Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Hospodská dršťková starého veterána

Hospodská dršťková starého veterána 07. dub 2023 07:14 #15786

  • chmelik1
  • Avatar uživatele chmelik1
  • Offline
Končí zima a na pořad přijdou polévky jarní...my se vždy těšíme na první velmi rané brambůrky vařené na páře, doplněné karotkou s natí, kedlubnou salátem ze skleníku... ale:

pro posezení s veterány s decinkou slivovice, rohlíčkem křupavým a půllitrem pěnivého se schodu sedmého?
není nad pravou hospodskou dršťkovou!

Jak ji vařím já ?

zásadně n e s p ě c h á m!! a půl kila drštěk je nesmysl!

Moje polévka je již dopředu rozdělena... kupuji 2kg dobrých drštěk, dále kilo hovězích žeber, případně ještě pěknou hovězí kost morkovou.. morek s měkkou chlebovou střídkou a mořskou solí? s panákem slivovice..?

Základem je připravit velmi silný vývar z hovězích kostí- optimálně na kamnech na chatě. Dále - což je v paneláku problém- očištěné, v soli vymnuté dršťky vaříme dvakrát; vodu z nich vylejeme- při třením vaření přidáme "hojně" majoránky, měkké dršťky nakrájíme na úhledné krychličky a vodu si necháme společně k hovězímu vývaru.

Cibuli, podle vlastní úvahy- na dvě kila drštěk dávám čtyři velké, orestujeme je do tmavšího zlata (jako na guláš,) přidáme 2-3 lžíce mouky ( nově pro nebezpečí mouky dovážené, nebo doplněné cvrčky si děláme zásadně mouku z ovesných vloček české provenience)... uděláme jíšku, necháme trochu vychladnout a přidáme mletou, maďarskou papriku.

Rozředíme, trochu povaříme a přidáme vývar z drštěk a vývar hovězí. Asi po 20-30 minutách přidáme pokrájené dršťky, opět povaříme a nastává ta chvíle "pravdy" ... dochucování pepřem, solí (dávám raději "vegetu", opatrně můžeme přidat papriku pálivou a nakonec- drcený česnek (dobrou zkušenost mám s česnekem sušeným, majoránku...)

Podávat se může s čerstvým rohlíkem nebo bagetkou hned- ale pokud se rozleží, ráno ze z ní ztuhlý rosol, znovu prohřátá je snídaní non plus ultra...

Z množství výše uvedeného je kolem 8-10 porcí, takže na "chlapské posezení" s pivem se jeví jako "optimální...

V současné době máme na zahrádkách majoránku čerstvou - podáváme ji v miskách, jak kdo chce, také petrželovou na´ je to na chuti...

R/1
The administrator has disabled public write access.
Vygenerováno za 0.156 sekund