Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Odpalované těsto- krok za krokem...

Odpalované těsto- krok za krokem... 10. čec 2022 19:20 #15149

• chmelik1
Už jsme nástupem sezóny ovoce vyzkoušeli těsto tvarohové... je poměrně "tuhé" i když chuťově dobré- ale před námi je ( byla) výzva na těsto "odpalované"... je jednoduché a dali jsme se do něj...

Podle receptu by mělo stačit 10-12 meruněk nebo modrého ovoce, "blum".. no, mne přebylo těsto a zkusil jsem tedy jako náplň černý rybíz... a! jakmile budou borůvky, už vím, jak na to...

Recept.

Hrnec větší, 1/2 litru mléka, 10 dkg másla, špetku soli , 350 g hrubé mouky - připravíme si i dvě vejce

Postup:

mléko zahříváme a do teplého přidáme sůl a máslo, jakmile se rozpustí, ztlumíme teplo a přispáváme hrubou mouku, je to vlastně vzpomínka, jako když jsme dělali krupicovou kaší- jde to rychle, mícháme a rychle směs houstne .. vypneme teplo a mícháme těsto do chvíle, kdy se přestane lepit na stěny hrnce a i na vařechu. Směs necháme vychladnout, rozšleháme dvě vejce a vmícháme do těsta... ještě několikrát převrátíme vařečkou ( vařecha je po našem, po moravsku).. těsto položíme na pomoučený vál a vyválíme do válečku.
Nožem oddělíme špalíčky - dle receptu nají být veliké asi 3-4 cm, ale záleží na ovoci.. mne se podařilo udělat 10 knedlíků s ovocem velikosti menší meruňky, pecky jsem nevyndával.

Poznatky:

Odpalované těsto je vláčné, tvárné asi jako plastelína a velmi dobře se v něm ovoce obaluje. Velký hrnec s vařící vodou mírně osolenou nejprve přijal asi 8 knedlíků s černým rybízem- ty se vařily cca 5-6 min, jakmile
vyplavaly, zkusil jsem je- skvělé- jen jsem z těsta cítil trochu "krupicové kaše".. no, jakmile jsme je omastil máslem a posypal trochou mletého máku, byly skvělé.. ty knedlíky větší ( modré ovoce) snesly 7 minut, v míse jsem je omastil máslem...

Výborné budou s normálními trnkami (švestkami), kde budu dělat daleko tenčí vrstvu těsta.. a další "pokus" borůvky a borůvkový "žahour".

Takže:

Již první pokus byl úspěšný... BOJ, jak říkáme my, veteráni... všechno je někdy poprvé!

R/1
The administrator has disabled public write access.
Vygenerováno za 0.153 sekund