDECRET - autor Jiří Dufek/

Vše se začalo švindlovat.

Tohle sovětské velení vědělo. U pluku bylo asi 95% vojáků z povolání spolupracovníky vojenské kontrarozvědky, zbytek agenty KGB..( celkem šest) .

Zpravodajské správě Generálního štábu ČSLA "velel" soustavě opilý, předchozí a budoucí instalatér Oldřich Burda.

V roce 1967 byl "za zvláštních okolností" odvelen z čela pluku

pplk.Ing. Miroslav Šedina. Zkušený, vzdělaný VOJÁK. Autorita.

Pluk převzal traktorista, pozdější protagonista šotu "Košanovci"...

Nevyrobil jej on sám, ale synek- tak jej "tatíček" ve vztahu ke svým podřízeným vychovával.. Zveřejněno u nás v rubrice "DOTEKY DOBY- temná historie"... otevřete si !

v roce 1969 se mohl stát velitelem pluku každý "komunista"... oddaný Sovětskému Svazu ...a to Košan rád!... ale: respektoval autoritu VOJÁKA... pplk.I ng.Miroslava ŠEDINY...proti němu nebyl ani dozorčí pomocník u brány.. to jsme si 21.srpna 1968 ověřili...-

I tohle byl 7.výsadkový pluk zvl.určení a jeho ZÁNIK!!

Náčelníkem štábu zůstal do 1969 podplukovník Jiří Dufek. V oné době ještě nebyl vysokoškolákem. Titul inženýra obdržel až mnohem později... ač údajně proskribován, vystudoval prestižní vysokou školu a byl pověřen strategickými výzkumnými úkoly. Vystavěl si v Praze vilku..

Na jaře 1969 neměl podplukovník Jiří Dufek v Prostějově kancelář. Sdílel ji s veliteli čet "brigády" a služebně u brigády zařazen nebyl. Posedával v zasedačce a zejména ve vyčleněné místnosti brigádního šifranta Františka Pospíška. Zde se také odehrál klíčový zlom praporčíka agenturního průzkumu, oficiálně "velitele Skupiny hloubkového průzkumu" P. Chmelíka.

V DEN D.

V oné místnosti stroze zařízené s velkou mapou Evropy a dvěma těžkými trezory vzorově pečetěnými seděli tři muži. Dva ve stejnokrojích, třetí v civilu. Přišedší praporčík s distinkcemi nadrotmistra ČSLA se vzorově zařadil. "Sedněte si, Chmelíku" vyzval mne bývalý náčelník štábu VÚ 7374 Jiří Dufek. Jednáme o Vašem zařazení u brigády. Hloubkový průzkum končí. Je možnost Vašeho zařazení výkonného praporčíka u jednotky brigády...

Muž v civilu se tvářil neúčastně. Věděl, co odpovím. Byl to můj "řídící důstojník agenturního průzkumu". Věděl, že za nějaký čas budu " vyučeným gumárenským pracovníkem" v 64.budově Rudého října v Gottwaldově, zaučeným na nově koupených strojích z Itálie. S platem majora ČSLA...

Soudruhu podplukovníku, 31.srpna 1969 mi končí závazek ...

S Františkem Pospíškem jsme se setkali krátce po roce 1970. Byl ještě v armádě a věděl o mém novém studiu právnické fakulty. Možná později, určítě po roce 1990 jsme se začali setkávat častěji. Přešel z armády do štábu Civilní obrany v Gottwaldově. Po roce 1990 jsme již společně vzpomínali na naše bývalé kontakty u sklenky vína. Miloval červené... a od něho jsem se dověděl podstatné, "o skonu 7.výsadkového pluku zvl. určení, o podplukovníku Jiřím Dufkovi, jeho názorech a skutečném stavu "bojové připravenosti" VÚ 7374 Holešov na jeho neslavném konci.

Následně jsme se stali s Frantou kamarády. Prošel složitou životní peripetií, pomáhal jsem mu jako právník vyřešit osobní situaci, majetkové poměry...

"Zakládáme Klub paragánů, přijeď na Mladcovou do klubovny zahrádkářů".

Stalo se... pravidelně jsme se potom, až do jeho odchodu do Modré roty stýkali téměř každé pondělí v útulné vinárničce ve středu Zlína. .. již nebyl předsedou Klubu výsadkových veteránů Zlín... byl řadovým členem, u mnohých neoblíbeným pro své životní zásady. Nebyl sice vyloučen, ale mnoho mu do toho nechybělo...

Podplukovník ve výslužbě František Pospíšek byl komunista. Tvrdý, zásadový od roku asi 1950 do svého životního odchodu. VOJÁK, organizátor. Neústupný v diskuzích, neústupný v názorech. Pracovitý, svědomitý. Vždy oholen.

Podplukovník František Pospíšek zakládal Klub výsadkových veteránů ve Zlíně. Téměř 400 x seskočil padákem.

Byl osobním přítelem pana plukovníka Vladimíra Maděry, pana hejtmana Zlínského kraje MVDr. Stanislava Mišáka a oba Kluby výsadkových veteránů (Holešov i Zlín), měly z toho nemalý prospěch...

myslím si osobně, že do života plukovníka Vl. Maděry svým způsobem Franta zasáhl- nechť to ale zůstane jako komnata navždy pečetěno..

Co musíme doplnit:

Spoluzakladatelem KLUBU KVV Zlín, byl :četař v zál.Přemek SVOZIL-

první předseda KVV Zlín- na něj s láskou vzpomínáme... i jeho ČAS přijde-

ale do styku se sedmým výsadkovým plukem zvl. určení nepřišel...

pplk. František Pospíšek významně ANO!
The administrator has disabled public write access.

pplk.v.v. František Pospíšek 21. srp 2019 14:35 #10432

  • chmelik1
  • Avatar uživatele chmelik1
  • Offline
Příslušník 22.výsadkové brigády Prostějov. MODRÁ ROTA.
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.
Vygenerováno za 0.156 sekund