Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Právo a psychologie všedního dne.

Právo všedního dne. 17. lis 2019 13:30 #10883

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
15 listopad roku 973

bylo založeno pražské Biskupství. Stalo se tak jeho vyjmutím z diecéze řezenské.

Prvým biskupem byl v roce 976 zvolen Dětmar.

Na arcibiskupství byla pražská diecéze povýšena v roce 1344- císař a král Karel IV.

Prvým pražským arcibiskupem se stal tehdejší biskup Arnošt z Pardubic.

r.1421 - husitské nepokoje - nastalo období sediskvance - trvalo do roku 1591- v té době spravovali diecézi administrátoři.

SEDISVAKANCE.

latinsky "sede vacante" / když bylo sedadlo uprázdněné /- značí období, kdy není obsazen církevní úřad, nejčastěji úřad diecézního biskupa nebo PEPEŽE. Období řeší právo kanonické (církevní).

Nejdelší sedisvakancí stolce papežského nastalo v období mezi pontifikátem Klementa IV. ( zemřel 29.listopadu 1268 do nástupu Řehoře X.- nastoupil úřad až v březnu roku 1271).

Tehdy se osmnáct kardinálů , shromážděných k volbě nového papeže ve Viterbu, nedokázalo shodnout na jednom jméně. Délka volby nakonec vyvolávala ve městě nepokoje.

V lednu roku 1270, papež stále zvolen nebyl. tehdy se skupina františkánů v čele s Bonaventurou de Bagnoreggiou rozhodla nejednotné kardinály uvěznit - do doby konečného rozhodnutí. Knížecí rodina Saveliů zorganizovala službu /později se z ní stala tradice- "strážců konkláve"./

Kardinálové se zarputili. Sporům konce nedošlo.

LID. moudrý jako vždy v dějinách, nelenil. Odstranil střechu paláce tak, že nebylo kde se ukrýt před deštěm ani sluncem. Nastalo období půstu- namísto vína. Voda. Namísto pečených holoubat- chléb, který "fasovala" pracující chudina. A najednou to šlo!

1.září 1271 se kardinálové shodli na Italu Tabaldu Vascontim - vysvěcen za kněze 27.března 1272 - uveden na papežský stolec jako ŘEHOŘ X.

zdroj: právo kanonické /církevní/ -výňatky R/1 - knihovna UK Praha.
The administrator has disabled public write access.

Právo všedního dne. 01. zář 2019 07:52 #10487

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
DRONY A "ŠMÍROVÁNÍ"

RUŠIČKA DRONŮ VÁS MŮŽE DOSTAT DO PROBLÉMŮ

Pro majitele dronů je určitě dobrá zpráva, že jim v ČR nikdo dron sestřelit nesmí, a to ani na soukromém pozemku. To ale neocení nikdo z těch, komu neslušný pilot dronu naruší soukromí neoprávněným náhledem do zahrady. V případě, že se tak stane, nemáte prakticky příliš mnoho možností, jak se ihned bránit. Na internetu určitě najdete návody na sestrojení zachytávací sítě do podvěsu pod vlastní dron nebo články o speciálních zbraních, které dron šetrně uzemní, že by ale byl někdo ochotný tato finančně nákladná řešení využít v domá cích podmínkách, spíše pochybujeme.

Co ale v případě, kdy dron narušuje vaše soukromí, udělat můžete, je pořídit vlastní fotografie dronu a zavolat Policii ČR. Pilot by měl být na dohled od dronu, můžete se po něm podívat a pokusit se ho identifikovat. Můžete ho i vyfotit, jeho fotografii však nesmíte nikde zveřejnit, pouze ji proto předejte policii. Pokud není pilot v přímém vizuálním kontaktu s dronem, porušuje další předpis Úřadu pro civilní letectví.


NARUŠUJE VAŠE SOUKROMÍ DRON? KDY A JAK HO MŮŽETE LEGÁLNĚ SUNDAT?

Sestřelit cizí dron nesmíte, ani kdyby vám s ním soused létal nad bazénem. Možnosti, jak vetřelce „sundat“ legálně, ale existují. Nevychovaného pilota navíc můžete vyškolit občanskoprávní žalobou.
Posviťte si na šmíráka s dronem

Ač majitelé kvadrokoptér a dalších dálkově ovládaných letadel označovaných jako „drony“ většinou nemusejí mít žádné povolení ani pilotní průkaz, musejí se řídit zákonem. Ten na ně pohlíží jako na účastníky leteckého provozu podobně jako chodec je účastníkem silničního provozu. To má své opodstatnění - i malý a lehký model při pádu může zranit člověka nebo leccos poškodit, za což je provozovatel letadla odpovědný.

Kromě toho tato zařízení smějí poletovat jen v souladu se stanoviskem 1/2013 Úřadu pro ochranu osobních údajů. Pokud někoho provozovatel zabere kamerou bezpilotního letadla, zmíněný zákon na něj ve většině případů nahlíží jako na správce případně zpracovatele osobních údajů.

Provozovatel „především NESMÍ POŘIZOVAT ZÁBĚRY RYZE SOUKROMÝCH AKTIVIT (zejména v rámci obydlí a přilehlých prostor) a záběry, jimiž by primárně byla snižována lidská důstojnost,“ uvádí Úřad ve svém stanovisku. Zabírat konkrétní lidi na soukromých pozemcích lze tedy jen s jejich souhlasem, případně ze zvláštních – a doma na zahradě velmi málo pravděpodobných - důvodů, které jmenuje zákon o ochraně osobních údajů.

Drony navíc mívají i mikrofony a také na ně zákon pamatuje. „Pořizování zvukového záznamu významným způsobem zvyšuje míru zásahu do soukromí takto odposlouchávaných osob, což přípustnost takového zpracování ve většině případů vylučuje,“ upozorňuje Úřad na ochranu osobních údajů.

Budete-li tedy mít podezření, že vás někdo dronem špehuje, pořiďte si i vlastní záznam. S jeho pomocí usvědčíte „pilota“ z různých prohřešků. V České republice lze bezpilotní letadlo provozovat jen v přímém dohledu. Pokud by tedy dotyčný své letadlo sledoval jen prostřednictvím přenášených záběrů z kamery dronu, porušil by i zákon o civilním letectví.

Jak lapit dron pomocí sítě? Dron můžete sejmout i sami..

Ani na vašem pozemku cizí kvadrokoptéru nemáte právo ničit. Jejich cena běžně přesahuje 10 000 Kč, technologicky nejvyspělejší ovšem stojí i 200 000 Kč, takže byste se snadno dopustili trestného činu. Pohyb dronů můžete sledovat prostřednictvím dronového štítu (Drone Shield - česky to zatím na netu nenajdete, hledejte anglickou verzi), jehož čidla rozpoznají specifický zvuk dronů, o jejichž blízkosti dostanete varování na mobilní telefon.

Pak se vám nabízejí hned dva způsoby, jak jej dostat na zem šetrněji než hozenou cihlou. Můžete jej „unést“ a donutit k přistání pomocí speciálního vysílače, anebo za ním můžete vyslat vlastní dron s vystřelovací sítí. Svou práci udělá i opeřený dravý letec. Ve všech třech případech jste to ovšem vy, kdo za vetřelce a následky jeho přistání nese odpovědnost.
The administrator has disabled public write access.

Právo všedního dne. 10. srp 2019 13:36 #10364

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Nenechte si ukrást domy a pozemky!

R/6
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.

Právo všedního dne. 25. čen 2019 13:23 #10134

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Víte že..

Zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů byl k 23. 4. 2019 zrušen a nahrazen zákonem č. 110/2019 Sb., o zpracování osobních údajů (účinnost od 24. 4. 2019)
The administrator has disabled public write access.

Právo všedního dne. 21. dub 2019 17:07 #9755

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
OSOBNOST. Jak jí dosáhnout a udržet?

1.Odpovědnost. Jsem odpovědný za sebe a svá rozhodnutí. Nehledám viníky svých neúspěchů- hledám řešení vzniklé situace.

2.JASNO. V každé etapě života vím, co chci. Plánuji tam, kam dosáhnu. Hledám konkrétní cíle, nikoliv chiméry. Překážky a chyby beru jako výzvu, nikoliv důvod k útěku.

3.U DRUHÝCH HLEDÁM KLADY. Snažím se nahlédnout do jejich problému, ale neřeším je. Pokládám si otázku, jak bych je řešil sám. Nestěžuji a nelituji se déle, než je to nezbytně nutné.

4.POCTIVOST vůči sobě samému. Respekt k druhému i k sobě. Toleranci odlišných názorů.

5.SEBEDISCIPLÍNA. Starám se o vše, co je pro mne důležité. Co mám rádi. DRŽÍM SLOVO. A pokud se stane, že jsou překážky, pro které to skutečně nejde, informuji okolí včas.

6.UĆÍM SE. UĆÍM DRUHÉ. Není dána žádná hranice, kdy se už učit nelze.

7. VŮDCE i týmový hráč.

8. HUMOR. Směji se, nespokojenost, zatrpklost vede k fyzickému onemocnění. Nemoci těla jsou nemocemi DUŠE.

9.VDĚČNOST za vše co mám a co mi život dal. Čas od času se odměním tím, co mám rád...

10. ROVNOVÁHA ŽIVOTA. Potřeby, které mám musí být v možnostech. Poté jsme i emocionálně stabilní.

zpracováno z několika psychologických prací různých autorů /souhrn/ R/1
The administrator has disabled public write access.

Právo a psychologie všedního dne. 19. úno 2019 18:31 #9344

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Penzijní připojištění a exekuce.

To, co vám určitě při sjednávání penzijního připojištění neřeknou, je skutečnost, že penzijní připojištění vám v exekuci zruší exekutor jako první- vypoví smlouvu a vybere si peníze. Totéž může udělat insolvenční správce, finanční úřad a další...

Děj se tak institutem "nahrazení vůle dlužníka" a není proti tomu obrany...

R/1
The administrator has disabled public write access.

Právo všedního dne. 26. pro 2018 07:54 #8949

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
POPRAVA UKAMENOVÁNÍM,

patří do kategorie výkonů TRESTU SMRTI. Jeho podstatou není KAT jako osoba určená k úkonům spojeným s ukončením života odsouzeného, ale DAV. Obět je spoutaná. Při ukamenování není možno zjistit, čí kámen je příčinou smrti- tento způsob je LYNČOVÁNÍM. Kamenující jsou si vědomi své nepostižitelnosti.

V zemích, kde se v roce 2018!! trest smrti legálně používá, Saudské Arábii, Súdánu a Somálsku, existuje nařízení, jak velké kameny se mají používat, aby obět nezemřela příliš brzy.
The administrator has disabled public write access.

Právo všedního dne. 13. zář 2018 05:56 #8458

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
MEZINÁRODNÍ TRESTNÍ SOUD.

reaguje na slova poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost takto:

"Soud byl vytvořen a zřízen v souladu s Římským statutem Jeho účastníky je celkem 123 zemí ze všech oblastí světa, které se zavázaly jej podporovat prostřednictvím ratifikace, jako nástroje odpovědnosti za zločiny. Soud je nezávislým a nestanným soudním orgánem. Bude nadále pracovat bez komplikací a v souladu s těmito principy se společnou myšlenkou právního státu "...
The administrator has disabled public write access.

Právo všedního dne. 21. srp 2018 16:14 #8327

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
ŽENEVSKÉ ÚMLUVY.

Ženevskými úmluvami rozumíme 4 "úmluvy" a tři dodatkové protokoly.

Upravují podmínky a pravidla ochrany osob neúčastnících se bojů ( neozbrojení civilisté )! pozor, neplatí pro osoby v civilu se zbraní! Druhou skupinu tvoří bojovníci z bojů vyřazení- váleční zajatci, zranění a nemocní vojáci během ozbrojeného konfliktu podle mezinárodního práva. ŽENEVSKÉ ÚMLUVY byly dodržovány a porušovány již během obou válek a ve všech konfliktech současných ( BALKÁN).

Původní úprava ŽENEVSKÝCH ÚMLUV upravovala ochranu obětí ozbrojených konfliktů. (ŽENEVSKÉ PRÁVO).

Dodatkové protokoly z roku 1977 upravují způsoby a prostředky vedení války.

Jsou jimi : HAAGSKÉ PRÁVO, HAAGSKÉ ÚMLUVY, ŽENEVSKÝ PROTOKOL, ÚMLUVA O ZÁKAZU nebo omezení některých konvenčních zbraní a další...

ŽENEVSKÉ ÚMLUVY včetně dodatků, jsou základními prameny "válečného práva".
Zásada:
-respekt důstojnosti lidské bytosti
- bez jakéhokoliv rozlišování musí být před válkou a jejími následky chráněni ti, kdož se konfliktu přímo neúčastní
- ti, kteří byli z konfliktu vyřazeni v důsledku nemoci, zranění či zajetí.

SMLUVNÍMI STRANAMI Ženevských ÚMLUV jsou všechny státy světa. Z8SADY a zásady prvního a druhého dodatkového PROTOKOLU jsou součástí MEZINÁRODNÍHO OBYČEJOVÉHO PRÁVA.

ŽENEVSKÉ DOHODY zavazují každou skupinu účastnící se konfliktu- tedy nejen vládní síly, pravidelné vojsko, ale i povstalce. Vážná porušení ŽENEVSKÝCH DOHOD představují právně
VÁLEČNÝ ZLOČIN. Pachatel je odpovědný bez ohledu na svoji hodnost a postavení v konfliktu podle mezinárodního trestního práva.

POZOR:

Odpovědnost za válečný zločin nese nejen ten, kdo se jej přímo dopustil, sle i ten, kdo jej nařídil, nebo i z NEDBALOSTI při výkonu své funkce porušení ze strany podřízených, umožnil.
SKUTEČNOST, že k porušení došlo na základě příkazu nadřízeného, nezbavuje sama o sobě podřízeného za takovýto čin!!!

Každý stát je povinen osobu podezřelou z válečného zločinu postavit před soud, bez ohledu na její státní příslušnost, případně ji předat státu, majícímu na jejím stíhání zájem.

Srovnej! Trestní zákon České republiky.
The administrator has disabled public write access.

Právo všedního dne. 26. bře 2018 16:09 #7500

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
PRESUMPCE NEVINY.

Je právní domněnka, podle které je na účastníka trestního řízení v jeho jednotlivých fázích nahlíženo jako na nevinného, pokud není rozsudkem soudu rozhodnuto jinak.

Je jedním z principů! právního státu!

Něco jiného je Jiří Kájínek. Ten je pravomocně odsouzen za spáchané, prokázané ZLOČINY a na svobodě je pouze díky POLITICKÉMU, nikoliv právnímu rozhodnutí. Zde jde i výraz mocenské ZVŮLE.!

U politruků platí opak:

Zatím co u běžného občana je POSVÁTNÁ a NEDOTKNUTELNÁ , u POLITIKA PLATÍ PRESUMPCE VINY PROTO, že POLITIK má být prost jakýchkoliv podezření... (právní názor).
The administrator has disabled public write access.
Vygenerováno za 0.180 sekund