25.listopadu 2005
SLOVÁCKÝ VERBUŇK je zapsán organizací UNESCO na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva.
Slovácký verbuňk je mužský lidový tanec- ze Slovácka.
Tanec má předem jen přibližný rámec, nikdy přesně nevíme, jak jej ten který tanečník provede. Vždy improvizuje- zrychluje tempo, jeho taneční prvky gradují. Tančí jej pouze muži při cimbálové muzice, výjimečně při dechovce.
Tanečník nejprve zazpívá jednu z verbuňkových písní - následuje instrumentální přehrávka- tanečník zvedne ruce nad hlavu a se zvednutými tančí. Následují poskoky, výskoky, podřepy, otočky a potlesky rukou. Zpívané a tančené sloky se střídají, roste tempo i počet provedených prvků.
Verbuňk tančí někdy jeden "sólista", někdy tančí skupina, ale vždy si každý tančí "po svém"... kombinace uvedených prvků se nazývá cifrování. Zatančí jej pouze chlap v dobré fyzické kondici, se smyslem pro rytmus, gradaci hudby, musí znát množství lidových písní a hlavně být pro takový tanec zaujat a nadšen.
Verbuňk se nedá naučit.
Verbuňk dostává slovácký "ogara" od Boha do kolébky- SUDIČKY VERBUŇK NETANČÍ...
Zalistujeme-li v historii - najdeme název tance v německém werbung - získávání nových vojáků do armády. Tancem se loučil odvedenec - dával jím najevo svoji kondici potřebnou pro náročnou vojenskou službu, samozřejmě lákal "dívku" k něžnému rozloučení...
Nyní se verbuňk tančí na Slovácku při hodech, fašanku, vinobraní, folklórních slavnostech nebo i na "obyčejné" tancovačce. Největším lákadlem je verbuňk na Mezinárodním folklórním festivalu ve Strážnici.
Pouze jižní Moravané ví, že se /ač ne oficiálně/, jednotlivé druhy verbuňku rozdělují, Moravanka pohlédne na jeviště a "zahlásí" ..."jede horňácký"...
My, kompars na Moravu se přiženivší, jsme pouze nadšenými obdivovateli- od svých manželek, rodilých Moravanek víme, že jsou verbuňky rozděleny na:
. podlužácký
. hanáckoslovácký
. horňácký
. dolňácký
také na:
. strážnický
. kyjovský
. uherskohradišťský
. uherskobrodský
Verbuňk
nelze tančit v riflích- ke každému druhu patří ten který kroj a to které nářečí a v něm složená píseň.
Vedle verbuňku se tančí, aby nebyly dívky ošizeny, zejména na Kyjovsku, kolesové, jednoduché tance.
Také další, čistě mužský tanec-odzemek (obuškový). Ten se výrazně odlišuje- například obutím.
Verbuňk se tančí v pevných botách na podpadku "čižmách"- odzemek se tančí v "měkkém obutí" krpcích"...
POZOR!!
Slovácký verbuňk nelze zaměnit za " Verbunk"- ten se tančí na Slovensku a Maďarsku. U "verbunku" se tolik neskáče, je v něm o něco více potlesků rukama a sklepávání patami.
zdroj: vlastní poznatky ze života na jižní Moravě, materiály "národního ústavu lidové kultury"- výběr- výrazně zkráceno a upraveno pro laiky. R/1