Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Příspěvky čtenářů- nemusí být názorem redakce.

Příspěvky čtenářů- nemusí být názorem redakce. 08. pro 2019 15:21 #10988

  • chmelik1
  • Avatar uživatele chmelik1
  • Online
VODA, KTERÁ HOŘÍ ANEB LISTOPADOVÁ REVOLUCE BYLA MĚKKÁ, Z ESTÉBÁKŮ UDĚLALA ÚSPĚŠNÉ PODNIKATELE

Vladimír Pikora:

K NAROZENINÁM JSEM SI PŘÁL KNIHU JITKY VODŇANSKÉ: „VODA, KTERÁ HOŘÍ“. Tušil jsem, že mě její příběh zaujme. Netušil jsem ale, jak je tenhle příběh překvapivě realistickým zrcadlem doby, kterou si právě připomínáme.
No ano, příběh mě skutečně zaujal, bohužel ale úplně jinak, než jak byl nejspíš autorkou zamýšlen. Vyprávění bere iluze o prezidentovi.

VÁCLAV HAVEL BYL I PRO MĚ DLOUHO IKONOU DOBRÝCH VLASTNOSTÍ. Rok 1989 mě zastihl jako dítě, takže jsem hodně přebíral názory dospělých. Když zemřel – to už jsem byl samozřejmě dospělý – byli lidé nešťastní. Zemřela jejich modla. Mluvili o něm, jako by nebyl člověk z masa a kostí, ale nadčlověk. Tato kniha však čtenáře usadí. Havel je vylíčen jako každý jiný s dobrými i špatnými stránkami.

Kniha nemění jen mainstreamový náhled na Havla, ale na celou socialistickou společnost. Já jsem jako dítě vnímal život asi takto: práce, večerní vymývání mozku v televizi, brzo spát, brzo vstát a zase práce. Dovolené v NDR a jednou za celé dětství v Jugoslávii.

VODŇANSKÁ POPISUJE JINÝ SOCIALISMUS. KLÍDEK, POHODIČKA, JEDEN MEJDAN ZA DRUHÝM. Mnohokrát píše, že bylo štěstí, že tou dobou nebyly běžně dostupné drogy, protože jinak by v nich jela. Jeden vztah za druhým a k tomu zábava a cestování. Před rokem 68 pobývala dlouhodobě v Západním Německu a ve Francii. Byt jí koupila babička za našetřené peníze. Proč neznám nikoho, komu by babička nenašetřila na byt? Co dělali moji rodiče špatně? Na Západě byli jen díky tomu, že tam každému z rodičů emigroval sourozenec. Mohli za ním jet, ale jen sami, aby taky nemohli emigrovat s rodinou. Vodňanská ale byla v USA i s manželem. A hned si troufne navštívit režimu nepohledné lidi, jako byl Voskovec.

BYLA TO EVIDENTNĚ ÚPLNĚ JINÁ VRSTVA SOCIALISTICKÉ SPOLEČNOSTI. MĚLA „VŠECHNO“. ANO, ČAS OD ČASU ODVEDLI DISIDENTY NA VÝSLECH, ALE ZA 48 HODIN SE VRÁTILI A PAŘILO SE DÁL. TAKOVÝ SOCIALISMUS ALE VĚTŠINA LIDÍ DNES NEPAMATUJE.

KNIHA UKAZUJE PRO MĚ FALEŠNOU MORÁLKU DISIDENTŮ. Scházeli se jako elita zaštítěná jmény, jako například Tomáš Halík, aby přitom navazovali a měnili vztahy jak ponožky. Tak třeba Havel odchází do vězení. Tou dobou má vedle Olgy ještě přítelkyni. Vrací se z vězení, Olga mu oznamuje, že má nový vztah s hercem, který je o 23 let mladší. On zareaguje tím, že navazuje nový vztah s Vodňanskou. Žijí vespolek zvláštní partnerský mnohoúhelník. Na fotkách jsou společně a působí spokojeně. Nerozumím. Obvyklý argument, že se nerozvedli kvůli dětem, nemá u bezdětného Havla logiku. Vodňanská přitom Olgu obdivuje. Holky se evidentně respektovaly jako ženy v harému.

PŘIŠEL LISTOPAD 1989 a Vodňanská vidí, že už k Havlovi nepatří. Je pohlcen politikou. V prosinci 1989 jí volá, že bude inaugurován prezidentem. Milovala ho, přála mu to, ale zároveň jí bylo nevýslovně smutno, že jí byl Havel lidem ukraden. Upadla do hluboké deprese. I na Havla je ta prudká změna moc rychlá. V únoru 1990 se potkávají v Lánech. Dává jí hlavu do klína a pláče. Ani v prezidentské funkci nedokázal Havel vztah s Vodňanskou úplně přerušit.

Až v roce 1996 přišel zlom, který Vodňanská dlouho nechápala. Havel navrhl Vodňanské, že se jejím přítelem má stát místo něj Tomáš Halík. Vodňanská si do deníku poznamenala: „Trochu přehlédl, že je kněz a má celibát.“ A pak se na scéně objevuje Veškrnová a přebírá otěže.

Vodňanská v jednom rozhovoru prohlásila, že nechtěla svou knihou Havla poškodit. Po revoluci v ději hodně vynechává a přeskakuje. Proč asi? Poškodila by ještě víc havlovské iluze, kdyby napsala vše? Už takhle je popsán jako sebestředný sobec, který nikdy nemusel řešit existenční problémy, protože krom období vězení a vojny si žil vždy velmi nadprůměrně. Odkaz 17. listopadu je najednou jiný. Ono to vlastně nebylo tak hezké a idylické, jak se dlouho zdálo.

JE MOŽNÉ, ŽE SI KOMUNISTÉ A ESTÉBÁCI VYHLÍDLI HAVLA, ABY PRO NĚ REVOLUCI UDĚLAL? Takové spekulace tu vždy byly. Je možné, že on svou roli užitečné loutky nepochopil, ale špičky předešlého režimu si díky tomu zlegalizovaly své nečisté příjmy? Možná. Znamená to snad, že revoluce byla špatně? Ne. Znamená to jen tolik, že revoluce byla příliš měkká.

Díky měkkému Havlovi a levicově liberálním lidem kolem něho nebyla dotažená důsledně do konce.

TAKŽE DNES UŽ PROTAGONISTÉ PŘEDEŠLÉHO REŽIMU NEVLÁDNOU JAKO ESTÉBÁCI, ALE JAKO ÚSPĚŠNÍ PODNIKATELÉ. MAJÍ POLITICKOU A EKONOMICKOU MOC. OPĚT. JEN VĚTŠÍ NEŽ TEHDY.

Pozn.redakce - názor nemusí být názorem redakce
The administrator has disabled public write access.

Příspěvky čtenářů- nemusí být názorem redakce. 27. zář 2019 19:35 #10627

  • chmelik1
  • Avatar uživatele chmelik1
  • Online
Diskuze z FB (NAPAJEDLA, ANEB CO SE DĚJE MĚ ZAJÍMÁ)

Andrea Mikešová Olga Kovaříková Pekařová
Vstup byl pouze pro pozvané, nebo pozvané s doprovodem. Netuším, zda o akci věděla širší veřejnost, nebo ta ,,koňařská,,. Již od obchodu na Malině byla příjezdová cesta hlídaná bezpečnostní agenturou. Pracovníci této agentury hlídali i samotný vstup bránou do hřebčína.

Dokonce se objevili i pracovníci městské policie a u ochranky se informovali o tom, zda probíhá vše bez problémů. Do samotného hřebčína jsem byla vpuštěna jako doprovod pozvaného a dostala jsem pásku na ruku.

Asi po deseti minutách se u mě objevila paní, kterou jsem neznala. Ptala se mě na jméno a zda mám pozvánku. Své celé jméno jsem jí sdělila a ukázala pásku na ruce s vysvětlením, že jsem doprovod pozvaného, jehož jméno jsem také uvedla. Po té jsem byla paní vyzvána, abych akci opustila.

Nechápala jsem proč a znovu jsem se prokázala páskou. Zeptala jsem se neznámé paní, s kým tedy vlastně mluvím. Nechtěla se představit. Trvala jsem ale na svém a poté se mě paní představila, že je paní Kotackova (spolumajitelka hřebčína).

Jako důvod mě uvedla, že nemám pozvánku (byla jsem doprovod pozvaného a měla stále pásku na ruce) a dalším důvodem bylo to, že na internetu vyjadřují svůj nesouhlas s chystaným záměrem výstavby ve výbězích.

Přiznám se, paní mě vykouzlila úsměv na tváři. No a protože jsem si vědom a toho, že jsem byla na soukromém pozemku a na soukromé akci, areál hřebčína jsem tedy opustila. Je tedy jasné, že si majitelé hlídali, aby se do areálu nedostal nikdo, kdo s nimi nesouhlasí v jejich záměru.

A zřejmě tedy i existuje seznam jmen ,,neoblíbených,, lidi. Soudím podle toho, že mě paní majitelka sdělila, že byla upozorněna, že jsem v areálu a první co bylo, ptala se na jméno. Kdo ji upozornil, to netuším.

V areálu jsem ještě zahlédla dva zastupitele (Ohnoutek a Forst). Podle všeho osobní pozvánku na jméno měli, protože se po areálu pohybovali docela sebejistě. Jak probíhal dal chovatelský den nevím.

Mohu jen sdělit, že počet pozvaných byl opravdu malý, oproti tomu, jak dražby probíhaly v minulosti, byla tato sešlost spíše komorní. Podotýkám také, že žádost paní Kotackova byla velmi slušná. Jistě nestála o nějaký rozruch. Já také ne, už z úcty k tomu místu a lidem, kteří svým úsilím zrealizovali jinak tak pěkný den.

Názor nemusí být názorem redakce.
The administrator has disabled public write access.

Příspěvky čtenářů- nemusí být názorem redakce. 06. zář 2019 06:06 #10504

  • chmelik1
  • Avatar uživatele chmelik1
  • Online
Když se zahalují a bourají sochy – Václav Klaus ml.


www.novinky.cz/komentare/clanek/komentar...av-klaus-ml-40295101
Názor nemusí být názorem redakce.
The administrator has disabled public write access.
Vygenerováno za 0.160 sekund