Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: KAREL SÝKORA

KAREL SÝKORA 16. zář 2019 19:09 #10562

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Vzpomínka na paravýsadek WOLFRAM

V neděli 15.9.2019 se uskutečnilo vzpomínkové setkání k 75. výročí seskoku paravýsadku WOLFRAM v Beskydách. V Malenovicích se sešli rodinní příslušníci, členové ČSBS, klubů výsadkových veteránů a KVH (britští commandos).

V noci ze 14.9. na 15.9.1944 došlo v lokalitě Kotly-Nytrová k výsadku této československé paraskupiny. Byli v ni kpt. Josef Otisk, rtn. Josef Bierský, rtn. Josef Černota, čet. Robert Matula, rtn. Vladimír Řezníček a rtn. Karel Svoboda. Byla to jedna z největších československých paraskupin, vycvičená ve Velké Británii. Její osudy jsou dobře známé.

Přes obrovské problémy to byla skupina relativně úspěšná. Její největší ztrátou byla smrt Josefa Bierského, rodáka a sokola z Lubna u Frýdlantu. Zbaběle ho zavraždil na hoře Smrk jeden falešný partyzán a konfident. Josef Bierský má hrob na hřbitově právě vedle kostela Na Borové v Malenovicích.

Celé vzpomínkové setkání začalo účastí na bohoslužbě v kostele. Parašutistům věnoval pozornost při svém kázání i pan farář.

S promluvou vystoupil taky člen ČSBS br. pplk.v.v. JUDr. Václav Cichoň (druhým garantem vzpomínkového setkání by Ing. Karel Petr z Lubna) .

U hrobu Bierského pak položili výsadkoví veteráni z Prostějova, člen KVH commandos a členové rodiny kytice květin. Přítomna byla řada občanů. Kázání v kostele a promluva, pieta u hrobu, člen KVH commandos Jarda Plečka v úplné výstroji a výzbroji, rodinní příslušníci a výsadkoví veteráni (Jaroslav Vidmoch) – všechno to vzbudilo zaslouženou pozornost a zvědavost přítomných občanů.

Paravýsadek WOLFRAM, jeho členové, jejich statečnost, jejich poslání a poválečné osudy si takovou historickou i aktuální pozornost plně zaslouží. Robert Matula byl dokonce jmenován Čestným občanem Ostravy! Celé setkání bylo zakončeno živou diskuzí a předáním účastnických listů.

Pokud si budou někdy v budoucnu aktivní výsadkáři, výsadkoví veteráni nebo mládež osudy WOLFRAMU připomínat, doporučuji především navštívit naučné stezky Morávka-Slavíč a Smrk.

V tomto smyslu se vůbec nabízí (např. pod patronací poslanců?) v této oblasti nepřeberné množství zároveň taky připomínat desítky akcí odbojářů a stovky obětí statečných horalů. Včetně známých „partyzánských obcí“ Morávka, Čeladná, Bečev a dalších.

Karel Sýkora, člen ČSBS Ostrava
The administrator has disabled public write access.

KAREL SÝKORA 11. zář 2019 17:44 #10536

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
RODÁCI-LETCI V RAF. ALE JEŠTĚ NĚCO ….

PŘÍBOR

Občas si připomínáme a znovu budeme připomínat tisíců obětí 2. světové války. Dělají to i výsadkoví veteráni. Ve Slezsku a na severu Moravy budeme vzpomínat na letce, kteří se tu narodili.

Já často připomínám i letce, kteří na území MSK nebo v blízkém okolí zahynuli. Myslím na Brity, Američany, Sověty a samozřejmě na Faitlovy stíhače a Guljaničovy bitevníky, kteří bojovali a padli v Opavsko-ostravské operaci. Byly to spolu desítky mladých mužů….

„Preferovat“ tu nebo onu skupinu válečníků, odbojářů nebo partyzánů samozřejmě nemá smysl. Ale konkrétně letce připomínám z více důvodů.

Naši předci včetně letců z Obrany národa se od dubna do srpna r. 1939 podíleli na přechodech nebo útěcích letců (okolo 700 mužů!), příslušníků pozemního vojska a civilistů (více než 3000 osob) do Polska.

Po vypuknutí války v září 1939 pomáhali v přechodech na Slovensko, kdy už většina volila tzv. balkánskou cestu. Je to popsáno ve vzpomínkách, v literatuře faktu, v dokumentech, v románech a na webu. Odbojáři a převaděči nejenom z Ostravska za takovou pomoc platili i svými životy.

Druhým důvodem, proč připomínat zdejší rodáky-letce jsou jejich boje v československých a polských perutích RAF.

Padlí z československých perutí jsou připomenuti v Příboře, v hale letiště v Mošnově a ve svých rodištích.

Do letecké války proti fašismu se zapojili taky rodáci, kteří se po záboru v říjnu r. 1938 stali polskými státními příslušníky. Po 1. září 1939 byli opět spojenci. Podíleli se mj. i na „záchraně Anglie“. Jejich osudy nebo letecké životopisy (okolo 13 padlých) nejsou u nás - a k naší škodě! – moc známé. Historiky a publicisty čeká hodně práce. Jsou to dobrá témata pro univerzity a letecké badatele.

Proč píši a mluvím více o pietě letců? Vážíme a připomínáme si konkrétně v MSK dost a úplně rodáků společně se všemi Brity, Američany a Sověty, kteří v našem kraji zahynuli?

Já tvrdím, že tomu tak není. Bez spojenců by to totiž nešlo. Ovšem je tady skvělý příklad, jak by to mohlo vypadat – v krásném Příboře. Kdo centrem projíždí ke Kopřivnici nebo naopak, tak na Frenštátské ul. míjí jedinečný Památník čs. letců. Žádný výsadkový veterán by ho neměl minout bez zastavení. Do současné podoby byl vybudovaný v r. 2004 zásluhou města Příbor a Svazu letců ČR, pobočka Příbor č. 18 (pobočka nese čestný název plk.JUDr.Ing. Vladimíra Vaňka). Všem, kteří se o tento památník zasloužili patří obdiv a dík.

Na kuželu nebo „kornoutu“ dominuje MIG-15. Patřil příslušníkům 8. stíhacího pluku z Mošnova. Je taky důkazem tradiční vyspělosti čs. leteckého průmyslu. Na plášti kuželu jsou jména 12 zahynulých příslušníků stíhacího pluku i jména zahynulých příslušníků 1. dopravního pluku (mjr. Emanuel Miklík, kpt. František Teplý, npor. Ladislav Antoš, npor. Zbyněk Flek, kpt. Jiří Puštík, kpt. Bohuslav Janke, kpt. Karel Sehnal, npor.Ing. Jan Sklenář, kpt. Josef Harabiš, rtn. Antonín Šída).

Pro starší výsadkové veterány to mohou být známá jména. Vysazovali je tam, kde bylo třeba. Jmenovaní zahynuli 22. srpna 1964 v Hůrce u St. Jičína při přeletu Přerov-Mošnov. „Čtrnáctka“ po revizi měla být součástí výsadku z 18 dalších Iljušinů při oslavách 20. výročí SNP. Stalo se to před 55 roky…..

Třetí součástí příborského Památníku je pietní stěna. Je na ni 43 jmen rodáků, kteří položili své životy v jako příslušníci RAF a šest jmen rodáků-letců, kteří zahynuli v ilegalitě (Hula, Matěj, Holomucký, Sobotík, Slíva a Michal). Na stěně nejsou jména rodáků, kteří padli v polských perutích. Narodili se v MSK stejně, padli v RAF stejně jako rodáci z čs. perutí.

Všichni v příspěvku připomenutí letci si zaslouží společný Památník letců. To je můj názor a trvalý návrh k pietě letců.


Pro LD a KVVZ napsal KAREL SÝKORA, Ostrava-Proskovice

Poznámka redakce.

Pojedeme-li do míst autorem popisovaných, nalezněme chvilku a vzdejme část HRDINŮM. ONI bojovali a mnozí padli, abychom 70 let bez války - ŽILI.. děkujeme.. redakce
The administrator has disabled public write access.

KAREL SÝKORA 20. srp 2019 21:40 #10426

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
DO SEDEL A (TŘEBA) NA DUKLU

r. 1967 - vzpomínka na Dálkovou jízdu vysokoškoláků na Duklu.

Paedr. Karel Sýkora
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.

KAREL SÝKORA 15. srp 2019 18:15 #10397

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Přinášíme další článek od Paedr. Karla Sýkory:

ZE ZEMĚDĚLCE "VLADAŘEM" A PARAŠUTISTOU.

Příběh parašutisty JOSEFA ŠPINKY
Přílohy:
The administrator has disabled public write access.

KAREL SÝKORA 13. srp 2019 16:31 #10387

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
zapálený vlastenec, historik, SOKOL ... bojující za památku těch,co za nás umírali !

Každý NÁROD má HISTORII. ZÁKLAD své existence.

Jednou mladí prohlédnou, stejně, jako jsme prohlédli MY. Z pověstí dědů umírajících na PIAVĚ...

Musíme mít VLASTENCE... musíme mít Karly SÝKORY!!! o tom to je!!!

R/1

Karel Sýkora - MEMORANDUM

V O.-Proskovicích 6. března 2019

Zasílám prostřednictvím vedoucího kanceláře primátora pana Bayera všem členům poroty k záměru na vyhlášení jednokolové soutěže „Památník válečných veteránů“ v Parku čs. letců v Moravské Ostravě svoje osobní vyjádření – stanovisko a návrh.

Dlouhodobě se jako občan, rodinný příslušník, sokol a člen ČSBS aktivně zabývám pietou Odbojářů a válečníků. Včetně psaní příspěvků a účastí na pietních setkáních. Zejména se věnuji pietě letců (Příbor, Poodří, Hlučín, Suchdol. n.O. aj.).

Záměr na zhotovení Památníku válečných veteránů považuji za skvělý a úctyhodný. Tímto otevřeně vyslovuji navrhovateli p. Hrabcovi a vyhlašovatelům , zejména panu primátorovi svoje upřímné poděkování.

Umístění Památníku v Parku čs. letců je příhodné, i když jsou v blízkosti dvě místa, kde se pieta vzdává – Husův sad a Komenského sady.
V Parku čs. letců by se ale mohly nebo měly výrazněji připomínat oběti z řad letců včetně spojenců. Hledání vhodného letadla v r. 2017 to mělo potvrdit.
Byli to:
1./ letci, kteří zahynuli jako příslušníci 1. čs. smíšené letecké divize v r. 1945 (10 letců, původně šturmovik v parku),
2./ letci-rodáci z MSK, kteří zahynuli ve Francii, v RAF a v ilegalitě v létech 1939-1945 (50 letců!, připomenuti v Příboře, Mošnově, v místech narození a jinde),
3./ letci-rodáci z MSK, kteří zahynuli v polských perutích RAF v létech 1940-1945 (asi 13 letců, pomníky na Těšínsku jsou neúplné),
4./ britští letci RAF, kteří zahynuli na území MSK nebo v nejbližším okolí v létech 1941-1945 (19 letců, známý a uctívaný i v zahraničí je pomník v O.-Hrabůvce),
5./ američtí letci USAF, kteří zahynuli na území MSK nebo v nejbližším okolí v létech 1944 -
1945 (27 letců!, jména a pomníky jsou rozptýlené) a
6./ sovětští letci VVS RA, kteří zahynuli na území MSK nebo v nejbližším okolí v r. 1945 (asi 20 letců a možná zavraždění zajatci-letci /Třinec-Borek, Bartošovice, Rejvíz/).

Opakuji, že památníky letců v našem kraji jsou neúplné, někdy nepřesné, rozptýlené nebo chybí vůbec. To považuji z chyby. Společné připomínání v parku Čs. letců v Moravské Ostravě by městu přispělo ke zviditelnění a v jeho vážnosti. Park s Památníkem válečných veteránů je k tomu předurčený. Odstranění šturmoviku v r. 1993 bylo ostudné. Dá se napravit připomenutím letců všech pěti spojeneckých armád.

Navrhuji proto k novému Památníku vál. veteránů nainstalovat nebo umístit např. šest nových lámaných kamenných bloků nebo sloupů apod. s tabulemi (akrylátová imitace duralu), komu je ten který věnovaný. Možné by taky bylo vypsat všechna jména zahynulých letců.

Doporučuji proto zadání vyhlášené architektonické soutěže rozšířit o tento návrh. Na nich by mohly být texty (např. Letcům-rodákům z MSK, kteří zahynuli ve Francii, v RAF a v ilegalitě v létech 1939 -1945 apod.), případně symboly jednotek nebo stylizované profily nebo půdorysy jejich letadel.

V osobním stanovisku vycházím z rodinných tradic, setkávání, z účastí na pietních akcích, literatury a z archiválií. Toto stanovisko dávám na vědomí osobám, se kterými spolupracuji nebo se kterými o pietě letců dlouhodobě mluvíme apod..

Tito lidé moje názory, návrhy a snahy znají. Většina souhlasí, někteří projevují pesimismus ale i nezájem. Odpovím vám na možné otázky.

Vážení členové poroty, přeji vám úspěch v rozhodování a těším se na komplexní řešení.

S úctou PaedDr. Karel Sýkora v.r., člen ČSBS Ostrava
Adr. Buková 4/236, O.-Proskovice, 724 00
The administrator has disabled public write access.
Vygenerováno za 0.184 sekund