Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: NÁŠ BOJ 1914-1919 / 1938-45

NÁŠ BOJ 1914-1919 / 1938-45 24. lis 2019 08:55 #10919

• chmelik1
Přijdeme-li my, veteráni, pozdravit své zesnulé v Napajedlech, nasadíme si u hrobu generála Josefa ŠNEJDÁRKA červený baret a: zdravíme jeho pomník.

Tiše, pokorně. K údivu civilistů. Zdravíme DUŠI VOJÁKA!

Příběh:

R.1919- Maďarsko-

velitel pluku plukovník Josef Šnejdárek : " Co jsem prožil".

"Prokurátor mi přinesl k podpisu rozsudek smrti za "podněcování vojáka ke vzpouře.".

"Ptám se pana prokurátora: Jak starý je vzbouřenec?" " 18 let- vece prokurátor"

"Co provedl?" "Je to bolševik, popuzuje vojsko ke vzpouře"...

"Mladík, odpovídám prokurátorovi, 18 let je ještě dítě. Nemůže být bolševikem sám o sobě. Moje vojsko, které by se dalo podnítit ke vzpouře osmnáctiletým dítětem, jeho řečmi, by nebylo VOJSKO!

Nepodepíši! Potrestejte jinak- pár pohlavků..."

Stalo se tak.

Za pár týdnů jsem "nebezpečného bolševika" jako hrdinu válečného střetu, povyšoval rozkazem do hodnosti desátníka.

" Děkovný dopis matky"vzbouřence" jsem si uložil" : J.Šnejdárek.

Zdroj: Paní Alena J. redaktorka R/4.
The administrator has disabled public write access.

NÁŠ BOJ 1914-1919 / 1938-45 07. lis 2019 17:40 #10836

• chmelik1
Některé z rubrik redukujeme a spojujeme je do jiných.

V této, nově zavedené rubrice postupně zveřejníme články a statě vyjmuté z útlé publikace věnované našim VOJÁKŮM, legionářům od roku 1914-1919 a poté od roku 1938-1945.

Publikaci nazvanou ZPRÁVA Československej obce legionárskej (I.a II.odboj) krajinského výboru pre Slovensko k sjazdu, konanému v dňoch 28.a 29.septembra 1946 v Bratislave. Vydal ji Sekretariat ČsOL pre Slovensko v Bratislave.

Publikace není zatížena ideologií po roce 1948. Část článků bude nutno zkrátit o všeobecné informace, některé přeložíme do češtiny. Ty podstatné s uvedením dobového autora, přepíšeme ve slovenštině...

PUBLIKACE obsahuje některé projevy OSOBNOSTÍ, již po roce 1948 cenzurovaných, nebo nepublikovaných. A to prezidentů T.G.Masaryka, Dr.E:Beneše i generála R. Štefánika.

Rubrika je vyjádřením naší ÚCTY k těm, kdož bojovali za společné DOMOVY A VLASTI... redakce.
The administrator has disabled public write access.
Vygenerováno za 0.165 sekund